• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    XCHAOSMěstské utopie - fungují města? co táhne lidi do velkoměst? a před čím z nich jiní utíkají?
    Klub o všem, čím se zabývám už dvě desetiletí, ale chybělo mi pro to jednotné označení: Jak by mělo vypadat město, před kterým nebudou chtít lidé utéct do venkovských komunit či sekt, nebo alespoň do předměstského satelitního hypotékové bydlení, ze kterého se dojíždí do práce auty? Co nás drží ve městech a co za námi přivádí další přistěhovalce? Je utopie přežitek a nadávka, nebo má v lidském myšlení nezastupitelnou úlohu?

    Město jako podvědomý cíl útěku z otroctví/sekty/uzavřené společnosti (a proč to vždycky nefunguje). Problémy lidí co se narodili ve velkoměstech. Alternativní architektura (dřevěné mrakodrapy, vertical farming...), alternativní doprava (cyklodoprava, visuté cyklostezky, elektromobilita, bezplatná MHD), alternativní ekonomika (coworking, workspace sharing, homeworking, všeobecný základní příjem), alternativní cestování (couchsurfing), celoživotní vzdělávání, sousedské telekomunikační sítě, alternativní formy rodiny... soužití ve městech: co se dá dělat společně a kdy vám sousedé už lezou krkem a chcete být sami. "Koldomy" - proč to soudruzi vizionáři ve 30.letech vymysleli špatně? Co nahradí rodinu ve 21.století? Venkov jako bašta "tradičních hodnot" - město jako volný trh s možností volby a šancí na individualitu a experiment...

    Eco-city network: místní zdroje energie ve městech, rekuperace tepla, akumulace energie, recyklace, úspory z rozsahu (při vytápění, čištění odpadních vod, apod.), využití odpadního tepla průmyslových procesů (např. datacentra), využití budoucí vysoké koncentrace elekotromobilů k akumulaci přebytků energie na noc noci, apod. Topení dřevem ve městech: ano či ne, případně jakým? Jaký dopad na životní prostředí by mělo, kdyby se civilizační infrastruktura měst plošně zhroutila?
    rozbalit záhlaví
    KEIKIN
    KEIKIN --- ---
    RUZOVYKOLOUSEK: je to místo, které má svoje roky. Budovy je potřeba nějak opravit a celkově se celé sídliště revitalizuje, tak město naznalo, že je třeba vyřešit střed. Prostě mít nějakou vizi, jak by to mohlo vypadat. Bophužel u nás je to tak, že vždy se udělá studie a to jsou pak taková zbožná přání. Ve finále to pak naprojektuje podle potřeby a udělá se to, na co kdo dokáže získat peníze.
    RUZOVYKOLOUSEK
    RUZOVYKOLOUSEK --- ---
    KEIKIN: A proč tam něco má být? Musí? Je to nějak problémové místo?
    Odkud jde vůbec ten dotaz, CO postavit nebo tam instalovat?
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    KEIKIN: oni spise nez zahradku maji regulerni hospodarstvi se zviraty a pod. A preci duvody stehovani jsou preci jen slozitejsi,kdyby slo jen o to uniknout drine,tak jednoduse prestanou hospodarit a pole pronajmou. Jenze ta kolonie je prave mimo dohled lidi, kdezto na sidlisti ji vice na ocich.
    KEIKIN
    KEIKIN --- ---
    LINKOS: ten bazének by šel, akorát údržba by se prodražila. Ale na jižní Moravě, kde má každý druhý zahrádku se lidi stěhují do města právě proto, aby unikly hospodaření. V PRaze to možná smysl má, ale u nás by tu zahrádku rozkradli puberťáci. V blízkosti je navíc zahrádkářská kolonie. Stává se, že v uzavřených zahradách se krade úroda.
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    KEIKIN: ja si myslim,ze prave to propojeni a vytvoreni multifunkcnich prostor, kde si mohou hrat deti, neco se tam da pestovat, klidne tam muze byt koutek s verejnym bazenem pro mistni. Takoveto co je mozne na periferii, malomeste/vesnici a co misto obohacuje o dalsi prvky a vyziti, umoznuje navazovat normalni vztahy mimo socialni site a podobne...
    Jako kdyz sme v tech mestkych utopiich...
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    KEIKIN: proc? Proc vedle detskeho hriste nemohou mit rodice/ obyvatele zalonky s par rajcaty? To je neco co neni potreba odsouvat mimo. Jako nechapu, ptas se na to co by tam mohlo byt a kdyz nekdo navrhne neco smysluplnejsiho nech wifi a cumeni do telefonu, tak to podavas div jako bych tu nutil lidem nucene prace na polich.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    LINKOS: já třeba narazil na to, že existuje překvapivě málo míst, kde bych mohl konstruovat solární kolo, ať už doma, nebo když ho potřebuju opravovat na cestách. v Praze mám jedinou šanci vyhodit rodičům auto z garáže :-) (to jsou paradoxy :-)

    obecně když člověk opravuje dopravní prostředek, tak obecně uvítá betonovou nebo asfaltovou plochu, na venkově (vč. zahrady na chatě) mi padají šroubky do trávy.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    KEIKIN: ehm, mě to zaujalo jen vizuálně. já na tom ani žádný nápad nevidím :-) občas sem prostě budu dávat fotky různých vizí měst bez rozdílu toho, jestli se mě osobně líbí nebo nebo ne, nebo bez rozdílu toho, co ideologicky znamenají..
    KEIKIN
    KEIKIN --- ---
    LINKOS: komunitní zahradničení ano, ale ne na sídlišti. Pro tvurci cinosti kde si muze clovek neco vyrobit/opravit vznikají tématické soukromé klubíky. U nás třeba kluci mají spojené garáže a mají tam autoklub. členové si přispívají a opravují si sami, brigády atd. To musí vzniknout zespoda ze skutečné potřeby a ne seshora, jakože bylo by dobré, aby tam bylo XY.
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    KEIKIN: a co projekty typu komunitni zahradniceni? Nebo prostory pro tvurci cinosti kde si muze clovek neco vyrobit/opravit. Napr kus nabytku, zensky nejaky ty sici stroje a pod.
    Nemyslim si,ze lide chteji jen cumet do mobilu nebo sedet na destkym hristi.
    KEIKIN
    KEIKIN --- ---
    Jinak obecně ti co tam bydlí, nechtějí pod okny mít ohniště, kde se kalí nebo griluje. Obyvatelé sami si určí tyhle prostory přirozeně. Problém míst setkávání typu zahrádku je taky v tom, že v noci v létě tam nemůžou být žádné akce, protože si lidi stěžují na hluk. Na náměstí na sídláku se pak setkávají spíše houmíci a ti kluci s brčkama. Maminky s kočárky dominují okolí dětského hřiště. jsou vedle sebe a to také působí problémy. Takže když tak nad tím uvažuje je důležité podchytit cílové skupiny a rozškatulkovat prostor tak, aby si každý našel svoji komfortní zonu, kam máš důvod jít. Instaloval bych veřejné stojany na nabíječku a wifi přístupy. Hodíš symbolicky pětikačku, nabíjíš a jsi venku s přáteli, stejně dneska všichni čumí do mobilů - tak udělat posezení pro tuhle cílovou skupinu, ideálně mezi dětským hřištěm a výčepem. Dále asi i nějaký skate/parkour/workout koutek. A možná by tam město mělo mít svůj volný prostor k pronájmu ad hoc na různé akce. Setkávání občanů se starostou apod.
    KEIKIN
    KEIKIN --- ---
    XCHAOS: díky dobrý nápad. Udělat z těch současných baráků rovnou střechu - základ pro to, aby se na nich mohlo vybudovat maximum co jde.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    Udržitelnost osobní dopravy - jaké druhy dopravy Piráti podporují? - Stránky 3 - Fórum Pirátské strany
    https://forum.pirati.cz/viewtopic.php?f=637&t=46241&p=608685#p608685
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    https://twitter.com/HumanoidHistory/status/1098434582733602821

    The city of tomorrow, circa 2024, on display in GM's Futurama exhibit at the New York World's Fair, 1964.
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    nadhodim zkusenost znameho. Sam architekt sledoval obcanske rozhodovani o studii na obdobny plac(sic v Nymburce). Vtipne(tragicke)na tom bylo, ze nakonec vyhral projek ktery sice byl mizerny, ale mel nejhezci prezentaci a obrazky :-)
    JAZZZ
    JAZZZ --- ---
    RUZOVYKOLOUSEK: na sidlisti se setkavaj maminy s kocarkama a detma na pisku, teenageri na jointa na lavicce a mozna jeste par duchodcu v knihovne. ostatni jsou ve skole nebo v praci.

    z toho by se dalo pri planovani verejneho prostoru pro setkavani vyjit. pribude duchodcu co budou chtit hulit na lavicce :) tezko rict kolik jejich vzajemnych interakci je predem potlaceno absenci zahradky, recnickeho pultiku nebo verejneho grilu u parku na namesti.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    KEIKIN: potřeba je v podstatě oboje. třeba do školyna kole bych děti po ulici radši neposílal, ale po vyhrazené cyklostezce možná... prostě jak kde..?
    RUZOVYKOLOUSEK
    RUZOVYKOLOUSEK --- ---
    KEIKIN: právě pro urbanistickou studii jsou ty otázky klíčové, pokud nejde jen o vytvoření konceptu odtrženého od každodenní reality :)
    skladbu populace je pak naprosto nutné znát, stejně tak trendy těch změn (výše nájmů, ceny bytů, noví obyvatelé - jasně, že se to mění, ale byty se v ČR nekupují na 2 roky, garsonky si nepronajímají rodiny, nýbrž solitéři atd., takže to není tak těžké, s tím pracovat), jinak nevíš, jak bohatí/chudí lidé tam bydlí, co potřebují atd.

    Víme, že sídliště od 70. let trpěla tím, že se prostředky ukrajovaly právě z vybavenosti (instituce, služby), kvality infrastruktury.. pokud jsou tyto věci dostupné (a v místě není jen jeden obchod s potravinami, kde tím pádem šplhají ceny nahoru), tak je to pak lepší situace, než když pořád něco chybí. Obecně chápu základní služby jako něco, co nesmí být nahrazováno prostorem pro setkávání (whatever that means). Pokud je sídliště dobře vybavené a naopak vidíš potřebu míst pro setkávání např. z ad hoc přizpůsobování ne zcela vhodného prostoru, tak proč nevymyslet "centrum" (něco jako náměstí v sídlišti), ale pak zas potřebuješ vědět, pro koho to má být (a tedy, kdo již na sídlišti je, nebo kdo tam chybí, nebo komu se nedostává naplnění potřeb). Věčně opakované topoi, že sídliště jsou anonymní a nemají se tam lidi kde potkat, imho neplatí, a taky dělat "prostor pro setkávání", aby byl prostor pro setkávání, aniž by jeden věděl, jestli bude k čemu a jaký přesně by měl být a PROČ, je na nic.
    Z paty se tyhle odpovědi prostě nevytáhnou. Jako jasně, urbanisté si to určitě nějak představit dovedou, příp. převedou koncept z jiného města, ale jestli to bude "fungovat", to je už jiná otázka. Nechci dělat chytrolína, o to nejde - jen tohle je buďto zodpověditelné jednoduše (chybí služby - dát služby, chybí něco jiného - dát něco jiného, nebo nechat volný prostor, nebo udělat cokoli..), nebo se vůbec odpovědět nedá, protože je to vágní.
    KEIKIN
    KEIKIN --- ---
    RUZOVYKOLOUSEK: jedná se o urbanistickou studii nikoli projektovou dokumentaci. Takže je potřeba určitý nadled. Sídliště je to oblíbené, cca 5000 lidí se spoustou zeleně. kousek je pak na druhou stranu lesopar, jestli ses díval na ten odkaz tak tam se dá spousta věcéí dovodit. Skladba populace se neustále mění, bytyy mění majitele, pak jsou tam nájemnícid apod. Ale to přeci není tak důležité sledovat dneska, jak je na tom složení populace. Dělá se studie s výheldem jak to bude vypadat a tedy věkové spektrum se mění neustále. Dostupná je tam teĎ prodejna Albertu, pošta, hospoda
    RUZOVYKOLOUSEK
    RUZOVYKOLOUSEK --- ---
    KEIKIN:

    " Co je ideální mít uprostřed sídliště. Prostor pro setkávání ? Nebo základní služby ?"

    Snad nebudu za hnidopicha, ale to není na odpověď A nebo B, aniž by člověk měl přesnější představu, jak to na sídlišti vypadá.

    Nevím, jak velké to sídliště je, ale to je docela klíčové. Taky je pro odpověď, byť laickou, nutné vědět, jaké služby (základní, sofistikovanější) jsou na sídlišti dostupné již teď. A jaká je skladba populace.
    Pokud je to "stárnoucí sídliště" s nadprůměrným počtem obyvatel nad 65 let a chybí obchod s potravinami, tak nemůže být řeč o tom, že se bude víc hodit klubovna..
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam