• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    NABUKHADNEZARCidre, cider, sidra, sagardo - jabko jako víno
    DEIKSAC
    DEIKSAC --- ---
    X_RATED_IDIOT: Nejde ani tak o stary odrudy, jako o agrotechniku, stihly vretena v tuchorazi atp budou mit hodne dusiku, ergo budou rychle kvasit. Excelentni cider z toho nebude.
    DEIKSAC
    DEIKSAC --- ---
    JAKOUBEK: Jablek? Z modernich jsem nedelal nic. Ale hadam, ze neco jako Topaz bude pouzitelny. Ochutnej a uvidis, kdyz to bude moc kysely, tak das 71B
    X_RATED_IDIOT
    X_RATED_IDIOT --- ---
    JAKOUBEK: kdysi byl na radiožurnálu rozhovor s jednim z tátova sadu. Řikal, že komerční produkce je zaměřená na krásu a cukr, že je to nepoužitelný, protože to nemá žádnou chuť. Že sháněj starý odrůdy atd. Tyhle komerční -mám tu kousek sady tuchoraz, to jsou lány a lány jabloní- prej produkujou cca 5 let a pak je vykopou. Věřil bych tomu, jsou to stromečky jak prd, ale obsypaný obrovskejma jablkama. Maj tam i prodejnu. Ale počítám, že to bude minimálně dvacku za kilo jablek, který nestojej za to. Můžeš tam koupit rovnou mošt :)
    JAKOUBEK
    JAKOUBEK --- ---
    DEIKSAC: Perry odkládám na příští rok. :)

    PS: Nemáš zkušenost s vhodností komerčně pěstovaných odrůd? Budu muset koupit tak 100-200 kg, jinak ten sud nenaplním. Brdské jabloně zejí prázdnotou.
    DEIKSAC
    DEIKSAC --- ---
    JAKOUBEK: Hrusky jsou mrchy, ne vsechny lze uspesne mostovat a pokud, tak nez zmeknou. Ale mam treba jednu divokou hrusen, ktera se da lisovat i po zhniliceni a jednou samovolne keevovala - ale to se mi nepovedlo reprodukovat
    JAKOUBEK
    JAKOUBEK --- ---
    Tak hruškový mošt neklapl. Po nadrcení z toho byla kaše, která se nedala vylisovat, ani když se to proložilo jabkama. Měl jsem z toho radši udělat marmeládu. :/

    JAKOUBEK
    JAKOUBEK --- ---
    DEIKSAC: Jel jsem nepřipraven. Takže rychlost pytel za hodinu. :) Ale možná si pro ně tak za 10-14 dní dojedu i s hráběma. Byla to suchá, slunná a větrná stráň. Mohly by aspoň dozrát.
    DEIKSAC
    DEIKSAC --- ---
    JAKOUBEK: Hrabe a lopata ftw :)
    DEIKSAC
    DEIKSAC --- ---
    Hrusky maj letos bohatej rok, aspon tady u Msena jsou aleje bohaty
    JAKOUBEK
    JAKOUBEK --- ---
    Jako když člověk sbírá špendlíky.

    JAKOUBEK
    JAKOUBEK --- ---
    Dneska jsem se byl projet v předkrušnohoří a tak nějak jsem se rozhodl, že mě z nedostatku materiálu letos vytáhnou nejspíš semenáče, kterých tam mezi pastvinami bylo nemálo. A taky asi strýmka, ať už odrůdová nebo semenáče. Ta je tam na každé mezi. Akorát na tu už budu muset v kulichu a rukavicích. A kupodivu se letos dařilo hrušním. Takže možná přihodím do drtiče i ty.

    X_RATED_IDIOT
    X_RATED_IDIOT --- ---
    DEIKSAC: no je to stejně zvláštní, tam je v álejích jablek dost. Je u toho i komerční sad. U tuchorazi jsou ty sady obrovský, tam se o to staraj, tak maj jablek dost, ale v álejích neni vůbec nic
    DEIKSAC
    DEIKSAC --- ---
    X_RATED_IDIOT: Jo to je dobrej region
    JAKOUBEK
    JAKOUBEK --- ---
    X_RATED_IDIOT: Tak jestli to vyjde, máš u mě lahev či dvě. ;)
    X_RATED_IDIOT
    X_RATED_IDIOT --- ---
    Tak mezi světicema a tehovem je jich spousta, červený, ale já už se tam nedostanu
    X_RATED_IDIOT
    X_RATED_IDIOT --- ---
    OHONEY: nojo, ale kde teď, po vesnici nemá nikdo nic a v álejích okolo českýho brodu taky bída. Leda bych se prostříhal do bohemia apple :) jenže to je samel cukr a žádná chuť
    JAKOUBEK
    JAKOUBEK --- ---
    Ale dneska jsem si udělal radost u Mělníka. Narazil jsem na malý semenáč. Bylo to pracné jako sbírat rozinky. Ale chuť trpká, nekyselá, hodně výrazné aroma. Mít toho tak tři pytle a ne nákupní tašku.

    JAKOUBEK
    JAKOUBEK --- ---
    X_RATED_IDIOT: Na zahradě letos tak třetina standardní úrody. Takže bída. Zkouším místa kolem Prahy, ale stromy zejí prázdnotou. Sem tam pár jablek. Zatím mám tak 160 kg z potřebných 500. Je možné, že si cider poleží v sudu dalších rok. Resp. lehce se připravuju na variantu, že nalahvuju kus, k loňskému prostě jen přileju čerstvý mošť a rozkvasím to znovu.
    DEIKSAC
    DEIKSAC --- ---
    X_RATED_IDIOT: naštěstí žádná úroda, tak se můžu věnovat betonování a podobnejm letos důležitějším činnosatem :-)
    OHONEY
    OHONEY --- ---
    X_RATED_IDIOT: z peti stromu 18l mostu.. (liteň)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam