• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    LALINAINTELIGENCE - MYSL - VĚDOMÍ - Turingův test - čím se liší člověk od AI ?
    LALINA
    LALINA --- ---
    KAKAO23: nevykřeše? rozhodně?

    je-li tedy duše něco, co oživí a zprovozní nějakou věc, může neexistovat?
    Kdyý někdo udělá analogii mezi duší pro lidi a elektrikou pro stroj?
    nebo dokonce lelktrikou a programem zároveň ?

    ok, mluvíme tu hlavně technickými pojmy (ale v tématu tohohle klubu to není nutně nutné) můžeme duši nějak vypustit (ghehe) a nahradit ji....čím? ;)) deus ex machine? ;))))
    KAKAO23
    KAKAO23 --- ---
    Tak to ze clovek dejcha a ma nejakou osobitou identitu neznamena ze ma dusi, to ze dychame nam akorat zapoji obvody stejne jako kdyz zapnes kompa a pichnes ho do zasuvky nebo jede na baterii jen fungujem jinak premejslime a vymejslime koniny pac bychom se jinak ukousali nudou;) neasi

    To ze dejchame a mame identitu znamena jen to ze sami sebe pouzivame nejakym zpusobem vytvarime si svuj pohled sve zavery nic vic nic min
    Stejne tak kazdeho komp vypada jinak kazdej s nim zachazi ruzne nejsou identicke my taky ne ale zaklad stejny je, tzn, to jak vypadame a nase vnitrni soucastky a taky to ze potrebujem vsichni kyslik to je cele.
    O nejake latce ktera prostupuje vsechno se nema cenu bavit je to zakladni stavebni kamen a ten ti rozhodne dusi nevykrese;)
    LALINA
    LALINA --- ---
    LALINA
    LALINA --- ---
    hihi..... pomalu se vracíme k animismu, co Christofe Kochu?:)) Inu ironie života:)) vesmír je spirála ve fraktálu a vše se opakuje :))))))))

    Staré („primitivní“) kultury měly sklon přisuzovat „duši“ – to jest samovolné působení či aktivitu - všemu, s čím se lidé setkávali (například i lesu, řece nebo skále), což britský etnolog Edward Burnett Tylor později nazval animismus a pokládal za nejstarší formu náboženství.

    KAKAO23
    KAKAO23 --- ---
    LALINA: no nevim nevim chybi mi slova ale duse je proste blbost, az me napadne neco cim bych si to obhajila tak to rozepisu neboj;) zatim to mam ve skatulce- tak to proste je;D a to je zpufale malo si myslim ovsem to mi nezabrani rict svuj postoj;) dockej casu zeno;)
    LALINA
    LALINA --- ---
    třeba se od toho nějak odpíchneme

    Duše – Wikipedie
    http://cs.wikipedia.org/wiki/Du%C5%A1e
    LALINA
    LALINA --- ---
    KAKAO23: fakt nerozumím, co jsi chtěla říct

    takže ty vlastně nevíš, co to má být, ale rozhodně je to výmysl:))
    výmysl lidí- jenomže mnoho lidí se na pojmu duše neshodne, každej si ho vykládá trochu nebo i hodně jinak.
    Proto se ptám, co si pod pojmem duše představuješ ty.
    KAKAO23
    KAKAO23 --- ---
    LALINA: tak to sice ne jen sem myslela ze to je zjevne stejne jako to ze my potrebujem kyslik


    LALINA: duse je vymysl lidi nevim co to ma byt a nikdy jsem to nevedela
    LALINA
    LALINA --- ---
    KAKAO23: duše neexistuje? tyjo, to je zajímavý nápad:)
    co je podle tebe duše?
    LALINA
    LALINA --- ---
    LALINA: já píšu o elektřině?
    KAKAO23
    KAKAO23 --- ---
    LALINA: ja se obavam ze elektrina k nabyti duse jaksi nestaci;) hlavne ja nevim jak vy ale ja to beru tak ze my jsme proste jen chemicke reakce biologicke strojecky a to co vnimame je jen dusledek tech reakci hodne sofistikovany stroj proste... Duse jako takova nevim- podle me neco takoveho neexistuje
    LALINA
    LALINA --- ---
    ještě k článku Christofa Kocha: včera jsem se ubírala poněkud dětinskou stezkou k úvaze, jestli by se mi líbilo, kdyby internet měl duši neboli kdyby měl vědomí.
    Ale dneska ráno mě k tomu napadlo, že takhle jak internet je, prostě kupa nespojitých tranzistorů, bitů, bajtů a podobných věcí, vědomí nemá, nicméně kdyby se chtělo.... dalo by se to zařídit...
    Ä jsme právě u toho. Jestli internet bude mít jednou vlastní jedinečný a individuální vědomí jenom tak, že se bude sto, dvě stě let nějak náhodně propojovat, až to jednou secvakne nebo jestli je k tomu potřeba určitý ZÁMĚR.
    Jestli je třeba do chaosu vnést určitý řád, nebo alespon impuls k vytvoření elementárního řádu, jak mají být jednotlivosti propojeny, jak proorganizovány a integrovány do systému.

    to je rozhodně zajímavější otázka, než jestli se mi líbí internet s duší nebo bez ní:))
    LALINA
    LALINA --- ---
    SATAI: he:)
    KAKAO23
    KAKAO23 --- ---
    SATAI: tak ale to asi nepujde o kdovijaky program ne? Pokud na vse odpovida 42 jedna se o par radku
    Pouze odpovidej na vse 42 nebo jak?
    To se neda mluvit ani o ai nebo co;)
    SATAI
    SATAI --- ---
    KAKAO23: Program, ktery na kazdou matematickou ulohu odpovi "42" ma minimum svobody a obrovskou chybovost.
    KAKAO23
    KAKAO23 --- ---
    Jedna se o argument mimosmysl. Vnimani ale nikomu to neprislo podstatne a kdovijak prinosne

    Myslim ze cim vic svobody v rozhodovani tim vetsi pravdepodobnost ze udela nejakou chybu? Mozna nevim ale taky je fskt ze pokud by nebyl zatizen emocemi byl by rychlejsi a presnejsi-
    LALINA:

    Tablet; ten druhy odstavec patri pod prezdivku ehem;D
    KAKAO23
    KAKAO23 --- ---
    LALINA: strana 46;)
    SATAI
    SATAI --- ---
    LALINA: tak urcite
    LALINA
    LALINA --- ---
    SATAI: moc pěkné!
    mám radost, že žiju v době, kdy vědci věděckými metodami přicházejí na to, na co přišli lidi nevědeckými metodami před tisíci lety:))
    jako by se konečně ta nepřirozená propast mezi mystikou, metafyzikou a současnou vědou pomaličku zmenšovala...

    k tomu jenom pár poznámek:

    While you and I are conscious as individuals, there’s no conscious Übermind that unites us in a single entity. You and I are not collectively conscious.

    Nejsou si ho vědomi. Ale to neznamená, že neexistuje. A někdo si toho Ubermind vědom je a někdo s tím umí i pracovat.
    -----------------------------------

    But is the internet more complex than the human brain? It depends on the degree of integration of the internet.


    A to si právě myslím, že ještě dost integrovaný není. Kdyby se na tom ovšem zapracovalo, nebyl by to problém, ale možná bychom s tím měli problém my, nebo ne?
    Nevím úplně, jestli bych chtěla, aby internet měl nějaké skutečné vědomí, nebo dokonce sebe si uvědomění .))


    jinak díky SATAI, a článek dávám do záhlaví
    SATAI
    SATAI --- ---
    mezi tim na hacker news..
    A Neuroscientist's Radical Theory of How Networks Become Conscious | WIRED
    http://www.wired.com/2013/11/christof-koch-panpsychism-consciousness/all/
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam