• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TOXICMANElon Musk respektive jeho firmy SpaceX (Falcon / Heavy / Dragon / Starship), Tesla, Starlink, Neuralink, Boring, xAI
    OMNIHASH
    OMNIHASH --- ---
    PES: ta asi každej myslíme jiný projekty ;]
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    DZODZO: ano, a děti libertariánské revoliuce volného trhu v tenhle moment požírá fašistická, monopolistická diktatura :-)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    AVATAR: počkej, ta myšlenka se realizovala, to jo.... (i když dnešní Internet už připomíná spíš alternativní francouzský model Minitelu, tedy "terminál do každé rodiny" a udržení počítačů ve formě mainframe, než PC revoluci)... ale uskutečnil ji fakt Jobs? Jobs a Gates nevymysleli ani mikroprocesor, ani mikropočítač, diskutabilně vymysleli osobní počítače, ale Jobs ho tlačil pro elitní profese, zatímco Gates do každé kanceláře. Počítače do domácností pronikly spíš přes videohry, než přes programování v Basicu či textové procesory. Zapomenutými hrdiny PC revoluce jsou firmy jako Zilog, Commodore, Atari, osobnosti jako Gary Kildal, Jack Tramiel, Clive Sinclair (ano, nestali se z nich oligarchové). Nakonec v devadesátkách i Linus Thorvalds. Jobs je hrozně oveerrated. To, že na nějakém objevu někdo dokáže otočit spoustu peněz, to neznamená, že je to jeho objev.
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    XCHAOS: nadsenie nie je to co projekty finisuje ale zacina, tam kde konci nadsenie nastupuje disciplina :)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    DZODZO: ve skutečnosti.. možná to Egypťané postavili ve volném čase, to je právě otevřená otázka. Pravděpodobně to nestavěli otroci, ale něco jako nájemné stavební firmy. Práskání bičem je relativní pojem, lidé jsou schopni velkých výkonů i z prostého nadšení pro věc...
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    XCHAOS: vsetky projekty su uspesne iba "ked sa chce", zazil som kopu projektov, ktore sa nezrealizovali, lebo tam nebol potrebny drive, t.j. nebol tam nikto, kto by nad ostatnymi praskal bicom, aby to dotiahli do konca, pyramidy tiez nepostavili egyptania ako hobby projekt vo volnom case
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    XCHAOS: eh, překlep, "kračky/hračky", "jako UI tlačej AI"
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    PES: velká část toho je pořád Baron Prášil obkročmo sedící na dělové kouli. Akorát je použitý jazyk vyprávění :-)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    QWWERTY: eh, dnešní Apple už není Jobs, vždyť ten není naživu. Koncept smartphonu nakonec pomohl protlačit on, do mainstreamu. Já jsem si celá 90.léeta říkal: hmm, mobil, digitální foťák, camcorder, MP3 walkman,... to jsou všechno hezké kračky, nešlo by to celé integrovat do jediného kapesního pidipočítače, navíc s webovým browserem? (dokonce jsem naprogramoval webový browser, co mu stačila odhadem črvrtina až osmina paměti proti tehdejším browserům, BTW.... jenom abych se dočkal hejtů, že optimalizovat software se díky Moorovu zákonu nemá vyplácet :-)). Ale prostě smartphone stvořil Jobs, ne můj pidibrowser :-) chybějící ingrediencí byl touchscreen, ten jsem vůbec neviděl přicházet, natož takhle rychle (přitom rychlost nahrazení CRT displejů LCD displeji byl ve své době docela dechberoucí fenomén).

    Co se UI a UX týče, tak jsme se ocitli v bublině, která může trvat podobně dlouho, jako předchozí éra televizních obrazovek (displejů) a klávesnic. Už teď se dá říct, že éra touchscreenů vlastně trvá déle, než předtím éra počítačových myší a zatím se nezdá, že ji něco nahradí. Pokud neuralink, tak ovšem některá z jeho mnoha neinvazivních verzí (ne, není potřeba wet interface mezi nervy a elektronikou, lze to odečítat hodně jinými způsoby... pokud něco vznikne, bude to od Elonova neuralinku stejně daleko, jako jsou dnešní touchscreeny vzdálené od "digitálních tužek" 70.let... které ovšem mají speciální uplatnění v grafice a CADu, ale nejsou masově rozšířené...). Jako UI všichni hodně tlačej tu UI a existuje tady riziko, že zatímco my páprdové se toho budeme štítit, mládež to prostě přijme (a nebo taky ne... menšina ne...)

    Co se týče kosmonautiky, tam teď hodně lidí asi přemýšlí, jak to bude _doopravdy_ vypadat. Vize budoucnosti mají tendence sklouzávat k něčemu "pohodlně nemožnému" (kosmický výtah, jaderná fúze - ano, vím, že to nebude chtít slyšet, ale oboje je podobně vzdálené a podle mě v podstatě nerealizovatelnému), případně neškálovatelnému (uděláme zkušební 50 km úsek maglevu... případně Elonova vakuového hyperloopu... přistaneme na Měsíci jednou za 60 let... a tím to skončí). Budoucnost, která se rozšíří do každé kapsy, domácnosti a garáže - to je jiná otázka. A pokud Starlink je skutečně nový způsob "výběr daní umožňujících kosmonautiku", je to plíživá sociální změna, kterou si zatím málokdo připouští (myšleno Elonovy fanoušky i odpůrce).

    Elon plká o kolonizaci Marsu, ale z designu jeho dvoustupňové rakety jasně vyplývá, že to není optimalizované pro Mars (tam z existujících materiálů vychází spíš třístupňová architektura, a to při použití vodíku a kyslíku - pro metan může vyjít jako optimum klidně i čtyřstupňová...). Je to optimalizované pro udržování megakonstelací satelitů. A protože základem civilizace (slovo "stát" nebo "impérium" je už strašně vyšlé z módy) je komunikace, tak Starlink je ve finále - o výběru daní a propagandě (Xitter). (tohle říkám jako někdo, kdo vybudoval malý místní výběr daní za provoz sousedské telco sítě, akorát živí asi jen 10 lidí :-). Elon zkrátka vymyslel revenue stream směřující do financování kosmonautiky. Díky rapid reuse a tomu, že palivo bude představovat zlomek nákladů, se mu občas podaří uškudlit i na nějaký ten start k Marsu (ale kolonizace to fakt nebude). Starlink je ale disruptivní oproti současným telco modelům fakt hodně, co si budeme povídat.

    Nevím, jestli to mám slepě obdivovat či nenávidět a varovat před tím - např. bezemisní kosmonautiku si hned tak představit nejde, to i tu AI můžou její fanoušci chtít pohánět jadernou energií, ale Starlink fakt jinak než raketama vynášet nejde - ale zásadní věc to je. Vymyslet vizi, jako to dělat "bez Elona" (myšleno komplexní sociální vizi, včetně financování, nejen nějaké "odhlasujeme si, že stát to zaplatí", to bude těžké.
    PES
    PES --- ---
    OMNIHASH: koncepty máš od kde čeho, akorát obvykle vyžadují podmínky, které nějak moc nedosahuje ani ten Vesmír samotný (absurdní množství energie co ti nedá prakticky ani antihmota či dokonce negativní energie či negativní hmotnost... aby to zůstalo alespoň nějak pseudo-stabilní...)
    OMNIHASH
    OMNIHASH --- ---
    PES: a to ti přijde málo? Vzhledem k tomu, že jsou na netu hard fyzikální koncepty od první stanice v hlubším vesmíru po způsoby, jak cestovat mezi galaxiema, myslím, že máme slušnejch pár tisíc let, než se probereme backlogem, co nam vzniknul dřív, než sme do toho kosmíru doletěli.


    QWWERTY: sestimsmyř, nad tím brečej technogeeci od tý doby, co Edison převálcoval Teslu.
    AVATAR
    AVATAR --- ---
    QWWERTY: jobs byl povazovan za vizionare, protoze uskutecnil myslenku osobniho pocitace do kazde rodiny. Ne kvuli iphonu. Just sayin...
    PES
    PES --- ---
    QWWERTY: jj, kdyby v managormentu XEROXu nebyli krátkozrací idioti, tak mohl svět (zvláště IT svět) vypadat úplně jinak (ale kromě managormentu XEROXu je možno dosadit tenhdejší managorment kde které "velké firmy" tehdejší doby, např. IBM a i v čipovém průmyslu by se našlo apod.)...
    ...dnes se (bohužel) kolo dějin opakuje (Boeing, Intel...)
    KOUDY
    KOUDY --- ---
    QWWERTY: Jasne..android zase okopcil 416646464465131 features od iphonu, stejne jako design..Podivej se na design a veci co umej tablety..podivej se na nabijeci airpods a ostatni vyrobce jak to okopcili..takhle bych mohl pokracovat hodinu :)..Precti si Jobsuv zivotopis, nebo se podivej na nejake jeho rozhovory abys pochopil ze byl o 10-20 let napred ve vnimani technologii a designu..stejne jako Ive treba. Musk je to same a Jobs nebyl dobrej v marketingu. Jobs byl spis product guy, kterej se nebal zahodit neco co fungovalo a zacit znova, nebo to od zacatku zmenit. Do toho to byl ale taky dost despotickej a egoistickej sef a egomaniak, ale nebejt jeho a iphonu, tak dneska v ty maly krabicce nemame vsechno co tam mame a nevypada tak jak vypada a vic osobni tech zarizeni proste lidstvo nepouziva. To o cem se ty bavis ted..wwdc apod. To je prace Cooka. Ne Jobse. Cook je manazer kterej hlavne rejzuje, nevymejsli a neinovuje. Prave proto je dneska Apple o dva roky za konkurenci a ne o pet let pred ni jako za Jobse.
    QWWERTY
    QWWERTY --- ---
    KOUDY: "dneska se na nej divame jako na velkyho vizionare, jehoz produkty celej technologickej segment kopiruje."
    what? vzdyt do dneska tezi z 8 let starych Android features, u kterych na WWDC predstiraji, ze vymysleli kolo :D
    https://www.howtogeek.com/ios-18-features-apple-copied-from-android/

    ne ze by Jobs nebyl skilled v marketingu, PR a schopny dorucit myslenku masam, ale tvrdit o nem, ze byl vizionar, ackoliv existuji tisice dukazu, ze to ve skutecnosti vymyslel nekdo jiny, je dost smutny (viz to jak Gates a Jobs vykradli napady z Xeroxu).
    je to obecne dost smutny. prosazuji se lidi, kteri umi prodat a ne ti, kdo s myslenkou prisli. skutecni vizionari tak zustavaji na okraji spolecnosti a jejich kredit si ukradnou lidi s lepsim marketingem
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    PES: Ano, mám tu na to na NYXu klubík. Nějaké možnosti tu jsou. Fyzika je jedna z mála věd, která nabízí ve všech měřítcích více otázek, než odpovědí. Většina ostatních oborů je dost uzavřená, pěkně o tom vtipkuje Sabine Hosenfelder: je dost málo pravděpodobné, že geografové objeví nový kontinent nebo lékaři druhý mozek někde pod kolenem (i když u některých jedinců je záhada, čím vlastně myslí :-). Naproti tomu fyzika, od fyziky mikrosvěta až po kosmologii, vlastně konzistentně nedokáže interpretovat skoro nic...
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    Tenhle text se bude líbit YMLADRIS:
    To the crazy ones
    https://world.hey.com/dhh/to-the-crazy-ones-e43822c7

    Jde jen o to, že já nemám 100% překryv s Elonovými crazy vizemi. Znovupoužitelné rakety a elektromobilita mi přijdou cool, AI bych použil spíš jen ve vědě, Neuralink spíš jen v medicíně a místo robotaxíků fandím mikromobilitě, no. Elon není jediný, který má různé vize budoucnosti, více či méně realizovatelné, problém je že neurotypičtější jedince mívají ve svém "utopickém" mixu větší procento sociální utopie a menší procento technologické utopie. Elon úvahy o transformaci společnosti (která pro něj osobně nemusí být výhodná, protože by v ní nemusel zaujímat pozici tak vysoko ve společenské hierarchii) odbývá plány na kolonizaci Marsu (kde ovšem bude "císařem z Marsu" a když sledujete jeho fungování, tak vám po letech dochází, že to nemyslí ironicky)
    KOUDY
    KOUDY --- ---
    Thread of the most epic moments from SpaceX Starship’s launches

    https://twitter.com/JamesLucasIT/status/1845514481008259455
    KOUDY
    KOUDY --- ---
    KOUDY
    KOUDY --- ---
    LEGI: ja jsem s tim naprosto v miru uz plno let. Znacky jsou proste novy nabozenstvi, kdyz se podivas treba na Apple a Tesla to same a Elon je tim padem pro plno lidi novodobej buh, stejne jako byl treba Jobs, kterej taky dost polarizoval spolecnost svejma nazorama a vystupovanim a dneska se na nej divame jako na velkyho vizionare, jehoz produkty celej technologickej segment kopiruje. Elon dokaze tisic lidi nasrat jednim tweetem a tech samejch tisic lidi dokaze rozjasat kdyz mechazilla chytne booster. Dneska toho mas plny media i socialni site. Jasajicich lidi apod. Me sral obcas tweetama uz v roce 2017, kdyz jsem poprvy investoval do tesly vetsi castku a koupil akcie na 20 dolarech a pak se bal ze spadnou, kdyz placal na twitter nejaky picoviny..no a kde jsme dneska..Fakt tleskam :)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam