• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    CUKIEkologické, nízkonákladové a nízkorozpočtové stavby (max do milionu Kč)
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    CUKI: cuki,ale akumulacni hmota ma smysl i v lete,aby nedochazelo k prehrivani. Proto ja nejsem moc priznivcem vnitrni izolace.
    Kolik akumulace je v tech lechkych drevostavbach o kterych si tu mluvil
    CUKI
    CUKI --- ---
    SANCHA: "ale máš na mysli že stavíš tak, aby vytápění bylo potřeba co nejméně" Ano takto by se mělo stavit obecně. Ne navrhovat paskvily, kde se nejdříve řeší otopná soustava a pak se k tomu dodělá zbytek.
    Už jen aby jsi mohla topit v těch kamnech budeš potřebovat obrovskou akumulační hmotu v obrovském prostoru. Čím bude ten prostor menší a menší akumulace, tím budeš mít větší nároky na to topeniště a akumulační hmotu do které to teplo budeš muset nějak nastrkat.
    Tomu odpovídá obrovská stavba která má třeba 200m2 plochy s těžkou konstrucí a topeništěm v ceně hodně přes 100k Kč. Tam se to opravdu může vyplatit.

    Když si přečteš co se konkrétně v tomto vláknu řešilo cca 14 zpátky tak pochopíš.

    Jinak jsi nepsala nic o tom jak by ta stavba měla být velká, to jsem usuzoval jenom z té Jurty
    CUKI
    CUKI --- ---
    LINKOS: "Jsou tři technologie zpracování. Prví je technologie vodorovného kladení mykaného ovčího rouna bez použití pojiva. Druhou je technologie kolmého kladení mykaného vlákna, za použití BiCo (dvousložkové bikomponentí vlákno složené ze dvou polymerů) vlákna. V prvním případě se jedná o 100% přírodní produkt. Třetí způsob zpracování je plstnatění."

    Jen ale ten druhý způsob má tak pěknou lambdu, ještě TI:
    http://www.naturwool.cz/...2qUMcdxlvLaw1fRytwnux5V5P7aVDXRhgf29WKQ/technicky-list_a500-naturwool.pdf

    Dělaj to asi 3 firmy co vím, tohle má nejlepší lambdu.

    Jinak tohle jsme kdysi řešili na TZB-info:
    http://forum.tzb-info.cz/122958-dum-z-polystyrenu/strana-3
    http://forum.tzb-info.cz/114501-polystyrenove-iglu-stavba-cela-z-izolace

    a tady pár videí pro inspiraci od našich šikmookých bratrů:
    http://www.i-domehouse.com/movie.html
    SANCHA
    SANCHA --- ---
    LINKOS: Ta stěhovatelnost není podmínkou. Ze zemními vruty nemám zkušenost, ale jestli to dobře chápu, tak ty se ukotvují přímo do země?
    CUKI: Jestli to dobře chápu, tak nesrovnáváš cenu topení dřevem a elektřinou ve stejné stavbě, ale máš na mysli že stavíš tak, aby vytápění bylo potřeba co nejméně a v dlouhodobém časovém aspektu pak i topení elektřinou vyjde levněji? A čím nejraději teda topíš?
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    CUKI: Odkaz nemam protoze jsem to nekupoval a s jejim majitelem nejsem v kontaktu. Pokud vim tak plastova vlakna se davaji jen do steico flexu.
    Stavet kulatej dum je ulet asi celkove, nejak mi fantazie nedovoluje si predstavit z jakeho materialu by to slo nejak levne/s nizkou pracnosti postavit
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    Tak hlavní výhodou týpí a jurty je stěhovatelnost, kvůli které jejich stavitelé ustoupili z jiných požadavků na bydlení. A jakmile to nepotřebuju stěhovat, je to z toho bydlení ve filmových kulisách.
    CUKI
    CUKI --- ---
    LINKOS: nebyl by nějakej link na takovej filc, včetně zaručených parametrů?Měl jsem pocit že je to prostě vždycky směs...

    Jinak přesně tak stavět kulatej dům se zde popisovaných materiálů je ekonomický úlet. I když nepopírám vypadá to pěkně.
    CUKI
    CUKI --- ---
    SANCHA: nemám firmu, stavím jen pro radost protože mě to baví. Komerčně se tím nezabívám stavím jen pro kamarády a okolí, případně něco co mě může někam posunout, něco co je pro mě zajímavé. Pokud stavím pro někoho dalšího tak většinou moc fotek ani prezentovat nechci, protože mám také rád soukromí a ¨ctím i soukromý ostatních. Fotka z toho týpka je ale veřejná, takže ji sem dát mohu.

    Jinak mám teď jednu podobnou rozestavěnou u kamaráda, asi by nebyl problém pozdější prohlídky, jinak definitivně bude jedna taková k vidění v Berouně asi ale až na jaře. Protože toho mám teď dost a peníze nejsou...
    Nicméně vzhledem k ekologickému a nízkorozpočtovému a hlavně nízkonákladovému aspektu, žádná z mnou projektovaných a postavených staveb, asi nikdy nebude vytápěna dřevem. Protože cenu, kterou dáš za to, aby jsi mohla takto vytápět nikdy neprotopíš i když budeš topit elektřinou. Nehledě na dost velký diskomfort a starosti, které stojí čas, jež věnuji raději smysluplnějším věcem.

    Do týpka dělat okna nemusíš, světlo tam je. S pohledem ven už je to ale horší. Ale zase to stojí pár korun a je to přenositelné. Ta stavba Jardy Duška podle mě 2 roky schnout nemusí, to se dá obejít i jinak...
    Jo a stejně tak jako moje stavby nemají kamna tak ani omítky, dlažbu a obklady protože se mi to prostě nelíbí. Ty co stavým teď mají přírodní dřevěnou fasádu. Nevyjde to o tolik dráž abych to musel hyzdit.
    Pokud omítku jak třeba hliněnou, někde pro design, ale celej dům by vyšel na majlant, pokud tam nepošleš nevolníky...
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    CUKI: jo a je to lambda ovčí vlny bez plastu. :)
    SANCHA: Takže to je bez jakýchkoli požadavků na stěhovatelnost, jako mají "tradiční jurty"? Mám takový pocit, že spíše máš na mysli zemní vruty, než betonové patky jak to popisuješ, co máš na mysli?
    Obecně kruhová stavba je vždy dražší než obdélníková, čtvercová. U slamáku se tvrdilo asi o 30%. Obecně asi díky marketingové kampaně určité osoby mi přijde, že to je takový klasický případ člověka co chce stavět slamák, nemyslím to nějak zle, ale už jsem mnohokrát zažil lidi co chtěli levný a kulatý domek, ideálně postavený bez jakýchkoli zkušeností. To je podle mě naprosto zásadní omyl, který se snažíme už několik let lidem vyvrátit. Takový dům se nedá stavět bez zkušeností, navíc dokulata.

    SANCHA: obecně ať týpko, nebo jirta, jsou to lechlé stavby (stany), takže se poměrně rychle vyhřejí, ale moc dlouho neudrží teplo. Ten známí co používal jurtu ještě tehdy neměl hotovou průchodku na komín střechou, takže se používali elektrické přímotopy a myslím, že to byl za zimu ranec.
    SANCHA
    SANCHA --- ---
    CUKI: To týpí mně ale docela zaujalo.
    SANCHA
    SANCHA --- ---
    CUKI: Třeba na kolik stupňů se to týpí to dá vytopit když je venku deset pod nulou a jak dlouho to vydrží. Jaká je teplota když se tam třeba půl dne netopí.

    CUKI: Ještě k tomu týpí..líbí se mi to, ale jak je to se světlem, dají se tam dát nějaká okna? Jinak se stavebnictvím mám drobné zkušenosti, případně vím, koho se poradit.

    Topení dřevem mi přijde nejjednodušší (mám přístup k dostatečnému množství) a zároveň jeden z bodů, kde nehodlám měnit. Prostě potřebuju v domě oheň.

    CUKI: Pochopila jsem, že ta hlína, než se vsadí okna. Ale jestli se mýlím, oprav mně.

    '' Pro představu cca stejně velkou dřevostavbu v s extrémně malými nároky na vytápění (Stačí 500W přímotop) stavím na klíč za cca 250k Kč'' - pochopila jsem, že máš firmu, tudíž stránky. Nebo můžeš mi přiblížit detaily takové dřevostavby? Konkrétně izolace, vnitřní a vnější stěny (omítky, obložení) a střecha? Díky
    CUKI
    CUKI --- ---
    VESPER_INDIGO: Pokud to srovnáváme s klasickou dřevostavbou (tohle je taky dřevostavba) tak postup je mnohem pomalejší (bavme se z důvodu jednoduchosti jen o hrubé stavbě). Ostatní věci budou podobné. Hrubá stavba nosné k-ce u dřevostavby trvá pár dní včetně střechy mnohem lepších izolací a bude podle mě mnohem trvanlivější.
    Nicméně kruhovou stavbu touto metodou by postavit šlo velmi podobně. Bohužel určitě ne za ty peníze.
    VESPER_INDIGO
    VESPER_INDIGO --- ---
    CUKI: tak rychlost stavby je přímo úměrná penězům, jistě, ale právě že Sanche o peníze nešlo. Inspiraci je možné získat tak či tak a stejně tak i věřím, že v několika lidech nebude nějaká jiná, ale podobná stavba trvat o mnoho déle.
    CUKI
    CUKI --- ---
    LINKOS: jasný taky to není typická Jurta. Myslím že je potřeba si jí hodně přizpůsobit našim podmínkám aby to bylo trochu použitelné. Na druhou stranu jsem rád že se u staví, nebude to tu tak jednotvárný...
    CUKI
    CUKI --- ---
    VESPER_INDIGO: Tohle už je mnohem lepší volba. Ale Když se na to podíváš. Někde je i delší video. Dělalo to asi 20 nadšenců z toho 15 dobrovolníku přes měsíc jen hrubou stavbu? Odhadem 16m2? Jen ta práce stojí majlant...
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    CUKI: tak o tom,ze tam davaji 30 cm nebylo ani slovo, to pak je o necem jinem. Otazka je jak to tam napechuji,to je u slamy zasadni.
    CUKI
    CUKI --- ---
    SANCHA: co je třeba nechat 2 roky schnout?

    SANCHA: na jaké mé stránky?
    CUKI
    CUKI --- ---
    SANCHA: pokud šetříš, tak na kulatou stavbu asi zapomeň, je to plýtvání materiálem, sice to má lepší A/V poměr, ale vykompenzovaný předimenzovanou stropní k-cí. To je jedna z věcí které se mi na to týpku líbí. Kůly jsou odspodu nahoru užší a užší a navíc jsou napřímeny proti sobě. Naprosto primitivní, jednoduché a hlavně funkční! Hospodárnost ohně je špatná, ale na otevřený oheň je to super úsporný systém.
    Patky nejsou problém ani pro těžké domy, jen se musí správně navrhnout. Osobně už na ničem jiném než na patkách nestavím. I když první stavby byli vždy na pásech s roznášecí deskou. Nadruhou stranu základy je vhodné navrhovat dle místních podmínek. Každý typ zakládaní má své výhody a nevýhody. A každý typ je někde nejlepší... Ale jinak patky jsou technologicky složitější, pokud nemáš někoho kdo tvé stavební kroky bude hlídat, vyjde tě finančně líp asi klasika, kterou zvládne kdejaký dělník z horní dolní kterýho budeš mít po ruce. U hydroizolace pak musí být někdo komu věříš.

    U stavby za 300k se nemusíš omezovat na topení dřevem, které je IMHO pro takové malé stavby nevhodné, pokud se dobře zaizolují.

    V týpku je kouř cítit, ale je to příjemná vůně domova. Navíc týpko jsem už stavěl jednou i 12m, takto velkou jinou kruhovou stavbu si za rozumné náklady nedovedu představit, kterou jsme postavili asi ve 3 lidech za dopoledne.



    LINKOS: no tak ten filc s touhle lambdou je jen s příměsí plastů, což je pro mě problém. Navíc platí jen u větších vrstev. Ta sláma vyla v plášti v kapsách podobně vytvořených jako ve spacáku. Tedy tam nebyli "studené švy" A hlavně jí tam bylo víc cca 30cm. Nedokážu si představit že k-ce Jurty udrží takovou šířku filcové izolace. A ta cena bude taky úlet.
    Pod poslední větu se ti klidně podepíšu. Je to pěkná stavba ne že ne, ale v našich končinách je to drahé. Když si vezmu že 6ti metrovou Jurtu (opravdu z mongolska) tam kamarád vyměnil za obyčejnej foták (něco přes 10Kč), tak to co tady prodejci předváděj je pro mě úlet. Tady jde o předražené suroviny, tam o odpad...
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    CUKI: ovci vlna 0,04,slama v baliku 0,05-0,08. Pokud je slama na volno,nelisovana,bude to o poznani horsi. Tak otevreny ohen ma hlavne nevyhodu,ze musis mit nahore luft kudy ti utika nejvic tepla.
    S tim "hnitim" od spodu mi spise prislo,ze to je od strikajici vody.
    Tak nebo tak,kdyz vezmu kolik jurta stoji,tak bych do toho nesel,to bych si asi radeji koupil obytny nakladak :-)
    VESPER_INDIGO
    VESPER_INDIGO --- ---
    SANCHA: vím o tom nula nula nic, ale zajímal jsem se také o jiné způsoby bydlení, tak jsem se jal youtubovat a hle, vypadá to, že se na tuhle tématiku nachází dost materiálu. Tak snad ti tu někdo poradí a dále třeba přijde vhod i tohle a další videa na youtubu:

    Build a Strawbale House in One Month
    https://www.youtube.com/watch?v=OW5l84BjPVY
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam