• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    LALINAINTELIGENCE - MYSL - VĚDOMÍ - Turingův test - čím se liší člověk od AI ?
    LALINA
    LALINA --- ---
    Skrytá revoluce: zakladatele Google překvapilo, kam všude sahají chapadla umělé inteligence | Prima ZOOM
    http://zoom.iprima.cz/...a-revoluce-zakladatele-google-prekvapilo-kam-vsude-sahaji-chapadla-umele-in

    „Tahle revoluce byla blesková a opravdu mě tím překvapila, přestože jsem byl celou dobu přímo v centru dění.“ Brin, stejně jako další technologičtí lídři, považuje celý vývoj za zcela chaotický a jen těžko předvídatelný i ovlivnitelný. Zdá se, jako by se všechny změny děly skokově, skoro samospádem. „Jsou zde opravdu hluboké filosofické otázky, ale obávám se, že nejsme vybavení na to, abychom na ně byli schopní odpovědět,“ uvedl Brin v Davosu.

    nezanikly dávné civilizace tím, že se jim cosi vymklo z rukou? ;))))
    LALINA
    LALINA --- ---
    a tohle:

    Elon Musk: tvoříme první virtuální realitu, ale možná v ní už dávno žijeme – Connect.cz
    http://m.connect.zive.cz/...k-tvorime-prvni-virtualni-realitu-ale-mozna-vni-uz-davno-zijeme/a-182685

    openAI - zajímavé
    mimochodem občas mě napadá, jak mohou evolucionisti trvat na tezi, že život a vesmír se stal "náhodou" z polétání a tlaků a záření. Kdosi jednou řekl, že to je, jako by někdo řekl, že po výbuchu v tiskárně se z písmenek náhodně složí text britské encyklopedie.
    A tady v oblasti IT a AI je snad úplně nemožné tomu věřit, nebo ne? Copak by vznikla AI, kdyby vědci jenom ráno zapnuli kompy a nechali je, ať něco dělaj?
    MEJLA77
    MEJLA77 --- ---
    ZUULLUU: to už se dostáváme na hodně tenký ezomystický led :) osobně jsem ateista a materialista, vědomí je podle mě nadstavba na poměrně složitém systému a naše "vědomé" rozhododvání není tak úplně naše, spíš slouží k drobným korekcím :)
    MEJLA77
    MEJLA77 --- ---
    ZUULLUU: no problém vyhrání - tedy získání nejvíce peněz je i v okamžiku, kdy máš nejlepší karty, ty totiž nepřijdou každé kolo a tak pokud nevsadíš maximum, tak vlastně promrháváš příležitost většího zisku, ale zase když sázíš moc, ostatní hráči to můžou položit a pak je tvůj zisk ještě nižší - poker nehraju, jen jsem tohle odpozoroval, třeba to ještě někdo další upřesní, jinak IMO pravidla budou někde na netu :)
    MEJLA77
    MEJLA77 --- ---
    Ještě jsme včera rozvíjeli hypotézy ohledně AI, AGI a ASI v hospodě s kamarádem programátorem, kterého baví sci-fi a ještě si k nám přisedl další známý, který je grafik a řadíme ho mezi ezomystiky a ten nás zaslechl a připojil se do debaty, že podle něj je ve vesmíru "ten nejvyšší", kdo ze zásobárny duší rozdává duše a jestli se mu dostatečně zalíbí ta naše umělá inteligence tak jí taky možná přidělí duši :) Načež jsme začali spekulovat o tom, jak by to bylo, pokud by se prokázalo, že náš svět je skutečně jen simulace a je tedy nějaká vnější entita, která by mohla měnit fungování simulace a jeho vlastnosti, nebo jestli by se AI nesnažila nás ovládnout pomocí náboženských triků :)
    MEJLA77
    MEJLA77 --- ---
    ZUULLUU: protože v pokeru není něco jako správné řešení IMO, je tedy potřeba zvážit situaci, započítat neznámé a rozhodnout, jestli vsadit nebo položit - není to jen pravděpodobnost, vlivů, které ovlivní výsledek je více, třeba i úroveň dalších hráčů :)
    MEJLA77
    MEJLA77 --- ---
    MEJLA77: pohybová inteligenec se už taky trochu řeší... :)

    A Compilation of Robots Falling Down at the DARPA Robotics Challenge
    https://www.youtube.com/watch?v=g0TaYhjpOfo


    Jen mě zase napadá, že je to pojetí dost antropocentrické, co když AI bude potřebovat ještě jiný typ inteligence, který zatím u lidí nepozorujeme, což pro nás může být podobně obtížné jako např. pro nevidomého pochopit jak vypadá žlutá barva :)
    MEJLA77
    MEJLA77 --- ---
    MEJLA77: tak mě napadá, že pokud chceme odhalit Turingovým testem, jestli nemluvíme se strojem, neprožívání emocí by mohlo být znakem, že se bavíme se strojem... Bohužel často neprojevují emoce ani politici nebo např. autisti...
    MEJLA77
    MEJLA77 --- ---
    To je otázka, jestli by AI měla mít emoce, podle mě jsou emoce důležité - např. si vzpomínám na hodinu dějin umění, řešili jsme konceptuální umění a mj. tam zmiňovali instalaci - bohužel už si nevzpomenu na jméno umělce a instalace, ale šlo o tři věty:
    1) nemáme rádi nepraktické oidi
    2) miminka jsou nepraktická
    3) pohrdáme každým, kdo neumí lovit krokodýly

    Při použití jen logiky nám v tomto případě vyjde, že nemáme rádi mimina, protože jsou nepraktická, ale emoce to u nás dokážou posunout jinam...

    Také se v případě inteligence u lidí mluví o klasické inteligenci, emoční inteligenci, pohybové inteligenci, skupinové inteligenci nejen u lidí... možná i Ai bude časem vyvíjena v těchto oblastech :) AI taky možná bude mít jinou výpočetní sílu, pokud se dokáže spojit s dalšími AI :)
    MEJLA77
    MEJLA77 --- ---
    tak jsem si konečně dočetl tu smršť - to jsem netušil, že vás tak rozohním, to jsem si nepřál...

    JVMLOK: někdy můžou být - http://hadanky.atropin.cz/include/data/gallery/9-tecek.png - jestli znáš tenhle úkol, tak tušíš, o čem mluvím... pokud bys jej náhodou neznal, úkolem je čtyřmi navazujícím tahy (úsečkami) projít všemi body... podobně jako jde čtyřmi úsečkami nakreslit čtverec :)

    JVMLOK: no a někdy by se se znalostmi nemělo létat a přesto si to lítá - čmelák má vzhledem k velikosti a váze těla příliš malá křídla a podle aerodynamiky by prý neměl létat... ale samozřejmě, že úplná znalost všech informací dokáže vysvětlit vše, osobně proti informacím nic nemám, naopak si myslím, že je to opomíjená dimenze vesmíru a občas z legrace říkám, že jsem infomystik (opak k ezomystikovi :)) Jen je občas problém s tím mít vždy všechny potřebné informace... proto se asi nejdříve došlo k výsledku, že čmelák nemůže lítat :)

    http://www.techblog.cz/fyzika/jak-leta-hmyz-proc-cmelak-muze-letat.html

    LALINA: s tím čmelákem je to trochu jinak - viz výše... ale taky jsem si na něj vzpomněl.)

    ZUULLUU: osobně nesdílím myšlenku, že AI musí být bezchybná a dokonalá a lepší než my, jednou možná jo, ale než k tomu dojde, asi cestou vyrobíme spoustu hloupých a zlých AI - viz chatbot Microsoftu v1 :)



    Už se tady trochu nakouslo téma informací - možná bychom si mohli trochu "zafilozofovat" na toto téma... :)

    Mohla by existovat informační dimenze? Informace jsou vždy provázány s časoprostorem, musí mít nějaký materiální nosič, čirá informace tedy nejspíš neexistuje - je to jen naše ideální představa, ale prakticky je vždy potřeba nějaká hmota (nebo záření nebo i pole?) k záznamu, přenesení informace... každý kousek hmoty současně obsahuje spoustu informací sám o sobě, navíc do něj ještě můžeme zakódovat něco dalšího... Jaký je vliv informací na hmotu? Když se tady objevila spekulace s memy - není to taky jen projev informační dimenze? Existují i v jiných dimenzích podobně jako v naší materiální dimenzi nějaké síly? (Fyzika zmiňuje 4 základní typy sil - slabá interakce, silná interakce, elektromagnetická síla, gravitace.) Předpokládám, že asi každá dimenze má své zákonitosti, které se můžou diametrálně lišit... no třeba nám to někdy rozlouskne AI :)
    JVMLOK
    JVMLOK --- ---
    ZUULLUU: uuz to ze pouzivas jazyk je znakem superega pevne zahnizdeneho mezi usima. A ne, mozek fakt nevyuzivame ani zdaleka. Ale pokracovat v teto diskuzi by bylo jako servirovat vykaly, takze se poroucim.
    Prazdnota me vola.
    LALINA
    LALINA --- ---
    ZUULLUU: používáme čím dál méně, ale hlavně asi jinak.Ne k tomu, k čemu jsme ho používali dřív:)

    btw: musí mít AI pudy?
    JVMLOK
    JVMLOK --- ---
    ZUULLUU: Pruser je, ze EGO je druhe v poradi. AI by se s nejvetsi pradepodobnosti chovala jako sobecky dite. To co ho brzí, Superego, se vyvíjí až v kontaktu s dalšími lidmi během socializace, a v podstatě nás zbavuje individuality, přizpůsobuje nás systému. Někdo řekl, že se chová jako armáda v dobytém městě. První vrstvou, plnou nespoutané primitivní energie, je Id. Naše vnitřní pdové zvíře, plazí mozek. Zajímalo by mě, jak by vypadaly základní pudy u AI nevázané na fyziologické potřeby.
    LALINA
    LALINA --- ---
    ZUULLUU: teď mě napadlo, že ego je taky jakási obrana, firewall. Protože pokud by vědomí nebylo omezeno a nadefinováno egem, rozplynulo by se do kosmického Vědomí nebo jak tomu kdo říká a přestalo by vlastně coby individualita existovat. Bez ega není individualita. Bez individuality není stvoření...
    asi jde o to, jak "propustné" to ego je, nebo jak je silné. Jak moc ovládá individualitu.
    LALINA
    LALINA --- ---
    ZUULLUU: a tady mě napadá: šlo by to vůbec takhle čistě a bez "ega" ? Co když pokušení nadřazenosti je jaksi nezbytná daň každého systému, který je nadán věděním a schopností učit se a poznávat? ;)))
    A jak je to (nebo by mohlo být) s egem u AI ?
    LALINA
    LALINA --- ---
    JVMLOK: no pravda, já jsem se dostala jenom k definici fenomenologie, tam mě to zabrzdilo.

    a pět je to trochu vedle - nekritizovala jsem a už vůbe ne vzdělanost. Proboha, to jsme opravdu tak neschopní se pochopit?

    JVMLOK: ok, přečtu si to i dál :))
    JVMLOK
    JVMLOK --- ---
    Ale bez ironie...
    Hod si do googlu query "phenomenology artificial intelligence"

    Have fun
    JVMLOK
    JVMLOK --- ---
    Ty ses tak zazrala do kritiky vzdelanosti, ze jsi uplne minula zakladni poznatky one fenomenologie. Vztah mezi obektem, ideou a pojmem a jak s tim lidska mysl pracuje, coz je princip primo aplikovatelny do toho jak pracuje s poznavanim a abstraktnimi koncepty AI. Vylila vaničku i s dítětem. Loloino, diky, cau.
    LALINA
    LALINA --- ---
    JVMLOK:

    Fenomenologie je filosofický směr, založený Edmundem Husserlem ve snaze o pevnější a určitější založení filosofie, aby se tak mohla stát také pevným základem pro vědecké zkoumání skutečnosti vůbec. Husserl sám ji charakterizoval jako „novou popisnou metodu a z ní vzešlou apriorní vědu, jež se má stát hlavním nástrojem pro přísně vědeckou filosofii. Její důsledné uplatnění by mělo umožnit metodickou reformu všech věd.
    --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    s největší pravděpodobností budu vypadat jako ignorant a pitomec - neboť nemám žádného titulu, který by mi mohl zajistit vážnost u přísných vědců, ale tahle definice by se mohla také popsat slovy: zoufalá a marná snaha o nalezení a zabezpečení jistot, bez nichž pánové s aktivní levou mozkovou hemisférou nedokážou bezpečně vědecky bádat v rámci dobře ohraničených jistot ve světě, kde neexistuje absolutně nic stálého a jistého.
    Je to prudce úsměvné, ale jak říkám, mnoho pánů, kteří už nemusí zabezpečovat svoji rodinu tvrdou manuální prací a monou se věnovat blbost...pardon - kvadratuře kruhu, perpetuu mobile nebo existenci yetiho.
    Je to úsměvné jenom potud, pokud se fenomenologie opravdu nedostane ke slovu a nevyrobí nějakou axiomatickou vědu, podle které omezí veškeré další hledání a bádání, to by byl asi (dočasný) konec skutečné vědy:)

    ještě k té definici fenomenologie: bádání a vytváření v tomto rámci jistě zabere mnoho životů různých lidí, hodně času a peněz a jistě se nad tím dá bádat donekonečna, ale já jsem spíše praktik, a tak když to jde, jdu raději rovnou, než bambilionem oklik.
    Dokonce se dokážu i vzdělávat :) a poznatky konzultovat s tím, co je ve mě jako poznání (fuk, kde s jak se to tam vzalo). A když slyším takovouto dfinici, vidím úplně jasně, že taková práce je zbytečná a marná, zcestná, protože je tu poznání několik tisíc let staré a já nepotřebuju na každou blbůstku přijít sama za cenu dlouhých oklik.

    Lao´ c říká

    "TO nejměkčí pod nebem
    překonává to, co je pod nebem nejtvrdší."

    jsou různé překlady, ale všechny mluví o tom, že co je měkké, měnivé a tvárné, je silnější a životaschopnější, než to, co je pevné a tvrdé. Na jiném místě Tao te ting říká: co je pevné a tvrdé, to patří smrti, co je jemné a chvějivé, patří životu.
    A taková je i moje bezprostřední bytostná zkušenost.

    na co se teda snažit vyrábět další rigidní a zcela pofidérní jistoty , dokonce axiomatické? Po této cestě se dá jít dlouho, ale je to cesta smrti (a falše) a k životu (pradvě) tě nikdy nepřivede.

    anebo byl podle tebe Lao´C jenom nějaký pseudospirituální pomatenec?;)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam