• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    KEIKINPREPPERS
    Diskuse o tom, proč by jste měli být připraveni zrovna Vy? Svět normálně funguje, obchody jsou otevřené, světlo svítí...

    Výchozí zdroj informací: http://www.preppers.cz/

    Alternativní způsob života bez ideologického pozadí. Autonomní elektrické systémy. Mám chalupu a buduju sklep. Budování soběstačného bydlení. Ideální komunita ? Léčitelství, bylinky. Nejcennější komodita v případě krize? Budování sítí, lokální internet. Pitná voda, uchovávní potravin. Přežití - jak přežít náraz meteoritu, megapovodeň, masivní sluneční erupce, brutální změny teplot.
    Kterou zbraň ? Kuš.
    rozbalit záhlaví
    SUN_VU_KUNG
    SUN_VU_KUNG --- ---
    KEIKIN: Trénovat dovednosti je určitě v pořádku. Ale těch dovedností, znalostí, materiálu, nástrojů, vybavení je prostě tolik, že pokud někdo začíná úplně z nuly, kdy předtím veškerou zodpovědnost sám za sebe delegoval na stát a na různé instituce, tak je to prostě velký nápor a nejde to zvládnout rychle, jak si hodně lidí, co se o to začali zajímat myslí. To fakt není o nakoupení firesteelu, paracordu a rádia na kliku.

    Jak jsem už psal, udělat si třeba nějaké zavazadlo, nouzovou brašnu, survival kit... to je určitě dobré a nikdy se to neztratí, rad a tipů jsou na to po internetu spousty. Ale je to jen drobná část v celé té mozaice, je to výhoda, kterou člověk bude mít oproti nepřipraveným, ale jen v určité chvíli a oblasti. Komplexní příprava je mnohem širší a stojí strašného času a peněz. Proto je dobré to dělat postupně, v dobách klidu a blahobytu, kdy jsou na to prostředky a čas. Ale to drtivá většina lidí nedělala, někteří se tomu vysmívali a teď zaplavují v obavách fóra a diskuse s dotazy na to, jak si skladovat mouku nebo jestli je jejich vybavení dost dobré pro přežití. Což je vidět i tady v diskusi v posledních příspěvcích. Ve chvíli, kdy začal rozklad je často pozdě, a nejde toho udělat tolik, jako v době klidu. Nákup nemovitostí je komplikovanější a mnohem dražší, jejich zabezpečení, vybavení, příprava nákladnější, některé zboží nejde už koupit a nebo je mnohem dražší... prostě už nejde tolik vybírat a volit nejlepší možnosti, ale spíš brát co je, pokud to je. Podle mě je zcela zásadní si říct, co budu v případě kritických scénářů dělat, prostě mít plán. O tom jsem psal, a podle toho pak přizpůsobit strategii nákupů, příprav a učení se. Když nevíš, odkud začít, tak nezačneš dobře a většinou je z toho jen chaos. Najednou v jednu chvíli nejde zvládnout vše.

    Takže - pokud neplánuji zůstat tady a při problémech chci zemi opustit, tak je dobré pracovat (už teď je skoro pozdě) na vybudování nějakého zázemí jinde. Výběr země, plán na to, jak se tam dostanu, kam tam půjdu, co tam budu dělat, kde tam budu žít atd. Protože pokud to stihnu včas, budu mít zcela jiný status, než případní uprchlíci, kteří vzniknou a do té země časem také potáhnou. Taková operace je velmi nákladná, jak časově, tak finančně, např. koupit nebo pronajmout nemovitost v cizí zemi, vybavit ji, připravit na možnost přesunu.
    Pokud plánuji zůstat v ČR, tak opět - plánuji zůstat ve svém bydlišti, nebo se budu někam přesouvat? Např. někam dál od velkých měst, takže zase - výběr vhodné lokality, nákup nemovitosti, ale ideálně i organizace nějaké skupiny, která může dát zdroje dohromady a koupit vhodnou nemovitost a podílet se na její přípravě (např. starý statek, velká chalupa s pozemky...). Zásobení takové nemovitosti, příprava na soběstačnost, pohonné hmoty... to jsou všechno obrovské náklady a práce na měsíce a možná i roky, to nejde stihnout na poslední chvíli. Ale je to nejefektivnější způsob přežití.
    A pokud chci zůstat tam, kde jsem (což není vždycky špatné rozhodnutí, protože přesuny jsou riskantní, náročné, člověk přesouvá jen naprosto nezbytné vybavení a mnoha věcí se zříká...) tak zase - co lze udělat pro zlepšení soběstačnosti ve vlastní nemovitosti (stavební úpravy, energie, zásobení...) nebo i v pronajaté (tam alespoň zásoby a vybavení).
    To jsou zcela základní otázky, které si člověk musí položit, protože plán a přístup se pak liší, stejně tak, jako některé kroky a vybavení. Samozřejmě, pro všechny tyhle případy člověk může mít nouzové zavazadlo, firesteel, čelovku a filtr na vodu. Ale z toho, co jsem napsal jaksi vyplývá, že to není to hlavní. Většina návodů a videí o přežití řeší přežití bez zázemí, ale přitom to zázemí je to hlavní, na čem by měl člověk pracovat a co řešit.
    KEIKIN
    KEIKIN --- ---
    SUN_VU_KUNG: podle mne je dobré trénovat dovednosti. Co obecně chybí je zdravotnický výcvik, tam se dost často láme chleba.dale používání zbraně v sebeobraně. I při praci, english, výroba nástrojů
    IHNAT
    IHNAT --- ---
    Udělal jsem si hodně jednoduchou KPZ, tak ji teď testuju. Nosím ve všech bundách a gatích zapalovač (ač nekuřák) a tak mě napadlo ho trochu vytunit. Na spodní konec jsem nalepil kousek tablety pevnýho lihu na rychlý rozdělání ohně i když je všechno úplně mokrý. Omotávka je 2m parakordu = 16m provazu. V parakordu je schovaná žiletka na řezání, může být i čepelka skalpelu. Vycházím z toho, že nejdůležitější je teplo, jehož nedostatek mě může zabít nejrychleji...

    SUN_VU_KUNG
    SUN_VU_KUNG --- ---
    DAVE2: doporučuju si stáhnout aktualizovanou verzi Miliho příručky "Mýty a omyly aneb co se v survivalu neučí". Je tam hromada velmi dobrých rad. Je tedy nutné je brát rozumně, protože autor je trochu uvízlý v minulosti a někdy doporučuje věci, co už jsou za zenitem (proto to taky čas od času aktualizuje) a jeho zkušenosti vycházejí hlavně z AČR což pro řadu věcí nelze brát jako ideální řešení. Týká se to ale hlavně survivalu, nepokrývá to obecně prepperství.

    Jinak nějaká opravdu funkční příprava je velice rozsáhlá a komplexní záležitost, která trvá nejméně měsíce ale spíš roky. Nákup powerbanky, zapalovačů a konzerv sám o sobě znamená jen velmi málo. Na začátku bys si spíš měl položit ty nejzákladnější otázky ohledně toho, jestli budeš zůstávat na místě, přesouvat se jinam a nebo migrovat přes hranice a jestli jsi sám, s rodinou nebo ve skupině. Od toho se začnou odvíjet různé scénáře přípravy související s jiným vybavením a přístupem. Samozřejmě ty základní věci jsou stejné, ale fakt asi nemá smysl probírat to, jestli mít nůž, svítilnu, baterie, filtr na vodu atd. To jsou survivalové věci (ať už outdoor nebo urban) a je to popsáno nekonečně. Až budeš mít odpověď na tyhle základní otázky, tak se můžeš pohnout dál. Jinak budeš jen více nebo méně chaoticky kupovat různé věci podle toho co ti kdo kde poradí, ale ten fundament ti zůstane skrytý a až přijde na lámání chleba, tak to nebude fungovat.
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    OUKE: kamo, to zalezi na davkovani. nejdriv se musis seznamit s historii, zjistit kolik daval Hitler do jedny tablety Pervitinu metamfetaminu.. koks je nepraktickej, to uz si radeji dej do kpz cistej kofein.
    SYNTAX_TERROR
    SYNTAX_TERROR --- ---
    jj, na tomhle principu funguje napr. ketodieta - po cca dvou dnech nezrani (sacharidu) se zacnou spalovat tukovy zasoby a zacatek byva nejhorsi. Ale zkusenost mam jen s touhle dietou, kdy clovek zere bilkoviny a trochu tuky a to v dost malym mnozstvi. S uplnym pustem se to ale srovnat samozrejme neda, nicmene co mam nacteno, tak pustari taky tvrdi, ze zacatek je nejhorsi. Chce to ale asi mit nejakou kondici, telo bude spalovat i svaly a gaucak by asi brzo lehl vycerpanim.
    DAVE2
    DAVE2 --- ---
    OUKE: Ten Pavlicek myslim psal, ze po nejake dobe bez jidla telo prejde na jiny zpusob ziskavani energie. V podstate zacne spalovat vlastni zadoby ulozene v tuku. A dokaze takto fungovat asi docela dobre. Ostatne lidi drzi hladovku dobrovolne docela casto a nejhorsi je pry prave ten zacatek. Nevim, nezkousel jsem. Ale podle Pavlicka je potreba od urcite chvile prave nejist vubec nic, jinak se cely ten vnitrni system spalovani zase vypne. A samozrejme to telo dost vycerpava, takze mesicni hladovku zdravy clovek docela zvladne, aby si ji mohl zopakovat, musel by se zase treba rok regenerovat. Ale na vetsinu lokalnich katastrof to v podstate staci. Lide pri katastrofach neumiraji hladem. Sance nejake otravy je mozna dokonce vyssi nez umrti od hladu. A s tou energii nevim, evolucne dava vetsi smysl, aby telo v takovych situacich fungovali spise normalne nebo dokonce lepe, aby se zvysila sance ziskani dalsi potravy a prvni treba dva tydny by to tak asi melo byt. V urcity okamzik jde ta krivka pak zase logicky dolu. Ale nejsem na dane tema uplne odbornik
    KEIKIN
    KEIKIN --- ---
    Koks je zbytečně drahý, lepší je kratom
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    OUKE: kokain je sracka pro deti. kdyz uz chces mit v kpz nejaky drogy, tak jedine pervitin - jeho kvality uz otestovala hitlerovska vojska a pak morfium nebo heroin, pro potlaceni bolesti.
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    DAVE2: a kde bys chtel kindle dobijet v pripade apokalypsy?
    DAVE2
    DAVE2 --- ---
    OUKE: Z odpovedi vidim ze tu vetsina lidi spada do skupiny prepper maximalistu pripravujici se na svet pripominajici roman Cesta od Cormeca McCarthyho. Ja bych asi necilil tak vysoko. Pravdepodobnost neceho takoveho je extremne nizka a je mi jasne ze mi kazdy bude oponovat priklady vsech moznych valek a katastrof v minulosti. Zijeme ale v globalizovanem svete a to na jednu stranu znamena ze se problemy z jedne casti prelevaji do druhe (nedostatek cipu, pandemie…), ale zaroven to znamena, ze lokalni problemy absorbuje globalni spolecenstvi a zmensuje je. Globalizace funguje jako diverzifikace rizik nebo jako pojisteni. od II sv valky v podstate neexistuje na svete problem, ktery by globalni spolecenstvi v radu dnu ci tydnu nedokazalo stabilizovat. A muze klidne vybuchnout sopka, byt zemetreseni ci valka, okolni nezasazeny svet tam ale zacne pomahat, coz by jeste pred 100-200 lety neplatilo. Bez jidla clovek vydrzi mesic. Situace ze by se pro preziti neobesel bez loveni zajicu ci jezeni larev a zdechlin muze nastat jen ve velmi specificke situaci (ztrozkotani nekde v divocine typu pad letedla s rugbysty nekde v andach). Jsou to zajimave pribehy, ale statisticka sance je temer nulova (globalni pocet takovych udalosti behem prumerne delky zivota lomeno poctem lidi na zemi). Mimochodem podle Pavlicka, autora knihy Clovek v drsne prirode ani ti rugbysti nemuseli jist mrtvoly a klidne by se obesly ciste o hladu. No a pak je tu moznost globalni katastrofy postihujici uplne celou zemi, takze zadne nezasazene oblasti, ktere by prisly na pomoc nebudou existovat. Tam se da sance dokonce i dopredu spocitat. Zevrubne se tomu venuje Vaclav Smil v knize Globalni katastrofy a trendy. Obecne zde existuje prima umera mezi velikosti katastrofy a jeji cetnosti/pravdepodobnosti. Napr. Zemetreseni o sile 4 ktere clovek ani nezaznamena se deje co par hodin. Zemetreseni o sile 5 jednou za tyden. Zemetreseni o sile 6 jednou za rok atd. Cisla ted jen pro predstavu, nejsou realna. Hlavni je, ze ta rada postupuje exponencialne a je mozne urcit s jakou pravdepodobnosti bude zemetreseni o sile 10, i kdyz historicky zadne takove nezname a bude to neco jako jednou za milion let. Podobne to funguje s temer vsemi dalsimi riziky od sopek, teroristickych utoku, valek, epidemii atd. A podle me nema smysl se chystat na globalni katastrofu, ktera prijde jednou za 10.000 let
    SYNTAX_TERROR
    SYNTAX_TERROR --- ---
    DAVE2: Ok, pak je to asi lepší volba, už kvůli odolnosti. Já se Kindlu vyhýbal obloukem, páč Amazon a jeho praktiky mazání knih na dálku. Což je dneska už standard (obsah nevlastnit ale vlastně si ho jen půjčovat), tehdá mi to ale ještě přišlo nemyslitelný.

    No tak výhoda pocketbooku bude aspoň ve výdrži, který mi stačí nabít jednou za půl roku, právě proto že neplýtvá baterii podsvícení. Ale jestli jde na Kindlu podsvícení vypnout, tak se tahle výhoda taky smazává.
    NECROMAN
    NECROMAN --- ---
    DAVE2: pro případ skutečného post-apo je jediná jistota papírové mapy od KČT :)
    KČT - Mapy / Trasa, s.r.o.
    https://kct.cz/mapy-trasa-s-r-o
    DAVE2
    DAVE2 --- ---
    SYNTAX_TERROR: Kindle 10 ma podsviceni, da se sehnat od cca 1700 kc a podle crashtestu na youtube v pohode zvladne pad ze 2 metru. Me od pohledu prijde ten display dost odolny. Je to v podstate kus pruhledneho plastu, zadne sklo nebo neco podobneho jako jsou na beznych tabletech. A samozrejme existuji i ruzna vodeodolna pouzdra
    SYNTAX_TERROR
    SYNTAX_TERROR --- ---
    DAVE2: Ja mam nejaky Pocketbook, tehda stal snad jeste dvojku. Jak rikas, velka kapacita na navody, mapy, ale i pocteni pro chvile nudy s ohromnou kapacitou baterie (pac ta se vyuziva jen pri nacteni nove stranky). Nevyhoda (krome toho ze to je jak klasicky papir - nepodsvicene) je ale relativne velka krehkost. Mel jsem predtim jeste jeden kus, ktery mi spadl z asi metru na tvrdou podlahu a display udelal papa. Tak jsem si ctecku koupil znovu a oblepil takovym tvrdym molitanem (nebo mekkou gumou, proste absorberem narazu :) Takze pro tahani do terenu urcite resit i pevny obal, pac nechces kvuli jedny udalosti (kdy se ti neco migne v batohu a narazi do ctecky) prijit de facto o veskerou knowledge cos tam mel.
    DAVE2
    DAVE2 --- ---
    DAVE2: Tak to vypada asi takto

    DAVE2
    DAVE2 --- ---
    A co takhle Kindle? Zatím jsem neviděl, že by ho nějaký prepper používal. Ale dá se do něj nahrát celá knihovna včetně příruček o přežití, jidných rosltinách apod. Nebo třeba mapy. To černobílé rozlišení samozřejmě není bůhvíco, ale teoreticky by se tam dali uchovávat podrobné mapy celé Evropy. Nebo naskenované dokumenty typu občanka apod., v případě ztráty. A výdrž baterie je nesrovnatelná s smartphonem. Váha bohužel 170g. Ale pořád lehčí než skutečná kniha:-)
    DAVE2
    DAVE2 --- ---
    DAVE2: Jeden z nejlevnějších mobilů co jsem našel: https://www.google.cz/shopping/product/13958703235789527786?sxsrf=APq-WBvkJuZs20tgYyluTp0HKBC9ZKaZYA:1648068902791&q=smartphone&biw=1600&bih=873&dpr=1.2&prds=eto:6369904962672481802_0,rsk:PC_11533932636122091592&sa=X&ved=0ahUKEwj2uYOVj932AhXssIsKHTY7AqgQ8gIInBYoAA
    350 kč, malý a jen 68g. Nevíte někdo, jestli na podobném typu telefonu jede internet? Jak moc vadí, že je jen 3G. 3G by mělo mít lepší pokrytí, jen je pomalejší co se týče dat. Nevypínají se ale náhodou u nás vysílače pro tuto frekvenci? Nebo byste jako rezervní telefon radili spíše nějaký starý iphone či něco podobného. Za mě velká nevýhoda ve větší velikosti a hlavně váze (min 120 g). Pokud bych jej měl nosit na cestách.
    DAVE2
    DAVE2 --- ---
    Podle toho co jsem pročítal svědectví lidí z Ukrajiny, tak klíčové jsou hlavně informace. Tedy mobil, případně rádio. Co se týče mobilu, asi by se hodilo mít doma vždy náhradní, kdyby se běžně užívaný rozbil, vytopil apod. (na dovolené nám jedna větší vlna vytopila mobil a bylo to docela na houby nemít se vzájemně jak dorozumět). Nějaké tipy? Nějaký starý s klávesnicí? Nejlevnější smartpfone? Určitě by se vyplatilo mít sebou koupenou předplacenou kartu a aktivovat ji až v případě potřeby (cena kolem 200 kč za neomezené SMS a giga dat - https://www.electroworld.cz/vodafone-sim-karta-pro-partu-datuj?gclid=CjwKCAjwiuuRBhBvEiwAFXKaNAWHum9SJqNbqP5w7icHu92vHc40dBSpRBdup_Cx8ZFS5m-jki8DhBoCB0sQAvD_BwE. Naprosto skladné, lze nosit v peněžence).
    A pak rádio. Větší pohroma typu tornáda na Moravě vyhodí mobilní vysílače a lidé jsou bez signálu. Stejně jako teď na části Ukrajiny. Kapesní rádio aspoň může poskytnout obecné informace. Vyzná se tu někdo v rádiích? Stačí mít podobné pidirádio? https://www.amazon.de/-/cs/dp/B07FKYMYV1/ref=sr_1_1?crid=12QCXZ3921H74&keywords=taschenradio&qid=1648068649&sprefix=kapesn%C3%AD+r%C3%A1dio%2Caps%2C88&sr=8-1. Je důležitý rozsah frekvencí nebo je to jedno? Liší se kvalitní a nekvalitní rádio jenom velikostí antény? Dá se malá anténa nějak nastavit aby měla větší dosah? Chytně člověk signál i zavřený někde ve sklepě?
    DAVE2
    DAVE2 --- ---
    BASTOCH: Když už tak aspoň něco takového: https://www.banggood.com/cs/IMars-SP-B100-100W-19V-Solar-Panel-Outdoor-Waterproof-Superior-Monocrystalline-Solar-Power-Cell-Battery-Charger-for-Car-Camping-Phone-p-1871834.html?rmmds=product_topselling&cur_warehouse=ES&act_poa=SKUH80565
    Aby měl aspoň 100W. Ten se potom dá za dobrého počasí třeba na půl hodiny, hodinu vytáhnout a nabít si vše potřebné a pokračovat dál. Ale zase ta cena, skladnost apod... Pokud to jde, neměl by si člověk kupovat do zásoby věci, které mimo krizovou situaici nevyužije. Tužkové baterky využiju. Solární panel si jen tak na víkendový čundr nevezmu, takže by jen ležel ve skříni..
    DAVE2
    DAVE2 --- ---
    BASTOCH: Powerbanky se solárním panelem jsou podle mě témeř k ničemu. Díval jsem se že za optimálních podmínek na přímém slunci dokáží nabít asi 3000 mAh za 10 hodin. Za optimální situace! Jednu takovou mám doma a ani po celém dni na terase na slunci se ukazatel nepohnul nijak nepohnul. Navíc šance že člověk bude potřebovat zdroj energie zrovna ve slunečný den a že si může dovolit to powerbanku nechat ceký den někde válet je dost miziá. Třeba aktuální uprchlík§m z Ukrajiny, kteří si potřebují během cesty dobíjet mobil, aby měli všechny potřebné informace, by asi k ničemu nebyla. Navíc v podstatě stejnou službu vykoná jedna tužková baterie AA
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam