• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    CUKIEkologické, nízkonákladové a nízkorozpočtové stavby (max do milionu Kč)
    CUKI
    CUKI --- ---
    LINKOS: To je cena za můj (tvůj) čas. Nevím na kolik si ho ceníš ty. Tohle mi přijde jako minimální běžná cena za dobře udělanou práci. Na druhou stranu bych to patrně udělal o hodně rychlejc.
    To, že seženu dělníka za polovičku neznamená žádnou výhru, protože mu to patrně bude trvat minimálně 3x tak dlouho a kvalita žádná.
    Taky jsem se pokoušel najít na vlastní stavbu lidi co by to stavěli za méně peněz, když vím že si umím za hodinu vydělat mnohem víc než ty tři stovky, ale nikdy do nedopadlo dobře, tedy spíše katastrofálně. A to nepočítám tu spoustu času, co mě stálo sehnání takovejch lidí.

    To, že jsem některé stavby dělal třeba i zadarmo neznamená, že si nevážím svého času. Prostě jsem v tom viděl nějaký smysl, ale i tak práci-čas je potřeba v té kalkulaci taky započíst. Je rozdíl mezi tím ušetřit něco na materiálu a nebo za každou cenu ušetřit každou korunu i na úkor toho, že je to ve výsledku mnohem pracnější a přitom to nic nepřinese.

    Proti slaměnkám nic nemám, líbí se mi, je to zajímavá alternativa, ale nikdy bych ji nenazval nízkorozpočtovou.

    Ostatně dal 260k Kč za materiál a má sotva dokončenou hrubou stavbu? Zastavěná plocha co jsem pochopil je 5x10m, kolik je ta užitná?
    Na druhou stranu ač se mi absolutně nelíbí projekt z energetické stránky, prosvětlení, konstrukční detaily a pod. Tak ten týpek dělá nádherné věci :http://dusedomu.blogspot.cz/p/artove-techniky.html
    To je něco co je potřeba taky zhodnotit. Ten domek bude jistě nemálo zajímavej.

    Otázka je jestli by se neměl zaobírat spíše tou finální úpravou, která je fakt zajímavá a dala by se použít i ve standardní stavbě.
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    CUKI: za hodinu slámování nikdo 300kč neplatí. Spíše počítej tak 200 max. Úlet neúlet. Jednak potřeba podotknou, že by to měla být cena za izolaci celého domu, včetně podlahy i střechy. A zároveň je v tom špryc, takže na to jde rovnou omítka(což se většinou dělá až před omítkama a nepočítá se to do izolace, ale do omítek). Jestli je to drahé nebo nikoli, to nechám na posouzení. Myslím, že u menších domu, kde je cena za kostrukci poměrně malá se slamák vyplatí více, pokud je dům větší a musí být konstrukce masivnější, vyplatí se méně.

    Samozřejmě pokud víš o podobně velké stavbě za podobné peníze rád se o ní dozvím. Nejsem tu pro to, abych někoho přesvěčoval co má stavět, ale sám bych se tu rád něco přiučil :)
    CUKI
    CUKI --- ---
    LINKOS: naprostej souhlas, taky to mám za velké plýtvání
    LINKOS: jo až na jeho iracionální "astrální" pojetí světa s ním souhlasím téměř ve všem
    Bydlení v dnešní civilizaci není žádným ochranným zázemím ale jakýmsi upsaní sebe sama do otroctví.

    Jen ten jeho výčet cen je dost úlet:
    DUŠE DOMU: Stavím si levně 4 - Sláma, Střecha, Sklo
    http://www.dusedomu.blogspot.cz/2015/11/stavim-si-levne-4-slama-strecha-sklo.html
    pokud ho ta sláma stála 580hodin času!!! tak se cena za tu slámu dostane při nějaké průměrné ceně za hodinu práce 300Kč přes 200k Kč a tomu říkám tedy kauf.
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    LINKOS: jinak prvotní výroba hliníku, je energeticky velmi náročná, naopak oproti recyklaci. Takže likvidovat takle hliníkové plechovky je už jen z tohodle důvodu nesmyls.
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    CUKI: já měl na mysli stěnu kde jsou z venku pohledové plechovky, ale možná to používají jen v místech kde není potřeba taková izolace a v našich podmínkách by to ještě z venku zaizolovali PS
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    pokud sme tedy v diskuzi ekologické a nízkorozpočtové stavby, tak by tu měl asi padnout odkaz i na Ondru
    DUŠE DOMU
    http://dusedomu.blogspot.cz/
    Taky zkouší postavit dům za 300 000kč. Ale tak je to pro někoho kdo chce slamák, což není každý, že
    CUKI
    CUKI --- ---
    LINKOS: aha drív za to chtěl tušim víc než 50Kč :-) A to mi za tu zábavu nestálo. Nicméně až tak všechno bych nezatracoval, jen tam je spousta chyb a nesrovnalostí. Výčet ceny za stavbu je zavádějící a pod.
    Pozor v ES neizoluje ta betonová stěna ale ten XPS co je za tím. Ta stěna je jen akumulační hmotou (až k tomu XPS. A to není špatně navrženo, jen že to přijde v důsledku na víc než ta voda samotná. Zvětší se rozměr stavby a tím se to dost zesložiťuje.

    Ty pneu mají jednu velkou výhodu je to pružné napojení. To se používá ve stavebnictví už minimálně od druhé světové války. Takže někdy to může být velmi k užitku.
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    CUKI: mě spíš překvapuje, že je někdo schopen tvrdil, že stěna z plechovek a betonu má dobré izolační vlastnosti. Pneumatika je zajímavá do okamžiku, než začneš platit člověka co ji nabíjí :) Na to co se z toho uvolňuje se vedou dlouhé diskuze, jednu dobu se na to dělali i rozbory a mám pocit, že pak to nějak raději vyšumnělo.
    CUKI: já jsem mu tu pajdu poslal, zajímalo mě to. Ale je to ...
    CUKI
    CUKI --- ---
    LINKOS: Jo to už jsem kdysi viděl, musel jsem se smát. Kuriózní je že si ten člověk nechá za ty žvásty zaplatit. Nicméně v některých ohledech má pravdu, jen je to všechno strašně zavádějící.
    CUKI
    CUKI --- ---
    LINKOS: no u ES je hlavně problém, že konkrétně ty plechovky, tu stavbu vyloženě prodražují, protože toho betonu je pak potřeba mnohem víc. Ty plechovky jsou jen taková obchodní taktika aby to vypadalo inovátorsky a zajímavě.

    Pneumatiky ve zdech napěchovaných zeminou jsou zajímavý stavební prvek, jen ta nezávadnost není prokázaná. Je rozdíl z toho postavit něco v poušti, kde to původně vzniklo a něco jiného v našich podmínkách...
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    ještě bych dodal odkaz na jeden domek. Hlavní hledisko byla cena, stranou šlo podle mě vše okolo.
    Jak za 300.000,- svépomoci postavit nízkoenergetický domek, bungalov | Úvod
    http://www.svepomocidomek.websnadno.cz/
    heslo: podlaha
    Sám bych to takle nestavěl, ale myslím, že to sem taky patří
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    CUKI: k ES, můj názor je, že se často vypouští polovičaté informace. "Dům je levný", "zvládne to každý", "má to úžasné izolační vlastnosti", "skoro zadarmo", "dům se o tebe stará"
    Docela by mě zajímal rozpočet na ES se započtením práce. Sběr materiálu, čištění, uskladnění, doprava, samotné zabudování do stavby... Jaký zlomek z toho činí, že dostane někdo plechovku zdarma? :)
    Kolik lidí by tvrdilo, že ES je "levný" kdyby vidělo soupis prací a materiálu co je k tomu potřeba.

    Ale to samozřejmě se netýká jen ES, podobná situace může nastat i u slamáku. Mnohdy projektant nedbá na pracnost a pak to je hrůza. Zažil jsem, že se dělalo dřevěné bednění, do toho se dávala hlína, na prkna, se střílel rákos a na to hliněná omítka. O co rychlejší a levnější je to vyzdít a omítnout.
    CUKI
    CUKI --- ---
    LINKOS: jj anonymní mínusy tu lítaj i na otázku, už jsem si taky všimnul.
    Jinak máš pravdu v tom, že to není za hubičku, ostatně proto jsem to u sebe nakonec nerealizoval, i když jsem ten projekt v celku detailně zpracoval.
    Ale to že to nebylo výhodné u mě, neznamená že na jiném místě u jiného investora by se to nevyplatilo.
    Musíš prát v úvahu, že díky tomuto řešení nebudeš potřebovat žádné vytápění. Dá se takto postavit spolehlivě null-house. Pokud budeš off-grid, tak už to hraje spíše pro ten bazén.

    Ostatně si dovolím tvrdit, že to vyjde mnohem levněji než earthships které jsou stavěny z odpadků a taky o nich každý básní jak jsou levné... :-)

    Vše je relativní. Záleží na okolnostech a úhlu pohledu.
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    DOKKTOR: ok, otázka zní jestli se vyplatí mít takle drahou akumulační hmotu, neboť myslím, že to zvedne náklady domu docela výrazně. Druhá část mojí myšlenky je jen jestli to není racionalizace toho že chci doma bazén :)
    Myšlenka s domácím bazénem je ale zajímavá já ji nezatracuji, jen mi přijde, že to bude zbytečně drahé.
    DOKKTOR
    DOKKTOR --- ---
    LINKOS: celý ten dotaz/problém byl postavený jinak - bazén coby akumulační úložiště, nikoliv jako výřivka v místnosti s kulečníkem
    * minus neni ode mě, prve sem to s očima v sloup přešel .... ale tak, když už se ptáš
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    LINKOS: oceňuji reakce, nikoli bezduché mínusování, pokud nesouhlasíš, tak argumentuj
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    Imho, má smysl při ceně za zastavěný kubík o něčem takovém jako domácí bazén uvažovat? V nízkorozpočtovém domě? Připomíná mi to klienta co chtěl v domě kde hodně tlačil na cenu sólo místnost na kulečník se vším všudy. Narážím dnes a denně na lidi co chtějí nízkonákladový dům, ale s nadstandartním vybavením.
    DENDROBATA
    DENDROBATA --- ---
    Tak se taky přidám k této OT diskuzi :) my se koupem v tomto http://www.laznezlin.cz/letak/uprava_bazenove_vody.pdf
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    CUKI: nechci te tahat za nos, ale myslenku jsi podporil necim nesouvisejicim, nehlede na to jestli mas nebo nemas pravdivou tezi. flokulantu, jak vidno na ty bakalarce v odkazu, je nekolik skupin a o to vic typu. protoze mam nejaky zkusenosti s cdv, tak jsem pristoupil k cisteni bazenu pomerne zodpovedne a nemyslim si, ze stanovenym davkovanim a dodrzenim zakladni logiky hazarduju se svym zdravim nebo zdravim svych blizkych. nejvic me nasral dedek, kdyz poridil algicid s rozpadem az 24 mesicu, to je latka primo zodpovedna za naruseni ekosystemu v okoli.
    doporucovat mimo svoje pole odbornosti jde leccos, otazka je, co clovek ma za dukazy.
    taky jsem si utrh psrudu v auditku o kave, protoze na jedne prezentaci mi "neco" rekli.
    pouzivam chemicky testy na overeni provoznich hodnot a drbu kazdyho, kdo mi tam dela frikule, protoze reseni na zakalenou vodu = vic sava naprosto neberu.
    chapu te, ale nedelam siz toho vrasky.
    cetl jsem nekde, ze na piskovy filtraci bazenu taky vznikaji nejaky nebezpecny latky, ale protoze to psal vyrobce alternativnich naplni do filtru, nikdo jinej, tak vlastne nevim.
    CUKI
    CUKI --- ---
    PALEONTOLOG: Teď ale mluvíš o přímém působení těchto látek-výpar, já mluvím o působení těchto látek právě díky flokulaci. Nevím jak to nejlíp popsat. Ale zjednodušeně z toho co jsem se dozvěděl, je problém právě v tom že největší sajrajt jsou ty látky (ta špína) které se naváže na ty flokulanty a reagují mezi sebou sloučeniny které by se jinak nikdy v takovém množství spolu nesetkaly. A druhý problém je v tom, že se ani nedá přesně určit co z toho tam vlastně vznikne. Hodně s těchto vzniklých sloučenin ti zůstane na kůži. Po odchodu z bazénu se ani většina lidí doma znovu neumeje. Sprchy v bazénu používají přečištěnou recyklovanou z bazénu!

    A primární působení THM je v domácích podmínkách velmi dlouhodobé. Proto tato možnost u mě určitě padá.

    Pro mě je to velká neznámá a velmi rozsáhlý samostatný oboro kterém de facto nic nevím a nehodlám tomu věnovat svůj čas.

    Pravdou je že mi pobyt v chlorovém bazénu nedělá dobře a při tomto školení jsem zjistil hned několik příčin.

    Dokonce vzhledem k tomu že mám vlastní vodu, poznám vodu z řádu i když se tou vodou jen sprchuju.

    Nemyslím, že je rozumné používat tento typ desinfekce, jen pro to že je nejlevnější...

    A podotýkám že komerční obrovský bazén je na tom mnohem lépe než ty domácí. Nedělám si iluze o přesném dávkování...
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam