GIOMIKY: ale no tak... sice chápu třeba vymezení se vůči tomu, že někdo má pocit, že prostě stačí mít v životě štěstí a že je to ok a mají na to nárok, apod.... ale kult práce se taky nesmí přehánět. Existují tvrdě pracující příživníci. A existuje válka... lidi pracující v továrnách na zbraně mají rozhodně pocit poctivě odvedené práce. Jedna propaganda/narativ nakonec zvítězí nad tou druhou stranou, a to zřídka bez jakéhokoliv válečného úsilí... ale faktem je, že tohle je příklad práce, která vedla k destrukci a zmaru (i když v lepším případě ke zmaru nepřítele).
Jisté ale je, že jde o disipaci energie (ve smyslu teorie nelinárních systémů). V rámci soutěžení o kontrolu nad zdroji se vyplýtvá zbytečně hrozně mnoho práce. Když se podíváš, do jaké pasti se dostaly kryptoměny, tak musíš částečně souhlasit.
"Oběd zdarma" není až takový problém. Ve skutečnosti - spousta lidí, kdo dostane oběd zdarma, nabídne hostiteli třeba umytí nádobí nebo tak něco. Vznik dobrovolné práce skrz nějakou přirozenou sociální potřebu nedlužit a nežít tedy s pocitem toho, že to bylo zdarma (i když často reálně), se podcenuje.
Dokonce si myslím, že kdyby spousta lidí přijalo, že zkrátka ničím extra nevynikají a jejich obědy jsou de-facto zdarma, protože to, co pokládají za práci, fungují spíše v kontextu obrovsky masivní produkce zbytečností (díky spekulativní investicím, dotacím, apod.) a že v nejlepším případě jsou placeni ze sázky na to, že možná teoreticky někdy by jejich práce mohla hodnotu získat - tak by svět byl lepší místo.
Podle mě kořenem problému je utkvělá potřeba většiny lidí věřit tomu, že jejich práce má bůhvíjakou směnnou hodnotu - a menšina lidí, co nějak ty peníze prostě má, tedy v daný moment patří k privilegované vrstvě, pak používá různé psychologické strategie vyrovnat se s tím, že nakládání s penězi jim vždy vynese víc, než by jim vynesla práce. Tam existuje strategie silných osobností, že je ok mít štěstí a jít štěstí trochu naproti, apod., další část lidí se prostě pokládá za hrozně chytré či jinak vyjímečné a svoje pseudonáhodné gamblerské aktivity pokládá za strašně důležitou "práci" - no a konečně pak jsou ještě úplní psychopati, které nejde z nějaké komplexní sociologické teorie úplně vyloučit.
Řekněmě, že oběd zdarma v nějakém chudinském slumu není zas tak záviděníhodný, jako oběd zdarma na místě, kde by chtěl být každý. Historické narativy z doby, kdy civilizace skutečně masivně stála na všech typech práce, včetně zcela nekvalifikované a manuální, prostě přestávaly dávat smysl od počátků industrializace. A nyní se dostáváme už i k industralizaci zbylých intelektuálních profesí (i když zejména těch nekvalifikovaných...)
Fakt bych se vrátil k tématu: základní příjem, ačkoliv je z kategorie levicových a sociálních idejí, není idejí radikální a už vůbec ne komunistickou (protože samotná myšlenka finančního příjmu je v rozporu se všemi teoriemi bezpeněžní ekonomiky, kde kromě komunismu samozřejmě můžeš celkem úspěšně deploynout různé autoritářské direktivní válečné přídělové systému - ono si to málo lidí uvědomuje, ale otrokářská spolčnost je taky bezpeněžné, pro ty otroky, kdo v ní žijou...). Základní příjem patří k umírněým tezí, které předpokládají zachování nějakého uvěřitelného narativu finančníctví a má zájem na jeho udržení a stabilitě. Nepatří do kategorie bezpeněžních ekonomik (žádného typu).