Pro všechny, komu se to nechce číst, svodka:
Ta studie má základní premisu, že informace mají vliv na spotřebitelské chování. Takže se výzkumníci domluvili s nějakým spolkem pro mládež, aby dostali vědu mezi veřejnost, vytipovali si 100 děvčat hispánského původu ze spíše nízkopříjmových rodin, všechny z jednoho městečka. Předpokládali, že budou používat hodně kosmetiky ve srovnání s dospělými a že nebude kdovíjak kvalitní, ekobio a podobně.
Vysvětlili těm holkám, jak parabeny atd. škodí. Pak nafotili jejich běžnou kosmetiku, nechali je vyplnit dotazník, co za posledních 48 hodin použily (dotazníky vyplňované ex post jsou notoricky nespolehlivé, i když dva dny se snad ještě dají.) Pak jim změřili hladinu parabenů v moči, dali jim kosmetiku bez parabenů atd. a nechali je, ať si zapisujou, co používaly. Tři dny. Pak jim znova změřili hladinu parabenů etc. v moči a bylo jich tam míň. Měli to srovnané s nějakou jinou studií, prováděnou na jiné populaci za jiným účelem.
Závěr byly tabulky, kde měli spočítané, jak moc holky používaly tu bezparabenovou kosmetiku a proč případně ne.
A taky se ptali těch holek, co na to říkají, jak se jim kosmetika líbila a podobně. Holkám se pokus líbil, ano, dozvěděly se něco zajímavého o chemii a o kosmetice - zde účel studie splněn, ověřeno, že informace mění chování spotřebitele.
No, a moje námitky:
žádné zaslepení, žádná kontrolní skupina. Zaslepení asi nemá vliv na parabeny v moči, ale o ty tam nešlo, šlo o informovanost spotřebitele, kde se s tím dá docela slušně pohrát. Třeba i s tou premisou, že lidi se bojí zlých šemikálijí, ale ne přírody, takže když se jim řekne chamazulen a limonellal, tak to budou vnímat jinak než jako heřmánkový a citronový olej. Takže dvě skupiny, jedna zlé šemikálije, druhá přírodní extrakty. A třetí stejně dlouhé školení o tom, jak se pěkně nalíčit a čtvrtá nic. Z toho by se daly odvodit docela hezké výsledky.
Prostě mi tam přijde to hraní si s parabeny jako jaksi navíc. Na to, aby zjišťovalo nějaký skutečný vliv na zdraví, fakt třídenní studie a změny hladiny čehosi v moči nestačí - a navíc to ta studie nějak neřešila, protože jinak by si našli nějaké maximální dávky a toxicitu a takové ty věci a prostě je v té studii uvedli.
Když tu studii budu brát jako sociologickou nebo pedagogickou, tak palec hore s drobnými výhradami. Zážitková pedagogika tohoto typu funguje výtečně. Bodejť by si holky nepamatovaly něco o složení kosmetiky a o chemii, když se s nima baví opravdoví vědci, vysvětlí jim, jak to či ono funguje, co se z té moči dá zjistit apod. (A když ještě k tomu dostanou stovku a pytlík kosmetiky.) Myslím, že se dala pojmout důsledněji, fakt tam chybí kontrolní skupina, ale řekněme, že se dá dost spolehlivě usoudit, že kdyby vše zůstalo při starém, zůstalo by vše při starém. Vadí mi, že předstírá. Že do toho plantá ty zlé šemikálije tak, aby z toho vylezly ještě zlejší a prostě odvádí pozornost kamsi jinam, pravděpodobně proto, aby získala víc pozornosti.