• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    CUKIEkologické, nízkonákladové a nízkorozpočtové stavby (max do milionu Kč)
    Toto téma je pro všechny, co hledají alternativu k předraženým katalogovým šikmostřechům, které nedokáží splnit ani běžné požadavky na ekologickou výstavbu.

    Cena bydlení není pouze kupní cenou, je potřeba započítat i provozní náklady!

    Pro všechny, co právě staví, nebo se chystají stavět své nové bydlení, ale i pro ty kteří už bydlí a mají zkušenosti z provozem a chtějí se o ně s ostatními podělit..

    V této diskusi by se měli řešit hlavně praktické konkrétní problémy se stavbou, nebo při projektovaní domu. Jaké materiály a jak  použít, kde je sehnat, jak vyřešit konkrétní problematické detaily k-cí, na co si dát pozor.
    Stejně tak by zde měl být prostor pro věci které se stavbou přímo souvisí, zákony, problémy s úřady, zajištění elektrické energie a pitné či užitkové vody pro domácnost, fotovoltaika a ostrovní systémy, solárrní kolektory, Rekuperace a VZT, způsoby vytápění a ohřevu TUV, Jímky a ČOVky
    rozbalit záhlaví
    POHODAVOLE
    POHODAVOLE --- ---
    KOOTCHA: ono je dle me základ úspěchu, aby byl proutkar a vrtac jeden subjekt. Pak ti samo i může garantovat, ze tam bude voda..
    CUKI
    CUKI --- ---
    KOOTCHA:
    no hele není proutkař jako proutkař, problém je v tom, že se špatně shání reference.
    Když taky lidem napíšu že to dělám 20let a mám velké úspěchy a že za dvoku to zvládnu mnohem lépe než hydrogeolog, tak se mi jistě někdo ozve, tomu věř. Ale to že jsem to nikdy nedělal ani jak jsem na to senzitivní to už se nikdy nedozví
    KOOTCHA
    KOOTCHA --- ---
    Ty proutkaři, to už se člověk může jen smát. Jako mně se tyhle fantasmagorie celkem líběj, když na tom zásadnim způsobem nezávisim penězma. Ano měl jsem tam chlápka, co přišel s pružinou, chytl ji oěma rukama před pupkem a podle toho kolikrát mu břinkla o břicho, tolik to mělo mít metrů :) pak jsem tam měl ještě 2 proutkaře a všichni tři ukazovali jinam. TAkže přijde chlap, kterýho si v životě neviděl, vezme klacek vedle z keře a řekne "tady" a tebe to (pokud to bude v tom železe) prostě bude stát třeba o několik desítek tisíc víc, nebo míň. Asi sotva si vedle vykopeš druhou studnu pro porovnání, abys viděl, jestli kecal, nebo ne :)

    Sousedi mají 60m hloubku a vodu ve 28m. Nebyli tam se studnařema a objednali si zrovna ty za dvojku za metr. TAkže tramtadadá, 60 tisíc v prdeli a díra v zemi.

    Nehledě na to, že (jak už jsem řikal), nikdo nic negarantuje, takže situace, kdy se dovrtá do 50ti m třeba a nic tam neni je dost na pikaču. On to chce zaplatit, ty máš suchou díru v zemi, když bude vrtat hloubš, tak nevíš až kam...No jak řikám. Mi spadl kámen ze srdce, když jsme na ten pramen narazili. Nebylo to jednoduchý. Mám tam blbý podloží a jsem na kopci.
    CUKI
    CUKI --- ---
    MAR_TINA: Ok tohle beru spíše jako terénní znalost a znalost poměrů v lokalitě, což se samo sebou dotýká pracovní zkušenosti hydrogeologů, ale já myslel že jste to zaměřili třeba ultrazvukem.
    Tedy kdyby zákazník vrtal sám od sebe o 10m vedle najde to samý...
    Jinak cena je pěkná 2k5 jsem dal jen za pitomej radon
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    POHODAVOLE: oslovila bych profesionálnější studnaře. Zejména ty, co nabízí čištění a prohlubování studní. Co je to za skálu, že to nechtějí vrtat?
    A dolu jen s jištěním a kyslíkem!
    CUKI
    CUKI --- ---
    POHODAVOLE: A co zbíječka?
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    CUKI: jo, tam to bylo úplně přesný - jedná se o náhorní oblast Kokořínska. Celé je tvořeno pískovcovými skalami (moc puklin), vršek zakrytý sprašemi. Voda, která naprší nahoře, protoče dolů na dno údolí a míří do kolektoru říčky Pšovky nebo Liběchovky. Když se koukneš na turistickou mapu a odečteš výšku mezi pozemkem a dnem údolí (nejbližším potokem), máš hloubku studny, přibližně. A to bývá i těch 100 m. Výjmečně jsou někde svahové prameny, ne vždy jsou dost vydatné.

    Zákazník je majitel zahradnictví a voda se mu vyplatí i v tomto případě.
    V minulosti se v této oblasti budovaly nebeské nádrže - kamané utěsněné jímky, do kterých sváděli vodu ze všech střech a odtud ji brali. V době sucha vozili vodu v sudech povozem celé kilometry. (Krásná nádrž je třeba v obci Horní Vidim).

    Od posudku můžeš očekávat popis lokality, doporučení pro typ, hloubku a výstroj studny, přibližný výpočet vydatnosti. Nejpřesnější je obejít sousedy, změřit jim hladinu vody ve studních (to dělám) a pokud je to dobrý soused, tak se domluvit na čerpací zkoušce. Posudek vyjde na 2500 Kč. V okrese Mělník na 2000 Kč, s jinou zakázkou taky 2000 Kč. Ovšem mimo svoje okolí dělá člověk spíš nerad, protože zkušenosti s krajinou a vodou jsou extra důležitá položka práce. Pokud někomu jedu dělat radon a geologii do okresu Rokycany, tak tam tu studnu slíbím taky, ale už mi sepisuje otec, který je o 30 let zkušenější.
    POHODAVOLE
    POHODAVOLE --- ---
    CUKI: nejsem si uplne jistej, jestli na to mam koule a hlavne nevim, kde bych sehnal tu vybusninu. Soused mi vypravel, jak postupovali a snad se mi ani nechce verit, ze to tak nekdo mohl tenkrat delat :D
    CUKI
    CUKI --- ---
    POHODAVOLE: to že je to ve skále je výhoda, protože je to pevné, jak bych skusil samodomo hloubit
    POHODAVOLE
    POHODAVOLE --- ---
    CUKI: to bych samozrejme rad, ale pod zemi mame tusim cca 3 skruze a pak je to ve skale. Byl u nas i typek, co vrta, ale pry nenavrta a delat vedle vrtanou urcite nechci, protoze to si radsi budu platit cisternu..
    CUKI
    CUKI --- ---
    POHODAVOLE: a nestálo by za to když je kopaná ji ještě trochu prohloubit?
    POHODAVOLE
    POHODAVOLE --- ---
    POHODAVOLE: jeste abych byl uplne korektni, tak musim doplnit, ze s vodou mame problem od doby, kdy jsem ji vytahl, protoze jsem nechal na zahrade zaplou hadici, ze ktere na slunicku upadla koncovka. Muze to mit nejakou spojitost?
    POHODAVOLE
    POHODAVOLE --- ---
    My mame prave s vodou docela prekerku. Mame kopanou 18 m a jsme hrozne zavisli na tom, jak prsi. Soused tvrdi, ze tenkrat v devadesatych ji u nas delali nejaci amateri, takze se tam typek pridusil a proto zkoncili v 18 m. Soused tam mel tenkrat znamyho, ktery delal geo prace pri stavbe D1 a tvrdil, ze u nas je ta hladina spodni vody ve 20 m, takze si bohuzel musime tak 3 x rocne objednat cisternu. Kazdopadne jsem rad, ze se tam voda drzi. Sousedum privezli jednu cisternu a vodal byla pryc do 20 minut..
    CUKI
    CUKI --- ---
    MAR_TINA: aha a co tedy vyznělo pro toho tvého zákazníka z tvého posudku před tim než začal kopat?
    že najde ve 110m vodu to asi ne, že? Co můžu od toho posudku očekávat? jakou má úspěšnost? a na kolik cca příjde?
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    CUKI: ne, jen hydrogeologické posudky. A radon.
    CUKI
    CUKI --- ---
    MAR_TINA: ty děláš studny?
    POHODAVOLE
    POHODAVOLE --- ---
    MAR_TINA: 110 m je teda peklo. To jsem netusil, ze je vubec mozny..
    CUKI
    CUKI --- ---
    POHODAVOLE: Hele já bych řekl, že každá metoda má svoje, proutkař cítí lépe proudění, ale nedokáže určit co to je a kde to přesně je, jen kde je pro něj nejsilněší energie.
    Hydrogeolog pomocí ultrazvuku, dokáže zase najít dutiny (respektive změnu materiálu) i 100m hluboko, ale nikdy ti neřekne jestli v té dutině je voda, nebo jestli ti ta voda tou dutinou neodteče ještě dál.
    Ultrazvukem jsme měřili při hledání nových cest v jeskyních, tak si tak dokážu představit jak to bude fungovat u vody.
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    POHODAVOLE: mám zákazníka se 120 m hlubokou studnou, vodu má ve 110 m. Ale jemu se to i tak vyplatilo, i když vrtal v době, kdy byl metr za 2tis.

    Takže odpověď je rozhodně ne. Někde je voda ve 3 m aněkde není ve 100 m a někde vůbec.
    POHODAVOLE
    POHODAVOLE --- ---
    MAR_TINA: a nemuze to byt tim, ze kdyz clovek vyvrta 30 m, tak tam ta voda bude "skoro" vzdy? :)
    OGMIOS
    OGMIOS --- ---
    Kdyz resite to UVckovy cisteni vody, co takhle to dezinfikovat ozonem?
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    KOOTCHA: a to proutkaření není úplně blbý. Proutkaři mají vcelku slušnou úspěšnost, trochu vyšší než odborný odhad hydrogeologa. Pokud hydrogeolog umí s proutky (a to by měl), zvyšuje se šance slušně :D
    Na dolech se používají třeba na vyhledání ztraceného potrubí apod.

    (Připovrchová voda, meliorace, potrubí apod. mi docela jdou, na hlubší musím ještě cvičit.)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam