OMNIHASH: ok, slovníček pojmů:
globální médium: používá se celosvětově, napříč kulturami a politickými systémy. Toto byl Twitter nejvíc ze všech, i když gmail nebo facebook mají velmi silnou pozici
lokální médium: u nás Seznam a jeho email a mapy, v Rusku V kontaktě a řada dalších, v Číně WeChat a další (ale WeChat má dominantní pozici až po úroveň plateb mobilem ve večerce)
Fediverse: ekvivalent protokolů jako TCP/IP nebo formátů a protokolů jako internetový e-mail nebo samotné HTTP(S) a HTML. aspiruje na globální dosah, protože těžko zakážeš datový formát (protokol můžeš blokovat, ale ne, když ho používají úplně všichni a je stejný jako to, co používají služby, na kterých je postavené všechno). Představ si fediverse jako směsici HTTP proxy, Toru, CDN a VPN, ale jen pro data, co se vejdou na sociální sítě (malá média a odkazy jinam na web) ale je to moderované a pseudonymní (místo plné anonymity). A představuje to opravdu těžký oříšek (i legislativní, ale především technický) pro každého, kdo by to chtěl plošně zakázat. A současně to má potenciál šetřit tranzitní konektivitu a využívat tu lokální (např. u nás peering v nix.cz apod.)
Otázka, jestli Twitter byl cennější jako globální médium, nebo jestli jeho hlavní hodnotou nebyla obrovská penetrace v USA, se podle mě teď řeší. Protože třeba když chceš ve své aplikaci mít platební systém, tak je pro tebe noční můra řešit lokální regulace v jednotlivých zemích a zaměříš se na jediný trh, kde máš sílu svojí aplikaci opravdu prosadit a nikdo ti do toho nekecá.