EL_KO: Někdo tam něco strašlivě zkopal. My máme nosnou slámu s vápennou omítkou (vápenná je v pohodě, není to klasická malta, tzn. zejména tam není cement, proto to dýchá) a toto se tam neděje. Omítali jsme v roce 2015 špryc a 2016 v březnu jádrovou a v dubnu fajnovou a vše je naprosto OK po celou dobu. Balíky nepracují (
CUKI). Není to dřevo. Balíky se ani nepohnou a i kdyby se jim chtělo, tak ta omítka jim v tom zabrání, protože je tvrdá.
Pokud je to ale slaměnný dům s dřevěným skeletem, tak teoreticky by mohlo pracovat nějak to dřevo - skelet, ale takových domů je tedy v ČR asi 130-200 a určitě mnoho z nich má venku vápennou omítku a toto se normálně neděje.
Druhá věc, co mě napadá je, že omítku mohli dělat na podzim nebo pozdě v létě a nestihla vyzrát (vyzraje nejdříve zvenku, a zevnitř mnohem později) a vytvrdnout (vápno potřebuje minimálně půl roku na vyzrátí!), pak přišly mrazy, uvnitř omítky to nevyzrélé prmorzlo, spoje se rozdrolily a výsledek je na fotce. Vápenná omítka se musí dělat nejpozději na přelomu května/června.
A poslední věc - jestli do toho náhodou nenarvali cement. Jestli je tam cement, tak by to bylo možné chápat i tak, že vlhkost zevnitř kondenzuje v omítce, kde to promrzne a rozpráší se spoj mezi omítkou a balíky/konstrukcí.
Ale jak už říkal
LINKOS, vápenná omítka se takto dělá běžně a není to problém, když se udělá na jaře a nedá se do ní cement...