• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    XCHAOSMěstské utopie - fungují města? co táhne lidi do velkoměst? a před čím z nich jiní utíkají?
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    SHEALA: ok, ale tad navrhuju nějak uvažovat bezbariérovost jednotně pro vozíčkáře, kočárky, jízdní kola a třeba inline bruslaře... první vlna bezbariérovosti, cílená čistě "charitativně", podle mě právě vedla k dalšímu dělení. pohybovat se po městě na městě na kolečkách je podle mě ok, nejde preferovat auta před cyklisty a vozíčkáři, apod. ale technologie taky mění ledacos... lithiové baterky umožňují invalidním vozíkům řítit se po silnicích rychlostí mopedu (nedávno jsem viděl na vlastní oči), a nevidím důvod, proč to nějak nespojit právě třeba s bezbariérovostí pro cyklisty.

    s tím, jak jsou určitá místa "mentálně daleko" od sebe, rozhodně souhlasím, ale netýká se to jen tělesně postižených, ale lidi jsou vyloučení dle spousty různých klíčů. a ty karty mohou být ještě během našich životů rozdané zase trochu jinak... každý pokrok např. v akumulaci energie nás o kousek přibližuje např. průlomu v exoskeletonech, takže se může klidně stát, že vozíček bude časem pro postižené jen formální záležitost (něco jako sako a kravata), a že budou normálně pobíhat po schodech pomocí exoskeletonů (a ty budou dobíjet v nabíjecích stanicích pro elektrokola), apod.

    každopádně nemám nic proti inkluzivním utopiím, spíš naopak... nikdo nechce "challanged" lidi nikam schovávat (nevím co je správné politicky korektní české slovo, nechci říkat postižení či handicapovaní, ale ono to jde ode zdi ke zdi a filmy typu "Kurz negativního myšlení" by velely na rovinu říkat kriplové... ale tam je zase háček, že tahle slova jsou vnímána jako ok jen když je někdo řekne sám o sebe.. a prostě se nikam nedoberem). současně to ale nejde ani nějak naplánovat... důležité je podle mě právě neoddělovat striktně režim charity od režimu zábavy, a nějak extra neodlišovat vozíčky od longboardů a kolečkových bruslí, ale řešit to nějak vždy společně. a nebo proč kombinovat schody vs. výtah? to je přece hrozné klišé, které nahlas křičí, který způsob přepravy to má jednodušší. zkombinoval bych výtah vs. žebřík nebo výtah vs. lezeckou stěnu... pak by poměr toho, kdo musí použít v městkém prostoru jaký modus přepravy, najednou vyšel úplně jinak...

    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    KOC256: to je mýtus šířený ekofoby... jediný problém jsou moje panely skladované ve sklepě (i když zase asi tolik nestárnou), ale panely umístěné normálně na střeše mají EROEI kolem 7 let (životnost je udávaná 20 let, ale ve skutečnosti může být klidně vyšší, spousta družic a sond funguje s FV panely starými desítky let,a to jsou vystaveny agresivnímu kosmickému záření). navíc uvažovat o tom v kategoriích peněz (v podmínkách monopolizované ekonomiky, ovládané propagandou/reklamou) není úplně optimální, EROEI je lepší číslo.

    no a zejména mají smysl třeba solárně-termální panely... myslím, že dnes můžeme postavit město, které bude 6 měsíců v roce zcela energeticky soběstačné (nebo bude producentem energie) a pouze v topné sezóně bude závislé na externích zdrojích.
    SHEALA
    SHEALA --- ---
    Jinak doufám že to tady nezapadne. Jak to nebude bezbariérové, vstřícné k postiženým, nebude to utopie. Jo, dneska jsem pochopila, že ať mi lidi říkají co chtějí, jejich mentálni reprezentace postižených je furt strašně mimózní, pořád opakují některej z mýtu, ohledně toho jak jsme buď fujky, liní, nebo se o veřejný prostor nezajímáme, a v nejlepším připadě z nich vypadne něco jako "je opravdu problém najít bezbariérový prostor v centru, do kterého tě pustí s politickou diskusí. Místa, kam se pohodlně dostanou hendikepovaní, jsou mentálně hrozně "daleko" pro další lidi". Což je od spolku, kterej chce jít s tematikou bezbariérovosti do voleb ostuda až bych brečela.
    Posun vidím paradoxně u lidí co potkávám na akcích a různých hudbymilovných setkání - z workshopu pro mladé nadějné hudebníky jsem se sice vrátila utahaná, ochytaná od asistujících kolegů, ale bez tý obvyklý pachuti, že musím prokopávat hromadu předsudků. Takže jo, jsem si vědoma že řvu, až mi z toho selhávají hlasivky, ale víte co, když to neudělám, tak místo utopie se tady bude tvořit nespravedlivá a segregovaná pseudooáza, místo místa, kde bude postižení prostě jen bežnou součástí lidský zkušenosti a postižení prostě jen lidi co sou náhodou postižení.
    KOC256
    KOC256 --- ---
    XCHAOS:
    ano ale to neznamena utek...

    Jinak to co pises na konci je presne jak pises... budeme mit na strese sqele slunecni kolektory ktere ve finale bylo tak strasne energeticky narocne vyrobit ze se nikdy nevyplati... ...ale jsou zelene...
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    KOC256: dostupnost energie, o tom ale města právě jsou! třeba keltská opidda často zanikala poté, co se vykácel všechen les v dosahu denní chůze (tedy nebyla to zemědělská centra, ale řemeslnická: třeba když si tam měl nějaké kovárny s výhněma, nebo hrnčíře, nebo cihláře.. tak to byly zřejmě kvanta dřeva, často navíc v podobě dřevěného uhlí...). prostě místní keltská ekonomika byla závisla v dosahu levného dřeva (dost možná nošeného ručně - tedy i ženy, děti, apod.), a pokud bys do ní zahrnul dopravu dřeva z větších vzdáleností (např. povozy), tak by to zřejmě buď nebylo udržitelné (koně jsou relativně energetické náročné, a když tě někdo drží v šachu tím, že ovládá senovod ze sousedních čistě zemědělských oblastí... no hrůza...), nebo tam byl zase háček v tom, že opidda se stavěla v kopcovité krajině, aby šla vojensky hájit, a nebyla optimalizována na snadnou dopravní obslužnost (právě naopak).

    takže jeden z parametrů utopického města pro mě je: nesmí být závislé na nějakém plynovodu (dřevovodu, senovodu, whatever) ze vzdálených oblastí, které nejsou přímo pod kontrolou obyvatel města. min. energie (když ne potraviny a suroviny) by se měla brát z místních zdrojů (a když vidíš, jak všichni přimalovávají k mrakodrpům větrníky, solární panely, zelené fasády, trubky se sinicema,apod., tak je vidět, že ten pocit je dnes většinový.. ale fakticky ty zdroje pro stávající životní styl nestačí, a je to spíš takový "cargo cult" - tedy "namalujeme tam navíc větrník a budeme taky zelení")
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    MIKATCHOU: nevytratila... ale je otázka, jestli je to schopnost, nebo diagnóza :)

    já jsem hodně viděl souvislosti všeho se vším, když jsem hodně hulil konopí a tak podobně. dnes si rád odpočinu od vnímání širších souvislostí a radši si postavím solární kolo (nebo založím politickou stranu, nebo tak :-)

    MIKATCHOU: super. neztrácej ho, prosímtě :-) my ostatní tu místo světové revoluce začneme řešit, kolik se dá na jižní fasádě mrakodrapu vypěstovat rajčat (a jaké jsou alternativy k zásobování měst kamiony přes půl zeměkoule)
    MIKATCHOU
    MIKATCHOU --- ---
    XCHAOS: ale ono se to vážně nevylučuje, ty ty věci vidíš moc sektorově... ))) z naší společnosti se vytratila schopnost vnímat věci jako komplex, ve kterém všechno souvisí se vším .)
    MIKATCHOU
    MIKATCHOU --- ---
    KOC256: no tak to je asi stejný jako kdyby ses mě zeptal, jaký vliv má klima na úrodu v českém zemědělství, sorry, fakt si nemůžu dovolit tady ztrácet čas...
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    MIKATCHOU: v podstatě ano... nevím, proč by městská utopie neměla zahrnovat i představu zisku.

    nevidím jako problém zisk jako takový, ale spíš prostředky, které jsou využívány při jeho dosažení (dejme tomu, že spekulativní držení pozemků či neobývaných budov se nám může nelíbit: ale to nic nemění na tom, že i obývané budovy nakonec generují zisk, rozestavěné budovy generují zisk stavebním firmám, apod.)

    víceméně tímhle dál ukazuješ, že další klub byl potřeba, protože mě fakt jde třeba o stavby, které využijí minimum energie a budou maximálně využívat místní zdroje - a nejde mi o nějakou ideologickou lustraci činností, kteří obyvatelé dělat (co když půjde o "zisk" manuálně pracujícího umělce-živnostníka, prodávajícího velmi draho a obchodujícího nejen se svými díly - a nebo naopak o "mzdu" nějaké byrokratické krysy, byť v soukromé korporaci? prostě celá debata že mzda je ok a zisk je špatně mě přijde, že je tu úplně offtopic...)
    KOC256
    KOC256 --- ---
    MIKATCHOU: Nejsem v tomto zadny profik, ktery chce rozpoutat diskuzi. Jen se na to divam pohledem zaujateho lajka... Jaky ekonomicky vliv ma vliv na stavbu/podobu mesta. Nejaky priklad u nas? ...abych se vratil k predesle tezi.
    KOC256
    KOC256 --- ---
    XCHAOS: Stehovani IT a dalsiho cos zminil mimo mesto nesouvisi s nejakym utekem ale s dostupnosti energii, vhodne geo lokalite, atd. Nehledej v tom to co v tom neni... Stejne tak u logistickych center...
    MIKATCHOU
    MIKATCHOU --- ---
    XCHAOS: a když se nějaká kniha jmenuje "Cities for people, not for profit" tak ti to konotuje že autoři nerozumí ekonomice jo? Zajímavý způsob uvažování. O ekonomice měst toho psala hodně taky Jane Jacobs, když píše o smrti a životu velkých amerických měst tak je to zejména v návaznosti na americkou ekonomiku... ach jo
    MIKATCHOU
    MIKATCHOU --- ---
    XCHAOS: haha, tak jestli třeba David Harvey nerozumí ekonomice, tak v tom případě zahradník nerozumí petrželi... David Harvey je jeden z mejch uplně nejvíc "influential" autorů, zkus si ho vygooglit... to samé Saskia Sassen... no nic, evidentně má koláž nezafungovala .)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    MIKATCHOU: fakticky ale možná to zkoumali lidé, kteří zas tolik nevěděli o technice a ekonomice, která k životu ve městě patří? (protože to není jen psychologie, sociologie a "třídní boj"...). funkcionalisti město chápali jako "stroj na bydlení".. fascinováni stroji na výrobu produktů v tehdejších továrnách... ale méně už brali v úvahu, že je to současně i stroj na zpracování informací (posledním pokusem o únik z města jsou serverové farmy cloudů a sociálních sítí apod., které fakticky přesouvají všechna naše data nejen do jiného města, ale fakticky často i někam úpně mimo město).

    z měst je dnes mimochodem outsourcované téměř úplně vše: nejen výroba, ale i skladování rostoucí části informací (nejen městských obyvatel). nejen, že jsou dávno otevřená a nechráněná hradbami, ale současně se tam toho míň a míň doopravdy děje (vyjímkou je zábava, kultura a politika... ale může fungovat společnost, kde většina obyvatel měst nedělá vůbec nic bezprostředně užitečného?)

    možná tam nějaký průnik s tvým klubem je, ale já jsem ani po letech pořádně neprokoukl terminologii, kterou používá tvůj kmen (a i kdybych něco tušil, netroufnu si to zatím používat v textech, které veřejně publikuju).
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    JORIM: nevěřím :-) i když, fakticky jsem doma všude, kde mám rychlý Internet. ale na chatě mám rychlý internet i vodu ohřátou solárním panele na střeše, a i když tam třeba mám šanci být sám (většinu času jí využívají rodiče), tak tam většinou víc jak 3 dny nevydržím (a to jen v létě). ale uvidím letos...
    SHEALA
    SHEALA --- ---
    Pokud jste brňáci, tak by vás mohlo zajímat tohle :)
    https://www.facebook.com/events/630826483660414/?ref=3&ref_newsfeed_story_type=regular
    Témata jsou bezbariérový přístup (konečně) vzduch a kola, a s tím bebzar přístupem se mi nějakou haluzí podařilo propojit lidi "z venku" s lidma "z ústavu". Což byl dycky můj velkej sen, a teďka sleduju že to tahání za nitky se vyplatilo, a už to jede samospádem, aniž bych do toho musela tolik vrtat a padat únavou na hubu :D
    JORIM
    JORIM --- ---
    Well, v mém případě je to jednoduché. Ideální město ze kterého bych nechtěl utéct na venkov má pouze dvě vlastnosti: 1) Nejsou v něm lidi. 2) Není v něm městská zástavba.
    MIKATCHOU
    MIKATCHOU --- ---
    IESE 'Smartest' Cities in Motion Index - Business Insider
    http://www.businessinsider.com/iese-smartest-cities-in-motion-index-2014-5
    MIKATCHOU
    MIKATCHOU --- ---
    sorry, esteticky se koláž moc nevyvedla, jde spíš o jakýsi pokus naznačit, že to, o čem se tu chcete bavit, má nějaké teoretické a poměrně už dost prozkoumané pozadí... ty knížky na obrázcích jsou jen maličký segment toho, co už po světě vyšlo
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam