• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    NABUKHADNEZARCidre, cider, sidra, sagardo - jabko jako víno
    JAKOUBEK
    JAKOUBEK --- ---
    DEIKSAC: Nestraš. Doufám, že podobně nedopadl ten sud. Do něj jsem ještě nekoukal.
    DEIKSAC
    DEIKSAC --- ---
    JAKOUBEK: Anebo budes mit slusnou zasobu octa, to taky neni zly a prodat se to taky da
    JAKOUBEK
    JAKOUBEK --- ---
    DEIKSAC: Právě, že není plnej. Měl jsem ho na dolití sudu. Akorát jsem se na chalupu kvůli různým karanténám nedostal včas a přes polovyschlou kvasnou zátku se mi tam asi dostal vzduch. Zkusím se tam dostat příší týden a stočit to do kanystru a teda vysířit. Pořád ho potřebuju na dolití toho sudu. :/ měli by to v něm odpočívat ještě pár týdnů.
    DEIKSAC
    DEIKSAC --- ---
    JAKOUBEK: to asi neni deižon doplněnej až po vršek což? Nemusí to nutně bejt plíseň, může to bejt kultura kvasinek, co rády kyslík (hledej film yeast). Dělat s tim můžeš tři věci - nalahvovat (případně předtim zasířit), vydestilovat anebo vylejt. Nemusí to nutně dopadnout špatně.
    JAKOUBEK
    JAKOUBEK --- ---
    Ahoj. Nevíte, dá se něco dělat s plísní? Nebo je to na vylití? Bohužel mám demižony v jiném okrese, tak to ještě 2 týdny pokvete. :/

    X_RATED_IDIOT
    X_RATED_IDIOT --- ---
    SINC: já nemrazim, zavařuju do okurkovek a taky to jde, jen je to v podstatě paster.
    JAKOUBEK
    JAKOUBEK --- ---
    SINC: Prozíravé. U nás byl letos cukr 12,5, tedy nic moc. Mohl jsem si trochu moštu schovat. Po 7 týdnech mi fermentace dobíhá, tak přemýšlím, co s tím. Napadlo mě ovocné pyré. Známí ho v pivovaru berou kvanta, tak by se dalo odkoupit. Otázkou je, zda by to něčemu pomohlo.
    SINC
    SINC --- ---
    JAKOUBEK: Az se to kvaseni hodne zpomali az skoro dokvasi, tak to prefiltruju, doplnim cerstvym mostem (mam nejakejch 15L zamrazenejch) a dam zas kvasit.
    JAKOUBEK
    JAKOUBEK --- ---
    SINC: Kdyz pises, ze kvasis “dvakrat v demizonu” jak to presne probiha? Pockas na konec prvniho kvaseni a pak jeste pridavas cukr?
    SINC
    SINC --- ---
    Tretim rokem 50L, mix podzimnich-zimnich jablek (boskoopsky, renety, panenske, ...). Kvasim dvakrat v demizonu, pak do doredim mostem ci pripadne trochu docukruju, kdyz je zbylyho mostu malo a dokvasuju v lahvi. Loni se to rozsumelo fakt pekne. Letos zacinam na 14% cukru, takhle sladkej most jeste nebyl, tak jsem zvedavej, jak to probehne.

    Nechteli byste udelat nejakou vymenu lahvi? Bych docela ochutnal jinou vyrobu.

    X_RATED_IDIOT
    X_RATED_IDIOT --- ---
    Včera jsem utrpěl košt vín s výkladem a tam sklípkan řikal, že sírou se kvasinky nezastavěj, naopak některý síru potřebujou a tak si jí vyštěpěj nějakym enzymem z moštu. Tak nevim, třeba jinej kmen, jinej mrav. Ale napadla mě jiná myšlenka. Mluvil tam o fortifikaci (porto a podobně), čimž se kvasinky zabít daj. Zkoušel jste to někdo?
    ERWIN_GOJ
    ERWIN_GOJ --- ---
    Ahojte, výborná kniha, která dost dopodrobna rozebírá to, co se děje v jabkách i v cidru je The new cider maker's handbook od kanaďana Clauda Jolicoeura http://www.cjoliprsf.ca/ myslím, že tam můžete najít odpověď na většin vašich otázek.
    Ad jak zajistit sladkost v cidru - ve Francii jsme to řešili tak, že jsme dělali fermentaci co nejpomalejší - na začátku se pektinázou mošt vyčeří, abyste se zbavili pektinu. V našich podmínkách jablek, které mají málo tříslovin moc nemůžete čekt pořádný hnědý klobouk, jak o něm mluví literatura,lepší je použít pektinázu, kterou používají ve výrobe moštu, aby byl čirý. Teď nemůžu nikde najít, ale dá se to to koupit i u nás, používal jsem to a hezky se to vyčeřilo, jenom teda ten pektin nestoupá vzhůru jak u metylestarázy, ale padá na dno, takže zase se nedočkáte hnědého klobouku.
    Pak je asi klíčové pravidelné měření a filtrace klidně přes celulózové desky, ale s tím zatím ještě nemám vlastní zkušenost, v Bretani jsme to filtrovali přes křemelinu, ale to už je trochu vyšší dívčí pro malovýrobce.
    Já mám zkušenost, že dolívám trochu pasterovaného moštu při lahvování a jsem s tím celkem spokojenej, i když už mě to pár flašek roztrhalo, každá láhev je originál. Pasterovat cider jako lašku mi přijde brutál, ale tak můžete tím dosáhnout zase trochu jiné a určitě originální chuti. To už bych to radši zasířil. Pak napište, jak jste dopadli.
    DEIKSAC
    DEIKSAC --- ---
    jinac Lea ma i vybornej vlastni web, o sladkosech ma stranku treba takhle http://cider.org.uk/keeving.html
    DEIKSAC
    DEIKSAC --- ---
    65 stupnu je ok jezto tam prichazi na pomoc pritel alkohol, na pasterizaci mostu je potreba 75
    JAKOUBEK
    JAKOUBEK --- ---
    ADUB: Reálně tu asi všichni kvasí na max, do sucha. Občas nemá smysl jít proti přírodě. To s tou pasterací byl spíš nápad. Z logiky věci musíš buď sebrat kvasinkám cukr, což nechceš, nebo cukru kvasinky. Muselo by se to vyzkoušet. Nalahvovat se špetkou cukru nebo ovoce, nechat to naperlit v lahvi a pak kvašení stopnout pasterací.

    Těch 20 minut na 65 stupňů je dle mého v pohodě. Teploměr na zavařování to jistí. Když o něco přetáhneš teplotu, neva. Já to dělal v babiččině starém elektrickém zavařovacím hrnci, takže jsem měl výhodu termostatu.
    DEIKSAC
    DEIKSAC --- ---
    ADUB: No od pasterovanyho cideru bych vyznamnou progresi necekal. Jestli chces sladci, tak se bud musis zbavit zivin, aby kvasinky nemely z ceho zit (napr vicenasobnym pretocenim), nebo filtraci v momente, kdy ti vyhovi zbytkovrj cukr, nebo pasterizaci. Ale doporucil bych si treba poridit nejakou literaturu pod szromecek - treba craft cider makind od Andrew Lea
    ADUB
    ADUB --- ---
    jak přesně jsi pasteroval? Zkusím to znovu stočit a použiju ty flašky od piva. Mají být ponořené až pod zavřenou zátku? Četla jsem 65 Celsia po dobu 20 minut, ale budu asi muset koupit nějakej teploměr, aby se to nepřešvihlo. To slazení po otevření jsme v podstatě zkoušeli, třeba nějakej sirup (zázvor a tak) by mohl bejt lepší než cukr. Kdyžtak takhle no. Jak se mění chuť cideru po pasteraci třeba za měsíc, za dva - je to s odstupem času lepší a lepší?
    JAKOUBEK
    JAKOUBEK --- ---
    ADUB: Napada me pasterizace. Proste to zavarit a tim stopnout kvaseni. Ja ted otevrel 4 roky stare domaci limo, ktere bylo “zavareno” v lahvi od piva, a bylo furt pitelne.

    Na ten pokus s ovocem jsem zvedavy. Kvaseni je schopno se rozjet s minimem dodaneho cukru, tak at vam to pak nevymaluje strop. Drzim palce.

    Rouhacska myslenka... proc neprokvasit do sucha a neosladit po otevreni?
    ADUB
    ADUB --- ---
    My bychom rádi měli sladší cider, dokvasit do plna a stočit nechceme. Dá se dosladit něčím nezkvasitelným? Na chemii se necítíme. Nebo nějakej zaručenej enzymatickej umrtvovák? Cold crushing je dobrá metoda, pokud nevymyslim něco jinýho, tak to asi znova stočim do petek a dám do lednice taky jako tu první várku. Tentokrát tam bude víc alkáče, míň kvasinek a cukr si tam třeba dodám, zkusím to dát na míň než 4 stupně - snad bude stačit upouštět vzduch jednou za tři dny :D A můžu do každý flašky dát něco na chuť (med, banán, rozinky, zázvor) jestli se to v takovým chladu rozvolní.
    DEIKSAC
    DEIKSAC --- ---
    ADUB: v jabkach mas hromadu pektinu, ktery se teprve zranim vyceri. pridavek cukru tomu fakt nepomuze. stocit samozrejme muzes. cukr meris cim? mostomerem? to neni prilis vypovidajici protoze produkty kvaseni ti ovlivnuji hustotu
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam