KOUDY: no, to je relativní, kdo díky inflaci chudne :-) ultrachudí nemají kam chudnout, protože co vydělají, to zkonzumují - z ruky do huby. Chudnou lidi s úsporama. Lidi s dluhama můžou za určitých okolností díky surfování na inflaci dosahovat oddlužení (no, neříkám, že nějak automaticky, ale za určitých okolností ano). Ostatně ultrabohatí si na ledacos půjčou, i když nemusí (z daňových důvodů) a v podstatě inflace jim skutečně pomáhá smáznout alespoň část hodnoty, co by museli splácet...
Souhlasím, že debata o tom, co je příčinou inflace a jaký má vliv na ekonomiku, přesahujou rámec tohohle klubu. Ale pro zjednodušení: bohatý jsi, když vlastníš i něco jiného, než peníze (a teď nemyslím spoustu hraček s pochybnou bazarovou směnnou hodnotou, ale něco, co peníze samo o sobě vydělává, což by ve fungující ekonomice byly třeba akcie, akorát tam se to totálně změnilo a vlastně ekonomika si našla cesty, jak se vyhnout tomu živit silné institucionální investory, ale to by zase bylo na dlouhou debatu). Inflace je nepříjemná z hlediska podnikání, protože ti zasahuje do rozvahy, musíš zdražovat a všechno znovu propočítávat, apod. Na druhou stranu, zaměstnanci, kteří by byli v pozici říct si o víc peněz (což měly zajišťovat odbory, ale ty jsou tabu, zbývá minimální mzda.. ale jestli problém USA není i v tom, že inflace byla, ale růst minimální mzdy nebyl? tím pak klesá poptávka i po tom, co by mohla nabídnout ta střední třída a ta taky chudne, apod...)
Vlastně ty sociálně slabší maj dvě možné strategie: sdružovat se s kýmkoliv, ale podle nějakého klíče, takže třeba že taky pracuje a že byste z hlediska teorie her nějakou solidaritou mohli dosáhnout zvýšení hodnoty své (nekvalifikované, tudíž snadno substituovatelné) práce - a nebo sdružovat se s lidmi na základě etnicity a společného jazyka (etnonacionalismus, což je přesnější a běžnější forma, než primitivní "rasismus", který vlastně existuje jen v těch USA, evropský antisemitismus byl spíš xeno-etno-hejt).
Celá ta představa "trh vyřeší" všechno vyžaduje spoustu předpokladů, které prostě v reálném světě neplatí (např.: poptávka po inovacích je nekonečná: ne není, každý, kdo chce, se může naučit cokoliv nového a prosadit se s tím na trhu práce: ne, nemůže a stáří to nijak nezlepšuje, podstatná část populace je kreativní: ne není, většina populace dělá, co se jim řekne, když za to dostanou zaplaceno a nechtějí o tom moc přemýšlet, protože to bolí). Takže si personikujeme trh jako Elona a přijdeme s tezí "Elon vyřeší všechno" (vyřešil totiž něco, a to včetně problémů, které byly pokládány za složité, a tak přece určitě vyřeší i cokoliv jiného). Elon ale není trh. Mocný oligarcha s politickým vlivem je antiteze trhu.
Jenže takhle to není. Věci jsou složité z různých důvodů. O některých se obecně ví, že jsou nejspíš v zásadě řešitelné, ale jejich řešení vede k požadavku na spoustu zdrojů, tedy peněz (lidské práce, knowhow, surovin, materiálů, záboru krajiny/pozemků, atd.). Mezi takové problémy patří třeba ta kolonizace Marsu.
Pak jsou ale věci, které jsou složité prostě proto, že jsou složité a snaze o zjednodušení úspěšně vzdorujou a komplikují se ještě víc. Můžou být neřešitelné, docela dobře, a tím, že o nich budeme omílat zjednodušující fráze, je rozhodně nevyřešíme.