BOZA: tohle, co odkazujes, je celkem extremni pripad (ikdyz udajne v danem miste ne tak ojedinely, nicmene tentokrat natoceny). Bohuzel jako ve vsech oborech, tak i zde existuji jedinci, kteri si musi neco dokazovat a zbytecne riskovat.
Ta pravidla jsou jasne dana a vetsi stroje by se nemely priblizovat na ted presne nevim, zda 150 nebo 120m respektive 300 v HOPu.
RC modely letadel, ktery si vetsina pilotu modelaru stavi sama, tak litaji vcelku na dohled a podle pravidel uz jen proto, ze to neni zas tak jednoduchy to pilotovat a nemaji zas takovy dolet. Navic vetsina modelaru byva vcelku rozumna a znaji pravidla a naopak na "dronare" nadava, nebot jejich nezodpovedne chovani docela ohrozuje i jejich konicek.
Kdezto v pripade dronu (kterym jak rikas "pridali tri motory"), ktere si muze koupit kdejaky clovek "za par kacek" ready to fly, aniz by stravil nejakou dobu na sestaveni a mel k tomu stroji jakykoliv vztah, si kazdy mysli, jaky je Top Gun a ze to je absolutne bezchybny stroj, ktery preci nemuze spadnout, protoze ma senzory a ktery muze posilat na kilometry daleko atd atd a ktere se velmi velmi velmi masove rozsirily a zasahly defakto kazdeho. Bohuzel drtiva vetsina techto si neprectou ani zakladni pravidla, neznaji zakladni fyzikalni zakony a nechce si priznat, ze to je jen a jen pocitac, ktery ma vrtulky.
Precijen pilotovat dron je oproti pilotazi rc modelu letadylka strasne moc jednoduchy vzhledem ke vsem funkcim, ktere soucasne drony (predevsim DJI) maji - GPS, stabilizace, kamera s gimbalem, live prenos obrazu s nulovou latenci atd atd. Pilotovat RC model letadla, na kterym nemas stabilizaci, live prenos zaznamu a musis se tedy orientovat predevsim neustalym koukanim na stroj a ne do tabletu, na kterym je prenasen obraz s temer nulovou latenci, je o hodne moc tezsi.
Proc se nenecha urcity prostor pro mensi bezpilotni stroje? Ale vzdyt ten prostor existuje. Jmenuje se trida G a je to prostor 0-300m AGL za splneni bezpecne dopadove plochy, vizualniho dohledu na stroj a prehledu provozu okolo tak, aby v pripade nutnosti pilot bezpilotniho prostredku byl schopen bezpecne a rychle opustit pripadny kolizni kurz.
Navic letadla pilotovana clovekem na palube maji jednak vzdy prednost pred bezpilotnimi prostredky a druhak maji moznost v urcitych specialnich pripadech sklesat i niz, jak pod 150m (nouzova situace, jeji nacvik atd... ale zas tak detailne tato pravidla velkych letadel neznam a bylo by treba se zeptat nekoho kompetentnejsiho).
Je treba si taky uvedomit jednu vec, kterou jsme rozebirali nekolikrat i zde. U dronu se ctyrmi motory ve chvili, kdy jeden vypovi sluzbu, tak jde stroj nekontrolovatelne dolu. U vicevrtulovych pri vypadku jednoho az dvou motoru jde relativne dobre nouzove pristat (samozrejme je treba s timto mit zkusenost a pokud nevite, jak se v takoveto nouzove situaci chovat, tak je velmi obtizne takovy stroj ovladat - teda ono je to tezke i tak i pro zkuseneho pilota :) a proto mimochodem existuje termin "bezpecna dopadova plocha", kterou je treba mit vymezenou a do ktere nema mit pristup nikdo, kdo neni zucastnen nataceni a neni poucen, co delat kdyz nastane technicka zavada...). Kdezto letadla v pripade nouze mohou "doklouzat" a nejdou hned jak kamen k zemi :)
Mimochodem bohuzel neexistuji presne oficialni statistiky havarii dronu (oproti havarii letadel, ktere jsou medialne propiranejsi). Respektive hlaseno bylo jen par nehod a to vzdy od subjektu s leteckymi pracemi.
V realu ovsem tech nehod je troufnu si rici nekolik az nekolik desitek denne. At uz se jedna o chybu pilota ci technickou zavadu stroje. Sice pro toto nemam realne podklady, avsak pocty dronu, ktere se servisuji, respektive pocet dotazu a "chlubeni" na facebooku jsou opravdu velmi velmi caste.