• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    MONYSEKAUTORSKÁ POEZIE *
    Na nástěnce najdete pravidla klubu, informace o textech zdejších autorů jinde, poetické kluby některých zdejších přispěvatelů a také další kluby, zabývající se literární tvorbou.
    Tamtéž si přečtete také rady a postřehy o psaní, kritice a nutnosti autorské práce. Přečíst si nástěnku se velmi doporučuje.


    The best of tohoto klubu (jak ho vidí někteří zdejší autoři a kritikové) najdete zde: Autorská poezie - výběr Můžete také nominovat.
    Pokud píšete hodně emotivně a vaše texty jsou spíše prožitkové, můžete zvážit uveřejnění v klubu Emotivní poezie
    V případě, že nemáte zájem o kritiku a chcete se hlavně podělit o svoje zážitky, doporučujeme klub Azyl pro věčné romantiky
    Obtížné aspekty poetova života a všemožné drby z oboru zpracovává Těžký život básníkův
    Pokud vás klub Autorská poezie všemožně rozčiluje, navštivte opoziční autorský klub Poesie bez pranic a tkanic
    Technická poznámka: klub je zpřístupněn ke čtení i pro off-Nyx čtenáře.
    rozbalit záhlaví
    NATASHA
    NATASHA --- ---
    JANEQ: Žáby všedních dní mě baví. Vizuální aspekt díla bych tak nějak...raděj přehlédla.
    JANEQ
    JANEQ --- ---
    _



    NATASHA
    NATASHA --- ---
    BUBLINKY: Čtu to už asi posedmé a pořád nevím. Je to takový patchwork, nejde mi to číst dohromady, ač jde vlastně o jednu situaci, jednu vícerozměrnou scénu. Jakoby šlo o poznámky.
    NATASHA
    NATASHA --- ---
    ENDLIFE: První strofa mě vyděsila, pak se to začalo zlepšovat - závěr to zachraňuje.
    ENDLIFE
    ENDLIFE --- ---
    Co za to stojí

    Už nechci chtít
    toužit, věřit, znát
    ani milovat

    snad jen ctít
    povrch, cévy i špínu
    chvění v usínání

    ctít ji anebo jeho
    obrysy, hranice, doteky
    pohyblivý konec
    na obou stranách
    KVIIIK
    KVIIIK --- ---
    Ze spaní si rozlámali ruce
    z polštářů jim zůstal mělký hrob
    Leželi mrtví rok nebo dva v kuse
    a když se probudili
    kolem stále tma
    hvězdy
    a strop plný oběšenců
    rozhodli se nenechat nic náhodě
    a dřív než zazvoní budík
    nebo něčí slova
    odplavat do ticha, do mezery za skříní

    Tam znova
    jako už tolikrát
    v místě, kde svět nejvíc prosakuje
    prostě vstát
    BUBLINKY
    BUBLINKY --- ---
    Podzimní večer
    lampiony oken jsou zavěšené
    na pokrčených větvích

    Upíjím pivo ze skleničky na víno
    protože víno došlo
    a nechci se dotýkat rty plechu

    A myslím na I.W. a J. a J.S. a S. a E.
    jak jim asi je...

    U sousedů to zase žije
    Ona: „V Bohnicích mi bylo beztak nejlíp."
    Třásk!
    sklenička na víno?
    zřetelněji „Si nemožnej!"
    Ozvěna z chodby
    Vyčítavý štěkot psa
    Ozvěna z chodby
    Prásknutí dveřma
    Pak už jen ticho
    a ticho
    a ticho

    Myslím na pána jehož jméno ani hlas neznám
    jak mu asi je
    a jestli taky vidí nějaký lampiony
    GRIMALK1N
    GRIMALK1N --- ---
    NATASHA: Celé je to dobré, ale ta první báseň je nejlepší - vlastně asi zatím to nejlepší, co jsem od tebe četl.
    TOMASZ
    TOMASZ --- ---
    RICARDERON: Suchoprdsky... suchoprdsky... Ve mně tohle prostě vyvolává pocit na zvracení, což o nich jinak obecně neplatí.
    GRIMALK1N
    GRIMALK1N --- ---
    RICARDERON: "jedno z nejlepších zpracování jakýchkoli básnikých textů, které vybírají velmi pečlivě a vkusně" Tak to za ně v tomto případě zaskakoval nějaký autista, jinak si ten schizofrenní rozkol hudby a textu neumím vysvětlit.

    Já jim vyčítám konkrétně to, že zprznili mou oblíbenou báseň. Humor má každý nastavený jinak, ale tady ho nikde nevidím (a to mám jinak rád vtipné hudební kontrasty, např. http://www.youtube.com/watch?v=2Qtu1ZQJdC8).

    Tu kapelu neznám, v podstatě nic jiného jsem o nich neslyšel (poslechnu si, když to tady tak všichni chválíte) a klidně to může být "jedna z nejlepších českých kapel", ale to nic nemění na tom, že jejich zhudebnění "Kdo vám tak zcuchal tmavé vlasy" je fail.
    RICARDERON
    RICARDERON --- ---
    GRIMALK1N: Hm... hrají velmi chytrou hudbu, která nabízí jedno z nejlepších zpracování jakýchkoli básnikých textů, které vybírají velmi pečlivě a vkusně. Jsou to dobří muzikanti, kteří se nebojí humoru - což bude asi to, co jim suchoprdsky vyčítáte. Každopádně jedna z nejlepších českých kapel.
    NATASHA
    NATASHA --- ---
    Porodnice



    I.
    Popochází.
    Shrbený hastroš otce před výtahem.

    Bezcílné ruce v mechanismu
    hledají kolečko, páčku,
    která to celé vysvětlí.

    Za studenými dveřmi
    křičí žena, ale už jinak,

    už ne pro něho.



    

II.

    
Shromáždili se. Nejstarší drží
    to nové dítě,

    zatímco matka zkouší sedět
    na příliš měkké pohovce.

    Děti nechápou svátečnost scény,
    nuda jejich odpoledne
    brodí chodbu

    mezi konvemi erárního čaje
    a šmírovým mýdlem.





    III.
    
Konečně pevný bod. Tedy
    
pohnout vesmírem,

    jenže náhle mu ksicht
    nedrží, 
    rozdrobený výraz radosti, ne,

    je to
    zděšení, je to
    modrý odraz notebooku,
    který sem tajně přinesl

    s pevninou práce.

    GOBERS
    GOBERS --- ---
    TOMASZ: Skvostna je treba Balada o ocich topicovych.
    TOMASZ
    TOMASZ --- ---
    Sorry za OT.
    TOMASZ
    TOMASZ --- ---
    GOBERS: K tomu širšímu kontextu by bylo asi dobré přidat i něco, co se jim povedlo, aby to s nima nevypadalo tak zoufale. A tohle je imho dobrý:

    Hm... - Znáš dálku...? - YouTube
    http://www.youtube.com/watch?v=cUVHYs4dO9o


    Ale ten Sova... ten Sova, to je fakt strašný zlo. ;)
    GOBERS
    GOBERS --- ---
    BUCHVI: Nesouhlasim s Tebou. Ale pokud o tom nechceme psat blankvers, tak bychom to asi nemeli rozebirat zde, protoze tady je to OT.
    BUCHVI
    BUCHVI --- ---
    GOBERS: A nebo ne. Mám je relativně naposlouchaný, slyšel jsem je párkrát naživot a... ne. Přesně jak píše Grimalk1n, ta hudba se vůbec nehodí k tomu textu, takže sdělení je naprosto nepochopitelný. Což je škoda, protože popularizace by to byla dobrá.
    GOBERS
    GOBERS --- ---
    GRIMALK1N: Inu, zrovna tohle je treba videt v sirsim kontextu tvorby tehle kapely. Doporucuju vic naposlouchat, treba zmenis nazor...
    GRIMALK1N
    GRIMALK1N --- ---
    Když jsme u toho zvracení, co říkáte na tohle? http://www.youtube.com/watch?v=N7IjzIckOLA - zhudebnění Kdo vám tak zcuchal tmavé vlasy od A. Sovy. IMHO podivnost a močení na básníkův hrob, i když možná neúmyslné. Hudebně to vůbec není špatné, naopak, ale problém je v tom, že ta hudba a zpěv se k textu vůbec, ale vůbec nehodí! Předpokládám, že autoři by se hájili něčím jako "kontrast, experiment, nebuď tak konzervativní, voe", ale tímhle se to prostě nedá odbýt, ta hudba a zpěv totálně zabíjí náladu básně.
    TOMASZ
    TOMASZ --- ---
    FIN: No, to taky. Ale do větších perverzností bych se raději už nepouštěl... ;)
    FIN
    FIN --- ---
    TOMASZ: no já si především myslím, že "mou" je zbytečné, když následuje po "buď mi" :-)

    buď mi múzou
    buď mi inspirací
    buď tou co drží
    mi vlasy
    když zvracím

    a máš to i s přidanou perspektivou :-)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam