• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    ONA_MAKARONAŠťastný rodič, šťastné dítě.
    TORUVIEL
    TORUVIEL --- ---
    KEIKIN: To bych řekla, že je chyba, snažit se jen uměle aplikovat nějaké teorie, to nebude nikdy fungovat, buď to bude neautentické, nebo se to nebude dařit (jak říkáš). Spíš je dobré pátrat po tom, sledovat, proč a jak člověk reaguje. Jestli se mu to líbí, jak reaguje, jestli s tím souzní, stojí si za tou reakcí, nebo jestli mu to "ujelo", je tam nějaký problém...Podle mě je důležitý nechtít dělat věci jinak, než je dělám, ale nejdřív vidět a chápat, co, proč a jak dělám, kde to koření. Protože jen tak se změnit a začít se chovat jinak, to snad ani nejde, vycházíme z toho, jak jsme utváření, co nás utvářelo a podle toho se chováme...a utvářelo nás toho mnohem víc, než jedna hezká teorie. Taková teorie může akorát pomoct k větší sebereflexi, ale řešení bude stejně na tom daném člověku, na tom, jak nahlédne tu konkrétní situaci skrze svou optiku a jak bude reagovat.
    KEIKIN
    KEIKIN --- ---
    TORUVIEL: jn, já jen narážím na obecnou zkušenost, že spousta lidí ví, co a jak mají dělat, prostě teorie mají zmáknutou. Pak ale přijde konkrétní rozhodnutí a lidé udělají vlastně opak.

    Možná by stálo za to, kdyby se v místnosti, kde jste nejčastěji umístila kamera - a sledovala se výchova (mamnika, tatínek, babička, děda, apod.) Pourčitém čase by se pak dali jednotlivé typy výchov vyhodnotit.

    TORUVIEL
    TORUVIEL --- ---
    KEIKIN: Tak má to sloužit jako inspirace, ne to něco nahrazovat :-)
    KEIKIN
    KEIKIN --- ---
    TORUVIEL: jj beru to tak, že to pošlu ženě, ať se na to podívá :-) Nicméně si myslím, že sebelepší knížka, či video nenahradí konkrétní implementaci nevýchovy jedním z rodičů do praxe.
    TORUVIEL
    TORUVIEL --- ---
    KEIKIN: Ano, je to rozvláčné, dalo by se to jednoduše shrnout. A ano, ymladris to tu taky říkala. Tak je to třeba děláno pro natvrdlé rodiče, ber to tak :-)
    KEIKIN
    KEIKIN --- ---
    TORUVIEL: Tohle už je lepší:
    Nevýchova TV: Co s tím, když dítě neposlouchá
    https://www.youtube.com/watch?v=HDK-pNBfy8I


    Sice jsem si jen potvrdil to co už vím, ale alespoň je to lépe (hezky) prezentováno.
    KEIKIN
    KEIKIN --- ---
    TORUVIEL: je to na můj vkus trošku rozvláčné. Paní dost odbočuje od hlavní linie. Ze začátku hodně omáčky a ve finále nic nového pod slunce. To už se tady řešilo, psala to tu třeba YMLADRIS. Vlastně celé to video je k věci až od 15:20.
    Navíc opět je zaměřeno na jedno dítě v rodině :-(
    TORUVIEL
    TORUVIEL --- ---
    Nevýchova TV: Jak dítě naučit, aby si hrálo samo, bez výčitek svědomí
    https://www.youtube.com/watch?v=8KgfBv8jc3A#t=904
    TORUVIEL
    TORUVIEL --- ---
    Positive Parenting Effects of Shaming | Creative Child
    https://www.creativechild.com/articles/view/the-toxic-effects-of-shaming-children/
    BILAKOBRA
    BILAKOBRA --- ---
    byla bych fakt šťastná kdybych mohla vyrazit k vodě, ale s prckem sama si netroufnu, nechce se někdo přidat - lokalita Praha Prosek, můžem využít i na pokec, i když malému je zatím jen 8 měsíců, takže spíš čtu a čerpám zkušenosti ostatních, než že bych zatím v praxi něco využívala :)
    KAI
    KAI --- ---
    :)
    TORUVIEL
    TORUVIEL --- ---
    Risky outdoor play positively impacts children’s health: UBC study
    http://news.ubc.ca/2015/06/09/risky-outdoor-play-positively-impacts-childrens-health-ubc-study/
    ARGANNAH
    ARGANNAH --- ---
    TORUVIEL: Teď jsem s ní někde slyšela rozhovor a celou dobu si říkala "zníš moc fajn a sympaticky, holka, ale uvidíme, co budou za deset let psát na blog tvoje děti"
    BEBERA
    BEBERA --- ---
    TORUVIEL: nevím, kolik Grétě s Marjánem je, u nás to několikrát nezabralo. Chvíli na mě koukali jak telata a pak pokračovali v Já tě strčím, ty mě strčíš, já tě majznu, ty mě majzneš a u toho spolu něco rozbijeme...
    TORUVIEL
    TORUVIEL --- ---
    Z facebooku Krkavčí matky:

    "Včera jsem toho měla už plné zuby. Honza už čtvrtý týden pracovně v zahraničí, chůva na nemocenské se zlámanou rukou a já pracující po nocích, abych dohnala, co přes den nestihnu.

    Gréta s Marjánem večer předváděli svůj zlobící standard - já tě strčím, ty mě strčíš, já tě majznu, ty mě majzneš. Nic, co by se vymykalo normálu.
    Ale já toho měla najednou po krk.

    Mohla jsem jim říct něco jako "Nechte se!" nebo "Proč mu to děláš!" nebo "Kolikrát vám to mám opakovat!".
    Ale neřekla. Byla jsem moc unavená na to, abych si vymýšlela důvody, proč se mají přestat pošťuchovat a které by pravděpodobně k zastavení jejich hry na šikanu nezafungovaly.

    Tak jsem si sedla na postel a říkám: "Je mi moc smutno po tatínkovi. A taky jsem unavená a nevyspalá. A tím, že se tu snažíte povraždit, to moc nezlepšujete. Mám strach, že jestli budete pokračovat, tak na vás budu křičet nebo vám provedu něco, co nechci, protože se už moc nedokážu ovládnout."

    A jak to skončilo? Skoro jak v hollywoodském dojáku.
    Lehli jsme si spolu do naší manželské postele, děti mě hladily, pusinkovaly a utěšovaly.

    Někdy se možná vysvětlování vlastních pocitů zdá zbytečně dlouhé ve srovnání s "Nechte se!", ale já pořád nějak věřím, že to funguje líp."
    LYDI
    LYDI --- ---
    KEIKIN: diky za odpoved! (;
    KEIKIN
    KEIKIN --- ---
    KOTENCE: no já to třeba chápu spíše více duchovně než materiálně. Mentalita hojnosti je podle mně rozdávání pozornosti a empatie. Člověk s takovou mentalitou neomezuje dítě tím, že teď zrovna nemá čas apod. :-)
    Nicméně v tom článku je pasáž o nakupování, kdy dítě jakože bečí, když mu rodič zakáže něco hodit do košíku. V podstatě nám autor radí, abychom jeho zklamání prožívali s děckem.
    Takže: přestat sledovat okolí, kdo se jak na tebe (na vás dívá): třeba si sednout vyjádřit soucit, obejmout děcko a říct, že to nevadí, že si to co chce se dá nahradit něčím jiným. A rovnou se třeba může vymyslet program na chvíle po nákupu apod...
    Já v reálu spíše sahám z nutnosti k převedení pozornosti - což není úplně ok.
    Asi nejlepší rada ale je - netahat děti na nákupy :-)
    KOTENCE
    KOTENCE --- ---
    LYDI: Co je to ta mentalita hojnosti? Jak to souvisí s nakupováním věcí? To jsem nějak nestihla
    LYDI
    LYDI --- ---
    uz nevim odkud sem mela ten link, doufam ne odsud ale protoze se mi to hodne libi, tak to sdilim. proste nesezrat me pokud je to nekde odsud :P http://www.seberizeni.cz/teal-swan-rodicovstvi/
    INUSHKA
    INUSHKA --- ---
    KOTENCE: Já tě naprosto chápu, taky mám problém tchánům něco takhle říkat. Tchán je typ, který má patent na rozum ve všech oblastech života, vesmíru a vůbec, takže jeho se snažit o čemkoliv "poučovat" nebo mu něco vysvětlovat je úplně zbytečné. Tchýně je zase pro změnu "z gruntu hodná ženská", která to přece myslí se všemi dobře a když jí člověk, byť i velmi opatrně a uctivě, dá najevo, že by si něco představoval jinak, tak je z toho špatná a ještě půl dne se pořád dokola omlouvá. To je pak taky těžké se nějak ozývat.
    Takže jak jsem psala níže, snažím se působit spíš příkladem v naději, že když jim ukážu funkční metody (třeba na to uklidňování), tak nebudou mít potřebu vymýšlet nějaké vlastní a prostě to udělají stejně. Ve většině případů to funguje. Tchýně je navíc zvyklá od švagrové, která je ve věcech týkajících se jejího syna, velmi striktní, že přes to, co chce maminka, nejede vlak. Takže občas vidím, že s některými mými metodami nebo rozhodnutími nesouhlasí, ale respektuje je. Naposledy to takhle i přímo řekla manželově tetě, která se divila, že Malvína chodí po domě bosa - že jí se to taky nelíbí, ale mamince to nevadí a podporuje to, tak ona do toho nekecá. Tohle je přístup, který teda velmi oceňuju.

    Se svými rodiči to mám trochu jednodušší v tom, že se na velké části těch respektujícíh výchovných metod shodneme. Svojí mámě dokážu tak nějak přirozeně říct "osvědčilo se mi to a to" nebo "Malvína je zvyklá takhle" a ona to bez problému bere. S tátou občas trochu narážím, on má asi někdy pocit, že jsem na M. moc měkká a má tendenci se urážet, když s ním v něčem nesouhlasím a nechci se řídit jeho dobře míněnými radami. Ale žádná tragodie to není. Více méně máme asi na oboje (pra)rodiče docela štěstí, nikdo z nich děti nemlátí, nezesměšňuje, necpe pod ledovou sprchu... takže jsem schopná to brát tak, že lidi jsou různí a dítěti prospěje, když se setká s různými přístupy a způsoby chování.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam