• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    NABUKHADNEZARCidre, cider, sidra, sagardo - jabko jako víno
    JAKOUBEK
    JAKOUBEK --- ---
    Tak mi začalo jedno dvěstědvacetipětilitrové dobrodružství.

    X_RATED_IDIOT
    X_RATED_IDIOT --- ---
    DAVE_PAGE: pokud by měly, byla by s tim hrozná alchymie, musel by se upravit cukr na startu, buď to svařit, aby to nešlo cugrunt, nebo zředit, aby to nebylo moc sladký a na sekundáru nebouchlo. Ale umim si i představit sady kvasnic pro různý cukernatosti. Ale to bych chtěl vidět ty mičurince, který by to vyšlechtili :)
    DAVE_PAGE
    DAVE_PAGE --- ---
    X_RATED_IDIOT: mozna budou mit citlivost na mnozstvi alkoholu. A nebo jsou lenive a po chvili se na to vykaslou ;)
    X_RATED_IDIOT
    X_RATED_IDIOT --- ---
    DAVE_PAGE: v historii tady někdo zmiňoval speciální kvasnice, jen mi neni jasný, jak by poznaly, že už toho maj nechat...
    DAVE_PAGE
    DAVE_PAGE --- ---
    Cesta povede pres tyhle moznosti
    -sira
    -filtrace
    -nechat do sucha.
    a nebo kombinace :)
    X_RATED_IDIOT
    X_RATED_IDIOT --- ---
    POHODAVOLE: to dělám, jenže jen kvůli nasycení. Musel bys nejdřív zabít ty kvasinky, jinak ti ten cukr zase vyžerou. Buď je uvařit, jenže pak přijdeš o perlivost a trochu alkoholu, nebo sírou pekelnou a to je zas chemie
    POHODAVOLE
    POHODAVOLE --- ---
    X_RATED_IDIOT: co tu udelat stejne jako treba magnetic, ktery to pak rizne mostem? :)
    X_RATED_IDIOT
    X_RATED_IDIOT --- ---
    DRON: jo, tuhle teorii znám z piva. Svařit bych to musel před kvašením, abych zahustil základ, takže by žádnej alkohol nezmizel. Standardně těžko uděláš 10-12 vol. Ty jablka tu sílu nemaj, řekl bych. Pokud máš normální odrůdy. Nejvejš jsem se s cukrem na startu dostal na 1052 a cíl je zatim vždycky 1000 (atenuace 100%) a při tomhle nastavení jsi někde na 7 vol. Abys se dostal k těm 12, musel bys mít kolem 1090 (plato skoro 22). Ale jak řikám, jsem nováček, ani nevim, co mi to v tom sadu roste a je teda asi možný, že se některý odrůdy na ty cukry dostanou
    DRON
    DRON --- ---
    X_RATED_IDIOT: no opatrne s tim, ze se na 13% nedostanes. Imho staci mit na vstupu dost cukru a ony to ty potvurky zpracujou. Jestli vyzerou vsechen cukr driv, nez zdechnou hlady, mas to suchy, kdyz zdechnou na otravu alkoholem, budes tam mit zbytkovej cukr. Redukci varem bys stejne mnohem rychleji odparil alkohol... Ja to zatim vzdy resil spontalne kvaseny bez pridavku cehokoli a prokvasil do konce. Nemam zadny alkoholmetr, ale subjektivne tipuju 10-12 voltu. Coz me ale privadi na to, ze mam zmereny cukr na vstupu a na konci a asi by to mohlo jit spocitat...
    X_RATED_IDIOT
    X_RATED_IDIOT --- ---
    DRON: jo mně to takhle taky v podstatě chutná, jenže já to nikdy před tim nepil a mám radši pivo a jen jedny játra (a alergii na japka) a ženský zas tvrděj, že je to kyselý. Nad 13% se nedostanu, musel bych to hodně zredukovat varem a to je jednak časově náročný, pak je to trochu prasárna, asi přijdeš o chuť a vůni a navíc to nebudou chtít, že to matlá. Sejřit to nechci, zbytečná chemie a ten mráz prej neni stoprocentní. Mám to na sekundár v pokoji a nerad bych se probral uprostřed dělostřelecký přípravy :)
    JAKOUBEK
    JAKOUBEK --- ---
    EXCITE: Jj. Mam v zaloze dva demizony.
    EXCITE
    EXCITE --- ---
    JAKOUBEK: No, tak ti nezbývá než se pustit do dobrodružství :) K tomu co píše kolega bych dodal nech si nějaký mošt na dolévání bokem, andělská dań může být svinsky náročná
    JAKOUBEK
    JAKOUBEK --- ---
    EXCITE: To bylo prvni, co me napadlo. Ale na kvaseni 225 litru zas potrebuju dalsi nadoby a nerad bych se zasobil zbytecnymi kramy. :/
    DRON
    DRON --- ---
    JAKOUBEK: Se drevem bude asi docela alchymie, bacha at to mas zatahle a neprotece ti. A nezapomen vysirit, at ti to neco z toho sudu nechytne... a pochlub se pak, tohle me hodne zajima
    DRON
    DRON --- ---
    EXCITE: to zni dost rozumne
    EXCITE
    EXCITE --- ---
    JAKOUBEK: Zkoušel jsem si představit jak řešit nějakou kvasnou zátku,andělskou daň...A není lepší to kvasit v něčem "normálním" a pak to dát do sudu jen naležet?
    JAKOUBEK
    JAKOUBEK --- ---
    DRON: Ja prave ziskal dreveny barrique ze spanelskeho vina, ale je to 225 litru a mam z toho pekelny strach. Na netu navody jsou, ale clovek dost veci zjisti, az kdyz se do toho pusti. Nicmene nase stare jablone na chalupe plodi jednou za pet let a tak to nechci propasnout, protoze letos je jablek tak akorat.
    DRON
    DRON --- ---
    JAKOUBEK: lakalo me to, ale nemam ani ten dreveny sud :-)
    EXCITE
    EXCITE --- ---
    X_RATED_IDIOT: prej se to dá stopnout i mrazem,ale tam hrozí,že se ti to ještě pak rozjede ve flaškách
    JAKOUBEK
    JAKOUBEK --- ---
    Ahoj. Nekvasíte někdo v dřevěných sudech?
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam