• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TOXICMANElon Musk respektive jeho firmy SpaceX (Falcon / Heavy / Dragon / Starship), Tesla, Starlink, Neuralink, Boring, xAI
    MAKROUSEK
    MAKROUSEK --- ---
    LADINEK: A co letadlo?
    LADINEK
    LADINEK --- ---
    MAKROUSEK: bude, ale slozity toto kontrolovat. Tohle neni terestrialni vysilani u kteryho je zamereni pomerne jednoducha zalezitost. Phased array anteny maji pomerne malej vyzarovaci uhel kterej se navic meni v zavislosti na tom, se kterym starlinkem zrovna komunikujes.

    Takze jaky mas moznosti? Krome provozovani vlastnich satelitu zamerenych na lokalizaci Starlink terminalu, zadny. V tomhle pripade maji fyzika a sireni elektromagnetickych vln navrch, ale bude zajimavy jak se s tim popasuji.
    Osobne si myslim, ze zadnej system na sledovani a vyhledvani Starlink terminalu delat nebudou neb by to bylo velice nakladny aby to nejak fungovalo. Spis pujdou cestou jim nejblizsi, tedy cestou vyhrozovani a udavani. Tajna polcie a uvedomely clen mistni stranicky bunky fungujou spolehlive a je to daleko levnejsi reseni :/
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    ONDRA_99: hlinik je na Mesici, na vodice. Ale jinak takove otevrene datacentrum ve vesmiru pri velkem zjedoduseni nepotrebuje obal disku, nepotrebuje izolace vodicu (pouze stineni, resp. lehci izolace) atd. Ale kremik se asi vyplati vystrelovat ze Zeme. Minimalne v podobne pisku (Si02).

    ONDRA_99: Solary uz mame rolovaci, samorozvijeci, vazici 20 kW ~ 340 kg (eRosa na ISS). Anteny jsou old school, dobre akorat tak pro servisni ucely, ted frci laser viz. Starlink, Copernicus a ERDS atd. Motory jsou pro stabilizacni ucely lehci nez kdy byly: iontove.

    Soucasne provedeni HDD se spotrebou okolo 2-5 W mi prijde jako porad velke topitko, a pri kvantite to uz muze potrebovat celkem velky radiator na chlazeni, na druhou stranu, ten muze slouzit jako balisticka ochrana/stinitko.
    ONDRA_99
    ONDRA_99 --- ---
    PES: No hmoty. Motory, palivo, konstrukce, anteny, solary, ... To vse musis k tomu pridat a pak to pokazde pri upgrade zahodit. A chlazeni potrebujes, jedna vec je ohrev od slunce (ktery vyresis stinem). Jenze ty musis taky nejak vyresit teplo generovane tema strojema (hodne tepla).
    PES
    PES --- ---
    ONDRA_99: Hmoty? Tak leda radiační stínění.

    Upgrade - to je problém (ale pokud tam SpaceX bude létat jako "cestovka", tak no problem)

    Chlazení? Stačí vhodná konstrukce a orientace, směrem "do stínu" (za sebou) radiační gradient skoro k absolutní nule...
    ONDRA_99
    ONDRA_99 --- ---
    PES: Tomu ze tam bude nejaky datacentrum osobne moc neverim.

    Vyhody:
    * Moznost mit 100% casu dostupnou solarni energii

    Nevyhody:
    * Obri mnozstvi hmoty na vyneseni (dost drahe)
    * Nulova upgradovatelnost / opravitelnost
    * Problem s chlazenim (dalsi hmota a naklady navic)
    PES
    PES --- ---
    SN0WCRASH: Časem budou ba orbitě i serverová (ehm, tedy dnes vlastně cloudová) datacentra...
    ... neomezený přísun solární energie při vhodné lokaci nonstop.

    Akorát ty skoky na GEO-orbit či do Libračních bodů budou trochu delší i ve vakuu...
    SN0WCRASH
    SN0WCRASH --- ---
    XCHAOS: To ja vzdy, ja uz by som najradsej sedel niekde na orbite ;)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    SN0WCRASH: to řešíš trochu jinej level... spíš to, jak rychle ty družice budou schopni obnovovat, kolik procent jich bude vybavených tou schopností vzájemné optické komunikace (meshování) tak. co ty družice vlastně uměj, to je trochu nezávislé na jejich množství, podle mě... naopak, s růstem počtu družic se objeví nové bottlenecky, např kapacita těch páteřních komunikačních kanálů k pozemním stanicím, apod. To meshování samozřejmě umožní "obejít" dočasně ucpanou stanici a přeskákat někam, kde je ještě volno, apod.

    Ale pořád se mi nezdá, že by to dělali jen kvůli tomu, aby síť levně zpřístupnili všem. Některé její parametry jsou unikátní a např. nejkratší transoceánskou latencí se asi nebude (aspoň zpočátku) plýtvat na downloadování videí koťátek, počítám...
    SN0WCRASH
    SN0WCRASH --- ---
    XCHAOS: Pripomeniem este, ze pravdepodobne sa to fakt zlepsi az s funkcnou Starship, podla toho, co pisal Musk minuly tyzden (?) v tom maili o Raptoroch.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    TADEAS: zatím je dosah bez inter-satelite linků dost omezený, je to závislé na pozemních stanicích. A tak je to v podstatě všude, kde je přítomen Google a jeho datacentra.

    Až zprovozní to inter-satellite meshování, začne to být daleko zajímavější. Kapacita téhle části sítě ale bude menší, vzácnější a je otázka, zda bude vůbec zpřístupněna těm
    levným uživatelským terminálům (i když pokud to dobře chápu, terminál je mobilní a bude snažit připojit všude na světě... to ale neznamená, že se mu to fakt podaří...).

    Přímé propojení mezi satelity má např. nabídnout lepší latenci, než podmořská optická vlákna (protože světlo se ve vlákně šíří asi poloviční rychlostí, než ve vakuu). Toto propojení bude mimořádně vzácný zdroj a určitě nebude k dispozici pro běžná uživatelská data (no, "určitě".. ale tipuju, že běžný uživatel starlinku prostě mezi EU a Evropou prostě nebudou mít ping do USA poloviční, proti optickému kabelu - ale naopak se tahle kapacita nabídne různým burzám a makléřům a kdekomu, ale data běžného franty uživatele naopak odbočí při první příležitosti na "pomalý" podmořský kabel Googlu, přes jeho nejbližší pozemní stanici...)

    No a pak je tam ovšem neurčitá kapacita, která bude díky mezidružicovým laserům k dispozici třeba v mezinárodních vodách, pro letadla a možná pro lodě (jestli Starlinku nevadí houpání, ale možná ne :-). Ta bude užírat z té kapacity mezikontinentální... ale zase, jak kde, většina těch "hlavních kružnic" míjí obchodně zajímavé trasy, nejvíc bude nízká latence zajímavá na krátké trase přes Atlantik a pak ještě pár tras do východní Asie, hodně daleko za tím Indie, jižní Amerika a Blízký východ. Jakým způsobem alokují kapacitu těch linků mezi satelity mezi klientské stanice a mezi dálkový provoz, to nevím - ale možná to bude celé automatizované a možná třeba Google bude barterovat kapacitu páteří za kapacitu těch spojů s nízkou latencí (když odhlédneme od burz, tak už jen dokázat přepovídat zatížení sítě s nižší latencí, než je běžný provoz, musí být pro správu globální sítě děsně cenné... třeba dozvědět se s předstihem pár desítek milisekund, že někde spadlo datacentrum umožní zbytku sítě okamžitě začít plánovat jinak, např. vracet jiná IP na DNS dotazy na CDN apod...)
    SN0WCRASH
    SN0WCRASH --- ---
    PER2: cize to je ten, co vyniesol muskov roadster? :)
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    XCHAOS: ad 'než to nějaká země začne zakazovat'

    jenze se to prakticky odehrava v rezimu povolovani, ne zakazovani - tu sluzbu poskytuji v nejakem pravnim ramci az kdyz tam maji zastoupeni a povoleni. urcite si lze predstavit ramec, ve kterem to na truc nejakym zemim poskytnou skutecne globalne, coz by ale bylo v nejakem pravnim ramci, ktery by asi musel zastit nejaky stat a jeho banky a dalsi instituce.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    MAKROUSEK: ono to bude spíš o online kurzu údržby systému mobilních kondenzátorů vlhkosti, bez kterých mu stádo umře žízní.... ale souhlasím, že je to offtopic.
    MAKROUSEK
    MAKROUSEK --- ---
    XCHAOS: Jo, tak to jo. Jeste ze si bude moct sudansky pastevec stahnout video s kocickama, to jo, bez toho by jeho zivot byl prazdny. Uvidime, dosti offtopicu.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    MAKROUSEK: zaprvé jsem všechno možný, jen ne "salónní levičák" a za druhý: to, že populace bude online, bude v dalším století základem ekonomiky, v řadě míst to tak je už teď a je to vývoj, který je zkrátka neoddiskutovatelný. Ano, jistě: jsme v nějakém počátečním období nesmyslů, ale celkově transformace k online společnosti představuje zásadní přínos, který prostě nemůžeš popřít. A Starlink toto rozšíří do míst, kde zatím konektivita dostupná nebyla: čímž třeba umožní další exodus lidí z měst, protože popravdě, třeba jen žít na jachtě není při dnešních požadavcích na konektivitu tak snadné, jak v éře poštovního spojení, kdy stačilo jen občas někde zakotvit a hodit v přístavu poštu do schránky (jo, ale zase teda nevím, jak Starlink funguje na neustále kývající se palubě jachty - psalo se o tom někde? :-) na střeše zaparkovaného obytného auta ale určitě bude fungovat skvěle)

    Když se zamyslíš nad vlnou "nomádského" životního stylu v USA, kde kvůli vysokým nákladům na bydlení (které jsou vysoké i díky spekulantům s nemovitostmi - co si budeme povídat) spousta lidí volí nomádský životní styl v obytných autech, tak možnost plnohodnoté práce na Internetu z obytného auta bude naprosto disruptivní (zcela v intencích Elonovy snahy disruptovat... a teď si ještě představ elektrické obytné auto se solárními panely... půjde v podstatě o další vlnu kolonizace amerického vnitrozemí, tentokrát do míst, kde solární energie je abundantním zdrojem - rozhodně je to bližší "Mars" pro většinu Američanů, než ten skutečný Elonův Mars...).

    Samozřejmě, při dnešním poměru ceny mobilního a satelitního připojení jsou to zatím cimrmanovské úvahy o budoucím telefonování z telefonní budky, ale to, že pro nomádské komunity všeho druhu (počínaje cestujícími na palubách letadel, samozřejmě) je konektivita vlastně cennější zdroj, než pro "usedlíky", to je myslím logický předpoklad. Stačí si představit budoucí vlny uprchlíků z "vyspělých rozvojových" zemí, jako třeba dnes Kurdi v Bělorusku - budou logicky seskupeni v kmenech okolo přenosných sateliteních internetů s lokálními wifi hotspoty, protože riziko dohledatelnosti přístroje napojeného na mobilní síť bude příliš velké, riziko vypnutí mobilní sítě taky příliš velké... budou chtít zůstat uvnitř své vlastní komunikační bubliny. Kam to celé směřuje těžko říct, ale paramilitární implikace satelitního Internetu jsou obrovské...
    MAKROUSEK
    MAKROUSEK --- ---
    XCHAOS: Naklady toho, ze cast populace bude offline? Jiste jsi vlastne myslel "prinosy". Me neprestava prekvapovat, jak si salonni zapadni levicaci predstavuji, ze svet funguje.
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    XCHAOS: myslim, ze nejvice se stejne uplatni "samocenzura", vyhodnoti li kolektivni inteligence jakekoli firmy, ze nema smysl vyvovalavat obcanske nepokoje, aby zabranili krveproliti, nutne je to povede k tomu ze budou napredovat jakemukoli rezimu. Cenzura je socialni fenomen a zabyvaji se jim vedci v ramci univerzit, vyzkumych ustavu i OSN. Takze ano, tady jsme mimo, stejne jako je Musk dost casto mimo, kdyz se zacne vyjadrovat k spolecenskym tematum.

    Protivladni propagandu lze uspesne provozovat jenom na vladou necenzurovanem internetu. Jak nas ostatne uci Velky cinsky firewall.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    MAKROUSEK: za "protistátní" se v Číně dá v určité považovat i písmeno "n" a to se rozhodně dá poslat i po běžném čínském innternetu :-) myslím jsme se už dostali hodně offtopic. .Kromě toho, cenzurou Internetu se zabývajíj i ekonomicky výrazně slabší režimy, než Čína, navíc v zemích s barvitouu tradicí pašování čehokoliiv. Globální satelitní pokrytí navíc v jiistém smyslu oslabí i pozici tradičních mobilních operátorů, i když spíš na venkově, než ve městech. Budou to globální hráči a než to nějaká země začne zakazovat, bude muset pečlivě zvážit nákady toho, že se část jejího obyvatelstva ocitne zbytečně offline - zvlášť v řidčeji zalidněných oblastech (ostatně, jak ukazuje případ východní Evropy, propagandu lze úspěšně provozovat i na necenzurovaném Internetu....)
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    MAKROUSEK: podcenujes americkou armadu?
    Vyslovil si nazor "Starlink v Cine proste nebude". Ok. Je to tvuj nazor. A ted budes urazet kazdeho, kdo si mysli neco jineho?
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam