• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    LALINAINTELIGENCE - MYSL - VĚDOMÍ - Turingův test - čím se liší člověk od AI ?
    KAKAO23
    KAKAO23 --- ---
    LALINA: ja se obavam ze elektrina k nabyti duse jaksi nestaci;) hlavne ja nevim jak vy ale ja to beru tak ze my jsme proste jen chemicke reakce biologicke strojecky a to co vnimame je jen dusledek tech reakci hodne sofistikovany stroj proste... Duse jako takova nevim- podle me neco takoveho neexistuje
    LALINA
    LALINA --- ---
    ještě k článku Christofa Kocha: včera jsem se ubírala poněkud dětinskou stezkou k úvaze, jestli by se mi líbilo, kdyby internet měl duši neboli kdyby měl vědomí.
    Ale dneska ráno mě k tomu napadlo, že takhle jak internet je, prostě kupa nespojitých tranzistorů, bitů, bajtů a podobných věcí, vědomí nemá, nicméně kdyby se chtělo.... dalo by se to zařídit...
    Ä jsme právě u toho. Jestli internet bude mít jednou vlastní jedinečný a individuální vědomí jenom tak, že se bude sto, dvě stě let nějak náhodně propojovat, až to jednou secvakne nebo jestli je k tomu potřeba určitý ZÁMĚR.
    Jestli je třeba do chaosu vnést určitý řád, nebo alespon impuls k vytvoření elementárního řádu, jak mají být jednotlivosti propojeny, jak proorganizovány a integrovány do systému.

    to je rozhodně zajímavější otázka, než jestli se mi líbí internet s duší nebo bez ní:))
    LALINA
    LALINA --- ---
    SATAI: he:)
    KAKAO23
    KAKAO23 --- ---
    SATAI: tak ale to asi nepujde o kdovijaky program ne? Pokud na vse odpovida 42 jedna se o par radku
    Pouze odpovidej na vse 42 nebo jak?
    To se neda mluvit ani o ai nebo co;)
    SATAI
    SATAI --- ---
    KAKAO23: Program, ktery na kazdou matematickou ulohu odpovi "42" ma minimum svobody a obrovskou chybovost.
    KAKAO23
    KAKAO23 --- ---
    Jedna se o argument mimosmysl. Vnimani ale nikomu to neprislo podstatne a kdovijak prinosne

    Myslim ze cim vic svobody v rozhodovani tim vetsi pravdepodobnost ze udela nejakou chybu? Mozna nevim ale taky je fskt ze pokud by nebyl zatizen emocemi byl by rychlejsi a presnejsi-
    LALINA:

    Tablet; ten druhy odstavec patri pod prezdivku ehem;D
    KAKAO23
    KAKAO23 --- ---
    LALINA: strana 46;)
    SATAI
    SATAI --- ---
    LALINA: tak urcite
    LALINA
    LALINA --- ---
    SATAI: moc pěkné!
    mám radost, že žiju v době, kdy vědci věděckými metodami přicházejí na to, na co přišli lidi nevědeckými metodami před tisíci lety:))
    jako by se konečně ta nepřirozená propast mezi mystikou, metafyzikou a současnou vědou pomaličku zmenšovala...

    k tomu jenom pár poznámek:

    While you and I are conscious as individuals, there’s no conscious Übermind that unites us in a single entity. You and I are not collectively conscious.

    Nejsou si ho vědomi. Ale to neznamená, že neexistuje. A někdo si toho Ubermind vědom je a někdo s tím umí i pracovat.
    -----------------------------------

    But is the internet more complex than the human brain? It depends on the degree of integration of the internet.


    A to si právě myslím, že ještě dost integrovaný není. Kdyby se na tom ovšem zapracovalo, nebyl by to problém, ale možná bychom s tím měli problém my, nebo ne?
    Nevím úplně, jestli bych chtěla, aby internet měl nějaké skutečné vědomí, nebo dokonce sebe si uvědomění .))


    jinak díky SATAI, a článek dávám do záhlaví
    SATAI
    SATAI --- ---
    mezi tim na hacker news..
    A Neuroscientist's Radical Theory of How Networks Become Conscious | WIRED
    http://www.wired.com/2013/11/christof-koch-panpsychism-consciousness/all/
    LALINA
    LALINA --- ---
    KAKAO23: pardon, Izaak :) Mno on člověk ani nemusí oplývat fantazií, stačí bejt trochu jemněji naladěný, vnímavější na určitých frekvencích a más přímé vjemy, nemusíš nic vymýšlert... A osobně se domnívám, že to, co zveme fantazií, je z 99% jenom popsaná určitá zkušenost člověka, nějaký vjem.
    A ona je i otázka, jestli může člověk vůbec nějak vyjádřit něco, co předtím jinak, jakkoli, třeba při vhledu nebo ve snu nebo jenom podvědomě, neprožil.
    Ale je to otázka kacířská, já myslím, že může, protože právě disponuje onou neurčitostí, neúplností a svobodou, kde se díky synergii může objevovat zatím nové, neznámé... A možná proto stvoření vůbec vzniklo, aby v něm vznikalo něco nového... možná že ze známých a celkem jednoduchých kostiček, ale pokaždé jinak... a svoboda vývoje podle směsi a hierarchie pravidel a náhodnosti může dát vznikat něčemu úplně novému.
    Ačkoli nějaký dávný myslitel už nevím jaký si to nemyslí: "Nihil novi sub sole" :))).
    LALINA
    LALINA --- ---
    KAKAO23: pasáž o mimosmyslovém vnímání a AI ? V tvrdý disertačce? Připomeň prosím stručně:)
    LALINA
    LALINA --- ---
    Ještě pro Axtheba i dalši: já nejsem proti náhodě, jenom osekávám případy, kdy podle mě o náhody nejde.
    Náhody jsou vlastně důležitou součástí celýho stvoření, proto je tak zajímavý a kolikrát nevyzpytatelný a prostě vzrušující. Aby to stálo za to tu bejt.
    Stvoření se vším všudy včetně člověka není hodinový strojek.
    A Tvůrce je ukrutnej volnomyšlenkář a má výbornej smysl pro humor, přece nestvoří nějakou ubíjející pakárnu nuďárnu.:))))
    KAKAO23
    KAKAO23 --- ---
    LALINA: jo isaak byl genius a mel ohromnou fantazii, kolektivni vedomi funguje lidi se muzou naladit na stejnou vlnu atd. Co se tyce mozku je to sval a podle toho k nemu pristupuju, je to vykonny super pocitac s obrovskou vykonnosti a nehorazným poctem spoju, nekdo ten sval nepouziva nekdo jo, cim vic spoju cim vic propojujes tim lepe, sosat muzes od kde koho na nevedome urovni, mi prave prisla fajn ta pasaz o mimosmyslovem vnimani a ai taky mimojine

    Mno takze to mas jako s beznym kompem nekdo ho vyuzije na stopro a nekdo ani netusi jakej maten jeho mazel potencial... Viz mozek nekdo ma a nekdo nema;)
    LALINA
    LALINA --- ---
    KAKAO23: já nevím, na čísle nelpím. Vždycky mi spíš přišlo, že mozek pracuje clej, akorát že lidi zatím neuměli detekovat a nějak dokázat tu činnost... a tam mohu zahrnout i to, že mozek udržuje neustále spojení s vyšší úrovní (sám je taková více nebo méně autonomní pracovní lokální stanice nebo jak se tomu říká) A může tam probíhat taky činost přímo nesouvisející (a nijak zvlášť se neprojevující) se životem toho konkrétního jedince, uživatele mozku. Může to být klidně i ono "telepatické spojení mnoha mozků" Issaca Asimova, jak jsem o něm psala před nedávnem.
    LALINA
    LALINA --- ---
    KAKAO23: zakrnujeme, nahrazujeme mozek počítačem a blbneme, to je jasný i odborníkům:)) Nakonec nám nezbyde nic jinýho, než vyvinout AI, aby měl kdo myslet:)))
    LALINA
    LALINA --- ---
    KAKAO23: přesně tak....člověk se taky rozhoduje na základě nějakých dat, které má (a pohříchu jich mívá někdy mnohem méně, než AI :)

    Otázka zajímavější mi přijde, jestli i AI by měla (mohla, musela mít) svobodu, aby se rozhodla špatně (jak to denně vidíme na ulicích, když lidi nevyužívají ani pidlióntinu mozku :))
    Myslím, že pokud by byl záměr dokonale napodobit člověka (avšak proč), tak by to naprogramovat šlo. Chybovost.
    KAKAO23
    KAKAO23 --- ---
    A mimoto asi zakrnujem vzdy to bylo 15 % ;) tak nevim
    LALINA
    LALINA --- ---
    dneska ráno jsem si ve svojí záchodový knihovničce vytáhla jeden ze svazků aforismů a mouder a vykoukl na mě Max Planck.

    Ten prý řekl: "Pro věřícího stojí Bůh na počátku, pro fyzika na konci veškerého myšlení."
    KAKAO23
    KAKAO23 --- ---
    LALINA: to s tim nevyuzivanim mozku je blbost;) je to mytus
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam