• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    YMLADRISMontessori - mimino, batole, školkáč i školák
    “Pomoz mi, abych to dokázal sám – abych to dokázala sama.” "Tato prosba, s níž se malé dítě obrátilo k Marii Montessori, se stala hlavním krédem její pedagogiky. Úkolem dospělých není formovat dítě, odstraňovat mu z cesty překážky, nebo jím dokonce manipulovat, ale udělat vše pro to, aby vlastními silami a svým tempem získávalo nové vědomosti a dovednosti a vrůstalo do světa, který ho obklopuje." Diskuse pro všechny, které zajimá montessori přístup, ať už pro miminka, batolata, školkáče ši školáky. Sdílení tipů na tzv. připravené prostředí (děcko se inspiruje a něčím se zabývá), aktivity, co je kde zajímavého po netu, literatura... Lidi, kteří montessori rozumí, a mohou nás poučit, jsou zvláště vítáni!

    rozbalit záhlaví
    BETTTKA
    BETTTKA --- ---
    KRISTY: Mně to funguje, tedy pokud jdu normálně přes odkaz https://rcpalecek.webooker.eu/
    KRISTY
    KRISTY --- ---
    ZEGA: vypadá, to, že už tam kurzy neučí (https://rcpalecek.webooker.eu/Courses). ale dik.o)
    ZEGA
    ZEGA --- ---
    KRISTY: velmi doporucuji martinu štanclovou právě z palečka
    KRISTY
    KRISTY --- ---
    ahoj, doporucili byste mi prosim nejake krouzky/kurzy Montessori pro me dvoulete dite v Praze? chci se nejak prakticky s technikou Montessori seznamit...nasla jsem zatim jen RC Palecek...diky!
    SEBIEN
    SEBIEN --- ---
    ANNNA: diky, nejak jsem zapomnela si to sama najit. "Idle" je tedy asi vystiznejsi...
    ANNNA
    ANNNA --- ---
    YMLADRIS: Tak on ten název je paradoxní, vzhledem k radám. Ale přijde mi, že dětská samostatnost taky. Na začátku udělat všechno za dítě je výrazně jednodušší, rychlejší a línější, než to dělat s dítětem...

    Já tomu rozumím tak, že ten "Líný rodič" je líný z hlediska "normálních" rodičů. Chodí málo do práce, nejezdí na vzdělávací a výchovné výlety, nevozí děti na 5 kroužků týdně atd.

    SEBIEN: V originale The Idle Parent
    SAN_IN_DA_SOUL
    SAN_IN_DA_SOUL --- ---
    YMLADRIS: díky! Článek je zajímavý, je tam pár věcí, které rozhodně zkusím aplikovat (třeba občas chce jít na nočník, ale já to nepochopím, naučit ji nějaký konkrétní znak/slovo mě ještě nenapadlo). Jinak poslední dobou (tak tři dny) začalo fungovat, že chodíme na záchod spolu - vždy ji informuji o tom, že jdu na záchod a ona se často připojí (rozhodně to funguje líp než to ptaní se, jestli se jí nechce).
    Nejčastější nehody jsou samozřejmě, když je do něčeho zabraná, holt se na to musí naučit sama myslet.
    SEBIEN
    SEBIEN --- ---
    YMLADRIS: jo, je to podraz (jak se to jmenuje v originale?), liny to fakt neni a presne jak rikas, aby si to clovek zaridil podle autora, pekne by se nadrel (byt s nim teda taky souhlasim a v mnohem by se mi to libilo). (No, linej je asi jenom v tom, ze nepracuje /fakt jsem cetla jen kousek, nevim, jak to ma zarizeny/).

    Nicmene, proc jsem to tady vubec zminovala: libi se mi ten koncept, ze deti zapojuju a ukazuju jim, jak funguji bezne veci, pro me teda hlavne vareni, treba. Pritom mi to vlastne prijde zname, akorat v novem svetle hodnotim, co s nama delali nasi.
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    SEBIEN: jeste jsem chtela reagovat na toho Lineho rodice. V podstate mi ten nazev knihy od nej pripada trochu jako podraz :-). Totiz, co on navrhuje za zivotni styl:

    - zatahovat decko do pracovni cinnosti
    - travit cas v prirode
    - mit bandu deti a spriznenych lidi
    - vystavovat dite hudbe
    - interagovat se zviraty
    - vyrabet spolu veci
    - pouzivat a prozivat pribehy
    Decko potrebuje aby rodice hlavne byli pritomni a byli decku modelem pro tvorivost a pro prace = hra.
    Decko oceni doupe randal svobodu.

    Jako jo, ma urcite pravdu (krome toho jak furt adoruje toho Rousseaua, kterej ale dal sveho syna do sirotcince (v te dobe byla umrtnost v sirotcincich pres 90 %).

    Ale! Pripada ti, ze zit tim vyse popsanym stylem je "line"? Line podle mne znamena, ze decko vrazis do skolky, odpoledne pred telku/konzoli a o vikendech do komercni herny, kde za dve stovky o nem nekolik hodin neslysis. Naopak fakt si preorganizovat zivot tak, aby decko mohlo zit s tebou, nejak poresit to, ze nase prace (kariera) jaksi zpravidla s pritomnosti deti nepocita, nejak poresit prirodu hudbu zvirata spolek lidi vic nez dvakrat do roka na dovolene, nejak poresit antikonzum (vyrabeni, tvorivost... kdyz doma nemas prostor na dilnu a vsechno je mnohem levnejsi proste koupit...). Opakuju ze s nim souhlasim a na vetsinu veci jsem dosla i pred prectenim Lineho rodice (ze decko zije nejlepsi zivot kdyz s rodicema Zije, takze holt asi nejblizsich deset let nelze travit zivot za kompem datlenim nebo serialama a nelze se vymlouvat na socialni fobii a s nikym se nestykat a objednavat si pizzu), ale fakt mi to nepripada jako jednoducha cesta :-). Tobe jo? Pro decko udelam cokoli, i se pokusim o zdravy zivotni styl :), ale vidim holt ty tezkosti kolem toho...
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    senzitivni obdobi

    Kdy se asi tak u batolat da ocekavat ze jim najede snaha pracovat s kterou casti tela.





    toto jsou obrazky z Absorbent Mind (montessoriova)

    nasleduji jeste nove rozkreslene verze, kde jsou videt tipy na to, co mit v prostredi kolem ditete za veci a pomucky - spis jako pripominka, kdo ty pomucky v zivote nevidel asi to nepobere. Ale! PUjcovna pomucek pro batole je v brne v cernovicich: http://www.elefant-brno.cz/pujcovna-montessori-pomucek/pomucky-pro-batolata/#!
    kdyz by nekdo to chtel primo zkouset nebo zkoumat. Nemaji tam urcite vsechno, klasicky (uber drahy) vyrobce pomucek je Nienhuis, kdyztak zde: http://www.nienhuis.com/en/infant-toddler.html

    prvni verze

    https://farm7.staticflickr.com/6229/6330637736_2d55a48a8c_o.png

    druha verze

    http://www.voilamontessori.com/en/wp-content/uploads/2013/11/0-36_psychomotor-horiz.pdf

    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    SAN_IN_DA_SOUL: je to povazovany za dulezity, protoze je to soucast nezavislosti decka - nezavisle dite nas cil :-). Ale nejakou konkretni metodu nebo tak, to nevim, myslim ze sama montessoriova nic nezanechala.

    monte uvahy #5

    Monte duraz na sebeobsluhu ditete jsem docela resila, protoze mi pripadalo, ze to konfliktni s kontaktnim rodicovstvim, coz je pristup k decku ktery mi dava nejvetsi smysl a je pro mne na prvnim miste. Oc jde: v montessori systemu se napriklad doporucuje aby spani pro decko bylo resene jako matrace na zemi, jeho vlastni, v jeho pokojicku. Cil je, aby decko kdyz si chce zdrimnout, tak bylo nezavisle, nepotrebovalo dospeleho ktery ho zavre do klece a po spanku zas vynda. Coz je dobry, ale ja davam prednost spolecne loznici a spanku spolecne s rodicem -- cim blizsi pach a zvuky matky, tim ma decko vetsi pocit bezpeci, kvalitneji (hloubeji) spi a ma vic sily na svuj vyvoj pres den a celkovou spokojenost. Kdyz decko spi samo, tak musi vynakladat energii na otupeni evolucne podlozeneho strachu z toho ze je pri spanku samo (co kdyz ho neco sezere...).
    Tak ze zacatku jsem mela dojem, ze ten monte vycvik je snaha decko co nejdriv osamostatnit, aby neobtezovalo (odstavit, naucit se krmit, spat, chodit na zachod...), coz ho muze zbytecne stresovat a tim zpomalovat. Ale postupne vidim ze v tom neni zadny rozpor, monte se da brat jako 'nasleduj decko - az prirozene vyvstane jeho zajem (o lzicku, nocnik, ...) tak ho maximalne podpor v tom, aby to prijemne zvladlo a postupne nasbiranymi expy najednou nalevlovalo (RPG termin z vedlejsiho klubu :-))'

    jinak jestli se ptas vylozene kvuli tomu odplenkovavani, tak takhle monte mama mi pripadne ze je uvolnena a zaroven do hloubky ma pozjistovany veci, cili muzes zkusit: http://www.mothering.cz/hura-na-nocnik/
    Zasadni mi takhle teoreticky prijde ta 'toilet awareness' tj dostat decku do vedomi o cem to cely je... aby pobralo kontext. Spis nez ho nejak vysazovat na nocnik pred telkou a doufat.
    SAN_IN_DA_SOUL
    SAN_IN_DA_SOUL --- ---
    A jenom mě tak napadá - co Montessori a učení na nočník? Píše o tom něco anebo troufla by sis odhadnout, jak s tím nakládá?

    Jinak podle mého se to neujalo především kvůli tomu, že škola byla/je vnímána jako nástroj zařazení lidí do systému (nemusí to být vždy tak negativní, jak to zní, ale ve 20. století spíš bylo). To se pak těžko prosazují způsoby výchovy, které vedou děti k samostatnému rozhodování a uvažování.
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    SEBIEN: ajo :)
    prvni krajeni co sem tak videla decka zvladaji sterkou na testo (nebo jak se to jmenuje - kus plocheho plastu s hranou, kterej jde vzit do dlane a vicemene tlakem rozkrajet treba banan)

    na howwemontessori.com / kitchen je celkem dost batolecich "receptu" kdyztak
    SEBIEN
    SEBIEN --- ---
    YMLADRIS: nůž http://victorinoxcz.cz/kapesni-noze-74-a-84-mm/muj-prvni-victorinox , ale koukala jsem, že jsou i jiný dětský nože, který se budou asi ovládat líp, akorát my jsme doma zatížený na Victorinoxy
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    SEBIEN: jo ty snidane jsou vtipny.. co je to victorinox? :)

    nekde mam zazalozkovanou nejakou gamifikaci uklidu Chores wars ci co, ale jeste je to daleko.. nicmene kluci tyhlety achievementy dost berou tak mozna by to mohlo fungovat http://www.chorewars.com
    SEBIEN
    SEBIEN --- ---
    YMLADRIS: zrovna v téhle oblasti se mi nějak propojuje Líný rodič (aspoň ten kousek co jsem přečetla), A dost! a to co znám z domu od mámy. Možná to každej dělal z jiných důvodů, ale je to o tom samým: zapojovat děti do čehokoli, kde můžou přispět. A taky jsem o tom přemýšlela při debatě o úklidu ve vedlejším klubu. U nás se třeba uklízelo vždycky v sobotu dopoledne, já s bratrem (víc teda já) jsme měli vždycky na starosti část úklidu a když o tom teď přemýšlím, možná víc než o ten úklid jako takový šlo právě o to zapojení dětí do běžnýho chodu domácnosti (aniž by teda moje máma měla nějaký záměr, proč to dělá, prostě jí to přišlo přirozené), stejně to bylo s vařením nebo čímkoli jiným - tu jsem dostala něco zamíchat, tu něco osolit a najednou jsem vařila sama ani nevím jak a ještě mě to bavilo a připadala si důležitě. Takže mně tohle přijde taky strašně přirozený, že to budu se svým dítětem dělat a pro začátek k prvním narozeninám dostane Můj první Victorinox (na což mě přivedli zde http://www.hravasnidane.cz/ ):))

    "Ne" často
    ORIKA
    ORIKA --- ---
    YMLADRIS: montessori třídy mají i u nás na pastvinách a tuším i na jana babáka...
    na pastvinách byla i monte školka, ale ředitelka ji zrušila...
    mám v plánu se tam jít kouknout až bude den otevřených dveří...a Ariho jsem přihlásila do monte přípravky, tak uvidím co z toho vzejde :)
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    RADKUVAVATAR: gajdosku mam v planu urcite prozkoumat. znami tam maji decka a prislo jim vtipny moment, ze kdyz se kluci setkaji s vrstevniky z beznych skol,nechapou proc tito jsou tak otraveni ze uz bude pondeli/zari/skola... :)
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    kai: jeste k tomu ze to zni pohadkove - doplnim klasickou story jak to cely zacalo. zacalo to tak, ze montessoriova si u papeze vymohla dispens aby jakozto zena smela studovat medicinu a dovolili ji to jako prvni medicce, ale musela pitvat po nocich aby nepoiburovala mediky. po skole pracovala v ustavu pro mentalne postizene deti, ktere tehdy byly povazovany za nevzdelavatelne, jen se jim hazelo jidlo a jinak nic. montessoriova videla ze si s tim jidlem hrajou a interpretovala to jako touhu po stimulaci. tak zkusila ruzne veci, presla sedm rek a hor a jak uz to v pohadce byva, za nekolik let ti mentosi uspesne slozili standardni italske klasicke skolni zkousky... timto pohadkovym uspechem se proslavila po cele zemi, sama to ale interpretovala ne jako zasadni uspech, ale jako jak moc nevyuzity je asi potencial normalnich zdravych decek, kdyz se spravnou podporou tu zkousku zvladne i postizeny retard.
    potom zacla delat ty casa de bambini (domy deti) pro decka ze slumu/delnickeho puvodu a furt je zkoumala, brala to jako takovy ten citankovy vedec ( marie curie :)), nee ideolog. melo to fakt dost uspech, jednou nedosel ucitel tak se decka vloupaly do skoly a pracovaly celej den i bez nej atd

    nicmene za tech sto let je to furt jen okrajova zalezitost. neni mi jeste jasne v cem je zakopan pes, kde se ukaze potiz.
    RADKUVAVATAR
    RADKUVAVATAR --- ---
    YMLADRIS: Brno ZŠ Gajdošova - super třídy montessori, naopak Praha ZŠ Na Dlouhém lánu je už slabší, ale pořád mnohem lepší než klasická výuka. :-)
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    monte uvahy #4

    Bavilo vas ucit se ve skautu/pionyru?

    montessoriova konstatuje, ze jeji metoda nefunguje dobre, neodehrava-li se ve vekove smisene skupine. mela skupiny pro vek 3-6, 6-9, 9-12. v 12-15, rikala, deti poitrebuji hlavne realne konat, napr provozovat spolecne mensi farmu s obchodem; videt v realu dusledky svych cinu a necinu.. jsem zvedava zda se mi podari neco takoveho decku umoznit (aby v puberte melo s partou kamosu vlastni minibyznys). hodne by se mi to libilo, misto boje proti soooo oldskul rodicum!
    ale zpet k malinkacum. za tech sto let nekteri psychologove souhlasi, ze vyvoj jde nejlip, kdyz vyzvy atakuji tak akorat uroven kde jsme (ne moc tezke ani lehke ukoly) a ze hodne dobre se ucime s malou pomoci, napr od nekoho kdo je jen o kousek dal. maly deti se furt pozoruji a uci od vrstevniku. co se tyce napr motoriky pripada mi logicky ze to lip obslehnou od jinych simpanzu nez od dospelaku. co setyce magickeho obdobi (3-6?), tam uz vubec nemaji doapelaci tu fantazii a detskou primost/tvrdost. mladsi sourozenci paradne kopiruji od starsich.
    vekove smisena skupina taky prirozene eliminuje brzdu rozvoje a to je zebrickovani/srovnavani z pozice ze vsichni by meli podat urcity vykon - tj to na cem je zalozeny znamkovani ve vekove jednolite tride. montessoriova odmitala jakekoliv vnejsi odmeny (znamky, pochvaly, odmeny). uvadi, ze deti se citily ponizene kdyz navstevy je chtely odmenovat za predvadeni vykonu. verila, ze nejlepsi motivace je vnitrni - starsi deti umi cist, chci taky umet cist! atd
    Ucilo se vam dobre ve skautu? bez znamek,jen tak, protoze to byly zajimavy veci? mne jo.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam