DANYSEK: cywe, to je zase demagogie. Když se odvolám na nějaký Gatesův výrok, tak ho kvůli tomu ještě "nevyzdvihuju"
CYNIK: "okrádání lidí" by to bylo ve chvíli, kdyby to vyvolo nějakou fakt vážnou inflaci. Ty z toho děláš druhou měnovou reformu. Žijeme v éře, kdy nějaké reálné úspory má stále menší procento obyvatel, což je na druhou stranu důsledkem toho, že ekonomiku táhne dopředu spotřeba, a ne úspory (odložená spotřeba).
Podívej, já neříkám, že tohle je něco, co bych nějak adoroval, ale konstatuju to jako fakt. Klasická ekonomika v podstatě předpokládá, že půjčit si můžeš to, co nejdřív někdo naspoří; v současné ekonomice to není pravda a půjčují se peníze, které nikdy předtím ani neexistovaly, jen na základě nějakého vyhodnocení rizika bankou. Nemá cenu kolem toho rozvíjet nějaké konspirační teorie: je to prostě popis situace taková, jaká v dnešním světě je. Pokud někdo chce ZP financovat ne fiskálními (přerozdělování daní), ale monetárními nástroji, tak je to přesně o tomhle.
Pokud by to dosáhlo výše, která by rozpoutala nepřijatelnou inflaci, tak by se to prostě celé muselo stopnout. Nicméně, nelišilo by se to nijak významně od situace, která je teďka. Naopak... mohlo by to vrátit do hry význam úspor oproti stávajícímu stavu. V zásadě se vůbec rozsah toho, koliik lidí by v případě ZP mělo nějaký příjem tam, kde teď nemá žádný nebo přestalo dělat užitečnou práci za podmínek, za kterých ji dělají teďka. Řada věcí by vůbec fungovala podobně jako teď, akorát když si u toho "okrádání", tak ZP by na rozdíl od dnešního okrádání byl okrádáním s následným rozdáním chudým (Robin Hood...), zatímco dnes je to okrádání, jehož finální příjemci jsou nejasní (ale rozhodně taky existují.. kromě bank minimálně ještě exportéři, které by deflace znevýhodnila)