Richard Krajčo
Ahoj ahoj ahooooj, tak jak jsem slíbil, zde trochu víc ke “kozám”. Jak zjistíte nejde jen o kozy a hned vás to beztak přejde smile emoticon, ale zde je to, co praktikujeme doma. Celé jsme vám to s Karin sepsali.
Abychom to uvedli na pravou míru. Nejedná se o žádnou dietu. Jde o celkovou změnu stravování, která ozdraví organismus, nastartuje metabolismus, tělo začne fungovat, jak má a tudíž ztratí potřebu zbytečně ukládat tuky. O což vlastně jde - mě to navíc ozdravilo trávení obecně. Asi po třech týdnech člověk zjistí, jak moc mu narostla energie a ztratí chuť na potraviny, které by “neměl" jíst. A o to jde hlavně - vynechat potraviny, které škodí. Zejména tím, jak moc nás překyselují. Ale neberte to jako dogma. Jsou to čtyři skupiny:
1.) Kravská bílkovina.
Je třeba přestat jíst všechno, kde se “kráva” nachází. Mléko, sýry, jogurty atd…. A nahradit je výrobky z mléka kozího či ovčího - kozí sýry mazací i tvrdé, dělat na kozím másle, jogurty jsou zase lepší ovčí. Další alternativou může být mléko sójové, rýžové atd…. Hodně se nám vštěpuje, že “kráva” je zdravá! Bohužel je v dnešní době vše kravské upravované takovým způsobem, že našemu organismu vyloženě škodí a těžce jej překyseluje. Paradoxně je to právě kravské mléko, které může ve stáří přispět i ke vzniku osteoporózy. Když zapátráte na internetu, možná se dostanete k celé řadě studií, které se škodlivostí kravské bílkoviny zabývají. To je tedy první věc, kterou praktikujeme my.
2.) Pšenice.
Vynecháváme jakékoli pečivo, které pšenici obsahuje a je jedno, jestli se jedná o bílý rohlík nebo pečivo tmavé celozrnné. Jakmile je ve složení pšenice, nejde nám to přes práh domu. Nahrazujeme nejlépe žitnou moukou. Žitný chléb už se dá sehnat poměrně snadno, seženete v Glóbusu i Tescu, má ho i Kauffland a jistě i další. Pokud to chcete zkusit, vždy se podívejte do složení, jakmile je chleba pšenično-žitný, je to špatně. Dále můžete samozřejmě vše z jiných dalších druhů mouky. Špaldová, kukuřičná, pohanková atd…
Pro mě osobně to bylo těžké, protože jsem miloval rohlík k čemukoliv, ale vidím sám na sobě, že se vyplatilo.
Třetí bod se mnohým opravdu líbit nebude.
3.) Maso.
Ano, je to tak. Pro většinu lidí nejtěžší záležitost k vynechání a přitom poměrně snadno nahraditelná a pro nás škodlivá v mnoha ohledech. Kolem nejezení masa existuje řada mýtů, člověk si to ale prostě musí vyzkoušet sám, jak to na něj funguje, co se stane s tělem, kolik energie naroste, jak začne fungovat zažívání. Kolem mě je v tento moment několik vyložených masožravců, kteří to vyzkoušeli a teď jsou překvapení, co se stalo a o kolik lépe se cítí. A přestože původně vynechali jen na určitou dobu, už se k masu nevrátili. Můj plán byl podobný - jen na měsíc vynechat a pak … už jsem to nechtěl zpět.
Bílkoviny samozřejmě potřebujeme, ale v mnohe menším množství, než si myslíme. My maso nahrazuje výrobky ze sóji - lze sehnat celou řadu opravdu dobrých sójových salámů, párků, sekaných, úžasný je uzený tempeh atd. Je potřeba vyzkoušet. Samozřejmě existuje i řada výrobků, které se jíst nedají, jak to člověku kroutí pusu, sami jsme to zažili smile emoticon.
Jíme ryby a mořské plody. Vajíčka jsou taky fajn.
Ještě jedna důležitá poznámka. Budete-li kupovat jakýkoliv výrobek ze sóji, zkontrolujte, že je na obalu napsáno GMO free, prostě informace, že výrobek neobsahuje geneticky modifikovanou sóju. Geneticky modifikovanou sóju fakt NE.
4.) Bílý cukr.
Co nejvíce jsme ho omezili! Náš mozek samozřejmě cukr potřebuje, aby správně fungoval, takže když si dáte třeba do kafe lžičku cukru třtinového, nic se neděje. Já ale sladit přestal úplně a v maximální míře přestal pít slazené nápoje a nahradil vše vodou. U “sladkého”, hlavně v první fázi platí - téměř vůbec a později všeho s mírou. Sladký dortík po dobrém jídle vám ve střevech nadělá paseku:-).
Takže tak…. Vynechal jsem uvedené potraviny a sám se divil, jak tělo začlo fungovat! První změny hlavně v nárustu energie ucítíte po třech týdnech. Úbytky váhy půjdou ta nějak postupně samy. Doporučujeme vydržet a být na sebe přísní asi po dobu tří měsíců, než se dá tělo dohromady. Pak uvidíte, jak dál. Ale v zásadě platí, že když bude tělo nastartované a metabolismus funkční, nic se nestane, když pak čas od času zhřešíte i zakázanou potravinou - což mě se občas stává třeba s čokoládou :-))))))). Jak často tak budete moci dělat vám pak prozradí vaše váha, každé tělo je jiné.
A ještě jedna poslední rada. První tři týdny jezte, když máte hlad, ale všeho si na talíř dávejte jen půl, než byste si dali normálně:-))).
No jak vidíte, nejsou to kozy smile emoticon
Ale u mě to zafungovalo a jsem za to šťastný. Tak a teď prosím ty, co nesouhlasí - NEKAMENOVAT. Každý ve výsledku ať jí, co chce smile emoticon.
Mějte se- Richard a Karin (která takhle jí už 15 let) .