• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    CUKIEkologické, nízkonákladové a nízkorozpočtové stavby (max do milionu Kč)
    CUKI
    CUKI --- ---
    MATT: No je do toho potřeba započítat právě tu vlhkost. Ale stejně pak budeš mít vypočtenu právě jen tu účinnost rekuperace, nikoli výměny špatného vzduchu za čistý a to je podstatný a propastný rozdíl!
    MATT
    MATT --- ---
    PETER_PAN: tak ja bral, ze ta vzduchotechnika je nejak navrzena, a prislo mi, ze i udaj "pri beznem vetrani se mi 0°C vzduch ohreje na 10°C" je zajimavej, minimálně ti říká, že pokud bys chtěl mít 20°C, tak jsi ušetřil půlku. pokud bys to chtel nejak vycislit na teplo, tak samozrejme potrebujes znat i prutok.
    PETER_PAN
    PETER_PAN --- ---
    MATT: + zmerit flow rate
    MATT
    MATT --- ---
    MAR_TINA, CUKI: vyhodnocení účinnosti rekuperace by mělo bejt jednoduchý, ne? změřit teplotu před a za rekuperací. pokud budu chtit bejt ultrakorektní, tak budu zjišťovat i vlhkost.
    VO_D_KOLEK
    VO_D_KOLEK --- ---
    CUKI: Jasně, ani já od toho nečekám úsporu, ale pohodlí a/nebo příjemné prostředí.
    CUKI
    CUKI --- ---
    MAR_TINA: Jde o to co chceš měřit. jedna věc je výměna tepla. Tam je to sic teoretická hodnota, ale dolu to jde max o desítky procent. Tedy pokud má papírově 90% účinnost. Reálně by 70% mít měla. ale to máš jako se vším. Je pravda že tato uvedená změna se ale projeví ve výsledku trojnásobně :-)

    Druhej fakt je ale ten, že ty nevyměníš špatný vzduch za čistý, ale stávající za čistý. A to je obrovský rozdíl! Tedy pokud se shodneme na tom, že matematický konsenzus 25m3/h na hlavu je správný. A tedy jedná se o trvalé zajištění čistého vzduchu. Tak pak z toho jasně matematicky vyplývá, že měníš téměř čistý za čistý. A tím když si vynásobíš tu účinnost rekuperace, dostaneš reálnou účinnost výměny vzduchu. Pak to bude ale úplně jiné číslo. Možná i pod hranicí jediného procenta...


    VO_D_KOLEK: Ano souvisí, ale pro pochopení podstaty je to dobré rozdělit. Jinak souhlasím s tím co píšeš. VZT je prostě o komfortu, nikoli o nějaké úspoře. Je to jen o přístupu. Proto se lidem nesnažím bezhlavě nutit názor že VZT je nutnost. Není, ale stejně tak není špatná, má svůj účel. Já si ji také namontuji až budu mít dostatečný vzorek dat ke zpracování a k porovnání.

    Ale jak pro někoho možná až fanaticky trvám na ekologičnosti a pasivní výstavbě, tak tohle rozhodnutí nechávám vždy na investorovi. A ani VZT do výpočtů nezapočítávám. Protože jsou to jen hrátky z čísly pro výpočet dotací. Chyba "měření" a nedostatek známých údajů, takovéto výpočty nedokáže racionálně pojmout.
    VO_D_KOLEK
    VO_D_KOLEK --- ---
    CUKI: Nepletu, ty dvě oblasti spolu souvisejí.
    Nemám k tomu žádná čísla, ale nechat si do místnosti každou hodinu pět minut (?) pouštět studený vzduch se s chodem VZT s pasivní rekuperací nedá srovnávat. Jasně, stěny se neochladí, ale já nejsem stěna, já jsem člověk, který poměrně nelibě nese zbytečná nárazová ochlazování (i když uznávám, že je to subjektivní).
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    CUKI: lze účinnost těch rekuperací nějak měřit? Rozhodně bych to lidem po dokončení stavby doporučila.
    CUKI
    CUKI --- ---
    VO_D_KOLEK: Pleteš 2 věci dohromady. Já psal o o efektivnosti větrání jakožto výměně vzduchu za čistý. Bohužel ne o jednoduchosti provedení. V každém případě pracuji na tom jak právě tuto funkci zautomatizovat. Bohužel to není tak jednoduché, protože hydraulické otevírání oken je u dnešních izolačních verzí trochu oříšek.
    A přesně ten spánek je největší problém u té čistě manuální metody, kterou bych jinak preferoval.
    U mě to není takový problém v průběhu noci několikrát vstanu a jdu si třeba něco důležitého zapsat nebo jdu na záchod, takže rovnou otevřu okno. Navíc mám k dispozici cca 120m3 vzduchu pro 2 osoby, když tu není syn.
    Ale jinak je to jeden z mála podstatných důvodů proč VZT ano. Výměna vzduchu v noci.


    MAR_TINA: No nevím jak by k tomu mikroventilace mela zásadně pomoc, ale "vůbec nevětrají" Když mají VZT? To je také výměna vzduchu. Jen nevyměníš všechen starý za nový, ale postupně vyměňuješ za čerství za stávající (již částečně přečištěnou) směs. To je to co se mi na tom úplně nelíbí. Je nutné dodržet těch 25m2/h na hlavu. Což je zbytečně moc. Ale neumím si představit že by to nestačilo na radon...
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    Poslední dobou se objevuje takový nešvar - měřím radon v dobře izolované novostavbě s rekuperací, kde majitelé vůbec nevětrají, protože mají rekuperaci. A vyjde dvojnásobek normy. DOnutím je na druhé týdenní měření větrat 3x denně a otevřít mikroventilace (pohrůžka blbého výsledku do kolaudačního rozhodnutí funguje :)) a .... hodnota radonu klesne na polovinu až třetinu.

    Výsledek ukazuje na nedostatečnou ventilaci.
    VO_D_KOLEK
    VO_D_KOLEK --- ---
    CUKI: Větrat okny? Zrovna ty, soudruhu? :) To teda nevěřícně kroutím hlavou.
    Ani já nemám v plánu nechat VZT běžet celoročně (podle projektanta naprosto normální stav, okna jenom kvůli světlu), ale v době, kdy nelze mít okna otevřena nonstop, prostě běžet musí, už kvůli větrání v noci – to určitě nárazově neděláš (každou hodinu, jak se má) a asi ani nespíš v nějakých obřích prostorách. A zrovna ve spánku je čerstvý vzduch zásadní.
    CUKI
    CUKI --- ---
    MATT: Mám připravenoé rozvody PRO VZT s rekuperací a ZR, ale zatím z důvodu testování neosazeno. Tady rád spím s otevřeným oknem, ale zrovna nedávno jsem to přehnal a probudil jsem se do 7°C. Po zavření okna ráno a zprůměrování teploty to vylezlo asi na 9°C, ale vytopit to na zpátky na 20°C mě stálo asi 1/12 celkové roční spotřeby na vytápění!!!
    Jinak se snažím větrat nárazově průvanem. Prosazuji názor, že je to efektivnější než jakákoli rekuperace. Ale jsou k tomu potřeba velký okna.
    VO_D_KOLEK
    VO_D_KOLEK --- ---
    MATT: Večer kdyžtak pošlu půdorys, ale je to takhle:

    přízemí – jih = celá šířka domu, otevřený prostor, přívod dýzou (160), odtah z kuchyně na severu (za rohem a kolem schodů, ale je to pořád jeden prostor). Další odtah v TM a na záchodě – tam už bylo chladnějc než dřív. Zádveří úplně bez VZT, tam to bylo hodně poznat na teplotě.

    patro – dvě jižní místnosti s přívodem, velký zdroj tepla, koupelna Z s odtahem (bylo poznat, ale ne moc), šatna S s odtahem, velká místnost S s přívodem – u obou to bylo poznat hodně. Ono je tam chladněji i normálně, ale tohle bylo citelné. A chladněji bylo i na chodbě uprostřed (vlastně už na schodišti).
    MATT
    MATT --- ---
    VO_D_KOLEK: a do ty zadni mistnosti to aktivne tahas? trochu bych se obaval, ze pode dverma si budes tahat jen studenej vzduch.
    MATT
    MATT --- ---
    CUKI: jak resis vetrani? ja treba 3/4 roku spim s otevrenym oknem a teplo na spani mi vylozene vadi.
    VO_D_KOLEK
    VO_D_KOLEK --- ---
    WEWERKA:Díky. Průtoky mám, mrknu na odkaz.
    WEWERKA
    WEWERKA --- ---
    VO_D_KOLEK: Anemometrem si zmer prutok do mistnosti a pak si spocitej zda otvor pode dvermi ma pozadovanou velikost.
    Vzorecky najdes tady:
    Přepočet průtoku a rychlosti proudění v potrubí - TZB-info
    https://vytapeni.tzb-info.cz/tabulky-a-vypocty/83-prepocet-prutoku-a-rychlosti-proudeni-v-potrubi
    To k proudeni. Jinak ano. Mam studenou mistnost konstantne zavrenou a teplo (ani jednim smerem) se nijak zvlast nesiri. Ale me se VZT zapina jen obcas.
    VO_D_KOLEK
    VO_D_KOLEK --- ---
    VELIKOST PROSTORU PODE DVEŘMO KVŮLI VZT
    Po několika měsících spokojeného provozu VZT nám namontovali obložky a dveře (a ty musejí být aspoň den zavřené), a když jsem se po dvou dnech vrátil na stavbu, poměrně nemile mě překvapil (spíš zaskočil) rozdíl v teplotách mezi jednotlivými místnostmi – z nejvíc sluncem ohřívaných místností se teplo nešířilo do severních částí domu, což se normálně dělo (vlastně i bez VZT). Proto mě napadá: je mezera pode dveřmi 1 až skoro 2 cm (jak kde) dostatečná? Nebo vzduchu stačí k proudění méně než teplu?
    CUKI
    CUKI --- ---
    ZATAMOKO: Moc jsem toho neviděl, ale zarazilo mě prostě kdy probíhají ty kontroly a to je to o čem jsem mluvil na začátku. V tom je velký problém.Osobně bych si raději zaplatil dozor, který tam bude v klíčových částech stavby.
    Tedy konkrétně: kontrolovat rovinatost lepidla na fasádě je pěkné a jistě lepší než až na konci, ale na několika místech je jasně vidět že mu to tam odskočilo už na tom záklopu. Což se na dřevostavbě může stát, ale pak je to třeba řešit už při lepení izolantu ne až na lepidle. Protože tam zajisté dojde k probroušení perlinky!
    Stavební dozor všechny ty místa musí vidět vždy ještě před zaklopením. pokud není už problém v projektu na který by měl (nejen) stavební dozor také upozornit, ještě než se začne.

    Jinde zase reklamace TM v rozích. Trochu pozdě ne? Pak musí jít dolu minimálně část fasády a výsledek už je jen pytlíkování, které novostavbám příslušet nemá.

    U BD testu je kontrola podlepení po zaklopení SDK už taky dost mimo. Způsob napojení na svislou k-ci u podlahy už taky neřeší, jen že tam kus chybí.

    Díl na severu Čech je podle mě nahraný na zakázku a i kdyby ne, tak o (ne)kvalitě ložení podlahového EPS ani zmínka. Navíc při té (ne) rovinatosti je +-6cm betonu dost na hraně. Přechod u výplní přes dřevěnej špalík je v této kombinaci minimálně nevhodný.

    Díl s překladem je zoufalost, stavební dozor je tam také od toho aby díky chybě dál nevznikali škody, což se nestalo, protože se pokračovalo dál jako kdyby to bylo v pořádku. Na to že tam chybí prostup na komín, měl přijít už v době kdy se dělal rastr, tedy před zbytečným zaklopením SDK. To tam ale evidentně nebyl.

    V jiném dílu jsou zase dveře podloženy čerstvou latí kotvenou pouze horizontálně. Sic upozorní na nemožnost podložení parapetu, ale po seschnutí tam bude pěkná fuka a pěkně se to bude houpat. Na tento prostor bych raději XPS, který má dostatečnou pevnost v tlaku, ale navíc nepracuje a dá se celoplošně podlepit.

    Pak koment SKD napojení u podlahy. Pro nejlepší akustické vlastnosti by měl naopak SDK končit až pod podlahou, ne nad!

    Velké plus je ale medializace tohoto problému, která jistě pomůže jako páka k vyřešení problému s firmou
    ZATAMOKO
    ZATAMOKO --- ---
    CUKI: no máš jedinečnou příležitost vypíchnout to, co řekl špatně, na co neupozornil, co podcenil atd. .)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam