• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    CUKIEkologické, nízkonákladové a nízkorozpočtové stavby (max do milionu Kč)
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    CUKI: http://www.pkr.sk/cz/files/doc_17.pdf

    neni to tak hrozny, k THM patri predevsim chloroform, malo rozpustny, tekavy, jehoz vyssi koncentrace ve vzuchu dosahnnou az teprve kryte bazeny a utoci predevsim na dychaci cesty. dlouhodobym pobytem trpi spis zamestnanci nez klienti.
    CUKI
    CUKI --- ---
    PALEONTOLOG: Promiň to jsem se asi přehmátnul, dohledám to co jsem chtěl poslat. To bylo o úpravě odpadní vody. Ale ten druhej odkaz je přímo pro bazény.
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    CUKI: a vsiml sis, ze ta bakalasrka prace je zamerena na tema upravy pitne vody? tzn, pokud nejdes do bazenu vodu pit, netreba to resit, nebot toxicita je pristupna predevsim traktem, o tom to pojednava. my resili bazeny.
    CUKI
    CUKI --- ---
    PALEONTOLOG: Moc si toho ze školení nepamatuju, už je to dlouho, ale tady je trochu: https://www.google.cz/...15420&usg=AFQjCNGaBisqrfCCsQ03hx133YNeATulYw&bvm=bv.110151844,d.d24&cad=rja

    je to ale spíše o čištění odpadní vody, ve vodě ve které se koupeš jsou dost tvrdší pravidla

    Povrchně je to zpracováno zde: http://voda.tzb-info.cz/bazeny/12949-uprava-vody-v-bazenech


    dovolím si jednu citaci "Chlór reaguje s organickými sloučeninami za vzniku nežádoucích látek, jako jsou trihalogenmethany (THM) a halogenoctové kyseliny (HAA), které jsou obecně považovány za toxické a karcinogenní."

    Obecně je prostě dost složité udržet všechny ostatní veličiny v potřebném intervalu, aby toho chloru bylo potřeba co nejméně, je to fakt alchymie, Kde jen zkušenej člověk ví co jak co dobře usměrnit. Chce to léta praxe a protože vím že o tom nic nevím, tak od chloru dávám ruce pryč. Nedělám si iluze ze by to někdo v těch domácích bazenech nějak řešil. Prostě je to špinavý, tak zvýšíme dávku, že? Pak to tak dopadá...

    Je to jeden z jednoduchých způsobů jak získat nějakou pěknou alergii
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    CUKI: muzes ty rizika flokulantu podporit nejakym odkazem, nebo dukazem? ja o tom pochtybuju. makromolekuly jsou nerozpustny a prosta filtrace je velice ucinny reseni. ja teda skoleni mel v podobe spravy CDV o vykonu 3,5l/s s vypoustenim cistene vody do vodotece. v zasade neresitelne znecisteni pomoci korenovych cisticek a podobnych ekopristupu.
    CUKI
    CUKI --- ---
    DENDROBATA: To je na tobě, ale je to svinstvo. Ne ani tak ten chlor samotnej jako ty flokulanty na které se váže špína. Je to dost karcinogenní a spousta jiných nepříjemných vedlejších efektů. V německu se třeba od toho dost upouští. Jinak je rozdíl mezi bazénem a bazénem, v praze treba mohu doporučit, kupodivu nejstarší bazén Sokol u Kampy. Kde to podivuhodně funguje (nebo fungovalo před lety co jsem tam chodil na školení, pak je spousty takovejch o kterejch bych snad ani nemluvil.

    jj prostupy jsou pěkná pakárna. U mě by ty ztráty komínem mohli být větší než co potřebuji k jeho vytopení :-D
    Ale i TM most komína se dá vcelku elegantně vyřešit. To vyvložkování by mu částečně mohlo pomoci. Pak už nebude takový problém s materiálem na vnější plášť který je třeba oddělit.
    DENDROBATA
    DENDROBATA --- ---
    CUKI: Navrhuješ nechodit do veřejných plaveckých bazénů? Bo co s tou vodou je?

    Dnes jsem tak meditoval u lepení parotěsné folie na desku z pěnoskla u prostupu komína střechou ... Žiju v domku (přírůstková architektura – 1915–1960) Žádná parotěska se tehdy neřešila, zděný komín vedený prkeným stropem s omítkou na palachu, shora záklop namazaný hlínou, na půdě 20cm vrstva sena, sedlová střecha .. funguje už minimálně 40let, neříkám že by ten komín nechtěl vyvložkovat ale zdá se mi že se současné technologie příliš přehání, jak skrz normy tak materiály .. Když jsme v audítku o levných stavbách tak každá kačka dobrá .. Minimálně důvod k zamyšlení..

    Od soláru jsem momentálně upustil, pořídím sporák na dřevo s výměníkem, 2 radiátory a zásobník na TUV s dohřevem el. patronou. Časem možná FV panel na letní dohřev. Méně mnohdy znamená více a přizpůsobit životní styl :)
    CUKI
    CUKI --- ---
    VDFLAT: Hele to OT vůbec není, protože v tomto řešení pomocí akumulace vody vidím budoucnost soběstačných řešení ve stavebnictví.
    Když jsem dozoroval stavbu aquaparku v čestlicích, tak jsem chodil na školení kolem bazénové technologie. Přiznám se, že od té doby jsem byl v chlorovaném bazénu snad 3x a jen tak do něj nevlezu. A domácí bazény jsou ještě mnohem horší svinstvo než ty komerční, protože znečištění je mnohem více nárazové, tak se to musí s tou chemií dost přehánět. Nejhorší jsou různé vířivky a pod, kde je min objem, velmi nárazové používání a vysoká teplota vody.

    Proto pokud bych šel do bazénu, asi by u mě vyhrála agresivní sůl, nad chlorem.
    Ideální je jít cestou vlastního biotopu, kde se bude samočistit pomocí rostlin, ale je to dost složité na to, aby to samo fungovalo a omezuje to použití toho bazénu. A bazén když už tu hromadu vody potřebuji si ujít nenechám :-) Je jasné že to může být třeba jen uzavřená nádrž, která nebude mít problém ani s čistotou ani vlhkostí, ale je to IMHO trochu škoda nedotáhnout do konce
    VDFLAT
    VDFLAT --- ---
    CUKI: To právě souvisí, udržet vodu čistou lze klidně chlorovýma tabletema, ale za cenu agresivního výparu, nebo naopak zainvestovat do lepší technologie údržby vody, kdy pak výpar je poměrně přátelský k okolnímu prostředí. Jinak se pohybuju kolem bazénů a ze zkušenosti vím, že docílit čisté vody je mnohem komplikovanější u indoor bazénu, kde je třeba řešit x věcí navíc oproti venkovnímu. Ale už jsme OT, dotazy ohledně bazénů do pošty.
    CUKI
    CUKI --- ---
    VDFLAT: noo to není největší problém, to se dá většinou vyřešit. Pokud je tam například nucené větrání, tak je to naprosto dostačující. Problém je co z nárazovým výparem, ale v rozumě velké místnosti s vhodnou kombinací materiálů je to mnohem menší problém, než třeba udržet tu vodu čistou...
    VDFLAT
    VDFLAT --- ---
    CUKI: Vnitřní bazén bych jako kompenzačku nedoporučoval. Má to svoje výhody, ale je potřeba stoprocentně vyřešit odvlhčování té místnosti, což je trvalý žrout energie a při nesprávném provedení zdroj možných problémů.
    CUKI
    CUKI --- ---
    MATT: Ale není od věci pokud někdo má k dispozici třeba několik nefunkčních studní-vrtů, tak tam natáhnout trubky a zalejt betonem. Pokud se zaizoluje dobře vršek tak se dá nějaká energie skoro zdarma uskladnit a trochu by to pomohlo i těm solárům s chlazením...
    CUKI
    CUKI --- ---
    OGMIOS: jj
    OGMIOS
    OGMIOS --- ---
    CUKI: normalni klasickej bazen na koupani?
    CUKI
    CUKI --- ---
    MATT: o top druhym taky píšu právě že tam je problém s tím že je potřeba to velmi zaizolovat a hlavně obrovskou masu.

    MATT: škoda že, tam nejsou žádný čísla, zajímalo by mě to více do hloubky. Sám jsem takové řešení navrhoval, ale právě s tou vodou, která by sloužila jako vnitřní bazén, ale sám jsem si to nemohl z finančních důvodů dovolit a investora kterej by to chtěl realizovat jsem nesehnal.
    V každém případě to už nebylo o ekonomické návratnosti, ale spíše o tom pocitu soběstačnosti. I když to nestálo tolik co v tomto případě nevrátilo by se to ani za 20let.

    U těch slováků si myslím, že do té ceny zapomněli hodně věcí započítat. Ono to celkově dost prodraží stavbu. Už jen proto že musí bejt odlišně založená ty výkopy a soláry taky nejsou zadarmo. Ona ta stavba určitě taky nebude zadarmo. Navíc jak to musí bejt velký když to má takový šílený TZ?
    MATT
    MATT --- ---
    CUKI: Zemní registr je to první. To druhý je vlastně jedinej rozumnej způsob, jak v našich podmínkách používat "geotermální" energii, protože jinak čerpáš jen statický zásoby.
    CUKI
    CUKI --- ---
    MATT: Aha mluvíš tedy o zemním registru :-) Ten je na to nepoužitelný, ten funguje na globální teplotě země kolem 2m pod povrchem. Tam nemusíš řešit izolaci, protože okolí má stejnou teplotu. Pro hromadnější akumulaci tepla je to řádově mimo.

    Aby si nastřádal teplo které potřebuješ na zimní ohřev TUV a vytápění by jsi potřeboval řádově stovky m3 zeminy, která bude extrémně zaizolovaná. Třeba min půlmetrem EPS (spíše XPS) a to je to nenávratné řešení.

    Jinak zemní registr mám ale je to spíše ochrana proti zamrzání RJ...
    MATT
    MATT --- ---
    taky v žilině se tim zabejvaj, ale jejich zavery mi prijdou hodné přezkoumání ;)

    S unikátnym akumulátorom tepla máte vykurovaciu sezónu zadarmo | TECHBOX.sk
    http://techbox.dennikn.sk/temy/s-unikatnym-akumulatorom-tepla-mate-vykurovaciu-sezonu-zadarmo/
    MATT
    MATT --- ---
    CUKI: jsou dva levely. skoro tchán má nataženou trubku pod barakem a nasava tim vzduch, kterej následně ještě prohání rekuperací a pak dovnitř do baráku. v létě tim naopak vstupující vzduch ochlazuje (ohřívá zem).
    a druhej level tedka docela rozjizdej ve svicarsku, rakousku a nemecku. do betonovejch základů natahujou trubice výměníku a v létě tim klimatizujou a v zimě topěj. sám s aplikací nemám zkušenosti, já bych to uměl jen simulovat. počítal jsem tepelný úložiště ze žuly, ale mělo jen 1/2 kubiku. s vodou máš pravdu, ale pokud bys chtěl teplo ukládat v sezonim cyklu, tak bys potřeboval ohromnou nádrž. ta kapacita zeminy je cca poloviční, když bude nasycená, tak trochu víc. samozrejme by se musela udelat úvaha, kolik energie ti v lete sezere obehovy cerpadlo a v zime tepelný. v tech ofiko projektech to vesinou vychazi pozitivne, protoze to porovnavaj i s nakladama na klimatizaci, ktera zere hodne.

    jestli tě to zajímá hledej "energy piles", "seasonal heat storage".

    ted jsem nasel nejakou bilanci letiste v zurrichu
    https://pangea.stanford.edu/ERE/pdf/IGAstandard/EGC/2007/195.pdf
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam