• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    CUKIEkologické, nízkonákladové a nízkorozpočtové stavby (max do milionu Kč)
    ZATAMOKO
    ZATAMOKO --- ---
    CUKI: jasny, ja letos dokoncil zahradni jezirko, ktere napajim destovkou (15m3) a vodu pak vyuzivame na zavlahu.
    A premyslim, ze bych misto zasaku zvetsil kcov, protoze me ve finale vic zajima ta zelena hmota, neb mam chudou a piscitou pudu, tudiz bych tam dal treba chrastici, kterou bych 1-2x za rok pokosil a zkompostoval.
    Zaroven by tim mohl vzniknout paradni divokej biotop pro hmyz a obojzivelniky.
    Cela kcov muze byt klidne zakoncena malou tuni s pozvolnym spadem dna.
    CUKI
    CUKI --- ---
    ZATAMOKO: Ona izolace je jedna věc, ale ta ti moc nepomůže když uvnitř nebude zdroj energie. Oni žížaly sice něco daj a kompost sám vyvíjí teplo, ale to může taky ustat. Když zakopeš máš dobrej základ.

    Já to chci zatím pustit do zahrady HT 50kou ze které udělám třeba 30m dlouhého hada ve vodorovné poloze a navrchu udělám drenážní dírky aby to rovnoměrně zavlažovalo záhon. Nad to dám cca 30cm ornice. Rád bych se naučil 100%ně využívat všechnu vodu.
    ZATAMOKO
    ZATAMOKO --- ---
    CUKI: jj, to, že IBC umožní zajistit lepší tepelnou stabilitu vím, na druhou stranu v tom výzkumáku měli 100l nádoby a šlo to v pohodě. Halt použiju třeba 20cm izolace.
    Zakopaný to moc nemám kvůli návaznosti na kčov a zásak.
    Je to ale celé experiment, tak uvidím časem. Jsem na to dost zvědavej :)

    Jinak tam mám svedený komplet odpady (wc, sprcha, kuchyň, ale pračku mám jinde) a vím, že tam proženeme i 150l/den, což je extrém když třeba zpracovávám úrodu, ale prostě k tomu dochází. No a problém s tím vůbec není.
    CUKI
    CUKI --- ---
    ZATAMOKO: Moc to tedy zakopaný nemáš, Ten IBC kontejner není kvůli tomu, že by to nestihli sežrat, ale kvůli teplu a konstantní teplotě. Já chci dát na dno ještě petláhve dnem nahoru, právě kvůli tomu kyslíku. Na to bych položil perlinku na to hrubej štěrk cca 10cm max na to druhou perlinku a na to jemnej štěrk max 10cm a zase perlinku a na to piliny listí a nějakej základ co shrabu. Ale možn á se na ty petky asi vykašlu, když to tak vidím že to funguje i tak.
    V době kdy jsem to vymejšlel, tak to tady nikdo neměl vyzkoušený a znal jsem to akorát z komunit ze španělska, podobně jako KASPAREK: největší problém byli vysoké teploty ne ty nízké. Tak nějak jsem se dočetl, že by přežít měli, ale budou hybernovat a ne žrát...
    Taky řeším jestli do toho jen záchod a bio odpad a nebo veškerou vodu z domácnosti. pro hraje to že to bude čistší a propláchne to trubky, které půjdou přímo do záhonu, který by tím byl konstantně a rovnoměrně zavlažován. Proti bojím se abych neutopil žížaly. Taková pračka když se sejde se sprchou, tak to klidně 80-100l může dát během krátké chvíle...
    ZATAMOKO
    ZATAMOKO --- ---
    Btw. už i Gates přišel na to, že "worms" jsou cesta https://www.businessinsider.com/...tes-foundation-helps-invent-tiger-toilets-powered-by-worms-2019-1 jen ho to stálo pár míčů :D
    ZATAMOKO
    ZATAMOKO --- ---
    CUKI: tady https://photos.app.goo.gl/QLxdAYqPyUJuPKDSA je pár cvaků ze stavby.
    Ještě jsem zapomněl dodat, že přemýšlím o zmenšení celého "reaktoru", protože to IBC je imo tak na 6-8 lidí a ne na 2-3 :D
    Vybírání určitě bude zespodu. Odtok u dna.
    Mám tu dvě staré popelnice, tak možná použiju je. Odpadní trubku udělám přendavací. No, přes zimu to promyslím.
    Násadu jsem bral od http://www.vermikompostovani.cz/
    V době, kdy pracovali na té metodice, jsem dělal diplomku ve stejným výzkumáku (vývoj low-cost metodiky pěstování dřevokazných hub u Ing. Jablonského) a chodil ty žížaly očumovat :) Měli tam snad 20 variant provozu.
    Chlapík mi říkal dvě zásadní věci:
    1) nepodceňovat strukturnost substrátu kvůli přístupu kyslíku. Doporučoval dát vertikálně doprostřed 100mm trubku s otvory. Když žížaly lezou po trubce nad substrátem, tak maj málo kyslíku. No, já ji tam nedával, ale pokud rozjedu malej reaktor, tak ji tam dám.
    2) nikdy nepoužívat savo ani v malých dávkách. Žížaly by to přežily ale bakterie v jejich trávicím traktu ne.
    KASPAREK
    KASPAREK --- ---
    CUKI: zizaly v IBC mame v provozu tretim rokem, bydlime v Portugalsku, tak mame problem spis udrzet zizaly v chladku, nez zmrzly,i kdyz v zime tu obcas pod nulou je, lehce. Tank je napul v zemi, napul v izolovany dreveny boudicce. Puvodne jsme dali vetsi kameny kolem vypusti, jen presto jemnou perlinku, pak sterk a na to uz hobliny, listi, mix podle navodu, seshora privod normalne ze splachovaciho zachoda. Skoro 2 roky to fungovalo v pohode, vsechno mizelo bez zapachu, docela neuveritelny, kdyz to clovek otevre. Parkrat jsme doplnovali smes hoblin jak si to sedalo. Po roce a pul jsem si vsimnul, ze voda nejak pomalu odteka, jednou jsme je chudaky malem utopili, nakonec se ukazalo ze to zizaly daly. Kazdopadne jsme to vybrali, na dne sterk i kameni cisty, perlinka bez problemu. Problem byl, ze me ted z nejakyho neznamyho duvodu, napadlo vlozit jeste maly sitko az z venku do vyvodu z IBC, ktery se zaneslo, takze vevnitr problem nebyl. Ted je vsechno zpatky a v provozu, mezi sterk a hobliny jsme tentokrat uz perlinku dali, ale nejakym kosem a lepenim bych se nezatezoval. I po tech dvou letech ty hobliny na dne byli porad v podstate cisty a jen poslednich par kybliku bylo smichanych se sterkem, co jsem s tim nabral, pokud by tam ta perlinka byla, jako ted jen s nejakyma 10cm zahnutim nahoru, tak by to nebyl problem nakonec vytahnout. My se to teda vybirat dal nechystame a jsem zvedavej, jak dlouho to vydrzi ted, dalsi report za par let.
    CUKI
    CUKI --- ---
    ZATAMOKO: Ahoj díky za info, jsem rád že to funguje, plánuju to už asi 5let ale teprve teď jsem se k tomu dostal. Tu perlinku tam chci kvůli tomu aby bylo zajištěno souvislé odtékání. odběr materiálu zepředu jsem taky plánoval, ale bojím se co to udělá z kontejnerem.
    Takže jsem to vyřešil tak že budou dva a jeden vždy aktivní. Který horem vyberu. Kontejner se dá dále servisovat.
    promrzaní se bojím, respektive toho že žížaly nebudou moc aktivní přes zimu, takže bude kontejner zakopanej.... nemáš fotku?
    ZATAMOKO
    ZATAMOKO --- ---
    CUKI: mám vermikompostovací jímku v ostrém provozu od dubna 2019. Udělal jsem ji z IBC.
    Na dně je 10cm hrubého štěrku, na tom je perlinka vytažená až nahoru, čili vzniknul "koš". V tom je pak vrstva hrubých hoblin a na to mix listí a jemnějších hoblin, převážně smrk/borovice. Od října 2018 do dubna 2019 probíhal "sběr" materiálu/potravy.
    Po těch pár měsících můžu říct, že "koš" je úplně zbytečnej. Je to tak težký, že s tim stejně nehneš.
    Materiál si sednul a vytéká z toho "čistá" voda, která jde do mini kčov, kterou teda teď předělávám. Pak už jde voda pod velkou břízu, v plánu je ale sběr a použití v zahradě.
    Původní objem byl 900l, ale cca od června, čili po cca 3 měsících, si vše sedlo na cca 400-500l a to tam dávám odpad z kuchyně, ze zahrady, z květníků a skleníku. Žížalám to zjevně hodně chutná :D
    Příští rok do čela vyříznu "dveře" a vermikompost budu odebírat zespodu, neb žítaly jdou nahoru, za žrádlem.
    Každopdáně jsem fakt velmi mile překvapen, jak perfektně to funguje. I chlapík, co se zajišťuje násadu pro kompostárny na zpracování BRKO, mi říkal, že tak dobrý výsledek nečekal, neb se bál čpavku.
    Tak uvidím po zimě. IBC mám izolované 10cm XPS.
    8Z4S
    8Z4S --- ---
    CUKI: tak cast stavení z kamene byla urcena pro dobytek ze, bydlelo se v roubene.. S rosenim souhlasim
    CUKI
    CUKI --- ---
    Hledám materiál na vytvoření síta pro odvod vody z komostovacích nádrží kde budou kalifornské žížaly. Z nejdostupnějších materiálů mě napadá perlinka, ale potřeboval bych z toho vytvořit "koš" z okraji, čím ideálně tu perlinku lepit? a čím ji přichytit ke stěnám IBC? HDPE se nelepí zrovna snadno a rád bych něco zdravotně nepoškozujícího půdu...
    Krom perlinky bych mohl použít nějaké pletivo, ale muselo by být minimálně tak husté jako perlinka. Pokud by to byl nějaký tvarově stálejší materiál jen dobře, vyřešilo by se lépe lepení. případně mohu roztáhnout kus plechového pásu, který by to mohl udržet, ale obávám se že se to nepodaří udělat dokonale...
    VO_D_KOLEK
    VO_D_KOLEK --- ---
    CUKI: Pročtu, tyhle články jsou super. Minimálně část z nich je vymyšlená nebo aspoň nafouknutá, protože cílovka je opravdu jinde, než čekáš :)
    CUKI
    CUKI --- ---
    8Z4S: Pokud narážíš na to, že se ten kámen musí natopit, tak to samosebou nepočítám. Byl jsem tam i dlouhodobě, tak mám velmi dobrou představu. Potíž prostě je že nezaizolovaný kámen (i na 100%ní vodorovné izolaci) prostě bude věčně vlhkej od kondenzátu a půjde z něj chlad. Fyziku neočůráš.
    Konstantní teplota v místnosti bude taky nedosažitelná i v čase i v prostoru. Nábytek 20cm od zdi se mi taky nelíbí.
    Mám pochopení s těmi, co chtějí žít pěkně postaru. Ale ty co takto chtějí žít i po 10ti letech, těch už moc není. Nakonec se bydlení ve většině případů přizpůsobí době a to je pak u mě paskvil.
    CUKI
    CUKI --- ---
    Koupě stoletého domu nelitujeme. Dobře jsme věděli, do čeho jdeme - iDNES.cz
    https://www.idnes.cz/bydleni/rekonstrukce/zatepleni-domu.A121119_133437_rekonstrukce_web
    Tohle vždycky netuším jestli mě má přivést k pláči nebo rozesmát...
    Za 2M5 Kč udělat vlastními silami takovou zmršeninu v kraji, kde je vše skoro zadarmo a práce nikde není?
    Z původního domu nezůstalo de facto nic, ale co se týče energetických nároků a osvětlení je to děs a hrůza. Rok a půl úsilí padlo vniveč na kulisu podobající se domu. Než to splatí, projeví se nedostatky při realizaci...
    Nevím jestli nejsem autista a nepochopil jsem vtip, ale ten článek byl míněn vážně?
    8Z4S
    8Z4S --- ---
    CUKI: on je taky rozdil tam priject na dva dny a bydlet tam na stalo ze...
    CUKI
    CUKI --- ---
    SADY: to co popisuješ není jev izolačních schopností, ale obrovské akumulace! Věř, že z kamennou chalupou (půl kámen/půl roubenka) mám zkušenosti. Problém je, že když jsme tam na tejden přijeli, protopili jsme to co u sebe doma neprotopím ani za rok! A topit se často muselo už na konci letních prázdnin, zatímco doba jsem topit ještě nezačal...
    Je romantika tam přijet jako na chalupu, ale žít v tom je úplně jiná kapitola. Když se vrátíš promrzlej z práce nebo nějak víc onemocníš a musíš řešit topení. Jasně dá se to automatizovat, ale za cenu, za kterou nové bydlení postavíš. To, že na topení padne, v lepším případě padne půlka okolního lesa, v horším kus uhelné pánve o tom raději nemluvě.
    Ad akumulace) kamenná stavba je sice obrovská akumulační hmota, ale když to srovnáš s poměrem TZ, tak na tom bude mnohem líp i můj dům, který má vnitřní izolaci-tedy na akumulaci nejhorší možný scénář.
    V zimě kdy byly jasné noci a teplota klesala na -20°C, tak po týdnu uvnitř klesla teplota o cca 4-5°C. Což se ti stane u kamenné stavby max po pár hodinách. Co večer přestaneš topit.
    SADY
    SADY --- ---
    CUKI: meli jsme chalupu z predelane kamenne stodoly a to co rikas, musim rozporovat, kamen izoloval skvele, samozrejme trvalo prvotni vytopeni, ale pak drzel teplotu jak vino, v lete neskutecna labuz chladecek, vnitrni dodatecna izolace zadnej extra trabl nebyl, obzvlaste drevene oblozeni bylo uplne cajk
    CUKI
    CUKI --- ---
    NYKRUK: Balil do igelitu? To někde dělám? Ale izoloval ano, obytná budova bez izolací je u mě prostě neobyvatelná...
    NYKRUK
    NYKRUK --- ---
    CUKI: Bys taky furt všechno izoloval a balil do igelitu
    CUKI
    CUKI --- ---
    SADY: Jak kterej, ale u nás je to většinou žula, čedič, vápenec, nějaká ta břidla a v nejlepším případě pískovec. ano izoluje špatně, ale hlavně se špatně dělá dodatečná izolace aby to nějak vypadalo a neměl jsi z oken střílny.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam