TAPINA: no vono je to volaké čudné... Tuším že to nasere jak prajedlíky, tak vegany ;-)
Vypadá to nějak takhle.
Zaměřte se na glykemickou zátěž ve vaší stravě. To lze dělat u veganské i paleolitické stravy, ale u veganské stravy je to těžší.
Zaměřte se více na proteiny a tuky. Ořechy (ne arašídy), semínka (lněné, chia, konopné, sezamové, dýňové), kokos, avokádo, sardinky, olivový olej.
Jezte ty správné tuky. Vyhýbejte se rostlinným olejům, jako je řepný, slunečnicový, kukuřičný a obzvláště sójový. Místo toho se zaměřte na omega 3 NMK, ořechy, kokosový ořech, avokádo a ano dokonce nasycené tuky z udržitelně chovaných zvířat krmených trávou.
Jezte především rostlinnou stravu – spoustu zeleniny a ovoce s nízkým glykemickým indexem. Ta by měla tvořit 75 procent vaší stravy a vašeho talíře. Já si obvykle dělám 2 až 3 zeleninová jídla denně.
Zaměřte se na ořechy a semínka. Jsou plné proteinů, minerálů a dobrých tuků a snižují riziko srdečních onemocnění a cukrovky.
Vyhýbejte se mléčným výrobkům – kravské mléko je primárně určeno telatům, ne lidem. Zkuste kozí nebo ovčí výrobky a pouze za odměnu. A vždy v bio kvalitě.
Vyhýbejte se lepku – většina lepku je z „nové“ pšenice – takže se poohlédněte po původní odrůdě pšenice (Einkorn); pokud nejste na lepek citliví, dopřávejte si ji jen ojediněle.
Jezte bezlepkové celozrnné obilniny střídmě– i tyto zvedají hladinu cukru v krvi a mohou nastartovat autoimunitní onemocnění.
Luštěniny jezte střídmě – nejlepší je čočka. Vyhýbejte se velkým fazolím plným škrobů.
Maso nebo jiné živočišné produkty jezte, jako by to bylo koření, ne jako hlavní chod. Přečtěte si The Third Plate od Dana Barbera, abyste pochopili, jak změny v našich stravovacích návycích mohou chránit životní prostředí i nás samotné. Zelenina by měla mít hlavní slovo a maso by se mělo jíst jako příloha.
Cukr berte jako příležitostný požitek – ve všech jeho různých formách (tj. používejte ho pouze občas a střídmě).