• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    _BENNYNepodmíněný Základní Příjem
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    DANYSEK: myslis tie opakovane sdeleni kde pises ja "si" platim pojisteni mne nevadi "si" platit pojisteni, ked v skutocnosti to neplatis iba sebe, ale z principu solidarity vsetkym ostatnym obcanom CR? tak to sa omlouvam, to bude veru asi neznalost cestiny, nevedel som ze ked sa v cestine pise, ze "si" nieco platis, ze to znamena, ze to platis aj ostatnym :)
    DANYSEK
    DANYSEK --- ---
    DZODZO: nechces si doplnit znalosti cestiny? Ja to napsal uz davno - to jen ty mas problem cist a hlavne porozumet jazyku ceskemu a chapat opakovana sdeleni... :-) Krome socialniho a zdravotniho mam i dalsi pojistky... ze kterejch se - ty natvrdlej mongole - v dnesni dobe realne plni nekomu jinymu. Ty s tim buhviproc mas problem... mas plnou hubu kecu, jak nekomu jde o vlastni zisk.... a pritom mas nejaky mentalni problem se socialnim a zdravotnim - kde nekomu jinemu, kdo je na tom objektivne hur posles nejakou tu kacku ze sveho... :D

    On je totiz dost rozdil mezi tim, kdyz posilas penize tem, co je doopravdy potrebuji.... a tim, kdy cpes prachy z verejne kasy naprosto kazdemu. Oba pristupu znamenaji, ze nejake penize se musi nekde (nekomu) napred vzit, abys je mohl nejak prerozdelovat - a je mnoha exaktnimi vypocty podlozene, ze adresny socialni system stoji v souctu podstatne min penez, nez ty fantasmagorie s NZP. Ale chapu, ze tobe dela problem nejen jazyk cesky, ale taky vcelku jednoducha matematika... :-)
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    DZODZO: tyvle, bitcoin je open source. open source je svaty gral kazdyho pirata. open source piratska mena musi byt vana plna svatych gralu. jenze tam kde chybi vize, tam ani open source zlato nepomuze. to je proste problem, kdyz zijes v zajeti myslenek, podle kterych svet skutecne nefunguje :D
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    DANYSEK: no konecne si napisal nevadi mi platit zdravotni pojisteni a nie nevadi mi platit "si" zdravotni pojisteni, hura

    VYHULENY_UFO: este do toho mozu prist btc maxis s ich evanjeliom o tom ako su "komunita", ked jedine o co im ide je vlastny zisk zejo :D
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    tyvle, neuveritelnej piratskej bizar. a do toho by jeste mohl prijit xchaos se svym marxem a englesem ... jeho ekonomicky lekce pro nevyzraly sedmnactky tu jeste chybi.
    DANYSEK
    DANYSEK --- ---
    DZODZO: kdybys cetl pozorne, tak pisu o tom, ze je cela rada mist, odkud MHD je problem.... ale ty opakovane demonstrujes svoji neschopnost cist a podle sveho life-style si projektujes, ze tak muze zit kazdy. Ne, nemuze. A jak souvisi nejaky tvuj uprdeny server s tematem? Ty to delas 15 let, ja to delam ponekud dyl... a co jako? :D
    Pokud vim, tak se opakovane ptas, jestli mi nevadi platit zdravotni a socialni pojisteni. Tak pro slovenske asocialni a dyslekticke naplavene mongoly jeste jednou, znovu a doufam, ze uz naposled: ne, narozdil od tebe mi to nevadi.
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    proste z teba tu odpoved nedostanem, miesto toho sa dozviem ze som asocialny sobec, napriek tomu, ze do prace jazdim primarne mhd aj ked mam auto, napriek tomu, ze vo volnom case chodim po druhych zbierat bordel na ulici, napriek tomu, ze som 15 rokov zadarmo poskytoval uzivatelom server, hodil by si sa na politika, dokazes krasne obkecavat a nedostat sa k jadru toho na co sa ta pytali :)
    DANYSEK
    DANYSEK --- ---
    DZODZO: duchod je ale taky takova 'pojistka', v mladi platis... na stara kolena dostavas. To, ze to v dusledku celkoveho starnuti populace a nizke porodnosti ma problemy se ufinancovat je jinej problem. NZP rozhodne neresi problem duchodcu, kteri pred lety poctive prispivali do systemu... a ted je potreba se o ne tak ci onak postarat (a ne z nich udelat na stary kolena 'za odmenu' zebraky - protoze NZP vychazi v mensich castkach, nez duchod, ze). Zda se, ze tvuj mindset je... jak uz vyplynulo z jinych tvych prispevku... obycejny asocialni sobec, co mysli jen na sebe, svou penezenku a sve pozitky :D

    Dan z luxusu, nadmerneho konzumu.... LOL. Tak to fakt bude fungovat. Ne, ono si firmy uz dnes nepresouvaj sidla tam, kde ty dane nejsou tak otravny a klicky, jak ve statech s dementni danovou platit co mozna nejmnin nemaj vubec zmaknuty, zeano. Ne oni ani obycejni lidi nevymejslej, jak nadmerny zdaneni obchazet... u chlastu to byla i pricina toho, ze se palilo nacerno, michal se do toho metanol, navic neni az takovej problem si spoustu veci koupit za hranicema - bez nesmyslnych dani - atd. Je mnohokrate prokazano, ze nadmerne lokalni zdaneni je spise kontraproduktivni a malokdy vede ke sledovanemu cili - spis vede k objeveni novych zpusobu, jak se te nadmerne danove povinnosti vyhnout. A jako bonus budou mit paseraci zas co zrat... :D

    No a bodejt by lidi fosilnima autama nejezdili, kdyz jim verejnou hromadnou dopravu seskrtas tak, ze maji problem se dostat i z/do prace a i na nakup - a bez dotaci ma dnes problem malej vesnickej kramek prezit. Co ty lidi podle tebe maj asi zrat? :D Viditelne nad ramec sve osobni sobeckosti vsem kolem sebe projektujes svuj zivotni styl jako ten jediny spravny™. A to se vubec nepoustim do debaty, ze nefosilni ma svuj "vyfuk" nekde jinde. Tobe furt nedochazi, ze nejsme Kalifornie s desetitisicema kilometru ctverecnich suchych horkych pousti, ktere svou rozlohou jsou vetsi nez cela CR... :D A jen tak mimochodem, i na to, abys mohl cpat svoje moudra na internet se spotrebuje spousta energie - a ta spotreba opravdu nekonci modemem u tebe doma... :) Jenze zatimco v Kalifornii muzes postavit datove centrum v pousti a neni problem k nemu postavit rozlehle solarni plane (co tam taky jinyho, ze), v nasem prostredi takove stavby typu Topazska solarni farma s 19km2, Desert Sunlight s 16km2 ci Ivanpah s 13km2 jsou tak trosku scifi. U nas ma nejvetsi elektrarna 0, 825 km2 a i tak to tu lidem prijde jako strasne velky... :D Zkus rict sousedum, ze si za barakem udelas 1km2 solarni zahradku :D
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    DANYSEK: ale mna nezaujima ze "si" "sam sebe" platis pojisteni, to som dal len ako priklad, preto som neskor pouzil tie duchody, lebo to pojisteni zo svojich dani platis "niekomu inemu", ale ked na to neodpovedas, tak ti to asi nevadi (si solidarny), takze nebudes protestovat ani ked ti prikazu skladat sa niekomu na ZP

    ked sa to vhodne nastavi, tak sa to moze financovat napr. z uhlikovej dane, iny nazov by mohol byt napr. dan z luxusu alebo dan z nadmerneho konzumu, ktoru by platili ti co by popri prijimani ZP (ano lebo tie peniaze by dostavali aj ti co by inak pracovali a mali svoj zdroj prijmu) sposobovali nadmerne negativne externality svojim sebeckym chovanim voci ekosystemu (jazdi fosilnym autom, produkuje vela netriedeneho odpadu, nakupuje z aliexpresu picoviny cez pol zemegule atd.), tato nova dan by nahradila sucasnu zlodejinu s nazvom dan z prijmu alebo nazvime ju trest pre uspesnych a vykompenzovala by tak stratu prijmov do rozpoctu
    DANYSEK
    DANYSEK --- ---
    DZODZO: ne, me nevadi si platit pojisteni... na tuhle otazku jsem ti odpovedel uz davno. Chapu, vychodneji od nas jsou ty kraje precijen zaostalejsi a asi mas problem se ctenim :P

    Legislativa se mozna v necem zmenila, NIMBY mysleni lidi nikoliv. A mysleni nekterych uradu taky ne. Jsou dalsi problemy kolem, zejo. Aneb nekde si ani na svou strechu nedas co chces :-)
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    DANYSEK: ty sa stale motas okolo toho poistenia, ale stale si neodpovedal, ze ci ti teda v inom pripade nevadi platit na ostatnych, nejako sa tej odpovedi vyhybas

    ad FVE, postnes sem clanok z roku 2010, ked odvtedy sa legislativa uz zmenila? na stresnu fve som nepotreboval ziadny suhlas susedov, lebo to nepodlieha ani ohlasovacej povinnosti, uz nereaguj dalsimi clankami z novin, v tejto oblasti sa moc nevyznas :)
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    uplne vidim, jak xchaos ve vlastni firme nasazuje AI.... [facepalm emotikon]
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    41% of IT Leaders Believe AI Will Take Their Jobs By 2030 - Slashdot
    https://it.slashdot.org/...21/01/17/0330256/41-of-it-leaders-believe-ai-will-take-their-jobs-by-2030
    DANYSEK
    DANYSEK --- ---
    DZODZO: ale to je princip u kazdeho pojisteni... pojistovna kupodivu pojisteni nedela jako charitu, je to normalni vydelecna cinnost. Spousta lidi jen plati pojisteni - a pritom nikdy k zadne skodni udalosti u nich nedojde. Ze kteryho vesmiru jsi sem spadnul? :-) Duchodce bych sem radsi taky netahal - ty lidi si v drtive vetsine v minulosti taky platili... to nejsou zadni prizivnici, kteri by chteli penize bez prace.
    Jinak je uplne fuk, jestli mas nemoc vrozenou... nebo k ni v prubehu zivota prijdes. Nikdy nevis, zda-li v prubehu sveho zivota nebudes potrebovat peci, kde naklady prevysi vysi penez, ktere jsi do systemu poslal.

    Asi by sis mel ujasnit principi solidarity - zda se, ze v tomto hodne tapes.

    Rikas, zkus to s FVE...? Stejnej problem - aneb skvele rady, i tam se obcas projevi NIMBY :D Aneb kdyz narazis na pitome sousedy, tak taky nemusis postavit nic.

    Fosilni paliva maj spoustu problemu, na druhou stranu OZE nedokazi stabilne pokryt 100% spotreby. Takze zbyva JE.
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    DANYSEK: ty si odpovedal, ze platis poistenie sebe, ale ja som sa pytal, ci ti nevadi, ze platis poistenie inym, mozno jazykova bariera

    ale ak to z toho nie je jasne, tak sa spytam platit napr. duchody a prispevok v nezamestnanosti, lebo to je taka forma ked uz nie nepodmineneho ani zakladneho, ale prijmu, to ti nevadi?

    dieta hemofiliou neonemocnie, ono sa s nou uz narodi, lebo je to geneticka porucha krvotvorby, ale o tom opat moja poznamka nebola

    ad elektrarna, kto chce hleda zpusob, kto nechce hleda duvod, ked nejde MVE preco neskusit FVE, mne to cele od objednavky po provoz trvalo asi 7 mesiacov, samotna instalacia zaberie 2 dni, zvysok je mailovanie a skenovanie papierov

    poplatky si tiez mozem vymysliet rozne a skryte este lepsie, napr. zvysene naklady na liecbu ochoreni sposobovanych vypustanim dotovanych fosilnych paliv do ovzdusia, tie ale nikde na fakture neuvidime, preto nas tak nepalia zejo
    DANYSEK
    DANYSEK --- ---
    DZODZO: Jedina otazka, kterou jsi polozil se tykala pojisteni a tu jsem odpovedel. Nauc se cist. A jestli mas dalsi otazky, pak se nauc pokladat otazky... tazaci veta konci otaznikem ;-)
    Ja ti nevim, ale treba u pojistky na auto mam strop plneni az 70 milionu, pokud jde o skodu na majetku. To jsem na pojisteni fakt nikdy nezaplatil a za celej zivot nezaplatim... :-) Tobe zda se unika cely princip, na kterym pojisteni funguje. A je fuk, je-li rec o zdravotnim, majetkovym ci jinym pojisteni. Protoze ano, nikdy nevis, zda-li zrovna tve dite tou hemofiliou neonemocni ty chytraku... tyhle kecy, co mas ted ty tady predvadej typicky namachrovani tipci, co maj to stesti, ze oni i jejich okoli nemocny neni :) Ale hrdinu jsou plne... cintoriny :P

    A ono se snadno rekne kup si elektrarnu... ale to pak prijde nejaky NIMBY spolek, co proti vystavbe OZE protestuje... takze fajn, diky za radu... ale ono to tak uplne nefunguje az tak slunickove, jak tu malujes :D
    A ono se ten poplatek promita ledacskde... treba i v tom, co zaplatis na jedne strane ty a co na druhe strane provozovatel tohoto serveru, aby si mohl sirit svoje moudra... ;-) A kdyz mas pak datacentrum, kde lita odber v MWh, tak uz jses hned na jinejch cislech.
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    DANYSEK: dobre takze si neodpovedal na otazku, ale odbil si to ad-hominem

    skus si vypocitat kolko by si musel davat do toho pojisteni, aby si vykryl naklady na liecbu syna s hemofiliou, dam ti maly hint, je to jedno z najvzacnejsich onemocneni, ale z rozpoctu si ukrajuje asi najvacsi kus

    tieto vsetky POZE su efekt zle nastavenej politiky spred 10 rokov, ale vsetci to dokola omielaju ako argument proti OZE, ze to aj napriek tomu uz tych 10 rokov znizuje negativne externality, to nikto nepocita, lebo to sa im nehodi do kramu, ale poradim ti, ak tie poplatky nechces platit take vysoke, kup si vlastnu elektraren ako ja, on je ten poplatok odvisly od spotreby energie, takze mne to rocne robi nejaku zanedbatelnu ciastku, v mojej matematike mi nehapruje nic, vychadza mi to celkom dobre :)
    DANYSEK
    DANYSEK --- ---
    DZODZO: pokud ses dobrej, tak i na half-time muzes mit dost slusny prachy :-) A pokud nemas, tak ses asi blbe ucil...
    Ja si platim spoustu pojisteni. Nikdy nevis co se stane a kdy suma penez, ktere do pojistky vrazis bude vyrazne nizsi nez plneni, ktere budes potrebovat. To je princip pojisteni. A tvuj primer detinsky hloupoucky...

    Kazdopadne furt ses nevyporadal s tim, ze kvuli tomu, aby tys mel pokryty ty svy svy zakladni potreby (kde tu latku ma kazdej nastavenou jinak) by mel platit nekdo jiny, aniz bys ty hnul prstem. Zivot na cizi ucet.

    Jasne, OZE jsou levny... ale on se prispevek na ne naopak zvysuje... v tve matematice neco tezce hapruje :-)
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    DANYSEK: zakladny prijem urcite nepokryje valanie suniek v karibiku, myslim ze si tu ideu o lepsom zivote nepochopil, ja naopak taketo veci nepotrebujem, aj v pripade prijimania ZP by som nadalej ostal pracovat, ale nemusel by som na fulltime ale mohol by som napr. na pol uvazku, lebo ZP by pokryl nejake zakladne existencne potreby, rozhodne nie dovolenku

    ked nechces inym platit, preco zo svojich dani platis niekomu napr. zdravotne poistenie?

    na to OZE hladis v kratkodobom horizonte, pozri sa aky skok spravili ceny za 10 rokov, uz teraz je solarna elektrina lacnejsia ako uhelna, dalsi krok je rozvoj ulozisk a s tym pojde ruka v ruke stabilizacia prenosovej siete, ohladne ulozisk, najlacnejsie je ukladat prebytky do teplej vody, najdrahsie zatial asi do baterii, ale vyvijaju sa ine typy ulozisk, co sa tyka poziarov, tak si pozri nieco o baterkach he3da, ktore proste nehoria (https://www.youtube.com/watch?v=CeQNoTLwm14)
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    XCHAOS: kryptomeny se uz davno ujaly. jak jsem kdysi prorokoval, do hry vstupujou velci hraci s velkejma zdrojema.

    co se tyce srandy z kryptomen, v diskusi s prateli te rad udavam jako zarny priklad visionare, ktery bitcoin sprcal jak maly dite, ktery vymyslel piratecoin, ktery vydelal majlant na pronajmu prostoru tezarum a naslednym vyuzitim odpadniho tepla. ted ma visionar xchaos balik v bance, ktery vyuzil k nakupu cinzaku, ve kterem dava k dispozici byty a prostory lidem bez domova a zkousi, jestli aspon v malem piratskem kruhu funguje nzp. priznam se, ze s xchaosem na penzi bude urcite zabava, jako s kazdym piratem, ktery vydelal na kryptu.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam