• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    CUKIEkologické, nízkonákladové a nízkorozpočtové stavby (max do milionu Kč)
    CUKI
    CUKI --- ---
    ZORB: jj komerční produkty, vzhledem k tomu že je to nejlepší řešit v rozvodnici tak ani moc na výběr nemáš. Musí to bejt na din lištu. Hodně z těchto relé nemohou kontrolovat jiný okruh než na které jsou připojeny, což je nevýhodný. Prostě kontroluju přímo přívodní fázi hned pod hlavním jističem a odpojuju vše co je na dané fázi za relé od HDOčka. Jednoduché a velmi funkční. U sebe to tak nakonec nemam protože tam mám velkou rezervu. Ale už jsem to tak dělal jinde. Srazil jsem běžně jistič o 2 jednou i o tři stupně dolu...
    ZORB
    ZORB --- ---
    CUKI: Zrovna v soucasny dobe resim, jak osetrit odpojovani neprioritni zateze, jak to mas vymyslene-realizovane, normalni komercne vyrabeny odlehcovaci rele?
    CUKI
    CUKI --- ---
    PISTA1: Hele to umím vyřešit odpínáním automatickým odpínáním zátěží velice elegantně.
    Mám 3x 16 a je to až až. Mám všechno v elektrice: topení, bojler, pračku, troubu s varnou deskou, 3 výkonné hlubinné čerpadlo, 2 domácí vodárny, rychlovarnou konvici a spousta dalších výkoných spotřebičů, včetně dílny.

    Kdybych občas nepotřeboval 3 fázové spotřebiče, tak si vystačím v pohodě s 1x25A.
    Stroje v dílně co potřebujou víc než 3x16A většinou stačí vyřešit rozběh hvězda trojůhelník, případně můžeš poprosit o Céčkovej jistič, kterej ti daj vždy s déčkovym dělaj problémy

    Rezervace příkonu opravdu distributory něco stojí, platíš fakt jen za to co požaduješ...

    Problém je spíš s tím VT a NT jejiž význam se naprosto stírá
    PISTA1
    PISTA1 --- ---
    CUKI: Jo je to pěkná sviňárna, člověk se snaží šetřit a je to stejně k prdu.
    Jasně vytíženej jistič. Takže kvuli pár zmrdům nahoře, aby nezaplatil dardu, bude člověk muset dát nejlíp 16A a pak dělat rozpis kdy má prát, vařit, nahřejvat bojler. A když budu chtít nařezat dříví tak, projistotu schodit jistič v celým baráku aby, když si někdo rozsvítí neschodil hlavní.

    CUKI
    CUKI --- ---
    Už jste někdo koukali na změnu rozpočítávaní ceny za dodávku elektrické energie?
    Už jsem o tom četl několik článků a říkal jsem si super, konečně se promítne do cen dobře vytížený jistič. Přece jenom chápu že rezervace výkonu je velmi drahá záležitost. Ale pak jsem našel tento výpočtový program: http://www.novatarifnistruktura.cz/nn.php?typ=doma

    A ouha oni to jsou jenom keci. Velikost jističe nehraje až tak roli jak jsem si myslel. Budu platit stejně. Ale co mě překvapilo, že jsem právě dal asi 5k Kč za změnu na dvojtarif D45. A od nového roku co začne platit tenhle nesmysl, budu žádat znovu o změnu sazby na jednotarif protože mě vyjde levněji. Tohle má být ekologie?
    RUZZA
    RUZZA --- ---
    JADR: hodně záleží na sklonu opěrné zdi... pakliže si tam můžeš dovolit 2:1 a uděláš správně oblast za rubem (odvodnění; nezámrzný nenasákavý materiál) tak bych se nebál to vyskládat z kamenů tj. bez tahové pevnosti (nasákavý kámen = špatný kámen...) tloušťku zdi tak 1m ... jinak opěrky se dají dělat i ze dřeva, akorát tam děláš jeden trámek na kolmo do svahu cca po 2m... kdybys to dělal jako záporovou stěnu tak poměr části nad zemí a pod zemí je zhruba 1:1
    CYBERBARA
    CYBERBARA --- ---
    LINKOS: já bych viděla problém hlavně v tom, že lidi nevědí, co chtějí, pak že chtějí něco, co nepotřebují a nakonec vůbec netuší, co potřebují, aby jim bylo dobře...
    postavili jsme na místě původní chatky a vše, co z ní šlo použít jsme zrecyklovali (když říkám vše, tak tím myslím to, že když jsme oklepávali omítku z původních zdí skepa, tak jsme ji pak nadrtili a přihazovali do míchačky, když jsme stavěli nové základy...). Mno a zbytek kde jsme co našli, kdo co vyhazoval, komu se co nehodilo... a to bys koukal, jak lidi nemají fantazii a vyhazujou věci, o kterých si myslí, že jsou k ničemu :) Pak přijdou k nám a nestačej se divit, kam jsme je zakomponovali a v co jsme je přetvořili...
    ale abych odpověděla tak nějak konkrétně: sklep z bouračkových cihel (každá třikrát otočená, zkontrolovaná, zda je OK či ne), základní věnec a celá konstrukce z trámů ze stavby, ve které už nebyly potřeba, vnitřní obložení z prkýnek zrecyklovaných z původní chaty, izolační dvojskla z oken, které naše "zpřátelená firma" měnila na jedné veliké budově za lepší a tyhlety měly přijít vyhodit, mno a zbytek (izolace, parotěska, hydroizolace, plechy na střechu a doprava všeho možného, nějaký cement a spojovací materiál) jsme koupili... po těch dvou letech sledování procesu stavby musím říct, že mám doma chlapa kouzelníka :)))
    SNUPAK
    SNUPAK --- ---
    JADR: dobré je zavolat do lomu předem a domluvit se. ne všude tě ochotně pustej. dá se třeba domluvit, že ti vyvezou par tun někam na plochu a ty si vybereš. cena je od 200,-/t.
    NYKRUK
    NYKRUK --- ---
    JADR: kámen z místního lomu je nejlepší řešení. Poskládat se sklonem a je to
    JADR
    JADR --- ---
    tak ohledne suche operne zidky jsem nasel zajimavy dokument tady
    Building Dry Stone Retaining Walls
    https://www.youtube.com/watch?v=oc_jYN8zDIk

    ale ted jeste objet ty kamenolomy aby mely ty idealni sutraky... a co koukam kolik se toho spotrebuje tak to asi nebude uplne levna zalezitost, jestli lip nevyjdou ty hnusny svahovky...
    CUKI
    CUKI --- ---
    DARAIT: gabiony jsou mimo cenové relace všech ostatních řešení, a těm květináčům se říká svahovky ve spod je to ale dobré stejně podbetonovat
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    DARAIT: víš, co stojí gabiony? :D A dobře působí jen někde, někam nevhodné.
    Květináče josu ztracené bednění s dírou na kytku navíc. A většinou dost nevkusné.
    DARAIT
    DARAIT --- ---
    JADR: tak kup gabiony - tzn kameny do dratenejch kleci, nebo se delaj takovy jakoby betonovy kvetinace co se nahazej na sebe a doprostred muzes neco vysadit
    DOKKTOR
    DOKKTOR --- ---
    pak tu sou taky ty oblíbené pneumatiky ;) ale dusat do toho tu hlínu bych asi nechtěl
    JADR
    JADR --- ---
    CUKI: no asi si objenam nejaky sutry z lomu pobliz. nechce se mi matlat z bednicima tvarnicema.
    CUKI
    CUKI --- ---
    JADR: Kameny jsou IMHO mnohem vhodnější než beton, protože nezadržují vodu. Nasákavé bych ale nebral. Nedávno jsem děla jednu zídku z pěknejch kamenů (cena cca 300Kč tuna). Váhově od 300Kg po pár kilo. Ve sklonu se dá 2m metry v pohodě vystavět, ale je to pěkná makačka.
    V každém případě je třeba znát konkrétní místo použití bez toho nelze plošně radit. 2m už je na statický posudek
    CUKI
    CUKI --- ---
    LINKOS: s tim se moc nesetkávám, spíše s tím, že pro ně kvalita znamená použití neopodstatněných materiálů a technologií, které se dohromady vůbec nehodí. Důležité je aby dům byl velký, ale o tom jak se ten prostor dá využít už moc nepřemejšlej. Prostě kvalita je aby to bylo větší než má soused a aby to vypadalo luxusněji
    JADR
    JADR --- ---
    cues, trosku jsem se zamyslel na exterierem - potrebuji udelat opernou zidku, cca 1.5m v nejvysim miste tak 2m vysokou. z ceho byste to delali? levne a nizkonakladove a pritom ekologicky.
    zbyli mi tam nejaky velky sutry, napadlo me to na sebe naskladat jako suchou zidku, ale nevim jestli to neni moc vysoky aby se to nezborilo - samozrejme pocitam se sklonem. ale ty kameny nejsou dle me moc dobre na suchou zidku - takovy ten nasakavy tip. pripadne mi napadlo udelat z nejkych tvarnic, ale nevypada to imho moc hezky a pak nemam predstavu jak to vyjde s cenou. dik
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    CYBERBARA: problém je v tom, že mnozí chtějí nadstandart za malý peníz. Například 7+kk v pasivu, pokud možno postavit firmou, abych nemusel šáhnou a tak do milionu. :) Kamarádovy třeba volaly, že chtějí hliněný omítky, došli peníze a hlína je přeci zadarmo, ona tam tak sama naskáče na tu stěnu.
    Z čeho jste to postavily?
    CYBERBARA
    CYBERBARA --- ---
    CUKI: to víš, kdo umí, ten umí... za 100kč jsem nechala namnožit klíče od baráku :D
    Samozřejmě sto tisíc ... ale i tak je to za hubičku, ne?
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam