• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    MONYSEKAUTORSKÁ POEZIE *
    SORRYLOOKING
    SORRYLOOKING --- ---
    NATASHA: opět naprosto nádhernej plakát. grafik (čka) se furt lepší!

    já tady jen přidám malý avízo:

    zítra na ČRo Radio Wave bude v pořadu Liberatura Petr Král mluvit o novým ročníku antologie Nejlepší české básně (2011). moderuju já a Karolína Demelová. předem se omlouvám, když budu koktat, dělám to teprve chvíli a neumim v tom chodit.
    Liberatura - ČRo Radio Wave (Český rozhlas)
    http://www.rozhlas.cz/radiowave/liberatura
    poslech je možnej jen na webu, jde to i stáhnout, samozřejmě. začínáme živě v 17.00
    MOMENT
    MOMENT --- ---
    Vůbec výsměšky
    jsou často jen nervózní výměšky.
    PLASTIQUE
    PLASTIQUE --- ---
    Je častým jevem, že ti, co neumí, jsou přesvědčeni o tom, že umí nejlépe a jsou nejvíce slyšet. Líbí se mi, že ještě někdo klade vysoké nároky na úroveň jazyka. Nelíbí se mi ale, když se inteligentní debata o jazyce zvrhne ve výměšek podrážděného básnického střeva.
    FIN
    FIN --- ---
    PLASTIQUE: na druhou stranu je dnes překvapivě častým až téměř každodenním jevem, kdy ti, co umějí podprůměrně až výrazně hůř (anebo taky vůbec), neustále dokola vysvětlují, že umět se nemusí, že co sem taháte ty své blbé požadavky na zvládnutí jazyka a že hlavně sejde na tom, zda to "myslím upřímně" (c) Standa G. :-)
    PLASTIQUE
    PLASTIQUE --- ---
    Průměrný poeta
    o verš se pere
    pánové, tahleta
    pýcha mě sere.
    MOMENT
    MOMENT --- ---
    MOMENT: Tahle slova z cizích úst bych rád přilepil k té dobromyslné hromádce na nástěnce.
    MOMENT
    MOMENT --- ---

    JAK?

    Jak žít? Jak být prostý a být doslovný?
    Vždycky jsem hledal slovo,
    které bylo vysloveno jen jednou,
    ba slovo, které dosud nebylo vysloveno vůbec.
    Měl jsem hledat slova všední.

    I k neposvěcenému vínu
    nelze už nic přimísit...

    (Vladimír Holan)

    MOMENT
    MOMENT --- ---

    Budu se revanšovat nějakými novotami. Skici, a proto pohromadě s názvem jako společným jmenovatelem.

    NEDOKONEČNO

    I

    Unaven svým mládím
    se do skla dívám,
    jestli já to jsem.


    II

    Oči mé,
    sotva rozevřené;
    už spát se jim chce.


    III

    Ach
    bože,
    melodrama ve dvoře
    a to samé (ba co víc),
    v té nejmenší komoře.

    SONA1
    SONA1 --- ---
    MOMENT: říkala jsem si v kontextu tvých jiných textů, co že se ti to mezitím přihodilo za zvláštní nehodu:)
    MOMENT
    MOMENT --- ---
    SONA1: To je omyl. Není to moje práce a spletl jsem si tlačítka.
    SONA1
    SONA1 --- ---
    TOMASZ: (ts, věta s králíky obsahuje dialektologické exponáty, které je třeba opečovávat, nikoli hanět. Nářeční prvky, v případě králíků vymírající). Holinky k tomu patřej, o tom žádná. Prestižní vyjadřování to, pravda, není, ale jazykovědci to uchovávaj na nahrávkách a střeží jako oko v hlavě. takže na "máme doma králíci" nesahat, s pěstováním zvířectva naopak zatočit:) Konec otravného jazykového okénka.)
    FIN
    FIN --- ---
    na druhou stranu, zase tolik se z toho neposerme.

    TRESEN: nechceš přeci jen něco bližšího utrousit? klub, galerie, vinárna, jiný podnik? odpoledne, večery, jindy?
    JANEQ
    JANEQ --- ---
    Ne ne... rozhodně je to ztracené...
    TOMASZ
    TOMASZ --- ---
    TRESEN: Tak je to lepší. Ale obávám se, že to už jen tak nespravíš. Polemika, že i literáti mají mít selský rozum a že na stylistice nijak nezáleží, jde-li o nabídku tak zásadní, jako že bychom my docházeli někam číst, obzvláště v kontrastu s tou inzerovanou kvalitou, vede k tomu, že se zcela vážně bojím, co by se mi "tam" mohlo stát... ;) Tohle byl opravdu politováníhodný přehmat.

    A pak taky to o těch "běžných nyxích formulacích" bylo dost necitlivé potom, co Ti několik lidí celkem zřetelně naznačilo, že jsi mezi "běžnosti" se dost stranící nyxí subkulturou. Jsou i sociální skupiny, kde je zcela běžné použít formulaci "pěstujeme doma králíci a naši králíci jsou lepší jak sousedovo". Jakou kvalitu očekáváš, pokud si myslíš, že lze nabízet luxusní parfémy v holinkách od hnoje?

    A pak to plusování skoro každého příspěvku, který Ti odpovídá. To je taky zlo! Nezlob se, že mě to trochu nadzvedlo. Ale třeba jsem učinil dost, abych dostal za tohle mínus... ;)
    RICARDERON
    RICARDERON --- ---
    TRESEN: Jako sorry, ale napíšeš-li "své autorské čtení", nemůžu si o tom nemyslet své.:) Ale pokud jde o ostatní, tak hurá a sláva a jen houšť. Tady je talentůch...
    FIN
    FIN --- ---
    TRESEN: jako jinak klid, já už pochopil, že ty nabízíš možnost autorům - když bude kvalita, což si ty (+ tví případní spoluněco) posoudíš - možnost se prezentovat, to ano, ale v prvním okamžiku mě taky napadlo, na základě té formulace, zda prostě nepřišel někdo, kdo nám nabízí, že by nám něco ze svého přečetl :-)
    FIN
    FIN --- ---
    TRESEN: neber to jako rýpání, ale v zájmu vysvětlení podotýkám, že zpráva skutečně není ze stylistického hlediska nejšťastnější...
    jednak formulace "nabízím možnost realizovat své autorské čtení v Praze" skutečně primárně vypadá, jako bys ty nabízel(a) nám (které oslovuješ), že nám něco svého přijdeš přečíst. v tvé formulaci je primární význam tento. správně by to asi bylo "nabízím autorům možnost realizovat své autorské čtení v Praze"...
    a druhak "Pro více info pošta" je přesně onen nešťastný nešvar překládej / opisuj (z angliny)-jak-čteš, česky se říká spíše "další informace (poskytnu) v poště".
    pochopitelně, když vlezeš mezi literáty a jedním dechem zahlásíš cosi o kvalitě především, každý si toho všimne :-)
    RICARDERON
    RICARDERON --- ---
    TRESEN: Pane jo. Chodíš i do domácností?
    SONA1
    SONA1 --- ---
    MOMENT: Jaj... tak tudy ne. Nechceš-li tedy čtenáře zahubit palbou klišé:)
    BOTUL
    BOTUL --- ---
    NANTHEI: díky:) zatím to dělám takhle, ale třeba se to někam pohne:))

    Ideální muž

    1. Neprdím.
    2. Nekrkám.
    3. Nesmrdím.
    4. Nesrkám.
    5. Nepiju.
    6. Nekouřím.
    7. Nebliju.
    8. Nebouřím.
    9. Nesmilním.
    10. Senilním.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam