• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    NABUKHADNEZARCidre, cider, sidra, sagardo - jabko jako víno
    JAKOUBEK
    JAKOUBEK --- ---
    DEIKSAC: Mam pocit, ze posledni dva roky neresim nic jineho, nez podruznosti. Diky za trpelivost. Je fajn mit zpetnou vazbu od zkusenejsich.
    DEIKSAC
    DEIKSAC --- ---
    Tak hlavne cider neni jen směs vody a ethanolu
    X_RATED_IDIOT
    X_RATED_IDIOT --- ---
    JAKOUBEK: plovákovej lihoměr je ti na prd, tim se dá měřit leda něco s vyšší koncentrací. Tipuju, že v kvasu to bude mít odchylku tak asi kolem hodnoty objemu alkoholu, co v tom máš :) mám nějaký po dědovi a v podstatě mi ukazujou, že je v tom 0
    DEIKSAC
    DEIKSAC --- ---
    JAKOUBEK: resis podruznosti. POklud to neuvadis na trh, tak objem alc znat mepotrebujes vubec k nicemu. Kdyz budes mit hustomer, tak znas zhruba koncentraci cukru a z toho muzes zhruba vyvodit potencialni alkohol. Vzhledem k povaze mostu a sezonni promenlivosti mas pri hustote 1,05 95% sanci, ze obsah cukru bude mezi 95 a 119 g/litr pricemz median bude 106 g/litr. POtencialni alkohol pak 6,5% (ale s pohybem v rozmezi 5,7-7,2)
    JAKOUBEK
    JAKOUBEK --- ---
    JAKOUBEK: A na finální alkohol by se v tom jejich eshopu najít něco dalo? Počátečními cukry si totiž nejsem moc jistý, jak to mám na ty várky. Něco bylo ze začátku pod 10, pak 11, až nakonec skoro 13. Tak bych to teď dal dohromady a nechal dokvasit, co to dá, a nakonec změřil finální alkohol.
    DEIKSAC
    DEIKSAC --- ---
    OHONEY: To bys musel stocit do dalsiho demozonu, nechat usadit a pak lahvovat. Ale s mnozstvim cukru cos psal bych nebyl prekvapenej, kdyby ti nejaky lahve bouchly
    OHONEY
    OHONEY --- ---
    DEIKSAC:
    ale i tak pres tu hadicku pak ve flaskach sedlo dost kvasnic dolu
    DEIKSAC
    DEIKSAC --- ---
    OHONEY: To je lepsi postup, pres papir mas zbytecnou oxidaci a bez cerpadla/podtlaku to trva vecnost
    DEIKSAC
    DEIKSAC --- ---
    JAKOUBEK: Tebe pro jabka zajima rozsah cca 0.995-1.075, zbytek je nepodstatnej a radsi chces mit co nejjemnejsi deleni
    OHONEY
    OHONEY --- ---
    DEIKSAC:
    ted uz nijak :)
    pres filtracni papir, aby zachytil mrtve kvasnice alespon.
    stacel jsem to pres hadicku s tim, ze sem si daval pozor, abyd o toho nesla sedlina ze dna
    JAKOUBEK
    JAKOUBEK --- ---
    DEIKSAC: Díky. Ty kbelíky asi fakt netěsní. Minulý týden jsem tam přidal čerstvý mošt a zátky stále mlčí... přitom v moštu se ještě evidentně něco děje. Teď o víkendu mám poslední várku moštování, tak to pak stočím ze všeho, co mám do sudu a doplním čerstvým moštěm (možn přidám dávku komerčním kvasinek). Tam už by to těsnit mělo. Za tip na hustoměr díky. Našel jsem ještě s dvojí stupnicí (koncentrace cukru + obsah alkoholu), ten by se asi taky dal? https://topdomacipotreby.cz/eshop/i/Lihomery_vinomery_cukromery/multimetr_koncemtrace_cukru_obsah_alkoholu/0
    DEIKSAC
    DEIKSAC --- ---
    X_RATED_IDIOT: šampaňský ec1118 makaj klidne pri 4 stupnich a dokvasej do sucha v zasade cokoliv
    DEIKSAC
    DEIKSAC --- ---
    JAKOUBEK: jo tomu bych uplne neveril. hustomer je https://www.thermofisher.cz/produkty/hustomer-1000-1100-1-kg-m3-bez-teplomeru cukromer bys asi dokazal s kalibracnim roztokem vyuzit taky. Dokonce se da pouzit i refraktometr, ale je potreba pak vysledek prepocitavat. POdle klesajici ustoty muzes sledovat, kde zhruba se v kvasnym procesu pohybujes
    JAKOUBEK
    JAKOUBEK --- ---
    X_RATED_IDIOT: Mě loni kvasil mošt ve sklepě v podstatě skoro 3 měsíce. Pravda, velmi latentně, ale výsledek více než uspokojivý. V 50 litrovém demižonu s klasickou skleněnou kvasnou zátkou a bublinky šly v dost velkých intervalech.

    Teď jsou ty kbelíky nějaké podezřelé. :)
    JAKOUBEK
    JAKOUBEK --- ---
    DEIKSAC: Řekl bych, že mi ve výbavě chybí hustoměr. :/ Mám jen “cukroměr”. Doplním. Je to ten areometr?

    Zátky těsní. Ale kvasím letos v 30 litrových kvasných kbelících a zpětně viděno, těsností těch vík si jistý úplně nejsem.
    X_RATED_IDIOT
    X_RATED_IDIOT --- ---
    JAKOUBEK: tyjo překvapuje mě, že se jim v týhle teplotě vůbec chce makat. Komerční kmeny dřou tak od 12 (podle návodu) a pokud máš jen malou netěsnost, na bubláku nepoznáš nic. Já teď měl kýbl s mangrove cider 02 v 14° a taky jsem si řikal, že to asi nemaká. Ale po 10 dnech dokvašeno na 0
    DEIKSAC
    DEIKSAC --- ---
    OHONEY: A tu filtraci chces provadet jak?
    DEIKSAC
    DEIKSAC --- ---
    JAKOUBEK: Jaka je hustota? Tesni ta zatka dobre?
    JAKOUBEK
    JAKOUBEK --- ---
    Je možné, že by to divoké kvasinky zabalily po trech tydnech? Z kvasne zatky ani bublinka. Ale most porad dost kalny. Ve sklepe mame stabilne tak 8-10 a minuly rok bublaly teda mnohem dele. Zas mam trochu nervy. :)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam