• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    LALINAINTELIGENCE - MYSL - VĚDOMÍ - Turingův test - čím se liší člověk od AI ?
    Klub pro filozofování, úvahy, citace a polemiky vztahující se k tématu inteligence, mysli, vědomí a umělé inteligence (artifical intelligence- AI). Začali jsme imitační hrou neboli Turingovým testem. Co je to Turingův test? Může Turingův test rozlišit lidskou a umělou inteligenci? Co vlastně z filozofického, matematického a psychologického hlediska pojem "inteligence" znamená?
    Mohou se stroje stát lidmi i s jejich kognitivními a emočními schopnostmi, nebo naopak lidé jsou také vlastně jen takové velmi dokonalé myslící stroje? Nebo ani jedno ani druhé?
    Jaké jsou názory na to, co přesně je inteligence? Jak s tím vším souvisí či nesouvisí vědomí a sebe-si-uvědomění?
    Těmito otázkami se do dnešní doby zabývalo mnoho vědců a filozofů a zdá se, že stále je to plodné pole, na kterém lze bádat dál a dál, vše se vyvíjí a názory se mění.
    Ne že by to tedy diskuse o tomto byla pro naše štěstí nezbytně nutná, ale co, každý má nějakého koníčka (a někdo za to je dokonce i placený:) takže proč by ne.
    Pokud tedy nemáte zrovna nic lepšího na práci a téma vás zajímá, je tu prostor pro vás ;)
    Umělá inteligence (AI)
    ALAN TURING wiki
    TURINGŮV TEST wiki
    TURINGŮV STROJ wiki
    TURINGŮV STROJ
    TURINGŮV STROJ V PŘÍKLADECH
    KVANTOVÝ POČÍTAČ
    TURINGŮV TEST - disertační práce Filip Tvrdý
    A Neuroscientist’s Radical Theory of How Networks Become Conscious
    Seminárka Jan Machala: FENOMÉN VĚDOMÍ ve vědeckém a spirituálním diskursu.......
    JAK FUNGUJE ENIGMA-video 1
    JAK FUNGUJE ENIGMA-video 2

    Umělé vědomí
    Artifical consciousness
    Hledají se programátoři pro vyvíjení AI
    SLOVNÍK CIZÍCH SLOV
    PŘEKLADÁTOR
    rozbalit záhlaví
    LALINA
    LALINA --- ---
    JVMLOK: jo)
    JVMLOK
    JVMLOK --- ---
    LALINA: Mj. sobecký gen a teorie Memu, která na to elé navázala, je zásadním kamenem který je potřeba brát v potaz při diskuzi o AI, jestliže se totič jedná o hru memů, posouváme se dleko za hranice prostého soupeření biologických druhů, a dostáváme se do roviny soupeření a v podstatě evoluce informací nebo komplexních abstraktních vzorců. Takže AI prostě přebere louč kosmické expanze od lidí omezených fyzickou/biologickou schránkou a bude pokračovat v podstatě rychlostí světla tak daleko, jak jen dosáhne nosná vlna signálu.
    JVMLOK
    JVMLOK --- ---
    LALINA: Filozofie, milá Lalino, je věda. Pramáti všech věd včetně matematiky. Dokonce i etiky.
    Samozřejmě není možné o AI mluvit jenom na základě toho, co bylo už řečeno nebo napsáno. Jenomže začínat pořád znova a znova od nuly taky není úplně přínosné.
    „Jsme jako trpaslíci na ramenou obrů. Náš pohled může obsáhnout více a vidí dále než jejich. Ovšem ne proto, že by náš zrak byl pronikavější nebo naše výška větší, nýbrž proto, že nás nese a vyzvedává mohutná postava obrů.“
    Poznání v sobě syntezuje otevčenost, zvědavost, touhu, ale taky vůli, sebekázeň, vytrvalost a tvrdou práci. A to mluvím jako člověk kterej na bakaláčský titul potřeboval 10 let, protože ho pořád něco odvádělo pryč, nemám na to sitzfleish. Ale mám hlubokej respekt k těm, kteří se nenechají rozptylovat od své vize kažkou pičovinou a vytrvají, dokud nedosáhnou poznání, které posouvá vpřed nejen je, ale i ty, kteří jsou jim ochotni naslouchat.

    Koneckonců možná AI naprosto předefinuje vědu, která povede k jeho stvoření, a dokáže, že k jejímu stvoření došlo vlastně omylem :)
    LALINA
    LALINA --- ---
    JVMLOK: hm, pán je rottweiler, takže s ním asi společnou řeč těžko najdu:))
    mimochodem někde jsem pochytila, že teorie sobeckého genu byla vyrácena jinou prací, která dokazuje, že geny a vůbec všechno, spíš staví na spolupráci, že před bojem individualit dávají přednost kooperaci, ale jinak o tom prd vím, celé mi to přijde skutečně jako politickovědní aréna, kde se rvou psi a mlátěj se po čumákách knihama, který napsali, než seriozní učené diskuse.
    LALINA
    LALINA --- ---
    JVMLOK: proto jsi tady, abys přidal svůj věrtel do mlýna a já věřím tomu, že zdejší osazenstvo nesemele zrno na plevy, myslím, že tu máme určitou úroveň. Možná je hodně pod tvojí, ale s tím už asi nic neuděláme, každý se snažíme, jak můžeme, nikdo tu ze sebe nedělá přeborníka a génia a upřímně: jsme na diskusním serveru, ne někde v učebně a přesto se tu dokážeme učit a přemýšlet, objevovat, takže asi můžeme ty povzdechy nad obecnou nevědomostí klidně vynechat:))
    LALINA
    LALINA --- ---
    JVMLOK: takže jsou i lidi, kteřé nevěří ani tomu ani onomu? čemu věříš ty?
    Když jsem volila druhou možnost, myslela jsem tu holou vědu, protože i bez duchovna je to velice obsáhlé téma (ačkoli jsme ho vlastně pomaličku už vyčerpali)
    ale nejde mluvit o AI jenom vědecky, vždycky se ti do toho už s podstaty věci vmontuje filozofie, etika a to už jsem hnedle trochu jinde a děláš to tady taky a děláš to dobře, takže - nechme věcem volný průběh, nezahánějme ani okultisty a spiritisty, možná že mají co říct, čím inspirovat, možná někdo řekne jedno slovo a to nám ťukne na nějakou naši myšlenku a my se s ní najednou dokážeme posunout dál... co ty na to?
    JVMLOK
    JVMLOK --- ---
    LALINA: btw urban legend.
    A ano. Je dobré nebýt dogmatickým zastáncem jednoho pólu a mít něco z obou břehů. Vědění i víru v jeho nedokonalost. To je podnětná myšlenka. Co je v téhle diskuzi poměrně častým jevem je naprostá absence toho prvního.
    LALINA
    LALINA --- ---
    JVMLOK: něco jako ten čmelák?

    "Což mi připomíná, že dle fyzikálních zákonů, tj. poměru hmoty těla, plochy křídel a frekvence mávání, nemůže čmelák vůbec létat. Ale protože to neví, v klidu si létá."

    je to přeci úplně logické, že vědění svádí ke kostnatění a zaostávání. Mnohem lepší je přístup "vím, že nic nevím". Ten umožňuje mít otevřené všechny brány.

    jak tak život jde, snažíme se vždycky o zlatou střední cestu, která zahrnuje oba póly, ale ne v podobě extrémů.
    Je moudré vzít do hry všechno a být si vědom toho, že se jenom blížíme nějaké pravdě, že vždycky bude proč o objevených věcech pochybovat a vždycky bude prozíravější nepočítat s nimi jako se 100% jistými.
    JVMLOK
    JVMLOK --- ---
    ZUULLUU: když už jsme u té DNA:
    Richard Dawkins – Wikipedie
    https://cs.wikipedia.org/wiki/Richard_Dawkins
    JVMLOK
    JVMLOK --- ---
    LALINA: Největší problém s tím mají lidi, kteří tomu věří. Kreacionisty budou evolucionisty upalovat, kdyz to bude mozny, a evolucionisti kreacionisty zavirat do cel. To neni o tom, ze bych rad delil. To je jejich deleni. A jestli si bybiras druhou moznost, tak z nadpisu vyhod Turinguv test, protoze to je metoda vedeckyho poznani, a prjmenuj to na neco jako Deus Ex Machina: Stvořilo AI lidi nebo stvoří lidi AI. Bude to min zavadejici.
    JVMLOK
    JVMLOK --- ---
    Je to Dawkins. Ne Hawking. I kdyz by z toho byla zajimava synteza.
    LALINA
    LALINA --- ---
    JVMLOK: ok, volím druhou možnost:)
    ale uvědom si, že pokud do toho nezapočítáš i ty podle tebe pseudospiritualistické bláboly, tak to nebude kompletní. Nemyslím teda skutečné bláboly.
    ty jsi jenom nepochopil, co jsem měla na mysli a já jsem to možná blbě podala, to je klidně možný, protože nevím, jak to říct vědecky:) Rozhodně jsem tím nechtěla říct, že kamení má DNA :))

    Možná že ty to rád dělíš a odděluješ, možná si myslíš, že lze buď jedno nebo druhé, ale já beru v potaz evoluci i kreacionismus a nemám s tím nejmenší problém a nikdy asi nepochopím, proč s tím lidi ten problém mají.
    JVMLOK
    JVMLOK --- ---
    LALINA: nene nenech se brzidt. Klidně pokračuj v tezi že kamení má DNA. Proč se tady bavíte o technologii postavené na vědeckém poznání, když do toho serete tyhle pseudospiritualistické bláboly. Vyber si...budeš se držet vědy a věřit na DNA a na to že je to kód určujcí jakým způsobem a jaké bílkoviny a strukturální prvky budou obsaženy v živém organismu, a která se vyvinula během evoluce, nebo se věnuj esoterice a kreacionismu a vědecké poznání zavrhni. Tvl tebe slyšet Dawkins tak si to hodí. A nebo ne, už toho asi vydržel víc.

    ZUULLUU: Bez znalosti by se neletalo


    LALINA
    LALINA --- ---
    JVMLOK: :))) no tohle asi spolu nevyřešíme a možná už to ani nepatří k tomuhle tématu, takže ok, budeme se držet pověry, že život je jenom v něčem, aby se nám to zjednodušilo:)
    JVMLOK
    JVMLOK --- ---
    Aha. Takže...on je vlastně celej vesmír plnej života takže proč se vlastně lidi pídí po nějakejch signálech. Tohle je nad moje síly.
    LALINA
    LALINA --- ---
    JVMLOK: mantra života zní poeticky, alw nwvím, co si pod tím představuješ. Já rozhodně do pojmu "život" zahrnuju i anorganický svět :)
    JVMLOK
    JVMLOK --- ---
    MEJLA77: fascinuje mi přetrvávající fikce, že vědomosti jsou omezujícím faktorem inovace.
    MEJLA77
    MEJLA77 --- ---
    JVMLOK: ad 5) asi nevznikne jen jedna AI, takže by si mohly předávat kulturní zvyklosti mezi sebou :)

    Děkuji za doporučení, zkusím si na to najít čas... zatím jen "hypotézuji" bez hlubších znalostí, tak občas asi trefím něco, co už se vyřešilo, ale zase nemám ještě zatížení fakty, tak mi fantazie pracuje naplno a nenechá se omezovat existujícími znalostmi :)
    JVMLOK
    JVMLOK --- ---
    MEJLA77:
    1) Je to velmi etické. Dřív se tomu říkalo eugenika. Výzkumu se okrajově věnoval i jeden z největtách lékažů 20. století, který se nebál jít tram, kam jeho kolegové nikdy nevkročili. Dr. Mengele se tuším jmenoval.
    2) ...
    3) Proč nenaimplantovat elektrody přímo lidem? Celoplanetární wet-work jako vrchol vývoje lidí, noosféra. V takovém případě nepotřebujeme AI. Jestli rád studuješ kybernetiku z kreslených seriálů, doporučuju PsychoPass.
    4) Probíhají pokusy s pouříváním molekul DNA jako paměti. (A ne Lalino, v DNA opravdu není fragment DNA minerálů a hornin. DNA je mantra řivota, ne anorganické chemie)
    5) Lidská a Nelidské je slovo. Pojem. Samozřejmě že je to dané socializací a identifikací vlastního stáda. AI se v každém případě bude vnímat jako cizí, a vyvíjet si vlastní kulturu, pokud si bude svou odlišnost uvědomovat (opět, doporučuju ke shlídnutí Daryl a Artifical Inteligence: AI). Co se převzetí týče, myslím že se uplatní běžný model kulturní difuze, kulturu bude tak jako tak budovat divergencí od lidské (nebo jiné známé), nevyvine si vlastní úplně od nuly. Kultura každopádně není dílo jednotlivce, je to soustava předávaných symbolů a forma kolektivního vědomí. To kalde zajímavé otázky. Bude si AI vyvíjet kulturu pokud bude nesmrtelná? Když nebude mít obsahy svého vědomí s kým sdílet a komu předat?
    MEJLA77
    MEJLA77 --- ---
    Pár myšlenek, které mě napadly po přečtení diskuze, kterou jsem tak trochu způsobil :)

    1) Umělá inteligence by nás možná dokázala po důkladnější analýze poskládat v nejefektivnější lidi - pokud předpokládám, že vyřeší problém transplantace jakéhokoli orgánu / části těla - případně by mohla umělá inteligence selektivně vybírat mezi genetickým materiálem např. při umělém oplodňování... a tak "šlechtit" lidi tím, že by záměrně vybírala jedince s určitými vlastnostmi, které bychom preferovali my nebo AI. Je to etické? Může to způsobit problémy?

    2) Když jsem zmiňoval ovlivnění AI chemicky, měl jsem na mysli celou škálu druhů působení, některé z nich bychom asi uměli napodobit i u elektronické AI např. snížením napětí a frekvence proudu nebo velikosti RAM (opiáty), zvýšením frekvence CPU (stimulanty), změnou propojení hw (psychedelika) až po ty mírnější jako jsou scripty, malware apod.

    2b) Jestli by se to AI líbilo a záměrně by to vyhledávala by asi taky záviselo na tom, jestli má vědomí a dokáže poznat, co způsobilo onu změnu a jestli má možnost se znovu uvést do tohoto stavu.
    (Mimochodem viděli jste díl Futuramy, kde Bender fetuje elektřinu? Tak a teď jsem prozradil, kde jsem na tu otázku přišel :))

    3) Tak, jako se dají ovládat zvířata elektrodami zapojenými přímo do mozku, tak by je nemuseli ovládat lidi, ale AI a hypoteticky velmi dobře napojená AI by tedy měla mít zprostředkovány i dojmy, které mají tito tvorové např. po konzumaci zkvašeného ovoce? :)

    4) IMO nemůžeme vyloučit, že budoucí počítače ve vzdálené budoucnosti nebudou na organické bázi nebo nebude běžné propojení elektroniky a lidského mozku a pak je zde možnost synergie naší inteligence a AI, ale taky to může být souboj inteligencí :)

    5) Jak by se "cítila" AI, kdybychom ji přenesli z normálního počítače např. na super počítač? A co třeba kvantový počítač? https://cs.wikipedia.org/wiki/Kvantov%C3%BD_po%C4%8D%C3%ADta%C4%8D

    6) To, co považujeme za "lidské" nebo "nelidské" obvykle souvisí s naším kulturním vnímáním a ostatně ačkoliv na celé planetě žijí lidé, kteří si jsou svým "HW vybavením" velice blízcí (DNA se liší v necelém %?), tak vnější projevy a normy chování se často diametrálně liší... právě vlivem kultury - to je taky tak trochu to, že si myslíme A, ale společenství nás donutí udělat B :)

    7) Bude mít AI svou vlastní "nelidskou" kulturu nebo jen převezme "naši" :)
    LALINA
    LALINA --- ---
    Britská firma rozbíjí kladivy tisíce oken. Pro umělou inteligenci budoucnosti | Prima ZOOM
    http://zoom.iprima.cz/...ritska-firma-rozbiji-kladivy-tisice-oken-pro-umelou-inteligenci-budoucnosti
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam