SEJDA: situace v Americe je celkově složitá a polarizace společnosti tam přesáhla únosné meze. Velkým paradoxem podle mě je třeba to, že pochopení reálnosti klimatické krize vyžaduje poměrně složitý matematický a fyzikální model reality. Ten většina lidí nemá, proto se pro ně otázka redukuje na to, jestli věří nebo nevěří nějakému narativu a nějakým vědeckým autoritám...
Myslím, že se tu dostáváme
#offtopic ale stejně je faktická Elonova "změna stran" zvláštní. Podle mě za tím ale můžou být jednoduše ekonomické tlaky, kterým při realizaci svých vizí čelí. Jednoduše potřebuje přístup k větším balíkům peněz, než ke kterým by se kdy mohl přes sebevětší pobídky a státní zakázky dostat, kdyby nadále kamarádil s progresivisty.
Bylo by tady skuteřně hodně
#offtopic rozvádět, v čem všem si myslím, že se Elon mýlí, ale pro zjednodušení bych napsal, že architektura pro Mars by měla být přeci jen třístupňová, i když samozřejmě vícenásobně použitelný 3 stupeň je výzva. Dotankování na oběžné dráze je koncept starý, jako samotná kosmonautika, ale existují určité důvody, proč se místo dotankování používají vysokoenergetické horní stupně a pro bezpilotní mise iontové motory.
Ale tím to jen začíná: místo centralizace médií skrze koupi Twitteru bychom měli jít cestou decentralizovaného Mastodonu, místo nereálného požadavku nahrazení všech aut elektomobily by bylo lepší omezit množství aut používáním elektrokol, místo toho stát se oligarchou je lepší usilovat o vytlačení oligarchů z trhů (realitních, energetických, všech), místo kryptoměn je potřeba vymyslet něco, co nebude tak energeticky náročné, apod. Místo obřích raket malé vícenásobně použitelné rakety. Místo soukromých tryskáčů solární letadla. A tak dál.. zkrátka Elon se zajímavým způsobem postavil k výzvám, které tu byly před 20 lety, ale směr, kterým se vydal dál, nedává smysl. Ekonomicky, technicky, politicky.