• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    LALINAINTELIGENCE - MYSL - VĚDOMÍ - Turingův test - čím se liší člověk od AI ?
    KAKAO23
    KAKAO23 --- ---
    Tak to ze clovek dejcha a ma nejakou osobitou identitu neznamena ze ma dusi, to ze dychame nam akorat zapoji obvody stejne jako kdyz zapnes kompa a pichnes ho do zasuvky nebo jede na baterii jen fungujem jinak premejslime a vymejslime koniny pac bychom se jinak ukousali nudou;) neasi

    To ze dejchame a mame identitu znamena jen to ze sami sebe pouzivame nejakym zpusobem vytvarime si svuj pohled sve zavery nic vic nic min
    Stejne tak kazdeho komp vypada jinak kazdej s nim zachazi ruzne nejsou identicke my taky ne ale zaklad stejny je, tzn, to jak vypadame a nase vnitrni soucastky a taky to ze potrebujem vsichni kyslik to je cele.
    O nejake latce ktera prostupuje vsechno se nema cenu bavit je to zakladni stavebni kamen a ten ti rozhodne dusi nevykrese;)
    LALINA
    LALINA --- ---
    LALINA
    LALINA --- ---
    hihi..... pomalu se vracíme k animismu, co Christofe Kochu?:)) Inu ironie života:)) vesmír je spirála ve fraktálu a vše se opakuje :))))))))

    Staré („primitivní“) kultury měly sklon přisuzovat „duši“ – to jest samovolné působení či aktivitu - všemu, s čím se lidé setkávali (například i lesu, řece nebo skále), což britský etnolog Edward Burnett Tylor později nazval animismus a pokládal za nejstarší formu náboženství.

    KAKAO23
    KAKAO23 --- ---
    LALINA: no nevim nevim chybi mi slova ale duse je proste blbost, az me napadne neco cim bych si to obhajila tak to rozepisu neboj;) zatim to mam ve skatulce- tak to proste je;D a to je zpufale malo si myslim ovsem to mi nezabrani rict svuj postoj;) dockej casu zeno;)
    LALINA
    LALINA --- ---
    třeba se od toho nějak odpíchneme

    Duše – Wikipedie
    http://cs.wikipedia.org/wiki/Du%C5%A1e
    LALINA
    LALINA --- ---
    KAKAO23: fakt nerozumím, co jsi chtěla říct

    takže ty vlastně nevíš, co to má být, ale rozhodně je to výmysl:))
    výmysl lidí- jenomže mnoho lidí se na pojmu duše neshodne, každej si ho vykládá trochu nebo i hodně jinak.
    Proto se ptám, co si pod pojmem duše představuješ ty.
    KAKAO23
    KAKAO23 --- ---
    LALINA: tak to sice ne jen sem myslela ze to je zjevne stejne jako to ze my potrebujem kyslik


    LALINA: duse je vymysl lidi nevim co to ma byt a nikdy jsem to nevedela
    LALINA
    LALINA --- ---
    KAKAO23: duše neexistuje? tyjo, to je zajímavý nápad:)
    co je podle tebe duše?
    LALINA
    LALINA --- ---
    LALINA: já píšu o elektřině?
    KAKAO23
    KAKAO23 --- ---
    LALINA: ja se obavam ze elektrina k nabyti duse jaksi nestaci;) hlavne ja nevim jak vy ale ja to beru tak ze my jsme proste jen chemicke reakce biologicke strojecky a to co vnimame je jen dusledek tech reakci hodne sofistikovany stroj proste... Duse jako takova nevim- podle me neco takoveho neexistuje
    LALINA
    LALINA --- ---
    ještě k článku Christofa Kocha: včera jsem se ubírala poněkud dětinskou stezkou k úvaze, jestli by se mi líbilo, kdyby internet měl duši neboli kdyby měl vědomí.
    Ale dneska ráno mě k tomu napadlo, že takhle jak internet je, prostě kupa nespojitých tranzistorů, bitů, bajtů a podobných věcí, vědomí nemá, nicméně kdyby se chtělo.... dalo by se to zařídit...
    Ä jsme právě u toho. Jestli internet bude mít jednou vlastní jedinečný a individuální vědomí jenom tak, že se bude sto, dvě stě let nějak náhodně propojovat, až to jednou secvakne nebo jestli je k tomu potřeba určitý ZÁMĚR.
    Jestli je třeba do chaosu vnést určitý řád, nebo alespon impuls k vytvoření elementárního řádu, jak mají být jednotlivosti propojeny, jak proorganizovány a integrovány do systému.

    to je rozhodně zajímavější otázka, než jestli se mi líbí internet s duší nebo bez ní:))
    LALINA
    LALINA --- ---
    SATAI: he:)
    KAKAO23
    KAKAO23 --- ---
    SATAI: tak ale to asi nepujde o kdovijaky program ne? Pokud na vse odpovida 42 jedna se o par radku
    Pouze odpovidej na vse 42 nebo jak?
    To se neda mluvit ani o ai nebo co;)
    SATAI
    SATAI --- ---
    KAKAO23: Program, ktery na kazdou matematickou ulohu odpovi "42" ma minimum svobody a obrovskou chybovost.
    KAKAO23
    KAKAO23 --- ---
    Jedna se o argument mimosmysl. Vnimani ale nikomu to neprislo podstatne a kdovijak prinosne

    Myslim ze cim vic svobody v rozhodovani tim vetsi pravdepodobnost ze udela nejakou chybu? Mozna nevim ale taky je fskt ze pokud by nebyl zatizen emocemi byl by rychlejsi a presnejsi-
    LALINA:

    Tablet; ten druhy odstavec patri pod prezdivku ehem;D
    KAKAO23
    KAKAO23 --- ---
    LALINA: strana 46;)
    SATAI
    SATAI --- ---
    LALINA: tak urcite
    LALINA
    LALINA --- ---
    SATAI: moc pěkné!
    mám radost, že žiju v době, kdy vědci věděckými metodami přicházejí na to, na co přišli lidi nevědeckými metodami před tisíci lety:))
    jako by se konečně ta nepřirozená propast mezi mystikou, metafyzikou a současnou vědou pomaličku zmenšovala...

    k tomu jenom pár poznámek:

    While you and I are conscious as individuals, there’s no conscious Übermind that unites us in a single entity. You and I are not collectively conscious.

    Nejsou si ho vědomi. Ale to neznamená, že neexistuje. A někdo si toho Ubermind vědom je a někdo s tím umí i pracovat.
    -----------------------------------

    But is the internet more complex than the human brain? It depends on the degree of integration of the internet.


    A to si právě myslím, že ještě dost integrovaný není. Kdyby se na tom ovšem zapracovalo, nebyl by to problém, ale možná bychom s tím měli problém my, nebo ne?
    Nevím úplně, jestli bych chtěla, aby internet měl nějaké skutečné vědomí, nebo dokonce sebe si uvědomění .))


    jinak díky SATAI, a článek dávám do záhlaví
    SATAI
    SATAI --- ---
    mezi tim na hacker news..
    A Neuroscientist's Radical Theory of How Networks Become Conscious | WIRED
    http://www.wired.com/2013/11/christof-koch-panpsychism-consciousness/all/
    LALINA
    LALINA --- ---
    KAKAO23: pardon, Izaak :) Mno on člověk ani nemusí oplývat fantazií, stačí bejt trochu jemněji naladěný, vnímavější na určitých frekvencích a más přímé vjemy, nemusíš nic vymýšlert... A osobně se domnívám, že to, co zveme fantazií, je z 99% jenom popsaná určitá zkušenost člověka, nějaký vjem.
    A ona je i otázka, jestli může člověk vůbec nějak vyjádřit něco, co předtím jinak, jakkoli, třeba při vhledu nebo ve snu nebo jenom podvědomě, neprožil.
    Ale je to otázka kacířská, já myslím, že může, protože právě disponuje onou neurčitostí, neúplností a svobodou, kde se díky synergii může objevovat zatím nové, neznámé... A možná proto stvoření vůbec vzniklo, aby v něm vznikalo něco nového... možná že ze známých a celkem jednoduchých kostiček, ale pokaždé jinak... a svoboda vývoje podle směsi a hierarchie pravidel a náhodnosti může dát vznikat něčemu úplně novému.
    Ačkoli nějaký dávný myslitel už nevím jaký si to nemyslí: "Nihil novi sub sole" :))).
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam