• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    CUKIEkologické, nízkonákladové a nízkorozpočtové stavby (max do milionu Kč)
    CUKI
    CUKI --- ---
    JAZZZ: Teplota je super, ale ona je tam bohužel jen relativně krátký čas. A když spočítáš tu energii co potřebuješ na to "vyměnit palivo" tak to nemá moc význam. Navíc kdo má takové množství aby to stálo za to?
    JAZZZ
    JAZZZ --- ---
    no asi by to muselo byt v nejakym valci ktery by mel podel sten trubky s vodou a uprostred sroub, ktery by to promichaval a postupne protlacoval skrz. musel by mit nektere listysirsi na konci a jine uprostred, aby se to i michalo. a i tak by se to muselo cas od casu cele vyprazdnit a vycistit. tohle mi pripada jako jedine technicky urzitelne reseni.
    CUKI
    CUKI --- ---
    PRASECI_SOIREE: Když ono tam to teplo bude jen relativně krátkou dobu, proto i kompost může klidně zamrznout. Když jsem pracoval v botanický, tak jsme tam měli velké podzemní pařeniště. Někdy to bylo zmrzlé a někdy to mělo klidně 50-60°C...
    JAZZZ
    JAZZZ --- ---
    PRASECI_SOIREE: kupa hnoje produkuje az 80 stupnu max. videl jsem ze v ty hromade lidi ve spirale ohrivaj vodu ale trochu blbe se to pak obraci
    ZATAMOKO
    ZATAMOKO --- ---
    CUKI: dal jsem 90% smrk a borovice. Zda se, ze bez problemu.
    CUKI
    CUKI --- ---
    A co ty piliny? můžou bejt z "kyselého" dřeva? Smrk, borovice..
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    CUKI: tak obavy nemusí nikdo mít když je nebude vypouštět do volné přírody, ve vermikomposteru jsou ok, ale v nějakém systému kde mohou migrovat, krizit se s původními druhy a podobně, už to tak ok neni
    CUKI
    CUKI --- ---
    LINKOS: Měl jsem stejné obavy, ale došel jsem ke stejnému závěru jako PRASECI_SOIREE:


    PRASECI_SOIREE: Po tom co psal ZATAMOKO: se na srovnání zkusím víc zaměřit a předám sem, ale důležitý je asi mnohem víc věcí:
    -teplota přežití
    -teplota hibernace
    -žravost
    -jak se budou tvářit na zpracování WC a bio odpadu z domácnosti
    -odolnost vůči prostředkům v domácnosti
    -rychlost a snadnost množení
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    CUKI: to sice jsou zravejsi a rychleji se údajně množí, ale na druhou stranu jsou jednostranně slechtene pro použití v průmyslových vermikompostarnach a byl bych opatrný v tom aby měli možnost volně unikat do přírody. Máme případ kdy sme si kompletně zlikvidovali původní druh včel a nahradili ho jiným, které teď dostává navíc na zadek od dalšího dovezeneho parazita, všechny vinice musíme mít na amerických podnožích, protože jsou odolné proti dovezenému parazitovy, atd. A takhle by sme mohli jistě pokračovat.

    Neříkám kalifornské žížaly vůbec nepoužívat, ale dávat pozor aby nemohli volně do přírody.
    CUKI
    CUKI --- ---
    PRASECI_SOIREE: Jsou žravější a prej i odolnější. Ale pokud není potřeba tak velká nádoba pro RD tak by to bylo asi i jedno, minimuj velikosti je daný tím kontejnerem...
    ZATAMOKO
    ZATAMOKO --- ---
    SNUPAK: ta kcov by se mela použít taky. Vermijimka supluje septik. Devacto to je jednokomorovy septik s dolni vypusti, nikoliv hornim prepadem.
    SNUPAK
    SNUPAK --- ---
    CUKI: podobně to máme taky, jen do pračky občas místo jelena nasypeme nějaký eko prášek. Vše jde do dvoukomorove jímky a přes dvě zasakovačky ven do meze. jednou za čas zavoláme hovnocuc aby sousedi viděli. k nim nejezdí vůbec, tak jsme za slušňáky:)
    budu o zizalach přemýšlet. asi začnu obyčejným kompostem, abych se s nimi seznámil.
    každopádně je to teda super alternativa. mnohem lepší než kcov.
    CUKI
    CUKI --- ---
    ZATAMOKO: Vzdálenost, to mě nenapadlo. Takže obýváš už tu stodolu?

    ZATAMOKO: A podsyp pískem nebo nějaká úprava? A fólii jsi prostě "namuchlal" do patřičného tvaru?
    ZATAMOKO
    ZATAMOKO --- ---
    CUKI: je ve stare chalupe :)
    CUKI
    CUKI --- ---
    SNUPAK: Pereme v mýdle s jelenem, a ostatní je kombinace missiva, ekover a pod...
    Jsme vegetariánská domácnost, takže tím se to dost zjednoduší.
    Jímku máme, ale všechna jde na kompost, který jde do zahrady a je to jediné co tu na skále udrží trochu zeleně. Vodoteč žádnou neznečišťuji.
    Legálně správné to sice není, ale dneska zatím stačí že to jde do nepropustné jímky. Co s tím uděláš pak už nemají šanci vysledovat. Co bude po roce 2021 kdo ví, ale doufám že se do té doby něco zlepší k lepšímu.
    Všude kolem v 95% funguje trativod a pochybuju, že se to novelizací nějak změní...
    V každém případě mi přijde zvrácené platit za odvoz něčeho co potřebuji. To je jako kdyby mi nakázali, že jablka ze stromů musím sklidit a nechat odvést na skládku a ještě za to zaplatit...

    ZATAMOKO: BTW proč je pračka svedena jinam? Kvůli množství vody najednou nebo kvůli chemii?
    ZATAMOKO
    ZATAMOKO --- ---
    SNUPAK: jj, mam i klasickej septik. Jinak tam jde vse a do budoucna i ta pracka.
    ZATAMOKO
    ZATAMOKO --- ---
    CUKI: geotextilie 300g/m2 a pak 1.02mm EPDM v jednom kuse (cca 40m2 folie).
    CUKI
    CUKI --- ---
    ZATAMOKO: A z čeho je jezírko? folie? To jsem měl v plánu taky , dokonce si myslím že by měli zájem žáby z nedaleké nádrže, ale stavebně se tam s ničím nedostanu, takže jen dra v zemi (skále a i tak to bude šílené...
    Pro nás tady je důležité zachránit každou kapku...
    SNUPAK
    SNUPAK --- ---
    Já jsem asi trochu zaspal žížalí dobu. chápu to správně, že máte komplet odpad z baráku ( kromě pračky) sveden do žížalího icb, odtud do kcov a do záhonů, nebo zasaku?
    Co eko jar z kuchyně? eko sampony z vany?
    A co povolení? vedle je jímka, která se nechá občas na oko vyvézt?
    ZATAMOKO
    ZATAMOKO --- ---
    CUKI: jasny, ja letos dokoncil zahradni jezirko, ktere napajim destovkou (15m3) a vodu pak vyuzivame na zavlahu.
    A premyslim, ze bych misto zasaku zvetsil kcov, protoze me ve finale vic zajima ta zelena hmota, neb mam chudou a piscitou pudu, tudiz bych tam dal treba chrastici, kterou bych 1-2x za rok pokosil a zkompostoval.
    Zaroven by tim mohl vzniknout paradni divokej biotop pro hmyz a obojzivelniky.
    Cela kcov muze byt klidne zakoncena malou tuni s pozvolnym spadem dna.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam