• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    ONA_MAKARONAŠťastný rodič, šťastné dítě.
    Tato diskuze se zaobírá zejména tzv. Nevýchovou a učením Naomi Aldort. Jakou výchovu doma upřednostňujete a proč? Praktikujete ve své rodině tyto "alternativní" směry výchovy? Opravdu fungují? Otázky, rady a pomoc ohledně (ne)výchovy vítány.
    rozbalit záhlaví
    INUSHKA
    INUSHKA --- ---
    ONA_MAKARONA: Já jsem Aldort stále nečetla, takže nevím, co přesně ona o tom píše (OK, dávám si novoroční předsevzetí se k tomu letos konečně dokopat). Nicméně "nechválit" nebo aspoň "chválit správně" říkají i jiní autoři a já s tím celkem souhlasím. Častá chvála totiž jednak bere vnitřní motivaci (dítě pak dělá věci, aby bylo pochváleno, ne proto, že ho těší nebo baví) a tím vytváří perfekcionismus typu "když něco neumím dokonale, nedělám to radši vůbec", protože když za to nebudu pochválen, nemá to smysl. A jednak, když se chválí takovým tím nálepkovacím způsobem ("ty jsi šikovná/hodná"), buduje se tím v dítěti taková identita. Když pak něco udělá špatně a pochváleno není nebo je mu dokonce něco vytknuto, najednou tu identitu ztrácí - už nejsem šikovná/hodná holka, tak co teda jsem?
    Snažím se místo pochval hodně děkovat (když dítě udělá něco, co jsem po něm chtěla nebo co mě potěší či pomůže), vyjadřovat svoje pozitivní pocity ze situace nebo zrcadlit pocity dítěte. Přijde mi to tak i přirozené, když mi dvouletá dcera přinese "obrázek", který nakreslila, a ukazuje mi ho se slovy "tam máma" (čili nakreslila jsem mámu) a skoro u toho skáče nadšením, nedává mi smysl jí na to říct, že je šikovná. Sdílet její radost a říct něco jako "Jé, tys nakreslila mámu? No jo, poznávám se, tady mám vlasy, že jo?" mi přijde mnohem smysluplnější a nemusím nad tím nijak moc přemýšlet. Výjimečně použiju něco jako "to je fajn/super/dobře" případně "to je od tebe hezké/milé/povedlo se ti to", klasické "jsi šikovná" nepoužívám prakticky nikdy.

    NYCKER: Prosila bych nezaměňovat "nechválení" s negativní kritikou. Nechválit neznamená říkat "je to špatně". Tohle spojení právě naopak často vzniká u dětí, které už si na pochvaly navykly a nepřítomnost pochvaly automaticky jako kritiku berou.
    TORUVIEL
    TORUVIEL --- ---
    ONA_MAKARONA: Já teda moc nechválim tak nějak obecně, u nás se to v rodině moc nedělalo,...Třeba dost nemusim takový to chválení za každý uprdnutí (přijde mi to přehnaný, neupřímný), to dělá tchýně (chudák, zas ji zmiňuju), ale ona to má asi jako takovou svoji specifickou profesionální deformaci, učitelka. Zas mi třeba řikala, že to dělá proto, že jí děti ve škole přišly málo chválený...
    Jinak se mi líbí princip motivovat chválením procesu, asi jak píše LYDI, nebo jak popisuje tohle video www.ted.com/talks/carol_dweck_the_power_of_believing_that_you_can_improve
    Přijde mi to poslední dobou realističtější, jelikož si nejsem jista, zda klasická škola tak jako tak nezabije v děcku takovou tu vnitřní motivaci k učení a činnostem (dle toho, co jsem poslední dobou četla v nějakejch odbornejch psychopublikacích), tak tohle motivování aspoň povzbudí dítě k aktivitě, narozdíl od toho nálepkování "seš šikulka" nebo "seš nemehlo", s čímž se dítě ztotožní a může z toho mít pocit, že je holt takovej a nic s tím nenadělá.
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    ONA_MAKARONA: a co tobe osobne dela, kdyz te nekdo chvali?
    motivuje te to? demotivuje te to? sla bys pro pochvalu sveta kraj? pristihujes se ze se vyhybas konani ve kterem asi nevyhrajes/nebudes nejlepsi/nebude pochvala? nebo jak to mas
    ONA_MAKARONA
    ONA_MAKARONA --- ---
    Praktikujete někdo "nechválit", jak tvrdí Aldort? Uplně si nejsem jistá, jestli se mi to líbí nebo ne, nebo spíš nemám úplně jasno v tom, proč na to dává takový důraz.
    TORUVIEL
    TORUVIEL --- ---
    Tak, tohle je myslím přínosné i pro rodiče, často tak reagujeme na děti (je to to Naomino potvrzení emocí, opět)
    RSA Shorts - The Power of Empathy
    https://www.youtube.com/watch?v=1Evwgu369Jw#t=159
    TIMA
    TIMA --- ---
    KEIKIN: To je fakt, deti na to stejne prijdou. Ale proc tomu chodit naproti? Stejne je to s cokoladou, macdonaldem, adrenalinovymi sporty... Cim dele vydrzi bez toho, tim lip.

    Posadit pulrocni dite k telce/compu mi pripada jako absolutni ufo. Na druhou stranu, nase druhorozena tomu taky neunikla, jelikoz starsi na pohadky samozrejme vejra a ja je kvuli tomu nebudu dezet v separaci.
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    KEIKIN: mluvim v kontextu batolete, ktere "nema pojem" a kteremu se do tri let zapoji 50 % jeho neuralni site na celej zivot a ktery telku fakt k nicemu nepotrebuje nejspis.
    Predskolak, tj dite ve veku kdy totalne resi pribehy fantazii krasno, tam je to jina vec, pohadky (dobre pohadky) jsou super a urcite nebudou "doma zakazane", akorat budou doma prebrane a nemodelujici nefunkcni predstavy

    ale jak pisu, toto je tak cerstva otazxka, ze poradne vyzkumy nejsou a kazdej si to resi dle sve uvahy
    KOTENCE
    KOTENCE --- ---
    STAROJDA: Nemam potřebu před někým obhajovat užívání psychoaktivních látek, ale to porušování zákona. Jako "zákony se musí dodržovat" vs "rodiče na zákony kašlou". Osobně nedodržuju zákony, protože jsou to zákony (a hrozí trest za porušení), ale protože mi některý pravidla přijdou praktický a smysluplný. Přesto mám v sobě nějaký pnutí ve smysmlu "vychovat spořádanýho občana" a moc si s tímhle nevím rady. Myslím, že smysl pro morálku se vyvíjí postupně a malý dítě ještě nemá vnitřní hodnoty, který by mu pomáhaly rozeznat dobrý a špatný a rozdíly proč tenhle zákon jo a tenhle ne..
    TIMA: A to je další věc. Nálepka chudáčka od feťáků je přehnaná, ale patrně to tak ještě velká část společnosti vnímá.
    KEIKIN
    KEIKIN --- ---
    YMLADRIS: Každá strana má dvě mince. Není to třeba tak, že těm dětem takhle můžeme oddalovat přijetí těch slastí ? Měl bych obavu, aby dítě později pak u babiček, kamarádek nevyhledávalo tenhle druh zábavy jen proto, že doma je to zakázané. Tím chci říct, že dřív nebo později na to děti stejně přijdou a těch slastí si užijou. My sme se s našima dívali na pohádky normálně, až tak bych to nedémonizoval.
    KOTENCE: a tady jsme opět u těch (zákonných) omezení naší společnosti o kterých jsem psal. Děti to ale nepoznají tak do 5-6 let si myslím. Teda pokud nehulíš přímo s nima, hehe.
    TIMA
    TIMA --- ---
    S travou to vidim slozitejsi. My to nastesti nepesrtujem, ale tady bych videla riziko konfrontace s okolnim svetem. Diteti bych asi dokazala vysvetlit, proc to nepovazuju za nic spatneho, ale venku by melo hned nalepku chudacka z fetacke rodiny. Cimzto padem bych mu spis nic nevysvetlovala a nechala ho v nevedomosti.
    TIMA
    TIMA --- ---
    Uprimne receno nechapu, proc dite "chranit" pred tim, ze my dospeli pijeme alkohol (a nemyslim tim samo, ze bychom se ozirali jako prasata). Proste jsou veci vyhrazene pouze dospelym - pivo, jalapenos, pouzivani mitorove pily, rizeni auta. Nevidim na tom nic divneho. Uplne malemu decku je to fuk, o neco vetsimu staci lapidarni vysvetleni "to neni pro deti", starsimu pak zacnu vysvetlovat proc. Ale ze bych se pred nim schovavala se sklenkou nebo cekala, az usne? To jako fakt?
    TORUVIEL
    TORUVIEL --- ---
    YMLADRIS: Jak kdy viď. Ale obecně mám tu snahu, přes den jsme dost aktivní na to, aby to Bára nevyžadovala. Má akorát jednou denně "večerníček" (tv nemáme, tak pohádka dle našeho či Báry výběru), za normálního režimu (tedy když jsme u nás doma, ne někde na návštěvě). Ale třeba tady u rodičů na návštěvě co jsme teď, no, darmo mluvit, tady fičí telka 24/7.

    Inspiruju se zejména tady:

    http://becomingpeculiar.com/raising-a-low-media-toddler-why-bother-an-introduction/

    http://becomingpeculiar.com/raising-a-low-media-toddler-participating-in-everday-life-and-work/

    http://becomingpeculiar.com/raising-a-low-media-toddler-ideas-for-toddler-montessori-activities/

    http://becomingpeculiar.com/raising-a-low-media-toddler-preparing-the-environment/
    MARKYSHA
    MARKYSHA --- ---
    Ad hulení bych měla strach, že to zamění s cigaretama, který já osobně nesnáším.
    MARKYSHA
    MARKYSHA --- ---
    Ad alkohol my doma přes den nepijeme, maximálně si otevřeme láhev vína, když děti spí. Na dovolený si na penzionu to pivo dáme, ale zase na svlažení jedno, dvě. A pak sedím s Tondou na logopedii a Tonda ukáže neomylně na obrázek:"To je pivo, to má rád táta. Až budu velký, budu ho mít taky rád". Chudák muž vypadá jak alkoholik, když on pije ještě míň než já, protože často řídí.
    STAROJDA
    STAROJDA --- ---
    KOTENCE: no řešit budu asi v daleké budoucnosti - hlavně z důvodu, že mám nějakou tu zkušenost a taky proto, že je to zatím pořád docela tabu a je potřeba to s dítětem otevřeně řešit. My měli to štěstí (jako děti), že nás tahali na besedy kde byly fotky feťáků na heráku a tak člověk měl alespoň trochu mantinely.

    Čili bych počítál s tím, že co dítě uvidí, to bude samo dělat. Pokud máš potřebu se před dítětem obhajovat, tak asi nejsi se svým životním stylem spokojen, tj stydíš se za to? Pokud jde jen o otázku legálnosti, tak ta je fakt podružná, to jistě lze spláchnout jednou promluvou, ne (= dej si bacha, kde to hulíš)?
    FUNTL
    FUNTL --- ---
    KOTENCE: ciste technicky - huleni bez dalsiho trestne neni. Takze problematikou porusovani zakona neni treba diteti motat hlavu. Ve vyssim veku uz by bylo dobre resit nuance mezi "uzivanim" a "drzenim", at vi, jak jsou pravidla nastavena.
    INUSHKA
    INUSHKA --- ---
    STAROJDA: My teda alkohol občas pijeme i v přítomnosti dcery, třeba když máme návštěvu nebo něco slavíme, případně muž si po obědě dá jedno pivo na lepší trávení. Ani jeden z nás alkoholu neholduje nijak zvlášť moc, neopíjíme se, nepotřebujeme alkohol, abychom se uměli bavit, dáme si třeba dvojku vína nebo jednoho panáka medoviny na chuť. Osobně mi na tom nepřijde nic špatného, dvouletá dcera nemá problém akceptovat, že "tohle není pro batolátka", stejně jako u nevhodného jídla. Přijde mi to stejné jako s tím tabletem, prostě to je součástí našeho světa a přece to před dítětem nebudu tajit. Naopak se budu snažit naučit ho, jak s tím zacházet.
    KOTENCE
    KOTENCE --- ---
    Resite nekdo u deti problematiku huleni? Jak detem podat skutecnost, ze rodice kourej travu? Porusujou zakon, protoze si mysli, ze je blbej a chtej si to delat po svym... (bez lhani).
    STAROJDA
    STAROJDA --- ---
    Díky za názory a "varování". Samozřejmě že praxe umísťovat děti před pasivní zábavu je dnešní neřestí a já chci na nás jako rodiče klást vyšší nároky než je "normální". Takže to zkusíme víc omezovat. Hodinu denně a každý den jsem nejspíš přehnal, nemám nasledováno. Je taky pravdou, že se ustálilo spaní a i žena se naučila více hospodařit s časem.

    YMLADRIS: Velmi dobré vysvětlení, k tomu nelze nic namítat.

    YMLADRIS: Tím myslím to, že to není prostě TV Nova, kde běží reklamy a další shit. Tedy že my jsme editorem, který předkládá co se sleduje. Asi jako popisuješ ty v mnohem lepší podobě (černoši a houby).

    Ad pokrytectví - alkohol je dobrý příklad a to naštěstí řešit nemusím, sic ho prakticky nepijem (a leda jen když u toho není, tj večer). Zato piju nealko pivo a to mu klidně dám ochutnat, až bude vhodná doba, co se týče stravování :). Jinak ale v tomle osobně nemám jasně rozhodnuto - dítě by se mělo účastnit života dospělých, sledovat jejich aktivity a práci, ale z toho selektivně bych měl vyjímat věci, co jsou "škodlivé"? Zřejmě ano, jak je poznat u jídla (taky nejí to, co my) nebo toho alkoholu. Čili pozorně sledovat, co dítě může sdílet a od kdy.
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    STAROJDA: a jak hodnotis ze je to pro nej relativne bezpecne (to koukani na e-telku)?

    ad pokrytectvi, alkohol mu taky nedavas (mineno kdyz bys ho sam pil) a neni to pokrytectvi ale jeho vyvohova potreba zejo
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    ja jenom zas nahodim aldort, ktera to komentuje tak, ze decko je v zasade schopne regulovat samo svoje potreby (jidlo, spani, hry, ... co ja vim) krome dvou veci: junk food (kokina, ...) a junk media (videohry...). Ze se opakovane setkava s tim, ze decka upadaji do zavislosti, protoze na takovy prival odmen proste nejsme evolucne pripraveni (shanet cukr a shanet pribehove/vizualni zabavnost (ci jak to rict) bylo dlouhou dobu ohromne tezky a jsme vybaveni po tom skakat jak muchy na lep)
    ONA_MAKARONA
    ONA_MAKARONA --- ---
    Já jsem v tomhle trochu radikální a asi konzervativní, takže Ladě zatím nepouštím vůbec nic a ani obrázky na mobilu nebo tak, ji nedávám. I když vím, že by se jí to asi líbilo, protože kdykoliv je zapnutá televize, tak hned zbystří a kouká na to zaujatě, ale já ji s tímto nechci konfrontovat tak brzo a jelikož jsem s ní celý den doma na mateřské, tak se jí snažím věnovat co nejvíce a domácí práce,vaření atd. krásně stihnu během jejího spánku (musím ale podotknout, že spí celkem dost a pravidelně). Samozřejmě až bude větší, tak jí pohádky v telce budu pouštět, ale vždy se na to budu snažit koukat s ní a budeme to brát jako rodinnou záležitost - večer je pohádka, budeme se na to všichni společně koukat, popovídáme si o tom, probereme to atd., prostě společná chvilka... (možná si to maluju moc idylicky a ve finále to bude uplně jinak, ale zatím to takhle prostě cítím a ráda bych to tak praktikovala) ale dětské tablety a podobně, to se mi teda moc nelíbí, nejvíc nebezpečné mi na tom přijde ta závislost,kterou si na tom dítě tvoří (a nejen dítě, to víme asi všichni...:-)
    MARKYSHA
    MARKYSHA --- ---
    Já Alence v tomhle věku občas pouštěla Tv Duck, i dnes někdy, jí to nehypnotizuje, ona se tomu řehní, žvatlá na to tleská a jinak kouká s Tondou na jeho oblíbené pohadky. Nepouštím pravidelně, kromě večer jako by večerníčka, kdy ještě čtu a když je doma místo spaní dopoledne, jinak častěji, když je nemocný. Když se stará muž, tak to běží většinu dne.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam