• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    CUKIEkologické, nízkonákladové a nízkorozpočtové stavby (max do milionu Kč)
    CUKI
    CUKI --- ---
    MATT: já bych nejdříve rád zjistil jestli je vůbec škodlivá :-) Jestli je to měkčené PVC (na které to vypadá) A jak může mít atest?
    MATT
    MATT --- ---
    CUKI: co nejaky potravinarsky hadice, treba i na alkohol, to by melo byt stabilnejsi. nebo resit nejak proplachovani, aby sel treba prvni litr bokem a teprv potom do vodarny.
    CUKI
    CUKI --- ---
    NYKRUK: Já to právě na pevno nechci, chci aby se to dalo co nejrychleji demontovat a pohybovat s tím. Na to mi obyč převlečná matice nestačí.
    Proto bych rád věděl z čeho to je, či čím to nahradit. Když píšou atest na pitnou vodu, může to obsahovat měkčené PVC=ftaláty?
    NYKRUK
    NYKRUK --- ---
    CUKI: Jestli to budeš mít napevno, tak to svař z klasickýho potrubí pro pitnou vodu, ne?
    CUKI
    CUKI --- ---
    pro jistotu bavím se o tomhle: https://www.triton-drabek.cz/cerpadla-a-vodarny/hadice-a-savice/saci-hadice-savice-aqua-o-32-mm/
    Je to měkčené PVC obsahující ftaláty?
    CUKI
    CUKI --- ---
    Předělávám teď systém domácí vodárny a řeším závadnost PVC hadice. Jsou opravdu všechny závadné i když mají certifikát pro pitnou vodu? Jakou můžu použít alternativu? Pancéřované mají v sobě materiál který také netuším z čeho je. Navíc je nemohu použít na sací straně. Tedy nějaká guma, je to lepší? Navíc dlouhé se moc nedělají. Co použít jako alternativu sacích hadic?
    MATT
    MATT --- ---
    MAR_TINA: rikame rekuperace stejny veci? vymenik, co predeva teplo a vlhkost mezi vzduchem co jde ven a dovnitr. z pohledu vymeny vzduchu je rekuperace spis odpor ve vedeni, nez vec, ktera by to mela na starosti.

    CUKI: asi by sla pouzit psychrometricka metoda
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    MAR_TINA: tak častěji prudce větrat ano(kratce a prudce, v zimě vyhřáty vzduch) , mikroventilace je k ničemu a nechápu, že na to lidi stále slyší...
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    MATT: jenže to pořád kontroluješ účinnost úspory energie, nikoli ventilační podmínky ve stavbě.
    CUKI
    CUKI --- ---
    MATT: No je do toho potřeba započítat právě tu vlhkost. Ale stejně pak budeš mít vypočtenu právě jen tu účinnost rekuperace, nikoli výměny špatného vzduchu za čistý a to je podstatný a propastný rozdíl!
    MATT
    MATT --- ---
    PETER_PAN: tak ja bral, ze ta vzduchotechnika je nejak navrzena, a prislo mi, ze i udaj "pri beznem vetrani se mi 0°C vzduch ohreje na 10°C" je zajimavej, minimálně ti říká, že pokud bys chtěl mít 20°C, tak jsi ušetřil půlku. pokud bys to chtel nejak vycislit na teplo, tak samozrejme potrebujes znat i prutok.
    PETER_PAN
    PETER_PAN --- ---
    MATT: + zmerit flow rate
    MATT
    MATT --- ---
    MAR_TINA, CUKI: vyhodnocení účinnosti rekuperace by mělo bejt jednoduchý, ne? změřit teplotu před a za rekuperací. pokud budu chtit bejt ultrakorektní, tak budu zjišťovat i vlhkost.
    VO_D_KOLEK
    VO_D_KOLEK --- ---
    CUKI: Jasně, ani já od toho nečekám úsporu, ale pohodlí a/nebo příjemné prostředí.
    CUKI
    CUKI --- ---
    MAR_TINA: Jde o to co chceš měřit. jedna věc je výměna tepla. Tam je to sic teoretická hodnota, ale dolu to jde max o desítky procent. Tedy pokud má papírově 90% účinnost. Reálně by 70% mít měla. ale to máš jako se vším. Je pravda že tato uvedená změna se ale projeví ve výsledku trojnásobně :-)

    Druhej fakt je ale ten, že ty nevyměníš špatný vzduch za čistý, ale stávající za čistý. A to je obrovský rozdíl! Tedy pokud se shodneme na tom, že matematický konsenzus 25m3/h na hlavu je správný. A tedy jedná se o trvalé zajištění čistého vzduchu. Tak pak z toho jasně matematicky vyplývá, že měníš téměř čistý za čistý. A tím když si vynásobíš tu účinnost rekuperace, dostaneš reálnou účinnost výměny vzduchu. Pak to bude ale úplně jiné číslo. Možná i pod hranicí jediného procenta...


    VO_D_KOLEK: Ano souvisí, ale pro pochopení podstaty je to dobré rozdělit. Jinak souhlasím s tím co píšeš. VZT je prostě o komfortu, nikoli o nějaké úspoře. Je to jen o přístupu. Proto se lidem nesnažím bezhlavě nutit názor že VZT je nutnost. Není, ale stejně tak není špatná, má svůj účel. Já si ji také namontuji až budu mít dostatečný vzorek dat ke zpracování a k porovnání.

    Ale jak pro někoho možná až fanaticky trvám na ekologičnosti a pasivní výstavbě, tak tohle rozhodnutí nechávám vždy na investorovi. A ani VZT do výpočtů nezapočítávám. Protože jsou to jen hrátky z čísly pro výpočet dotací. Chyba "měření" a nedostatek známých údajů, takovéto výpočty nedokáže racionálně pojmout.
    VO_D_KOLEK
    VO_D_KOLEK --- ---
    CUKI: Nepletu, ty dvě oblasti spolu souvisejí.
    Nemám k tomu žádná čísla, ale nechat si do místnosti každou hodinu pět minut (?) pouštět studený vzduch se s chodem VZT s pasivní rekuperací nedá srovnávat. Jasně, stěny se neochladí, ale já nejsem stěna, já jsem člověk, který poměrně nelibě nese zbytečná nárazová ochlazování (i když uznávám, že je to subjektivní).
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    CUKI: lze účinnost těch rekuperací nějak měřit? Rozhodně bych to lidem po dokončení stavby doporučila.
    CUKI
    CUKI --- ---
    VO_D_KOLEK: Pleteš 2 věci dohromady. Já psal o o efektivnosti větrání jakožto výměně vzduchu za čistý. Bohužel ne o jednoduchosti provedení. V každém případě pracuji na tom jak právě tuto funkci zautomatizovat. Bohužel to není tak jednoduché, protože hydraulické otevírání oken je u dnešních izolačních verzí trochu oříšek.
    A přesně ten spánek je největší problém u té čistě manuální metody, kterou bych jinak preferoval.
    U mě to není takový problém v průběhu noci několikrát vstanu a jdu si třeba něco důležitého zapsat nebo jdu na záchod, takže rovnou otevřu okno. Navíc mám k dispozici cca 120m3 vzduchu pro 2 osoby, když tu není syn.
    Ale jinak je to jeden z mála podstatných důvodů proč VZT ano. Výměna vzduchu v noci.


    MAR_TINA: No nevím jak by k tomu mikroventilace mela zásadně pomoc, ale "vůbec nevětrají" Když mají VZT? To je také výměna vzduchu. Jen nevyměníš všechen starý za nový, ale postupně vyměňuješ za čerství za stávající (již částečně přečištěnou) směs. To je to co se mi na tom úplně nelíbí. Je nutné dodržet těch 25m2/h na hlavu. Což je zbytečně moc. Ale neumím si představit že by to nestačilo na radon...
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    Poslední dobou se objevuje takový nešvar - měřím radon v dobře izolované novostavbě s rekuperací, kde majitelé vůbec nevětrají, protože mají rekuperaci. A vyjde dvojnásobek normy. DOnutím je na druhé týdenní měření větrat 3x denně a otevřít mikroventilace (pohrůžka blbého výsledku do kolaudačního rozhodnutí funguje :)) a .... hodnota radonu klesne na polovinu až třetinu.

    Výsledek ukazuje na nedostatečnou ventilaci.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam