JIMIQ:
KOUDY: já si popravdě myslím, že koupit si sociální sít' se záměrem nějak třeba zpozdit šíření těhle citlivých osobních údajů a zakázat je v realitime by bylo i třeba legitimní - mohl by to nabízet i jako službu za příplatek pro další miliardáře, proč ne. Business modely musí existovat a dokud uživatelé Twitteru neplatí, mají smůlu (a asi tenhle účet by z toho s 8 USD za měsíc asi nevybruslil, obávám se).
Jenže: to vše se dá odprezentovat nějak férově, pravdivě, na rovinu, bez podivných kliček a fabulací. Ve skutečnosti, kdyby ten účet zablokoval hned, tak by vlastně všichni měli jasno a prostě by se jen rozhodli, jestli na síti s takovým majitelem chtějí nebo nechtějí být - jenže bylo by to polarizující a samozřejmě, hodnotu má sít', kde jsou všichni - ne kde jen jedna bublina a druhá ne.
Proto mi spíš vadí ten divný manévr s tím, jak se nejdřív tváří velkoryse (když je koupě Twitteru ve středu pozornosti) - a pak zakročí, když v lidech vyvolá dojem, že se vlastně nic nestalo, že Twitter pokračuje, a když je jasné, že to zabanování takovou pozornost nevzbudí. Touhle metodou vaření žáby často postupovaly totalitní režimy - jen ve vyjímčných případech a u nejnebezpečnějších oponentů docházelo k zatýkání hned po převratech. Častější bylo tvářit se demonstrativně smířlivě, konsolidovat moc nad médii i společností - a zakročit proti odpůrcům až po nějaké době, když už byli fakticky bezmocní (ostatně, abychom se nebavili jen "o těch druhých" po první fázi Velké Francouzské revoluci zůstal král Prvním občanem, republika zezačátku nechala dvůr na pokoj a žít vlastním životem a vlna revolučního teroru přišla až později)
Stejně tak přechod elonjet účtu na Mastodon vzbudil po měsíci daleko menší pozornost, než by vzbudil, kdyby k němu došlo na vrcholu vlny Twitter migrace. Odhaduju, že kdyby se to stalo před měsícem, ten účet by měl statisíce folowerů, zatímco takhle v nejlepším případě jen desetitisíce (protože pochopitelně - většina těch, kdo si založila Mastodon účet, se po počátečním nadšení rychle vrátila jinam, protože tam nenašli tolik zajímavého obsahu...)