• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TOXICMANElon Musk respektive jeho firmy SpaceX (Falcon / Heavy / Dragon / Starship), Tesla, Starlink, Neuralink, Boring, xAI
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    SEJDA: ano, tohohle se děsím. Že navenek, v pozemských médiích to bude prezentované jako ráj na Zemi. Ve skutečnosti to bude tak trochu gulag, ghetto, vězení. Stavět to na platformě výzkumné expedice dává daleko lepší smysl, než prezentovat to jako "kolonii". Kolonie byla odvozená od "kolónů", od těch, kdo tam pracovali. Obyvatelé nebudou kolonisté - budou kolóni, bez snadné možnosti odejít, protože návrat bude řádově dražší, než pobyt. A monopol na dopravu postaví Elona do velmi zvláštní situace. Ve skutečnosti, jakkoliv trpím fóbií z čínského systému, zrovna v tomhle případě bych byl klidnější, kdyby si šlo koupit letenku buď SpaceX nebo od Číny, kdyby monopol na dopravu neexistoval.

    Ostatně, EU si buduje po peripetiích se Starlinkem na Ukrajině svůj https://en.wikipedia.org/wiki/IRIS%C2%B2 - IRIS²
    To, že nebude pro veřejnost, je pro EU byrokracii příznačné, ale nedivím se jim, že nechtějí jednat s monopolním poskytovatelem nějaké služby.
    PES
    PES --- ---
    XCHAOS: uvažovaly se "apartmány" ve stěnách Valles Marrineris (nebo jak se to píše) ;-))) , že by boční orientace umožňovala mít světlo a pohled ven při zachování protiradiačního štítu horninami nad ;-))) Muehehehe...
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    SEJDA: radiační štít na Marsu bude spočívat v tom, že se zahrabeš pod několik metrů regolitu. To nebude extrémně drahé, v krajním případě ti stačí pomocí buldozeru zahrnout regolitem nějaké ultralehké nafukovací struktury (a ideálně ještě použít jako strop nádrž s vodou). Kromě radiace tím vyřešíš i tepelnou izolaci. Použít nafukovací prefabrikované struktury zřejmě bude levnější, než se něco snažit 3D tisknout na místě, protože 3D tisk je energeticky náročný a energie bude ultra vzácná. Ale nebudou to ani ty vzletné skleníky z reklamních prospektů. Není to nějak extra nemožné: akorát nedává smysl ten hype, který se kolem toho dělá. Je to cesta, kterou se má smysl se vydat, akorát je ve skutečnosti asi tak stejně atraktivní, jako rubání tunelů metra :-)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    SEJDA: to je to, o čem mluvím: člověk nezkonzumuje zas takové kvantum sušených či konzervovaných potravin (ano, voda se asi trochu recyklovat bude, ale přijde na to, jak náročné ji bude na místě těžit a vyčistit od perchlorátů). Posílat na Mars zásoby bude levnější, než přivést člověka zpět na Zemi (protože to znamená zásoby na 200 dnů cesty + palivo na to navést tě s nimi zpět k Zemi, což v konečném důsledku znamená navést tam i celou loď s motory apod.). V zásadě život na Marsu až do smrti bude řádově levnější, než návrat zpět. Přistaneš na Marsu, nejspíš zadarmo - ale zjistíš, že nemáš peníze na zpáteční letenku...

    Elon vytváří takový "dokonalý koncentrák", "dokonalou vězeňskou kolonii" - protože až se lidi na Marsu zaseknou, tak zjistěj, že jsou opravdu ochotný udělat prakticky cokoliv, aby získali právo vrátit se zpátky na Zemi. Pokud bude o možnosti vrátit se rozhodovat soukromá firma, resp. její manažer (nedej bože i majitel) - tak je to slušná dystopie. (tím ho nechci obviňovat, že to dělá vědomě, ani že to nemá precedens např. v drsné realitě polárních výprav - ale i tady se hodně lišila kultura jednotlivých vůdců expedic, někteří byli známí tím, že jim skoro nikdo neumřel - i když cílů nedosáhli - jiní zase byli hodně hustí a často s sebou stáhli jiné, samozřejmě... Mars čeká na svého Amundsena, ale Elon to fakt nebude :-)
    VOYTEX
    VOYTEX --- ---
    SEJDA:
    SEJDA:
    Ne, je to uplnej nesmysl kvuli LLFP. Cs-135 ma t1/2 1,3 milionu let, Zr-93 1,5 milionu l., I-129 16 milionu l.
    Vsechny atomovky maji ekviv. nekolik GT a i pri mensim podilu techto produktu by vysledek byla fatalne mutagenni pustina na miliony let jen s extremofilnimi jednobun. org. a to i kdyby nahodou netrefili Na nebo Co, cimz by vznikly tzv. osolene bomby s tisicinasobne aktivnejsim spadem.
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    DZODZO: ano, v kontextu jednoho lidskeho zivota. Velka cast cernobylskych izotopu se rozpadla v radu dnu. Nejdele pusobici, ve vyznamnych koncentracich Cesium ma polocas rozpadu 30 let, tj. s kazdou generaci je problem polovicni az nicotny. A to josu beta-rozpady, pomerne snadno odstinitelne, vid plast v cernobylu, ktery byl nesrovnatelne levnejsi v porovnani s tim, kolik bude stat radiacni stit na Marsu.
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    XCHAOS: cestu tam ti zaplati, na cestu zpatky si budes muset vydelat. Tim budou regulovat poptavku. Plus mozna nejaka loterie na par volnych mist, pokud vubec nejake budou. Ruthlessly.
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    DZODZO: a 100 metru od reaktorovoe miestnosti? Mam za to, ze i v prostoru klesa radioaktivita exponencielne.
    Ale ted jsi udelal chybu a porovnaval jsi svuj normalni zivot vs. zivot v reaktorove mistnosti Cernobylu.
    My tu ale mame porovnavat zivot na Marsu = neustale byt v dekompresnim obleku, ven jenom ve skafandru do vakua. Hodiny cistit, hodiny sportovat, zrat jenom 100 % recyklovana hovna .. nejakou reaktorovou mistnosti by si bral asi jako jenom dalsi oranzovy sutr. Ev. bys ji uz automaticky bez nejakeho vetsiho strachu obesel.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    SEJDA: tak tohle je trochu přitažené za vlasy. Mikrogravitaci umíme 400 dnů s návratem do 1G, 200G s návratem do 0.3G. Radiace po cestě je velká neznámá, strávit 200 dnů na Gateway u Měsíce bude nezbytný pokus (a je to bezpečnější, než letět někam k hranici Hillovy sféry a zpět, protože přeci jen je možný abort... ale ten by byl možný asi i v případě umístění stanice např. na GEO, což by bylo levnější, než u Měsíce, ale neskonale nudné... ve skutečnosti by šlo většinu efektů pobytu v hluboké kosmu otestovat i na 12h dráze ve výši asi 20000 km, ale to se neprodá veřejnosti tak dobře, jako Lunar Gateway a úspora paliva není tak zásadní.

    Cesta tam každopádně podle mě přežít půjde, riziko bude jen přistání (to, že úspěšnost bezpilotních sond je nízká, je zajímavý fakt). Cesta zpět bude ale fakt výrazně horší.

    Ostatní argumenty jsou smíšené a nevyplývá z toho, že na Marsu všichni hned umřou. Co se zemědělství týče, nejpravděpodobnější je hydroponie, detoxikace marťanské půdy bude pracná (ale nejspíš ne nemožná).

    Mluvit o "kolonializaci" je nešťastné z řady důvodu, i vzhledem k odmítání pojmu "kolonialismus" (je otázka, zda je jeho použití adekvátní pro mrtvý svět bez života, natož domorodého obyvatelstva). Elon si toho byl vědom a slogan "Occupy Mars" byl v tomhle směru vtipný.

    V zásadě já užitečnost základny na Marsu nezpochybňuju a na rozdíl od Sabine si myslím, že zatímco lidí ochotných podstoupit(za jakýchkoliv podmínek) jednosměrnou cestu budou skutečně zlomky promile populace (ale to u miliardové populace planety znamená "méně miliony lidí"! a nepodceňoval bych stárnoucí zvídavé nerdy, kteří jsou smíření s tím, že někde a někdy tak jako tak umřou...), tak lidí ochotných zcela zadarmo dobrovolničit na Marsu něco mezi 5 a 10 lety se na světě najdou jednotky milionů (i když většina budou blázni, co nebudou tušit, do čeho jdou a až jim to někdo vysvětlí, tak couvnou). Limit 10 let je podle mě hranice, když by si to začali rozmýšlet (i když otázka v jakém věku). Největší problém je, že i když Elon (chytře) svojí vizí recyklace Starshipů (návrat z Marsu je ultra-neekonomický) nastolil dogma, v rámci kterého bude možnost návratu teoreticky rutinní, tak ve skutečnosti budou tendence motivovat lidi vydržet tam co nejdýl, když tam už budou.

    Cokoliv delšího plánovat před tím, než se vyzkouší, co s lidským organismem udělá ta třetinová gravitace po delší dobu (vychází to minimálně rok), je blbost. Proto ta základna na Měsíci: dokud někdo nebude bydlet na Měsíci v šestinové gravitaci rok, je blbost ho posílat naslepo na Mars. V zásadě ale není důvod, když člověk přežije rok v beztíži, proč by nepřežil rok ve snížené gravitaci (ale dokud to nezkusíme, nejde to vyloučit). Vynechat Měsíc nelze, zkusit Mars je lákavé, řeči o "multiplanet species" ale ale typický korporátní motivační cancy. Nevím, jestli chci být "woke" se vším všudy, ale rozhodně chci osvobození lidstva od korporátního newspeaku a v tom mi Elon nepomůže.
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    SEJDA: po par letech to sa ale asi nemysli v kontexte ludskeho zivota ne? lebo ja by som napr. do reaktorovej miestnosti v cernobyle nechcel vstupit ani teraz "po par letech" :)
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    VOYTEX: stale mas na Zemi dychatelny vzduch normalniho tlaku, a kdyz ti chcipnou bakterie, tak si na Zemi zajdes nasbirat nove.

    Doslova rekl "po par letech", uroven zamoreni klesa exponencielne, na zactku hodne rychle.
    QWWERTY
    QWWERTY --- ---
    PES: nah, jenom standardni oligarcha
    PES
    PES --- ---
    QWWERTY: takže ne dezinformace, ale rovnou vyhrožování a vydírání !!! ;-))) #ironie

    No to je ale extra zloduch!!!
    QWWERTY
    QWWERTY --- ---
    DZODZO: jake co? dezinformace? ...ano, v tom je ten clanek lehce zavadejici
    Musk totiz nepsal "dezinformace", ale ze kdo pro to bude hlasovat, tak si zaslouzi byt vyhozen
    PES
    PES --- ---
    DZODZO: Vždyť nám tady stačí jen to, že DT a EM jsou "Evil Villains" ;-)))
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    PES: ale ake to uz sa nam neobtazovali napisat :/
    PES
    PES --- ---
    Tak to je tedy už kalibr, ten Musk, šířil o návrhu (rozpočtu/rozpočtového provizoria) dezinformace...

    Trump a Musk smetli výdaje dohodnuté v Kongresu, USA hrozí ochromení vlády - iDNES.cz
    https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/usa-kongres-trump-federalni-vlada-financovani.A241219_183252_zahranicni_jhr
    AVATAR
    AVATAR --- ---
    OMNIHASH: inu vesmirnou stanici jsme uz vybudovali, mesicni jeste ne. Ja si myslim, ze je to dostatecny dukaz, ze je to snazsi ve vesmiru ;)

    On ma ten stav beztize neco do sebe, kdyz mas pohybovat s velkyma a tezkyma vecma.

    Pokud to musk (a dalsi soukromnici/zeme co ho budou nasledovat) rozjede, bude polozka dopravy ten z nizsich vydaju.

    Nostradamos out.
    OMNIHASH
    OMNIHASH --- ---
    AVATAR: to nevím, a upřímně asi ani nikdo jinej. Je levnější poslat x tisíc tun materiálu na oběžnou dráhu, nebo si ho vytežit na Měsíci... milion náhodnejch proměnejch, jejichž hodnoty si všichni cucaj z prstu.
    AVATAR
    AVATAR --- ---
    OMNIHASH: ...coz se dela mnohem snaz ve vesmiru, nez na mesici :)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam