• úvod
 • témata
 • události
 • tržiště
 • diskuze
 • nástěnka
 • přihlásit
  registrace
  ztracené heslo?
  _BENNYNepodmíněný Základní Příjem
  XCHAOS
  XCHAOS --- ---
  DANYSEK: fajn, ale prostě kontinuální zvyšování důchodů od určité fáze nebude možné, takže se prohlásí, že si přispívali jen na to, do dostanou navíc k ZP.

  spravedlnost u důchodového zabezpečení moc nehledej: řada lidí celý život přispívala, a pak zemře předčasně buď ještě před dosažením důchodu, nebo si toho důchodu moc neužijí. I z tohohle hlediska je dost nefér upírat lidem, kteří přestanou pracovat předčasně - třeba i ze zdravotních důvodů, byť ne tak vážných, aby to bylo na invalidní důchod - nějakou aspoň základní sociální síť.

  že dávky dostanou ti, co "opravdu potřebují" je zajímavá konstrukce, ale podívej se, jak vypadal obchod s chudobou - např. příspěvky na bydlení končily u majitelů ubytoven, ve kterých ty podmínky pokud vím nebyly nic moc. argumentaci funkčností nebo nefunkčností ještě chápu, ale argumentovat spravedlností je pokrytectví.

  prostě buď se ti líbí nesouměřitelnost společenského postavení některých lidí, nebo nelíbí. znovu asi posté použiju metaforu, že soutěžení je sice fajn, ale že naše civilizace se poněkud posunula od míčových her v pojetí Aztéků, které sloužily k tomu, že poražený tým byl snad prý posléze použit jako lidské oběti bohům. Celá myšlenka ZP je o tom, že soutěž na volném trhu sice ano - ale ne s cílem, aby šlo o boj o život a aby ti, kdo prohrají, byli obětováni bohu finančího kapitaliismu.
  DANYSEK
  DANYSEK --- ---
  XCHAOS: Jenze ty duchodci - milej asociale - predtim na duchody prispivali. To nejsou zadni prizivnici, kteri by vysavali rozpocet, aniz by v minulosti neco pro ostatni neudelali. Kdezto NZP je presne to, ze nemakacenkove by radi prachy na ucte za nic, bez podminek. Tim se to lisi od adresnych davek - ktere dostanou jen ti, co je opravdu potrebuji a za predpokladu, ze splni dane podminky. Vydaje na tento system jsou v uhrnu porad mensi, nez vsechny ty fantasmagorie kolem NZP.
  XCHAOS
  XCHAOS --- ---
  DANYSEK: ne, je to o té logice: není tu 10 milionů základních příjmů, protože část populace jsou děti a část důchodci a ti už stejně berou důchod. O tom, že ZP (či nějakou jeho poměrnou část) pro nezletilé by spravovali rodiče/zákonní zástupci dítěte se uvažovalo.

  První část chyb v úvaze je, že všichni lidi, kteří by dostali ZP, nedostávají nic: není to tak, souvisí to úzce třeba se slevou na poplatníka, souvisí to s různými existujícími dávkami, souvisí to s důchody. Pořád je to masivní suma, nešlo by to zavést ze dne na den... ale není to otrocké vynásobení počtu obyvatel, je to v tom zahrnuté sjednocení řady stávajících dávek.

  Dejme tomu, když se to zapoočte dohromady s dětmi, tak single domácnosti se ZP rozhodně nevystačí na nájem v Praze. Ale rodina s dítětem třeba už ano... podotýkám, že smyslem ZP není zajistit nějakou konkrétníí životní úroveň, ale prostě zjednodušit a odbyrokratizovat sociální záchranou síť, aby fungovala automaticky, aby nikdo nebyl vyloučen.
  DANYSEK
  DANYSEK --- ---
  XCHAOS: pridavky na deti jako zdroj pro ZP... ROFL, ta max 1000 ze pokryje NZP...? placas napady o vecech, o kterych si ani nic neprectes... :-) A vsimni si tech omezujicich podminek - v praxi ne vzdy na ten pridavek dosahnes. Ty priblizne 2,3 miliardy vyplacenych na tech pridavcich jsou v tom baliku penez potrebnym na NZP plivnutim do oceanu... no je fakt videt, jak ti jdou i jednoduchy makroekonomicky pocty... doufam, ze podobnych "expertu" mate v partaji vic - asi s tim novym Piratskym institutem bude minimalne sranda, pokud z nej budou padat podobny "moudra" pri hledani zdroju na NZP :-)
  XCHAOS
  XCHAOS --- ---
  CYNIK: no vidíš a přesně tohle je chybná úvaha, jak jsem vysvětloval už 100x.

  ZP se nepřidá ke všem stávajícím příjmům z veřejných rozpočtů. Nahradí min. některé dávky typicky: přídavek na děti = ZP nebo jeho poměrnou část pobírá zákonný zástupce, apod. Dále ZP pravděpodobně doplní důchody ve chvíli, kdy by je nešlo udržet v dnešní výši: tedy důchodci nebudou mít pocit poklesu příjmů, ale část jejich příjmů by tvořil ZP a jen část průběžně financovaný důchod.

  Nikde navíc není psané, že ZP bude ve výši 11k. A hlavně, zejména centrální banky samotné, pokud něco jako ZP prosazují, tak ho chtějí financovat jinak, než zdaněním. Velmi zhruba by ZP především znamenal změnu způsobu, jakým jsou dnes nové peníze uvolňované do oběhu.

  Cílem zdanění rozhodně není rozdávání všem, ale spíš braní všem, podle různých pravolevých schémat buď víc většímu množství chudších, nebo vic menšímu množství bohatších, ale přeci jen je to braní. ZP je koncept představitelný spíše v informační společnosti, kde peníze jsou spíše informačními toky, než čím jiným. Každopádně, ZP svým charakterem nemusí být přímo spojen se zdaněním. Spíš se ptá, kolik peněz je možné "vytisknout" (v informační společnosti tohle ale znamená něco trochu jiného) a rozhodit mezi lidi, aniž by to způsobilo inflaci. Objevují se i jiné snahy to pojmenovat, třeba jako "zdanění robotů", ale podle mě jsou neobratné.

  Pokud očekáváš, že ZP má jen náklady a žádné výnosy, tak samozřejmě zanedbáváš náklady dnešních regulací trhu práce, které jsou značné. Některé dnešní náklady by zmizely a objevily by se jiné. Ale na to jsem zase stokrát uváděl příklady: má stát např. dotovat hromadnou dopravu do odlehlé oblasti, aby odtamtud lidi mohli jezdit do práce - a nebo tam má vyplácet ZP, aby i v odlehlé oblasti vznikly pracovní příležitosti a stoupla cena práce v oblasti, kam se dnes za prací dojíždí?

  Lidé, co jsou proti intervencím státu do ekonomiky, nebudou samozřejmě obhajovat ani ZP. Ale prostě pokud už máme stejně stát, který do ekonomiky stejně zasahuje a sám investuje do všeho možného i nemožného - tak prostě vyvstává otázka, proč to nezjednodušit. Tedy dát státu za úkol nikoliv aby vytvářel nějakou všeobecnou rovnost, což prostě nejde - různá místa jsou sama o sobě různě atraktivní k životu, různé profese různě populární či naopak pracné a nenáviděné apod. - ale aby hlídal, aby nerovnost nebyla absolutní, aby "nerovnost nebyla větší, než..."
  CYNIK
  CYNIK --- ---
  XCHAOS: jaká chyba. Musíš navíc vybrat od každého 10 mio x 11k x 12 měsíců. To je tak 1.2 bilionu navíc.

  Tak jak to má fungovat, prosím? Jak může stoupnout spotřeba ve chvíli, kdy žádné další peníze nevznikají a všechny jsou už v oběhu? Bohatstvi v bankách je také rozpujcovane na spotřebu.
  Tak kde se vezme ta spotřeba navíc?
  DANYSEK
  DANYSEK --- ---
  XCHAOS: no tak dej ty cisla... ja uz se te ptal, ale ty se omezujes na obecny placani "je to nesmysl". Cisla, chceme cisla... ne nicim nepodlozene kecy. :-)
  XCHAOS
  XCHAOS --- ---
  CYNIK: v té úvaze, že "na ZP je potřeba 1.1 bilionu" je prostě chyba. Nicméně, úroveň spotřeby by po zavedení ZP podle mě stoupla, ale to je k diskuzi. Zvýšení DPH na 100% je samozřejmě nesmysl.
  CYNIK
  CYNIK --- ---
  XCHAOS: ok, tak dejme tomu, že necháme důchody apod a zdaníme spotřebu.
  Když dneska je DPH asi 20% a přináši do rozpočtu asi 200mld, tak na ZP je potřeba 1.1 billionu, tak kolikrát je třeba zvýšit DPH a spolhat na to, že lidi budou dál konzumovat stejně - což nebudou?
  Ano, je to 5x. Tj. na 100%.
  DANYSEK
  DANYSEK --- ---
  XCHAOS: skvelej argument... ale zapomel jsi vycislit, jak vysoke by to zdaneni spotreby muselo byt, aby to pokrylo naklady NZP :D Ostatne to je syndrom veskerych tvych obhajob NZP... mas problem vzit do ruky kalkulacku a sve teorie podlozit tvrdymi cisly ;-)
  XCHAOS
  XCHAOS --- ---
  DANYSEK: ale houby.
  DANYSEK
  DANYSEK --- ---
  XCHAOS: zdaneni spotreby... jasne, takze das lidem deset tisic a pak jim devet a pul seberes na zdaneni... te spotreby :D
  XCHAOS
  XCHAOS --- ---
  DANYSEK: většina debat o ZP nepředpokládá jako zdroj financování daně, a nebo pokud, tak ne zdanění lidské práce, ale např. zdanění spotřeby
  DANYSEK
  DANYSEK --- ---
  XCHAOS: no nevsiml jsem si, ze by ti schopni videli v tom nejaky prinos... a jejich zdaneni dobrovolne rozhodne neni :-)

  Ono v NZP se vesmes vzhlizi vesmes prave ti neschopni... ti co nic nemaji, nic neumi, makat se jim nechce... ale penizky na ucte by radi :-)
  XCHAOS
  XCHAOS --- ---
  DANYSEK: ale prd, ono to není okrádání schopných, ale spíš relativizace sociálních dovedností, které dnes občas suplují skutečné schopnosti.

  ve skutečnosti na základním příjmu vydělají ti schopní, i když ne nutně finančně. společnost postavená na dobrovolnosti místo na represi je jen extrapolací toho, k čemu stejně vývoj konverguje...
  DANYSEK
  DANYSEK --- ---
  DZODZO: nojo, nekdo v tom okradani schopnych vidi posun vpred... nekdo holt spis jen navrat k tradicnim hodnotam soudruhu z KSC :D Historie nicmene spolehlive prokazala, ze tim obranim schopnych se pod vedenim neschopnych se lepsich zitrku nedosahlo, ba prave naopak.
  VYHULENY_UFO
  VYHULENY_UFO --- ---
  DZODZO: jojo, bitcoin a kryptomeny za poslednich 10 let posunul svet hodne dopredu. kde jinde a kdy jindy jsi mohl sledovat zrod ekonomiku od bodu (bloku) 0.

  Je to stejny pripad, jako kdyz v roce 1995 opustil Internet akademicke prostredi a byl sveren do pece kapitalismu. Priliv penez urychlil jeho vyvoj, vznikaly novy projekty a diky komercializaci internetu a diky tomu, ze do vyvoje soukrome spolecnosti nalili miliardy dolaru, dnes existuje cela rada technologii, o kterych jsme mohli jen snit a videli je treba jen ve startreku. Dej lidem svobodu realizovat napad a posunes svet dopredu.

  Diky kreativite lidi vlastne ani dnes nemusis na prepazku do banky, ale muzes si svuj ucet ovladat elektronicky.

  To mas stejny jako s Elonem Muskem, jemu Internet a online financnictvi nakonec umoznil postavit rakety a posilat lidi na obeznou drahu.


  DZODZO
  DZODZO --- ---
  VYHULENY_UFO: njn strata casu, ale hlavne ze vzdy zareagujete :) hlavne teda invektivami a mimo podstatu ale dobre, chodte sa nadalej poplacavat po ramenach do vasej btc maxi "komunity" ako ste zarobili a smart kontrakty, dapps, nfts a vsetky tie nove veci nechajte na ozajstnych komunitach, ktore to posuvaju niekam dalej
  VYHULENY_UFO
  VYHULENY_UFO --- ---
  DANYSEK: tak ja to rikam od zacatku, ze pirati jsou komousi. to mi tady nikdo na nyxech nesebere. jinak vis jak se to rika: kdo je komunistou do triceti, je idealista. kdo je komunistou po tricitce, je idiot.

  podle me je diskuse s piratama ztrata casu, kdybych disktuval s xchaosem o jeho debilnich kryptoteoriich, mel bych hovno. me kryptomeny dokazaly, ze kdyz das lidem volnost a svobodu v rozhodovani, vymysleji nove veci a snazi se na nich vydelat. nova ekonomika nemuze nikdy vzniknout v regulovanem socialistickem/komunistickem hospodarstvi, protoze v nem brzdi rozmach ruzni xchaosove se svymi podivnymi teoriemi.
  DANYSEK
  DANYSEK --- ---
  VYHULENY_UFO: u nas v rodine to chapou vsichni... :-) A ze pirati se jako komunisti stale vic profilujou je stale vic zrejmy. Kde jsou ty casy, kdy chteli bez omezeni krast kopirovat jen cizi autorsky dila... :D Ted uz jedou v rezimu 'uspech se tresta vyssi dani'.
  VYHULENY_UFO
  VYHULENY_UFO --- ---
  DANYSEK: ty nemas vlastni deti, ze bys jim mohl venovat veskerou tuto energii...? ucit piraty, sorryjako
  Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam