• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TOXICMANElon Musk respektive jeho firmy SpaceX (Falcon / Heavy / Dragon / Starship), Tesla, Starlink, Neuralink, Boring, xAI
    KOUDY
    KOUDY --- ---
    KOUDY
    KOUDY --- ---
    OTAVA: Ja bych do auta bez volantu proste nesedl tyjo.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    PES: můj koncept byl něco jako "osobní server", případně "komunitní server"... přežívá ve věcech jako chytrá domácnost, chytrý ostrovní energetický systém, nejrůznější domácí NAS a nejnovější iterací konceptu PC/decentralizovaného Internetu, které věřím, je osobní/komunitní Mastodon instance, jako něco, co by mohlo vytlačit Xitter :-) (je to tady offtopic částečně - protože ano, to, co donutí dělat Elona dobře to, co od něj chceme, je podle mě to, že všichni odejdeme z Xitteru a donutíme ho pořádně dodělat Starship a kolonizovat Mars, místo aby jako "malá domů" skončil jako průměrný bezvýzamný pozemský oligarcha...)
    OTAVA
    OTAVA --- ---
    KOUDY: Kdyz to bude dobre fungovat, at to klidne vyuziva vesteni z cajovych listku :-)
    KOUDY
    KOUDY --- ---
    AI..a ted vsichni zahyneeeem

    Neither the Cybercab nor the Robotaxi use LiDAR like competitors Waymo or Cruise. Instead, Tesla uses a combination of AI and "vision," Musk said. Tesla's autonomous vehicles don't have steering wheels or pedals, either—which could make them a regulatory challenge.
    PES
    PES --- ---
    XCHAOS: no já zrovna "cloud/terminál" světu nefandím, protože co se nakonec ukáže při každé krizi je to, že "standalone" a nezávislost je to, co nakonec zachraňuje ty prdele stažené strachy... (obrazně řečeno)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    PES: no jo, úplnost.... pozemní sítě vždycky vytváří nějaký trh, lze tam soutěžit, do každého bytu nakonec povede víc vláken, protože proč ne - mají velkou životnost a když do nich nesvítíš, provoz nic nestojí a tak (dělám v oboru, takže o tom něco tuším). Satelitní konstelace vytváří svého druhu monopol. Jestli budou konstelace nakonec dvě, budem ještě rádi. Podle všeho Starlink převálcuje vše ostatní. Všechno v ekonomice, co se tváří jako "volný trh", je v důsledku snaha o vytvoření monopolu.

    Jak zlomit budoucí monopol Starlinku na globální datové pokrytí, to je fakt zajímavá otázka. Zatím je to oproti velkým telco hráčům marginální poskytovatel a existují jisté fyzikální limity (odstup signál šum, šířka pásma.... prostě Bell-Nyquist teorém...), ovšem tahle fyzikální omezení právě nahrávají tomu, aby byla konstelace jen jedna.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    OMNIHASH: ve skutečnosti, kosmonautika je fyzika a fyzika je poslední věda, která ještě má hodně co nabídnout, jak už jsem psal. Pokud ti připadá kosmonautika uzavřená kapitola, tak je to tím, že raketové motory limituje spíš chemie, na jejichž bázi dnes stojí. Ale oblíbený omyl, že "další princip na řadě je tedy nutně jaderná energie" mi přijde jako velké nepochopení, ale tohle by tu už začalo být #offtopic (min. Starship totiž je pořád konvenční chemická raketa, akorát dotažená k rychlé vícenásobné použitelnosti, což samo o sobě znamená hodně)
    PES
    PES --- ---
    XCHAOS: StarLink je možná disruptivní, akorát spíš využívá/zneužívá neschopnosti dotáhnout věci na povrchu k úplnosti...
    ... před StarLinkem bylo (asi jako nejznámější příklad s tím, že ještě před byl Inmarsat apod.) Iridium a jak skončilo (kdyby to nepřebrala armáda, tak by už všechno dávno shořelo zpět v atmosféře) a co s těmi plány udělal pozemní mobilní roaming a pokrytí 2G/3G/4G.

    StarLink by mohl stejně tak snadno být vyklepnut, pokud by si státy vytáhly hlavu z prdele a místo podporování TelCo molochů se pustily do toho, co by mělo komunikačně smysl, tj. všude natahat dodatek optiky (i do poslední pérdele kam vede elektřina) dostupnými pak pro přenos de-facto komukoli a pak zbytek by šel bezdrátově (dnes už jsou gigabitová pojítka na mnoho km komoditní zboží) a pak by na nějaké družice zbylo tak nepatrně klientů, že by přestal být důvod zasírat LEO desetitisíci satelitů.

    A i ta mobilní komunikační síť by měla být změněna na přenosový základ (a-la OpenRAN apod.), který nebude soukromý a hlavně pokryje všechno (a ne, že v nejlukrativnějších místech se tři opové serou a překrývají 3-9x na každé technologii, zatímco na jiná místa totálně sejří, no a ohledně cenové politiky a nabídky služeb ani nemluvě), a všichni operátoři by pak měli stejné postavení jako de-facto virtuálové.
    AVATAR
    AVATAR --- ---
    XCHAOS: na to uz se historie nepta :)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    PES: Naopak... management Xeroxu správně pochopil, že nemůžou financovat vynález, který by zničil trh, který ovládají :-) PC revoluce je vtipná a mimochodem dávno skončila. notebooky s internetem ani smartphony fakticky nejsou PC. používáme chytré terminály pro de-facto mainframe počítače. Ani na desktopu, ani v mobilu se dnes ve výrazné míře neděje to, co předpokládala PC revoluce: naše data a výpočetní výkon, který s nimi pracuje, je právě jinde. Byl to heroický pokus o revoluci, který nevyšel.
    OMNIHASH
    OMNIHASH --- ---
    PES: ta asi každej myslíme jiný projekty ;]
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    DZODZO: ano, a děti libertariánské revoliuce volného trhu v tenhle moment požírá fašistická, monopolistická diktatura :-)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    AVATAR: počkej, ta myšlenka se realizovala, to jo.... (i když dnešní Internet už připomíná spíš alternativní francouzský model Minitelu, tedy "terminál do každé rodiny" a udržení počítačů ve formě mainframe, než PC revoluci)... ale uskutečnil ji fakt Jobs? Jobs a Gates nevymysleli ani mikroprocesor, ani mikropočítač, diskutabilně vymysleli osobní počítače, ale Jobs ho tlačil pro elitní profese, zatímco Gates do každé kanceláře. Počítače do domácností pronikly spíš přes videohry, než přes programování v Basicu či textové procesory. Zapomenutými hrdiny PC revoluce jsou firmy jako Zilog, Commodore, Atari, osobnosti jako Gary Kildal, Jack Tramiel, Clive Sinclair (ano, nestali se z nich oligarchové). Nakonec v devadesátkách i Linus Thorvalds. Jobs je hrozně oveerrated. To, že na nějakém objevu někdo dokáže otočit spoustu peněz, to neznamená, že je to jeho objev.
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    XCHAOS: nadsenie nie je to co projekty finisuje ale zacina, tam kde konci nadsenie nastupuje disciplina :)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    DZODZO: ve skutečnosti.. možná to Egypťané postavili ve volném čase, to je právě otevřená otázka. Pravděpodobně to nestavěli otroci, ale něco jako nájemné stavební firmy. Práskání bičem je relativní pojem, lidé jsou schopni velkých výkonů i z prostého nadšení pro věc...
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    XCHAOS: vsetky projekty su uspesne iba "ked sa chce", zazil som kopu projektov, ktore sa nezrealizovali, lebo tam nebol potrebny drive, t.j. nebol tam nikto, kto by nad ostatnymi praskal bicom, aby to dotiahli do konca, pyramidy tiez nepostavili egyptania ako hobby projekt vo volnom case
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    XCHAOS: eh, překlep, "kračky/hračky", "jako UI tlačej AI"
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    PES: velká část toho je pořád Baron Prášil obkročmo sedící na dělové kouli. Akorát je použitý jazyk vyprávění :-)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    QWWERTY: eh, dnešní Apple už není Jobs, vždyť ten není naživu. Koncept smartphonu nakonec pomohl protlačit on, do mainstreamu. Já jsem si celá 90.léeta říkal: hmm, mobil, digitální foťák, camcorder, MP3 walkman,... to jsou všechno hezké kračky, nešlo by to celé integrovat do jediného kapesního pidipočítače, navíc s webovým browserem? (dokonce jsem naprogramoval webový browser, co mu stačila odhadem črvrtina až osmina paměti proti tehdejším browserům, BTW.... jenom abych se dočkal hejtů, že optimalizovat software se díky Moorovu zákonu nemá vyplácet :-)). Ale prostě smartphone stvořil Jobs, ne můj pidibrowser :-) chybějící ingrediencí byl touchscreen, ten jsem vůbec neviděl přicházet, natož takhle rychle (přitom rychlost nahrazení CRT displejů LCD displeji byl ve své době docela dechberoucí fenomén).

    Co se UI a UX týče, tak jsme se ocitli v bublině, která může trvat podobně dlouho, jako předchozí éra televizních obrazovek (displejů) a klávesnic. Už teď se dá říct, že éra touchscreenů vlastně trvá déle, než předtím éra počítačových myší a zatím se nezdá, že ji něco nahradí. Pokud neuralink, tak ovšem některá z jeho mnoha neinvazivních verzí (ne, není potřeba wet interface mezi nervy a elektronikou, lze to odečítat hodně jinými způsoby... pokud něco vznikne, bude to od Elonova neuralinku stejně daleko, jako jsou dnešní touchscreeny vzdálené od "digitálních tužek" 70.let... které ovšem mají speciální uplatnění v grafice a CADu, ale nejsou masově rozšířené...). Jako UI všichni hodně tlačej tu UI a existuje tady riziko, že zatímco my páprdové se toho budeme štítit, mládež to prostě přijme (a nebo taky ne... menšina ne...)

    Co se týče kosmonautiky, tam teď hodně lidí asi přemýšlí, jak to bude _doopravdy_ vypadat. Vize budoucnosti mají tendence sklouzávat k něčemu "pohodlně nemožnému" (kosmický výtah, jaderná fúze - ano, vím, že to nebude chtít slyšet, ale oboje je podobně vzdálené a podle mě v podstatě nerealizovatelnému), případně neškálovatelnému (uděláme zkušební 50 km úsek maglevu... případně Elonova vakuového hyperloopu... přistaneme na Měsíci jednou za 60 let... a tím to skončí). Budoucnost, která se rozšíří do každé kapsy, domácnosti a garáže - to je jiná otázka. A pokud Starlink je skutečně nový způsob "výběr daní umožňujících kosmonautiku", je to plíživá sociální změna, kterou si zatím málokdo připouští (myšleno Elonovy fanoušky i odpůrce).

    Elon plká o kolonizaci Marsu, ale z designu jeho dvoustupňové rakety jasně vyplývá, že to není optimalizované pro Mars (tam z existujících materiálů vychází spíš třístupňová architektura, a to při použití vodíku a kyslíku - pro metan může vyjít jako optimum klidně i čtyřstupňová...). Je to optimalizované pro udržování megakonstelací satelitů. A protože základem civilizace (slovo "stát" nebo "impérium" je už strašně vyšlé z módy) je komunikace, tak Starlink je ve finále - o výběru daní a propagandě (Xitter). (tohle říkám jako někdo, kdo vybudoval malý místní výběr daní za provoz sousedské telco sítě, akorát živí asi jen 10 lidí :-). Elon zkrátka vymyslel revenue stream směřující do financování kosmonautiky. Díky rapid reuse a tomu, že palivo bude představovat zlomek nákladů, se mu občas podaří uškudlit i na nějaký ten start k Marsu (ale kolonizace to fakt nebude). Starlink je ale disruptivní oproti současným telco modelům fakt hodně, co si budeme povídat.

    Nevím, jestli to mám slepě obdivovat či nenávidět a varovat před tím - např. bezemisní kosmonautiku si hned tak představit nejde, to i tu AI můžou její fanoušci chtít pohánět jadernou energií, ale Starlink fakt jinak než raketama vynášet nejde - ale zásadní věc to je. Vymyslet vizi, jako to dělat "bez Elona" (myšleno komplexní sociální vizi, včetně financování, nejen nějaké "odhlasujeme si, že stát to zaplatí", to bude těžké.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam