• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    NABUKHADNEZARCidre, cider, sidra, sagardo - jabko jako víno
    X_RATED_IDIOT
    X_RATED_IDIOT --- ---
    Tak kvůli dvoum metrákům jablek bych si ani ten šmelc nestavěl. Loni jsem udělal cca 220 litrů moštu, což při mý bídný výtěžnosti představuje klidně půl tuny jablek
    DEIKSAC
    DEIKSAC --- ---
    X_RATED_IDIOT: Ja si to na jednu stranu rikam taky, ze je to hode penez, drticka me sice stala v nakladech asi osm stovek, ale kdyz zapoctu cas stravenej vyrobou a budu ho pocitat nejakou hodinovkou… kdyz pak vemu, ze je treba shark masina, ktera drti svitne, po vydrceni se icakne hadici a s tema dvema metrakana jablek rocne to bude stroj nadosmrti …
    X_RATED_IDIOT
    X_RATED_IDIOT --- ---
    Asi bych to nevyužil, sklízim a moštuju postupně, vždycky tak 4 bedny, pak počkám, až opadaj další. Takže se mi úplně nechce dávat 12 za sharka :)
    DEIKSAC
    DEIKSAC --- ---
    X_RATED_IDIOT: Tak jestli mas nepouzivanou drticku na vetve, tak ji prodej a na jeji kisto muzes uskladnit drticku na jabka :)
    X_RATED_IDIOT
    X_RATED_IDIOT --- ---
    JAKOUBEK: jestli chceš, půjčim ti ten ruční šmelc a lis, je to pakárna, ale na 40 kilo to stačí
    JAKOUBEK
    JAKOUBEK --- ---
    DEIKSAC: Neplánuješ teď náhodou ještě nějaké moštování? Mám doma ještě dva pytle (cca 40 kg) jablek a nemám je kde zmoštovat. :/ Zaplatil bych a pomohl s úklidem.
    X_RATED_IDIOT
    X_RATED_IDIOT --- ---
    DEIKSAC: jenže já nemám prostor, musim to pořád někam uklízet, mám tu ještě hromady věcí okolo piva a chalupa je rodičů a ty tu chtěj mít svůj bordel :(
    X_RATED_IDIOT
    X_RATED_IDIOT --- ---
    DEIKSAC: to mám stejně, jak to drtim ručně, stihne to dost ztmavnout, aspoň bych to mohl nabízet proti chdokrevnosti :) ale asi by ta drtička brzo odešla, to máš pravdu
    DEIKSAC
    DEIKSAC --- ---
    Btw tohle by nemusel bejt spatnej zaklad pro lis

    Hydraulický dílenský lis 12t | MojeDílna.cz
    https://www.mojedilna.cz/hydraulicky-dilensky-lis-12t
    DEIKSAC
    DEIKSAC --- ---
    X_RATED_IDIOT: Ja ted udelam treba 80 litru za tri ctyri hodiny nepocitaje uklid. Drticka by s nasypkou dala asi pul tuny za hodku, ale to nestiham narvat do lisu, kterej v soucasny podobe pojme asi 30 kilo drti, kdyz pridam patra a posunu vrsek, mozna se dostanu na 50, ktery by s 10 t lisem mohly bejt za pul hodky hotovy
    DEIKSAC
    DEIKSAC --- ---
    X_RATED_IDIOT: Nadrtis, ale kyseliny z jablek ti vylouhujou do mostu zelezo a budes mit nepeknou barvu cideru
    X_RATED_IDIOT
    X_RATED_IDIOT --- ---
    20 litrů udělám za půl dne a mám dost :)
    Nezkoušel jste někdo naházej jablka do drtiče na větve? Mám ho na půdě, vůbel ho nepoužívám
    DEIKSAC
    DEIKSAC --- ---
    X_RATED_IDIOT: Ale stejne bych chtel vyssi produktivitu :) lis zmenim z 5t na 10t, dodelam nasypku a vymenim ty delici prepazky za hdpe, takze bych pak snad v jednom cyklu udelal 40-50 l, ted je to lehce pres 20
    X_RATED_IDIOT
    X_RATED_IDIOT --- ---
    Aspoň to máš motorový a hydraulický :)
    DEIKSAC
    DEIKSAC --- ---
    Tak v takhle desnejch podminkach mostuju

    RAINBOF
    RAINBOF --- ---
    Takze je to tak 8.12. v brmlabu bude degustejsn
    Cider flows 08122022 - Cidrerie Jara
    https://cidreriejara.com/wiki/Cider_flows_08122022
    X_RATED_IDIOT
    X_RATED_IDIOT --- ---
    Jak je to vlastně s ciderem a zákonama? Jako s pivem? Maximálně 2000 litrů, neprodávat a udat se celníkům?
    RAINBOF
    RAINBOF --- ---
    Jak jsem slibil tak davam na vedomi ze se chysta se v brmlabu degustace cideru frantiska apfelbecka tentokrat z jeho prvni ostry sezony. Bude to nekdy za 14 dni odhadem 8/9 dam jestevedet
    JAKOUBEK
    JAKOUBEK --- ---
    Tak nakonec myšina nepotvrzena. I když pán, který mě na to upozornil, si o tom stále myslí své. Zdá se mi, že mu jsou jen některé vůně/chutě, které tomu dává ležení v sudu, cizí. Tak to pokládá za vadu. Dělá cider v nerezu, hodně síry, sektové kvasinky. Z logiky věci mu z toho vychází diametrálně odlišný výsledek… se kterým poměřuje ostatní.

    PS: Nepili jste náhodou Cidre z Pivovaru Chříč? Říkal jsem si, zda nepoužívají pivovarské kvasnice. Voní trochu pivem. :)
    FLOPS
    FLOPS --- ---
    Jedno starší vlákno o problematice sirky, sirovodíku, prostě toho opičího smrádku co v cideru prostě nechcete mít ... :) .... https://www.domaci-cider.cz/viewtopic.php?id=39
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam