• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    ONA_MAKARONAŠťastný rodič, šťastné dítě.
    KEIKIN
    KEIKIN --- ---
    KOTENCE: no já to třeba chápu spíše více duchovně než materiálně. Mentalita hojnosti je podle mně rozdávání pozornosti a empatie. Člověk s takovou mentalitou neomezuje dítě tím, že teď zrovna nemá čas apod. :-)
    Nicméně v tom článku je pasáž o nakupování, kdy dítě jakože bečí, když mu rodič zakáže něco hodit do košíku. V podstatě nám autor radí, abychom jeho zklamání prožívali s děckem.
    Takže: přestat sledovat okolí, kdo se jak na tebe (na vás dívá): třeba si sednout vyjádřit soucit, obejmout děcko a říct, že to nevadí, že si to co chce se dá nahradit něčím jiným. A rovnou se třeba může vymyslet program na chvíle po nákupu apod...
    Já v reálu spíše sahám z nutnosti k převedení pozornosti - což není úplně ok.
    Asi nejlepší rada ale je - netahat děti na nákupy :-)
    KOTENCE
    KOTENCE --- ---
    LYDI: Co je to ta mentalita hojnosti? Jak to souvisí s nakupováním věcí? To jsem nějak nestihla
    LYDI
    LYDI --- ---
    uz nevim odkud sem mela ten link, doufam ne odsud ale protoze se mi to hodne libi, tak to sdilim. proste nesezrat me pokud je to nekde odsud :P http://www.seberizeni.cz/teal-swan-rodicovstvi/
    INUSHKA
    INUSHKA --- ---
    KOTENCE: Já tě naprosto chápu, taky mám problém tchánům něco takhle říkat. Tchán je typ, který má patent na rozum ve všech oblastech života, vesmíru a vůbec, takže jeho se snažit o čemkoliv "poučovat" nebo mu něco vysvětlovat je úplně zbytečné. Tchýně je zase pro změnu "z gruntu hodná ženská", která to přece myslí se všemi dobře a když jí člověk, byť i velmi opatrně a uctivě, dá najevo, že by si něco představoval jinak, tak je z toho špatná a ještě půl dne se pořád dokola omlouvá. To je pak taky těžké se nějak ozývat.
    Takže jak jsem psala níže, snažím se působit spíš příkladem v naději, že když jim ukážu funkční metody (třeba na to uklidňování), tak nebudou mít potřebu vymýšlet nějaké vlastní a prostě to udělají stejně. Ve většině případů to funguje. Tchýně je navíc zvyklá od švagrové, která je ve věcech týkajících se jejího syna, velmi striktní, že přes to, co chce maminka, nejede vlak. Takže občas vidím, že s některými mými metodami nebo rozhodnutími nesouhlasí, ale respektuje je. Naposledy to takhle i přímo řekla manželově tetě, která se divila, že Malvína chodí po domě bosa - že jí se to taky nelíbí, ale mamince to nevadí a podporuje to, tak ona do toho nekecá. Tohle je přístup, který teda velmi oceňuju.

    Se svými rodiči to mám trochu jednodušší v tom, že se na velké části těch respektujícíh výchovných metod shodneme. Svojí mámě dokážu tak nějak přirozeně říct "osvědčilo se mi to a to" nebo "Malvína je zvyklá takhle" a ona to bez problému bere. S tátou občas trochu narážím, on má asi někdy pocit, že jsem na M. moc měkká a má tendenci se urážet, když s ním v něčem nesouhlasím a nechci se řídit jeho dobře míněnými radami. Ale žádná tragodie to není. Více méně máme asi na oboje (pra)rodiče docela štěstí, nikdo z nich děti nemlátí, nezesměšňuje, necpe pod ledovou sprchu... takže jsem schopná to brát tak, že lidi jsou různí a dítěti prospěje, když se setká s různými přístupy a způsoby chování.
    KOTENCE
    KOTENCE --- ---
    TORUVIEL: Tak naše je tam každej tejden celý odpoledne beze mě. Ale oni pro ni fakt udělaj první poslední, jen některý zvyky jsou prostě divný. Jakoby měly nějaký pravidla, jak se dítě má chovat a podle toho ho vychovávali. Rozptylování pozornosti je úplně běžný. Historku o studený vodě jsem taky jednu slyšela, že prej to jinak nešlo (na svejch dětech).
    A to je další věc. Já nevim, jak reagujou jiní rodiče, ale třeba moje máma "nechce slyšet". Když se s ní bavím o výchově, co se mi líbí/nelíbí, tak ona si to automaticky vztáhne k její vlastní výchově a začne se tomu bránit. Bagatelizuje, odmítá některý tvrzení, říká, že ona nic takovýho nedělala (dělala), výmluvy, proč to tak v kterym případě nejde, že to moc řeším... A to já jí nikdy neříkám, že něco dělala špatně. Prostě jí jen chci říct, co mě zaujalo. I když bych samozřejmě ráda, kdyby si z toho něco vzala.
    TORUVIEL
    TORUVIEL --- ---
    KOTENCE: Nějak jsem se s tím smířila. U nás je to podobné, jak píšeš, babička (tchýně) je učitelka (dokonce bývalá ředitelka), takže je taková autoritativní, všechny řídí prostě :-) Naučila jsem se většinu jejích řečí ignorovat nebo se jen usmát třeba nebo asertivně odmítnout. Inspiruji se u mého muže, který už taky na většinu jejích rad a řečí ani nereaguje (to není neuctivé, ona se prostě nezastaví, neustále radí, jak se obléct, co dělat, nedělat, kam má člověk jít, kam nejít, co si s sebou vzít a nevzít...dřív jsem měla pocit, že na to všechno musím odpovídat, něco na to říct...ale teď už nějak ne). Ale nerada jsem tam déle než den, dva...to z ní mám pak hlavu jako balón :-)
    Tchán je mimochodem taky učitel...jeho metody nicméně radši nekomentuju, ten je ještě tvrdohlavější, než tchýně. Nedávno Bára nějak plakala, já ji utěšovala v náručí a on přišel, doslova jí vecpal bonbon do úst se slovy "na, a už myslíš na něco jinýho". Snažila jsem se mu něco říct, ale nějak "neslyšel". Když se začal vyjadřovat o metodě, kdy se vztekající se dítě strčí pod ledovou sprchu, jako o skvělé, tak jsem mu už něco řekla (že to považuju za neuctivé a nic neřešící), naštěstí se přidal i soused, co bydlí o patro níž, že s tím taky nesouhlasí (taky maj malé dítě). Tak pak s tím přestal, ale je takový přesvědčený o své pravdě, že bych řekla, že s ním nic moc nehne.
    No, ale zas na druhou stranu, já neměla babičky ani dědečky žádné (tedy měla, ale daleko, viděla jsem je jednou ročně jestli), tak to dceři nechci upírat, kvůli takovým "prkotinám" (jsou to prkotiny, pokud tomu dítě není vystaveno denně). Jinak ji úplně zbožňují.
    Ale chápu to, taky jsem měla často pocit, že se musím nějak vymezit, ozvat, ale nějak mám pocit, že oni ani nenaslouchají...nejsou otevření...někdy něco třeba říkám a oni to odkývají, aby jako neurazili, ale je to jak mluvit do dubu :-) Tak jsem to vzdala. Nejsem tam zas tak často, abych to musela nějak aktivně řešit.
    KOTENCE
    KOTENCE --- ---
    WITCHIE: neprospeje, sere me to :-) Ja se s nima jeste zas tak neznam, takze se ten vztah teprve utvari, ale chtela bych se citit jinak. Ale rikat jim, kdy maj chovat dite a ze jejich vychovny metody stojej za starou backoru, to zatim fakt nedam. Vychovali svoje deti a myslej si, ze dobre. Prababicka je dokonce ucitelka ze skolky, takze ta ma vubec patent na deti. A zase si rikam, ze dite milujou a to by melo znat ruzny pristupy, tak ho to snad nijak neposkodi.
    A navic manzel je v tom vztahu zvyklej a asi mu to nevadi, takze je to spis muj problem, ja takovy jednani neznam a neumim se vymezit. Nechci delat konflikt a zaroven se vetsinou vyjadruju tak nesikovne, ze to druha strana vubec neprijme a rovnou to povazuje za utok. (Proto se ptam, jak to resej ostatni, ze bych se poucila :-))
    WITCHIE
    WITCHIE --- ---
    KOTENCE:
    KOTENCE: A pro koho je to dobry/komu to prospeje, ze se Ti jim nechce radit, jak utesovat tvoje dite? A obecneji komu prospeje, kdyz si nenastavis/nenastavite s manzelem vuci jeho rodicum hranice tak, abyste se citili respektovani? Prospeje to Vam, Vasemu diteti?
    KOTENCE
    KOTENCE --- ---
    WITCHIE: Ne, ze ja bych je povazovala za autoritu, ale ze oni si pripadaj jako autorita a nerespektujou me (vlastne nas oba). Ale to sem asi uz nepatri.
    KOTENCE
    KOTENCE --- ---
    WITCHIE: tak bych to nerekla. Spis mam problem kecat jim do toho, jak se maj chovat ke svymu vnouceti. Umim rict "nedavejte ji bublaninu", ale uz se mi nechce jim radit, jak dite utesovat a kdy ho pochovat. Byla bych rada, kdyby si nektery kecy odpustili, ale vlastne ani nevim, jak to formulovat, aby to melo efekt. (Mimochodem tu bublaninu ji cpou stejne porad.)
    KEIKIN
    KEIKIN --- ---
    TORUVIEL: ovšem je tu jedno ale. Opravdu to není pro líné rodiče, naopak. Takový multitasking pro 3 děti je imho dosti náročný. A rodič přece není stroj, aby mlel neustále pantem jak kolovrátek.
    Tím to určitě nechci shodit, je to dobře vysvětlené, jen v reálu pro mne hůře aplikovatelné.
    MARKYSHA
    MARKYSHA --- ---
    TORUVIEL: moc pěkně napsaný :-)
    WITCHIE
    WITCHIE --- ---
    KOTENCE: necitis se v rovnocenny pozici vedle svych tchanovcu ve vztahu k tvymu vlastnimu diteti?
    TORUVIEL
    TORUVIEL --- ---
    Svobodná výchova není totéž, co výchova volná a rozhodně to není nic pro líné rodiče | Host
    http://www.rozhlas.cz/...neni-totez-co-vychova-volna-a-rozhodne-to-neni-nic-pro-line-rodice--1503053
    ANNAWA
    ANNAWA --- ---
    YMLADRIS: spis už ne, nejstarší si jde dost po svých už nějaký čas. Dřív tobě občas dělali. Ale dodneska spolu občas vedou celkem dlouhé večerní hovory ve dvou.
    MARKYSHA
    MARKYSHA --- ---
    ANNAWA: on se s tím časem vyrovná, ale je to docela dlouhý proces, mně právě v osmnácti došlo, že to s výchovou mojí mámy a s mámou samotnou není všechno v pořádku a dalších pár let mi trvalo, než jsem zjistila, že jí mohu odpustit a milovat, i když má spoustu chyb.
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    ANNAWA: bude s nim jeho tata pravidelne chodit "na rande"? jeste muze kus stihnout (nez nejstarsi pude po svych atd)
    MARKYSHA
    MARKYSHA --- ---
    ANNAWA: tak to bych se asi snažila zdržet jakýchkoli komentářů na jejich výchovu, ale zase bych neustupovala tlaku, abyste Bena vychovávali jinak, prostě bych si jela svoje a hotovo.
    ANNAWA
    ANNAWA --- ---
    MARKYSHA: jj, s tím jeho pocitem si to myslím taky.
    MARKYSHA
    MARKYSHA --- ---
    ANNAWA: Imho by měl nejstaršího řešir otec a já bych mu asi na rovinu řekla, že si prostě nejmladšího vychovávám po svém a rozhodně bych ho jen kvůli němu nějak neokřikovala jinak než bez něj. On to vlastně není tvůj problém, protože je to spíš konfrontace toho nejstaršího s jiným typem výchovy, který mu vlastně připadá lepší, ale nemůže si to přiznat, protože by jakoby "zradil" mámu.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam