• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    NABUKHADNEZARCidre, cider, sidra, sagardo - jabko jako víno
    Fáze 1: jabka a mošt Fáze 2: ??? Fáze 3: CIDER!
    rozbalit záhlaví
    OHONEY
    OHONEY --- ---
    DEIKSAC:
    ale i tak pres tu hadicku pak ve flaskach sedlo dost kvasnic dolu
    DEIKSAC
    DEIKSAC --- ---
    OHONEY: To je lepsi postup, pres papir mas zbytecnou oxidaci a bez cerpadla/podtlaku to trva vecnost
    DEIKSAC
    DEIKSAC --- ---
    JAKOUBEK: Tebe pro jabka zajima rozsah cca 0.995-1.075, zbytek je nepodstatnej a radsi chces mit co nejjemnejsi deleni
    OHONEY
    OHONEY --- ---
    DEIKSAC:
    ted uz nijak :)
    pres filtracni papir, aby zachytil mrtve kvasnice alespon.
    stacel jsem to pres hadicku s tim, ze sem si daval pozor, abyd o toho nesla sedlina ze dna
    JAKOUBEK
    JAKOUBEK --- ---
    DEIKSAC: Díky. Ty kbelíky asi fakt netěsní. Minulý týden jsem tam přidal čerstvý mošt a zátky stále mlčí... přitom v moštu se ještě evidentně něco děje. Teď o víkendu mám poslední várku moštování, tak to pak stočím ze všeho, co mám do sudu a doplním čerstvým moštěm (možn přidám dávku komerčním kvasinek). Tam už by to těsnit mělo. Za tip na hustoměr díky. Našel jsem ještě s dvojí stupnicí (koncentrace cukru + obsah alkoholu), ten by se asi taky dal? https://topdomacipotreby.cz/eshop/i/Lihomery_vinomery_cukromery/multimetr_koncemtrace_cukru_obsah_alkoholu/0
    DEIKSAC
    DEIKSAC --- ---
    X_RATED_IDIOT: šampaňský ec1118 makaj klidne pri 4 stupnich a dokvasej do sucha v zasade cokoliv
    DEIKSAC
    DEIKSAC --- ---
    JAKOUBEK: jo tomu bych uplne neveril. hustomer je https://www.thermofisher.cz/produkty/hustomer-1000-1100-1-kg-m3-bez-teplomeru cukromer bys asi dokazal s kalibracnim roztokem vyuzit taky. Dokonce se da pouzit i refraktometr, ale je potreba pak vysledek prepocitavat. POdle klesajici ustoty muzes sledovat, kde zhruba se v kvasnym procesu pohybujes
    JAKOUBEK
    JAKOUBEK --- ---
    X_RATED_IDIOT: Mě loni kvasil mošt ve sklepě v podstatě skoro 3 měsíce. Pravda, velmi latentně, ale výsledek více než uspokojivý. V 50 litrovém demižonu s klasickou skleněnou kvasnou zátkou a bublinky šly v dost velkých intervalech.

    Teď jsou ty kbelíky nějaké podezřelé. :)
    JAKOUBEK
    JAKOUBEK --- ---
    DEIKSAC: Řekl bych, že mi ve výbavě chybí hustoměr. :/ Mám jen “cukroměr”. Doplním. Je to ten areometr?

    Zátky těsní. Ale kvasím letos v 30 litrových kvasných kbelících a zpětně viděno, těsností těch vík si jistý úplně nejsem.
    X_RATED_IDIOT
    X_RATED_IDIOT --- ---
    JAKOUBEK: tyjo překvapuje mě, že se jim v týhle teplotě vůbec chce makat. Komerční kmeny dřou tak od 12 (podle návodu) a pokud máš jen malou netěsnost, na bubláku nepoznáš nic. Já teď měl kýbl s mangrove cider 02 v 14° a taky jsem si řikal, že to asi nemaká. Ale po 10 dnech dokvašeno na 0
    DEIKSAC
    DEIKSAC --- ---
    OHONEY: A tu filtraci chces provadet jak?
    DEIKSAC
    DEIKSAC --- ---
    JAKOUBEK: Jaka je hustota? Tesni ta zatka dobre?
    JAKOUBEK
    JAKOUBEK --- ---
    Je možné, že by to divoké kvasinky zabalily po trech tydnech? Z kvasne zatky ani bublinka. Ale most porad dost kalny. Ve sklepe mame stabilne tak 8-10 a minuly rok bublaly teda mnohem dele. Zas mam trochu nervy. :)
    OHONEY
    OHONEY --- ---
    ahoj, sim o radu, jestli mam jeste udelat filtraci, po tom co uz se mi rozjela druhotna fermentace a ma to uz prijemne bublinky. Pred nalahvovanim sem daval cca kostku cukru na lahev
    je to lehke zakalene a dole u dna jsou videt mrtve kvasinky. Bude to mit pripadne velky vliv na chut?
    dik
    DEIKSAC
    DEIKSAC --- ---
    X_RATED_IDIOT: Ja neznam jejich sortiment, ale oni to klidne muzou mit dva roky v tanku a lahovat ad hoc dle objednavek.
    X_RATED_IDIOT
    X_RATED_IDIOT --- ---
    Leda to prostě nějak vyčistit a pak co nejdřív vypít, jenže když slyšim v reklamě na tátův sad, že to jde k zákazníkům za dva roky, tak to budu mít zase saharu leda
    DEIKSAC
    DEIKSAC --- ---
    X_RATED_IDIOT: Ja taky nezkousel a hadam, ze i kdyz vysterilizujes aparat, ze stejne staci par zivotaschopnejch bunek nekde v retezci
    X_RATED_IDIOT
    X_RATED_IDIOT --- ---
    DEIKSAC: jo, teorii mám, ale ta filtrace prostě v mejch podmínkách neni uplně 100%
    DEIKSAC
    DEIKSAC --- ---
    X_RATED_IDIOT: No bud musis most zbavit zivin (keeving/mnohonasobne stoceni) anebo zbavit kvasinek (sterilne filtrovat/pasterizovat)
    X_RATED_IDIOT
    X_RATED_IDIOT --- ---
    DEIKSAC: to se mi nějak nedaří, dycky to mám do nuly, suchý jak troud :(
    X_RATED_IDIOT
    X_RATED_IDIOT --- ---
    JAKOUBEK: jestli myslíš pivo, tak tam si můžeš vytvářet poměr zkvasitelnejch a nezkvasitelnejch cukrů teplotama rmutování. Já vařim sušší, tak mi to dolejzá třeba na 1008, ovocná šťáva má ale cukry +- zkvasitelný do nuly. Na cideru před stáčenim do flašek mám 1000. Přidávám pak velkej panák čerstvýho moštu na litr na bublinky
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam