• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    _LEPIK_Těžení kryptoměn

    Těžba kryptoměn pomoci ASIC, procesoru, grafickych karet...tipy ohledně alternativních coinů, poolů, multipoolů, doporučená nastavení pro konkretní težební zařízení, aplikace pro těžbu, přetaktovávání, fotky rigu, chlubení se vytěženým množstvím coinů atp.
    Smyslem je trochu odlehčit Bitcoin klubu, kde podobně specializované informace nemusí zajímat každého.


    CST, GMT, UTC= Central Standard Time, Greenwich Mean Time, Coordinated Universal Time
    EST= Eastern time = GMT-5 (tzn pro čechy -6)
    Čechy se nacházejí v pásmu CST+1, GMT+1, UTC+1


    Start nových mincí
    http://cryptodir.com/calendar/#action=calp_month
    http://www.shiliwu.com/
    http://www.altcoincalendar.info/
    rozbalit záhlaví
    MCKIDNEY
    MCKIDNEY --- ---
    MATT: Co je totiz zajimave je podivat se na pomer ztrat a vyhod vedoucich z chlazeni cele mistnosti.
    Zajimava informace z praxe je ze nas nezajimava nefektivita (Tu na konci plati zakaznik) a stejne to nedokazeme efektivne chladit, notoz to teplo vyuzit.

    ASIC ma oproti serverovne vyraznou vyhodu/nevyhodu - 2xASIC ti nezabere skoro zadne misto a pritom ma odber jako cely rack. Coz musim rict ze je vyborny napad v prispevku SOONIC. Postavit reseni co neni pro mistnost, ale pro opravdu male topne teleso.

    MATT
    MATT --- ---
    SOONIC: popravdě, praktickou realizaci vubec neřešim ;)

    Mě uniklo, že chceš ohřívat tu vodu na praktický využítí. Pak opravdu potřebuješ TČ, protože na konci nemáš "nekonečně 20°C vzduchu", ale vodu, která má vyšší teplotu než jakou chceš chladit.

    Ono se to nezdá, ale "jen" těch 1000W ohřeje denně přibližně 260 l vody o 80°C.
    SOONIC
    SOONIC --- ---
    MATT: Ty mluvíš o custom řešení, a předpokladáš, že bude existovat vodní blok pro každý vyprodukovaný ASIC, GPU. Your way. Z hlediska pořizovací ceny a životnosti (jestžli na GPU s vodárnou nechceš ještě 5 let hrát doma v obývaku Virtual Sokoban 5D ;)) tak je to už posledních - odjakživa miningu - let mrtvý proud

    Moje ůvaha míří jiným směrem. Krabice, vložíš do ní svůj asic, nebo rig a připojiš ho na vodní okruh. Vlož si do něho co chceš. Kup si jich kolik potřebuješ a ať tě to stojí tolik, že zauvažuješ o prodeji svého zánovního elektrokotle. Bonusem by byla certifikace, že se jedná vpodstatě o teplovodní kotel a získat levnější elektřinu a postavit to mimo potřebu živnosti. Kryptokotel. Nebo tepelné kryptočerpadlo.

    Kompresorový okruh s chladivem se mi zdá univerzálnější pro odvod konstantího tepelného výkonu do jiného kapalného média. Jo, bude to stát další práci kompresoru. Ale umožní ti to přenést jakékoliv teplo ze vzduchu do vody a akumulovat ho.
    Těžkopádně se předáva teplo ze vzduchu do vody (řádově jiná tepelná kapacita). Chladivo v kompresorovém oběhu má takovou vlastnost, že při určitém tlaku se dokáže pri nějaké výparné teplotě odpařovat (výparné teplo řádově jinde než hmota×kapacita). Tím umožní pří "tvé" teplotě odvést několikanásobně víc tepla, než by si přenesl do vody přímo např."přebubláváním horkého vzduchu přes vodu", nebo výměníkem tepla jakékoliv konstrukce (kapacita × potřebná změna teploty).
    No a jedno s druhým, co z troho získáš je několikrát (2÷5)x víc, než energie, co vložíš do kompresoru. Takže úvaha od boku, jestli můj rig celoročně ohřívá vzduch výkonem 1000W a já přidám ještě 333W (kompresor) a těch 1000W (možná i něco z těch 333W) (× nějaká úočinnost) si celoročně schovám na ohřev teplé vody na sprchování, tak si otevřu kryptolázně. A teď ta metafyzika, kdybych celou svoji potřebu tepla na ohřev vody (kterou bych i tak zmařil na nějaké spirále, nebo hořáku) vyrobil těžbou, takže bych vlastě těžil těžebným výkonem jako 1000W miner a "platil" bych za to jenom 333W.. :)

    Od běžné představy TČ se to líší jinýámi provozními parametry (teploty v cyklu, konstatní výkon).
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    bezva, pojďme dál

    Realtime mining hardware profitability | ASIC Miner Value
    https://www.asicminervalue.com/

    baikal giant N plus se zdá dobrej, https://asicminermarket.com/product/baikal-giant-n-plus-miner/ , ale nechápu, proč ho mají na https://asicminermarket.com/product/baikal-giant-n-plus-miner/ za 1000usd a na stránkách baikalu má slabší brácha cenu 1900usd https://www.baikalminer.com/product12.php

    když jsme u těch záhad :)
    MATT
    MATT --- ---
    MCKIDNEY: já už to chápu. to je takovej ten střet teorie s praxí... ;)

    bral jsem, že na konci budu chladit stejně do vzduchu a tam ten výměník můžu rozměrove dimenzovat do alelůja a nenapadlo mě, že mě může omezovat naopak ten tepelnej tok mezi čipem a dalšim stupněm (třeba tim, že při danym gradientu to teplo prostě neprotlačim z čipu ven).

    MCKIDNEY: jasny, dik. jsem rad, ze jsem si to vyjasnil ;)

    VYHULENY_UFO: ale na to taky nepotřebuješ TČ, který celou dobu rozporuju ;)
    MCKIDNEY
    MCKIDNEY --- ---
    MATT: A energie nutna pro presun nositele (Ventilatory, Cerpadla....)
    MCKIDNEY
    MCKIDNEY --- ---
    A ten duvod proc jsem to zminil je, ze lidi rychle nahrazuji vzduch necim jinym. Neuvedomuji si, ze jim to moc nepomuze.

    Muzu prestavet ASIC na olejova kamna, ale pokojova teplota nutna pro provoz nebude 60, 30 ale treba jenom 25 stupnu a v lete se ti to vypne.
    MATT
    MATT --- ---
    MCKIDNEY: ok. takže v praxi jsou de fakto limitující rozměry (plochy výměníků, průřezy hadiček), přes který teplo prochází?
    MCKIDNEY
    MCKIDNEY --- ---
    Kompresor ti umozni manipulovat s tou teplotou, coz prinasi do celeho systemu dalsi element.
    Kdyz jsme pravdepodobne vsichni ITaci, tak se na kompresor divej stejne jako na kompresi v IT. Ano ubere na rychlosti kvuli kodovani a dekodovani, ale to neznamena ze se ti to nevyrovna tim ze nepotrebujes sirsi pasmo.
    MCKIDNEY
    MCKIDNEY --- ---
    MATT: No ono je obtizne predat vsechno co si clovek mysli :)

    Hele zakladni myslenka je mnozstvi energie co musis prevest z jednoho materialu (Heatspreader na ASIC) do odpadu (V tve uvaze neomezene mnozstvi vzduchu kolem 20 stupnu). Tvoje uvaha vynechava problem s tepelnym odporem. Nebo jinak receno tepelnym rozdilem mezi chipem a vzduchem. (A vsemi prvky mezi tim.)

    Ted se dostavame k tomu, ze potreba teplota v uzavrenem systemu neni 60 stupnu, ale treba 25 stupnu.
    Takze musis navysovat mnozstvi nositele.

    Tady je pak to proc ta diskuze potrebuje vice detailu - Naklady na prenos vzduchu nerostou rovnomerne s vodou, vodou co obsahuje aditiva, kovy. Kdyby to tak bylo, tak chladime vse vzduchem.
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    MATT: tak muzes minimalne tomu teplu trochu pomoci proudit a odvest ho treba do zimni zahrady, ze. :D
    MATT
    MATT --- ---
    PALEONTOLOG: právě s takhle zjednodušenym přístupem jsem došel k tomu, že je nejlepší nechat teplo samovolně proudit ve směru jeho gradientu, bez vkládání dalšího zařízení, který ve výsledku zas jen generuje další teplo..
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    MATT: zkus to brát tak, že potřebuješ ohřát vzduch a někde na asicu se ti povaluje teplo :)
    MATT
    MATT --- ---
    PALEONTOLOG: no jasně, ale klasickej případ užití TČ je tam, kde potřebuješ něco ohřát na víc, než má zdroj tepla (nebo obráceně, kde potřebuješ ochladit na míň, než má okolí do kterýho chladíš).

    když vezmu druhej extrémní případ pasivního chlazení, tak ten poměr máš 0:∞, tj. mnohem výhodnější ;)

    v mej prvotních úvahách mě nenapadlo, že stejně jako někdy může bejt "výhodnější" mít vodní chlazení oproti, vzdušnýmu, tak někdy může bejt výhodnější mít "kompresorový" oproti vodnímu, i když tepelnej spád je pořád jednim směrem.. proto jsem začal s tim mim ehm ehm, jelikož pan ledvina používá termíny, jak se mu zamane a ze svejch úvah napíše jen půlku..
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    MATT: nejsem od fochu, znám jen princip na kterým to běží. předpokládám, že větším rozdílem teplot v chlazení (expanze) a zahřátí (komprese) na splitu ti stačí mnohem menší výměník a průtok, protože se v oběhu nachází větší teplotní gradient. obecně. při extrémních poměrech TČ 1:5 už se počítá každej prd, abys toho dosáhnul. běžně se prodávají 1:3 a nikomu to nepřipadá málo.
    MATT
    MATT --- ---
    PALEONTOLOG: to nerozumim, cos tim chtel rict.

    ale predstavuju si dve moznosti

    1) zdroj tepla, treba 60°C > HTF > radiator + vetraky > venkovnich 20°C
    2) zdroj tepla, treba 60°C > HTF > TČ > radiator + vetraky > venkovnich 20°C

    v pripade 1) mi HTF prenese (60-20*kapacita*prutok) tepla
    v pripade 2) mi HTF prenese (60-T*kapacita*prutok) tepla, kde T je teplota, na jakou mi chladi TČ, takze kdyz budu chladit na -20, tak mi stačí poloviční průtok HTF.

    v pripade 1) mam náklady energie na provoz obehu HTF, a veteraky
    v pripade 2) mam polovicni náklady energie na provoz obehu HTF, a veteraky mi sezerou cca stejne (?) a pribyl mi naklad na kompresor.

    a vy řikáte, že je výhodnější případ 2) oproti 1)? chápu to dobře, nebo mi zas někde něco vypadlo?
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    MATT: tepelný čerpadlo s poměrem 1:1 by nikdo nechtěl
    MATT
    MATT --- ---
    takže finta je v tom, že je výhodnější podchlazovat HTF na nižší teplotu než je okolí s tim, že ušetřim energii na oběhu HTF?
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    MATT: menším průtokem dotáhneš chladivo na výměník, ale stejně ho pak musíš někde odevzdat ve stejným množstvím. když jsem byl na školení u NIBE, tak se holedbali efektivitou 1kw elektřiny/5kw tepla
    MATT
    MATT --- ---
    MCKIDNEY: tak to prosimtě nějak rozepiš. měl jsem za to, že i při užití kompresoru, to končí radiátorem a větrákama. kopresor tě žádnýho tepla nezbaví, jen ho převede na vyšší teplotu.
    MCKIDNEY
    MCKIDNEY --- ---
    MATT: Abych nebyl jenom odsekavajici pako s Ehm Ehm :)

    Efektivita prenosu tepla zavisi na mnozstvi tepla a jak rychle ho potrebujes prenest. Predstava ze kompresor nikdy nebude vyhodny je spatna, protoze predpoklada ze efektivita vzduchoveho okruhu je konstantní.

    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam