• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    XCHAOSMěstské utopie - fungují města? co táhne lidi do velkoměst? a před čím z nich jiní utíkají?
    Klub o všem, čím se zabývám už dvě desetiletí, ale chybělo mi pro to jednotné označení: Jak by mělo vypadat město, před kterým nebudou chtít lidé utéct do venkovských komunit či sekt, nebo alespoň do předměstského satelitního hypotékové bydlení, ze kterého se dojíždí do práce auty? Co nás drží ve městech a co za námi přivádí další přistěhovalce? Je utopie přežitek a nadávka, nebo má v lidském myšlení nezastupitelnou úlohu?

    Město jako podvědomý cíl útěku z otroctví/sekty/uzavřené společnosti (a proč to vždycky nefunguje). Problémy lidí co se narodili ve velkoměstech. Alternativní architektura (dřevěné mrakodrapy, vertical farming...), alternativní doprava (cyklodoprava, visuté cyklostezky, elektromobilita, bezplatná MHD), alternativní ekonomika (coworking, workspace sharing, homeworking, všeobecný základní příjem), alternativní cestování (couchsurfing), celoživotní vzdělávání, sousedské telekomunikační sítě, alternativní formy rodiny... soužití ve městech: co se dá dělat společně a kdy vám sousedé už lezou krkem a chcete být sami. "Koldomy" - proč to soudruzi vizionáři ve 30.letech vymysleli špatně? Co nahradí rodinu ve 21.století? Venkov jako bašta "tradičních hodnot" - město jako volný trh s možností volby a šancí na individualitu a experiment...

    Eco-city network: místní zdroje energie ve městech, rekuperace tepla, akumulace energie, recyklace, úspory z rozsahu (při vytápění, čištění odpadních vod, apod.), využití odpadního tepla průmyslových procesů (např. datacentra), využití budoucí vysoké koncentrace elekotromobilů k akumulaci přebytků energie na noc noci, apod. Topení dřevem ve městech: ano či ne, případně jakým? Jaký dopad na životní prostředí by mělo, kdyby se civilizační infrastruktura měst plošně zhroutila?
    rozbalit záhlaví
    MIKATCHOU
    MIKATCHOU --- ---
    KEIKIN: proto tak třeba pořádáme s PragueWatch Lidovou školu urbanismu, na které se snažíme lidi vzdělvat i v jiných věcech než je lobby, kšeft, a omezená nauka ze školních lavic
    KEIKIN
    KEIKIN --- ---
    MIKATCHOU: taky sem kdysi studoval urbanismus. Nicméně po letech získaných zkušeností jsem dospěl k závěru, že v reálu tohle nikoho nezajímá. nikoho nezajímají studie, teorie atd. KDyž se má o něčem rozhodvoat, vítězí lobby a nejrůznější mafouši. Bohužel je to většinou legální.
    XCHAOS: Většinou je to tak, že všichni souhlasí kromě jednoho či dvou :-(
    M4JKL05
    M4JKL05 --- ---
    zajímavej článek o rozvoji inovačních čtvrtí:
    The Rise of Innovation Districts: A New Geography of Innovation in America | Brookings Institution
    http://www.brookings.edu/about/programs/metro/innovation-districts
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    hehe, Severní Korea jde na utopie zostra... :-)
    Hovership holidays: North Korean architects shake up tourism | Art and design | theguardian.com
    http://www.theguardian.com/...log/2014/jun/10/north-korean-architects-shake-up-tourism-utopian-tours
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    BELZEBUB1936: fajn, proč ne, taky přístup. ale na NYXu je klubů o squattingu spoustu. mě zajímá utopický život ve městě bez ohledu na vlastnické struktury - je mi jedno, jestli to bude město s feudálními výsadami, s individuálně či skupinově vlastněnými domy, obecní domy, nebo nějaký experiment ignorující vlastnictví... víc mě zajímá, kde takový squat vezme elektřinu, než kdo ho ne/vlastní (a ne - napíchnout se načerno na elektřinu vyrobenou v uhelné nebo jaderné elektrárně není utopické ani trochu - nějaký oběh účtenek a jiných papírků mě vůbec nebere, víc mi zajímá to "město o sobě", tedy jeho technické předpoklady...a ne sociální dohoda o jeho využívání... tam je nakonec město jako nositel nějakých tužeb lidí vždcky vzácný zdroj a lidi soutěží, kdo v něm bude žít, tak či onak.. max. si místo peněz stanoví jiná pravidla....)
    BELZEBUB1936
    BELZEBUB1936 --- ---
    anebo ještě jinak:

    Prolomit vlny: Domy v Praze chátrají dál. Na problém upozorňují squatteři | Prolomit vlny
    http://www.rozhlas.cz/...vlny-domy-v-praze-chatraji-dal-na-problem-upozornuji-jen-squatteri--1360393
    BELZEBUB1936
    BELZEBUB1936 --- ---
    hm, anebo se na to taky dá podívat jinak:

    Vzpomínky na budoucnost | … nejlepší večírek na konec léta
    http://vzpominkynabudoucnost.squat.net/
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    Hmm. většina domů ve ve městě patří rozhádaným společenstvím vlastníků :-)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    co nás v městech dostalo tam, kde jsme (resp. nebo ne?). každopádně... jedna z utopií minulosti, která dost poznamenala 20.století...
    Le Corbusier’s “contemporary city” (1925)
    http://nblo.gs/Xorul
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    KALICOR: v létě, samozřejmě :-) (ale to třeba zelenina samozřejmě taky)
    KALICOR
    KALICOR --- ---
    XCHAOS: presne, daj se bud nadstavit vys - takze vznika prostor pro pastvu atd. a dale by v klidu mohly byt zabudovany ve vsech sklenenych baracich v tech sklech, kde by pokryvaly cast spotreby baraku. to jen tak pro zacatek
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    SHEALA: tak auto už je jiná váhová kategorie, ale invalidní vozík se nebude tolik lišit od elektrokola, svým zapojením...
    SHEALA
    SHEALA --- ---
    XCHAOS: to chce elektrikáře :) Stejně jako přestavba auta pro postižený nechce inženýra, ale automechanika. Pokouším se infiltrovat svoji asistentku do společností co dělaj tyhle přestavby, aby jim ukázala, jak se dá s autem hýbat.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    VYHULENY_UFO: tohle právě vůbec nechápeš... podle mě solární panely patří jen na střechy či fasády domů, ideálně už těch stojících. můžu ti sice ukázat pár fotek, kde se i pod solárními panely pasou ovce, vše je zarostlé trávníkem a ani kousek krajiny vlastně nepřichází nazmar (srovnej s hnědouhelným dolem, například), ale stejně všichni cítíme, že to není to pravé.

    popravdě, tenhle klub je o tom, jestli a jak by si města dokázala vystačit v maximální míře se zdroji, která mají. tedy ne, že kvůli městu na venkově pokryješ louku solárními panely: ale že město omezí svojí spotřebu energie a plýtvání zdroji, aniž by přestalo být městem a aniž by vlastně přestalo přitahovat a lákat své obyvatele (ne nutně "držet a nepouštět")

    získal jsem v poslední době docela zvláštní úhel pohledu, shodou okolností a náhod, kromě toho do centra chodím čím dál víc zřídka a třeba zrovna včera jsem viděl úplně prázdný sál multikina a tak, takže vidím, že se fakt investuje do projektů, které jsou mimo zájem lidí... třeba klubová kina táhnou nesrovnatelně víc než multikina plná reklam ... a fakt to nevidím nutně nějak mimopeněžně, já se ptám, proč jsou investoři tak hloupí a investují do forem, které prostě netáhnou... (trochu podobné ptaní, jako se ptali lidé za éry normalizace ...)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    SHEALA: zase já nechci, aby zůstalo jen u keců (ty my jdou nejlíp). co můžu nabídnout bezprostředně, je asi přestavba nějakého elektrického vozíku na solární dobíjení (na loňské cestě jsem si stejně uvědomoval, že nejblíž to má k tempu a zvuku invalidního vozíku... které v Bavorsku na cyklostezkách hojně jezdí tak jako tak, akorát ne solární). to je ale trochu offtopic a týká se to právě šance vyrazit mimo město, mimo ustálené trasy.
    SHEALA
    SHEALA --- ---
    XCHAOS: hele libí se mi tvůj způsob uvažování. Za mě je to co píšeš cajk :) Včetně exoskeletonů, kravat a kriplů. (Jediný upozornění, nepoužívat tohle slovo s K před MATKAMA a ředitelama neziskovek, my si tak sami říkáme, k nevoli MATEK a jednoho ředitele neziskovky :)
    A ano, výtah + lezecká stěna je nádhernej koncept.
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    XCHAOS: desi me predstava krajiny zasrany solarnima panelama... kor tady v cechach, kdy sviti slunce par tejdnu v roce, jinak chcice, je zima a nebo je pod mrakem....
    furt nechapu tyhle myty o slunecni energii. neni v soucasnosti technologie solarnich panelu, ktera by dokazala plne vyuzit slunecni svit v nasich oblastech.
    ano, fotovoltaiku klidne, ale i clovek se zakladnim vzdelanim si dokaze uvedomit, ze tyto technologie patri spise k rovniku, kde je doba osvitu stala a konstantni vicecimene, a ne na sever...
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    SHEALA: ok, ale tad navrhuju nějak uvažovat bezbariérovost jednotně pro vozíčkáře, kočárky, jízdní kola a třeba inline bruslaře... první vlna bezbariérovosti, cílená čistě "charitativně", podle mě právě vedla k dalšímu dělení. pohybovat se po městě na městě na kolečkách je podle mě ok, nejde preferovat auta před cyklisty a vozíčkáři, apod. ale technologie taky mění ledacos... lithiové baterky umožňují invalidním vozíkům řítit se po silnicích rychlostí mopedu (nedávno jsem viděl na vlastní oči), a nevidím důvod, proč to nějak nespojit právě třeba s bezbariérovostí pro cyklisty.

    s tím, jak jsou určitá místa "mentálně daleko" od sebe, rozhodně souhlasím, ale netýká se to jen tělesně postižených, ale lidi jsou vyloučení dle spousty různých klíčů. a ty karty mohou být ještě během našich životů rozdané zase trochu jinak... každý pokrok např. v akumulaci energie nás o kousek přibližuje např. průlomu v exoskeletonech, takže se může klidně stát, že vozíček bude časem pro postižené jen formální záležitost (něco jako sako a kravata), a že budou normálně pobíhat po schodech pomocí exoskeletonů (a ty budou dobíjet v nabíjecích stanicích pro elektrokola), apod.

    každopádně nemám nic proti inkluzivním utopiím, spíš naopak... nikdo nechce "challanged" lidi nikam schovávat (nevím co je správné politicky korektní české slovo, nechci říkat postižení či handicapovaní, ale ono to jde ode zdi ke zdi a filmy typu "Kurz negativního myšlení" by velely na rovinu říkat kriplové... ale tam je zase háček, že tahle slova jsou vnímána jako ok jen když je někdo řekne sám o sebe.. a prostě se nikam nedoberem). současně to ale nejde ani nějak naplánovat... důležité je podle mě právě neoddělovat striktně režim charity od režimu zábavy, a nějak extra neodlišovat vozíčky od longboardů a kolečkových bruslí, ale řešit to nějak vždy společně. a nebo proč kombinovat schody vs. výtah? to je přece hrozné klišé, které nahlas křičí, který způsob přepravy to má jednodušší. zkombinoval bych výtah vs. žebřík nebo výtah vs. lezeckou stěnu... pak by poměr toho, kdo musí použít v městkém prostoru jaký modus přepravy, najednou vyšel úplně jinak...

    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    KOC256: to je mýtus šířený ekofoby... jediný problém jsou moje panely skladované ve sklepě (i když zase asi tolik nestárnou), ale panely umístěné normálně na střeše mají EROEI kolem 7 let (životnost je udávaná 20 let, ale ve skutečnosti může být klidně vyšší, spousta družic a sond funguje s FV panely starými desítky let,a to jsou vystaveny agresivnímu kosmickému záření). navíc uvažovat o tom v kategoriích peněz (v podmínkách monopolizované ekonomiky, ovládané propagandou/reklamou) není úplně optimální, EROEI je lepší číslo.

    no a zejména mají smysl třeba solárně-termální panely... myslím, že dnes můžeme postavit město, které bude 6 měsíců v roce zcela energeticky soběstačné (nebo bude producentem energie) a pouze v topné sezóně bude závislé na externích zdrojích.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam