• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    NABUKHADNEZARCidre, cider, sidra, sagardo - jabko jako víno
    Fáze 1: jabka a mošt Fáze 2: ??? Fáze 3: CIDER!
    rozbalit záhlaví
    JAKOUBEK
    JAKOUBEK --- ---
    DEIKSAC: Tohle je teda pěkný macek. :) Stačil by mi třetinový.
    DEIKSAC
    DEIKSAC --- ---
    Btw pro inspiraci

    The mother of all DIY cider presses! - YouTube
    https://m.youtube.com/watch?v=61FRT25t01o
    DEIKSAC
    DEIKSAC --- ---
    JAKOUBEK: Rozmer podle velikosti lisu
    JAKOUBEK
    JAKOUBEK --- ---
    DEIKSAC: Je mi to jasne. Koukal jsem v mezicase na nejaka diy videa, ve kterych se o to pokouší truhláři s vybavením a zkusenostmi… mission impossible. PE (HDPE) ve svetle te prace vychazi jeste furt dobre. Rozmer 50x50 cm?
    DEIKSAC
    DEIKSAC --- ---
    JAKOUBEK: A je to nerez? Produktivita bude nevelka, jabka se po tom budou koulet namisto aby si je to samo bralo
    DEIKSAC
    DEIKSAC --- ---
    JAKOUBEK: Pe hd stoji v sile 6mm asi 800/m2, tj 200/plat, krome uriznuti nulova prace. Ted si vem, ze na ty rosty jsem musel narezat/ohranit/svrtat asi 40 drivek na kazdej pricemz matros jsou zbytky
    JAKOUBEK
    JAKOUBEK --- ---
    DEIKSAC: Dotaz. Ty prokládací rošty sis dělal sám? V jedné diskusi jsem narazil na pána, který prokládal jednotlivé vrstvy 2 mm nerez pláty a operoval z výtěžností 80%. Tím nechci říct, že nerez pláty měly zásadní vliv na výtěžnost, nicméně co se týká údržby a skladování by to bylo hodně fajn řešení. Nicméně při cenách nerez oceli je to celkem drahý špás. U polyethylenu to není o nic lepší. Tak sonduju, co je ještě na trhu k dispozici. Nějak jsi mě při tom posledním moštování, v otázce vlastního lisu, nalomil. :)
    JAKOUBEK
    JAKOUBEK --- ---
    Když se tu řešily drtičky... narazil jsem na klasický krouhač na řepu, což je v podstatě jen zvětšený struhadlový mlýnek. Nepřišlo mi to úplně marné. Dá se sehnat i pod tisícovku.

    DEIKSAC
    DEIKSAC --- ---
    X_RATED_IDIOT: Ja s touhle drtickou proti predchozi verzi (zubatej nerezovej malej valec) poskocil ve vyteznosti radove z 50 na 60%, coz je fajn. Ted jeste ta celkova produktivita. Mam jeste 80l kosovej lis puvodne na vino, kteryho jsem se chtel zbavit, ale mozna to prehodnotim, udelam do neja taky delici pricky a pojedu dva lisy soubezne. To bych pak moh asi davat celou sklizen (letos tak tuna jablek) za den
    X_RATED_IDIOT
    X_RATED_IDIOT --- ---
    Tak kvůli dvoum metrákům jablek bych si ani ten šmelc nestavěl. Loni jsem udělal cca 220 litrů moštu, což při mý bídný výtěžnosti představuje klidně půl tuny jablek
    DEIKSAC
    DEIKSAC --- ---
    X_RATED_IDIOT: Ja si to na jednu stranu rikam taky, ze je to hode penez, drticka me sice stala v nakladech asi osm stovek, ale kdyz zapoctu cas stravenej vyrobou a budu ho pocitat nejakou hodinovkou… kdyz pak vemu, ze je treba shark masina, ktera drti svitne, po vydrceni se icakne hadici a s tema dvema metrakana jablek rocne to bude stroj nadosmrti …
    X_RATED_IDIOT
    X_RATED_IDIOT --- ---
    Asi bych to nevyužil, sklízim a moštuju postupně, vždycky tak 4 bedny, pak počkám, až opadaj další. Takže se mi úplně nechce dávat 12 za sharka :)
    DEIKSAC
    DEIKSAC --- ---
    X_RATED_IDIOT: Tak jestli mas nepouzivanou drticku na vetve, tak ji prodej a na jeji kisto muzes uskladnit drticku na jabka :)
    X_RATED_IDIOT
    X_RATED_IDIOT --- ---
    JAKOUBEK: jestli chceš, půjčim ti ten ruční šmelc a lis, je to pakárna, ale na 40 kilo to stačí
    JAKOUBEK
    JAKOUBEK --- ---
    DEIKSAC: Neplánuješ teď náhodou ještě nějaké moštování? Mám doma ještě dva pytle (cca 40 kg) jablek a nemám je kde zmoštovat. :/ Zaplatil bych a pomohl s úklidem.
    X_RATED_IDIOT
    X_RATED_IDIOT --- ---
    DEIKSAC: jenže já nemám prostor, musim to pořád někam uklízet, mám tu ještě hromady věcí okolo piva a chalupa je rodičů a ty tu chtěj mít svůj bordel :(
    X_RATED_IDIOT
    X_RATED_IDIOT --- ---
    DEIKSAC: to mám stejně, jak to drtim ručně, stihne to dost ztmavnout, aspoň bych to mohl nabízet proti chdokrevnosti :) ale asi by ta drtička brzo odešla, to máš pravdu
    DEIKSAC
    DEIKSAC --- ---
    Btw tohle by nemusel bejt spatnej zaklad pro lis

    Hydraulický dílenský lis 12t | MojeDílna.cz
    https://www.mojedilna.cz/hydraulicky-dilensky-lis-12t
    DEIKSAC
    DEIKSAC --- ---
    X_RATED_IDIOT: Ja ted udelam treba 80 litru za tri ctyri hodiny nepocitaje uklid. Drticka by s nasypkou dala asi pul tuny za hodku, ale to nestiham narvat do lisu, kterej v soucasny podobe pojme asi 30 kilo drti, kdyz pridam patra a posunu vrsek, mozna se dostanu na 50, ktery by s 10 t lisem mohly bejt za pul hodky hotovy
    DEIKSAC
    DEIKSAC --- ---
    X_RATED_IDIOT: Nadrtis, ale kyseliny z jablek ti vylouhujou do mostu zelezo a budes mit nepeknou barvu cideru
    X_RATED_IDIOT
    X_RATED_IDIOT --- ---
    20 litrů udělám za půl dne a mám dost :)
    Nezkoušel jste někdo naházej jablka do drtiče na větve? Mám ho na půdě, vůbel ho nepoužívám
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam