JONKA: Nejde úplně tak o rozdíl levné versus drahé. Kolikrát se povede i fakt levný šátek fakt kvalitní, ale nepoznáš to jinak než osobní zkušeností nebo neustálým sledováním nosicího světa, testování atd. Což už jsem osobně omezila, na to byl čas když jsem furt kojila :-D
Je to dle mé zkušenosti přibližně takto. Čím vyšší gramáž, tím pohodlnější nošení. Zároveň čím vyšší gramáž, tím hůř se váže. ALE. Jsou rozdíly ve vazbě, kvalitě bavlny a celkovém zpracování a dva šátky se stejnou gramáží budou naprosto naprosto jiné. Některé středně tlusté se vážou naprd, nebo se musí hodně zanosit, jiné brutus deky se vážou snadněji. Obvykle to je volnější vazbou či lepší bavlnou, ale zároveň je takový šátek náchylnější na vytahávání nitek, pokud má volnou vazbu, což je příklad právě třeba Dekky. Některé šátky Natibaby koupíš jak koberec do předsíně, ale když ho masakrálně potýráš a často nosíš, nakonec z něj bude super šátek a vydrží hrubé zacházení.
Co se týče těch dražších šátků, obvykle jsou dražší proto, že mají buď lepší bavlnu, alespoň česanou, což většinou znamená že má delší vlákna, je příjemnější na dotek. A především proto, že obsahují různé příměsi, které jsou prostě dražší než bavlna, to se týká především různých typů hedvábí, ve kterém jsou taky obrovské rozdíly. Hedvábí má výhodu, že kromě chladivosti je velmi pevné, tzn pokud nahradíš třeba třetinu nebo polovinu materiálu šátku hedvábím, tak ten je celkově pevnější, a tedy nosnější, protože nosnost je vlastně to že se ti ta vlákna nenatahují a nepruží přespříliš, šátek má pružit spíš vazbou. A jelikož je pevnější, můžeš tam těch vláken dát celkově méně, a tím se dostáváme k tomu, že ten šátek je tenčí, ale přitom nosný, a dražší. Chápeme? ;-)